پنجشنبه, 2 خرداد 1398 :: Thursday, 23 May 2019
  • اینجا خلیج فارس است؛ نه خلیج خوک‌ها

    اینجا خلیج فارس است؛ نه خلیج خوک‌ها

    بپرسید از فرمانده وقت خودتان در سال ۲۰۱۱ که چه کسی را به ایران نزد من فرستاد و گفت آیا می‌شود به ما مهلت بدهید و از نفوذتان در عراق استفاده کنید تا این چند ماه سربازان ما مورد حمله مجاهدین عراق قرار نگیرند تا ما از عراق خارج شویم. شما یادتان رفته برای سربازانتان در درون تانک‌ها پوشک تهیه می‌کردید؛ امروز کشور ما را تهدید می‌کنید؟
 
کد خبر: 63424

همه آن چه بر نماینده مسلمان کنگره آمریکا گذشت

همه آن چه بر نماینده مسلمان کنگره آمریکا گذشت
حملات به ایلهان عمر نماینده مسلمان کنگره آمریکا که با هدف مجازاتش در پی اظهارات ضد صهیونیستی‎اش انجام شد، در نهایت به گشوده شدن در‌هایی برای نقد سیاست‌های رژیم صهیونیستی در محافل آمریکایی منجر شد.
پایگاه خبری ریشه
پایگاه لوبلاگ در گزارشی به قلم «جیمز زاگبی» رئیس موسسه «اعراب آمریکایی» به واکاوی موضوع هجمه به «ایلهان عمر» نماینده دموکرات کنگره آمریکا که این روز‌ها به شدت به دلیل مواضع ضد صهیونیستی خود تحت فشار قرار گرفته بود، پرداخته است.
زاگبی که معتقد است این حملات به ایلهان عمر نتیجه معکوس داشته، در یادداشت خود علت نگرانی کنگره از اظهارات این نماینده را نخست جسارت وی در به چالش کشیدن حامیان رژیم صهیونیستی و سپس تلاش برای شکست سکوت در مورد سیاست آمریکا در مورد مناقشه فلسطین می‌داند.
آمریکا زن مسلمان

در یادداشت زاگبی آمده است: کنگره، ایلهان را با هدف شرمسار کردنش بابت مواضع ضد صهیونیستی‎اش، قربانی فتنه‎انگیزی و تهییج احساسات ضد یهود کرد. علیرغم تاکتیک‌های سختی که برخی از اعضای کنگره در این راستا اتخاذ کردند، این حملات نتیجه معکوس داد و شکاف‌های جدیدی در رابطه آمریکا و رژیم صهیونیستی پدیدار شد.

سلاح انتخاب شده در مبارزه با این نماینده مسلمان، استفاده از احساسات یهودیان با معرفی کردن ایلهان به عنوان یک نماینده ضد یهود که همواره به استاندارد‌های دوگانه آمریکا نسبت به فلسطین و رژیم صهیونیستی انتقاد داشت، بود.
زاگبی نوشت: اگرچه ایلهان بابت استفاده از یک کلمه در مواضع ضد صهیونیستی خود از یهودیان عذرخواهی کرد، اما هجمه‌ها به وی همچنان ادامه داشت؛ زیرا وی نماینده‌ای است که حجاب به سر دارد و از اسرائیل انتقاد می‌کند. حزب جمهوریخواه قصد داشت از این شرایط برای ایجاد شکاف میان یهودیان و حزب دموکرات استفاده کند.
1

 

 
به نوشته نویسنده یاداشت، موضوعی که در جریان این بحران مغفول ماند، واقعیت اظهارات وی بوده است. او هرگز جامعه یهود را هدف انتقادات خود قرار نداد، اما از کسانی که خواهان اعلام وفاداری وی به رژیم صهیونیستی بودند، ابراز انزجار کرده و اعلام کرد شرط خدمت به کنگره، اعلام وفاداری به یک رژیم خارجی نیست.
 
زاگبی واکنش‌ها به اظهارات ایلهان را نوعی هیستری می‌داند که بدون توجه به آن چه وی در مورد رژیم صهیونیستی گفت، خواهان مجازات وی به صورت اخراج یا پیشنهاد تصویب قطعنامه‌ای در کنگره با هدف محکومیت اظهارات ضد یهود شدند. آن چه در مورد این قطعنامه نگران کننده بود بی ارتباط بودن مفاد این قطعنامه با اظهارات ایلهان بود. وی نه یهودیان آمریکا را به وفاداری دوگانه محکوم کرد، نه دیدگاه‌های تبعیض آمیز داشت و نه هیچ یک از موارد دیگری که در این مدت به وی نسبت داده شد.
او مقامات آمریکا به ویژه کنگره را به دلیل سکوت رسمی در مورد رنج‌های فلسطینیان و تلاش گروه‌های صهیونیستی برای حفظ و تداوم سکوت در این موضوع و نیز ایجاد هویت مجازی حامی منافع صهیونیست و آمریکا، به چالش کشید. این در حالی است که اعضای کنگره مکررا پرسش از رابطه آمریکا و رژیم صهیونیستی و نیز حمایت واشنگتن از این رژیم را غیرقابل قبول و دلایل حمایت از این رژیم را متعدد خواندند. حتی یکی از اعضای کنگره مدعی شد که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان به صورت یکسان متعهد هستند تا اتحاد آمریکا و اسرائیل را تضمین کنند.
 
در واقع ایلهان هدف استراتژی "سومین ساختار سیاست آمریکایی" مورد استفاده جمهوریخواهان و برخی دموکرات‌های تندرو که با هدف اصلاح امنیت اجتماعی شکل گرفته و مسلمان ستیزی و اسلام هراسی بخشی از آن است، قرار گرفت. وی به عنوان یک زن مسلمان شاهد تهدیدات مرگبار و توهین به مقدساتش بود که بسیار سریع افزایش یافت. شکی نیست که این تهدیدات محصول جانبی فتنه انگیزی‌هایی بودند که علیه وی انجام شد.
ا این حال خارج از تالار کنگره واقعیت به شکل دیگری رقم خورد. حملات به عضو زن مسلمان کنگره از سوی بسیاری از دموکرات‌ها و گروه‌های یهودی رد شده و تحسین وی و انتقاد از کنگره را به دنبال داشت.
 
در پایان هفته حملات فروخوابید. قطعنامه پیشنهادی مربوط به مجازات مواضع ضد یهود با مخالفت روبرو شده و در عوض قطعنامه‌ای برای محکومیت نژادپرستی، جنسیت گرایی، بیگانه هراسی، اسلام هراسی و ... مطرح شد. برخی به خطراتی که ایلهان را تهدید می‌کند، اعتراض کردند و برخی از برجسته‌ترین کاندیدا‌های ریاست جمهوری مانند «برنی سندرز»، «الیزابت وارن» و «کامالا هریس» قطعنامه مجازات مواضع ضد یهود در کنگره  را به دلیل مجبور کردن همگان به سکوت در قبال سیاست‌های رژیم صهیونیستی محکوم کردند.
زاگبی در پایان نوشت: در نهایت کنگره در پایان هفته قطعنامه‏‎ای را تصویب کرد که تمام اشکال نفرت یا ناشکیبایی در مقابل هر جامعه‌ای اعم از مذهبی و قومی را محکوم می‌کرد. در واقع همه تلاش‌ها برای اعمال فشار در راستای مجازات یا شرمساری ایلهان بی فایده بود. اما نکته مهم‌تر شجاعت وی برای باز کردن دری بود که از طریق آن نقد سیاست‌های رژیم صهیونیستی و رابطه واشنگتن و تل آوی

 

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.