•  در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در آمریکا در پی قتل فجیع یک شهروند سیاه پوست به بالاترین حد خود رسیده به طوریکه تاکنون پلیس آمریکا هزاران نفر را بازداشت کرده است.
پنجشنبه, 15 خرداد 1399 :: Thursday, 4 June 2020
 
کد خبر: 63246

تجربه رئیس جدید، در اختیار تحول قضایی

تجربه رئیس جدید، در اختیار تحول قضایی
تصدی آیت الله آملی لاریجانی بعد از 10سال بر قوه قضائیه به پایان رسید و اولین روزهای ریاست آقای رئیسی بر دستگاه قضا با پیام ها و توصیه های فراوانی از جانب نخبگان همراه بوده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

تصدی آیت الله آملی لاریجانی بعد از 10سال بر قوه قضائیه به پایان رسید و اولین روزهای ریاست آقای رئیسی بر دستگاه قضا با پیام ها و توصیه های فراوانی از جانب نخبگان همراه بوده است.

در این گزارش به انعکاس مهمترین بخش بیانات و پیام هایی که از جانب مسئولین برای ریاست تازه نفس قوه قضائیه صادر و ایراد شده است خواهیم پرداخت.

 

 

8نکته

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی را به ریاست قوه‌ی قضائیه منصوب کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این حکم با تأکید بر لزوم تحول در قوه‌ی قضائیه و آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده‌ی گام دوم انقلاب باشد، از فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در مقاطع گوناگون خدمت و سوابق طولانی ایشان در قوه‌ی قضائیه و آشنایی کامل با همه‌ی زوایای آن، به عنوان دلایل این انتخاب یاد، و در ادامه هشت توصیه مهم خطاب به رئیس جدید قوه‌ی قضائیه بیان کردند.

نخست آنکه برای همه‌ی فصول این سند و بندهای ذیل آنها، زمان تعیین کنید و خود و همکارانتان را بر پایبندی به سرآمد برنامه الزام نمائید. در زمانبندیها نه عجله و نه مماطله نباید راه داده شود.

دوم آنکه در همه‌ی فصول تحول، مردمی بودن و انقلابی بودن و ضد فساد بودن را رعایت کنید.

سوم آنکه عنصر نیروی انسانی صالح را در رأس عوامل تحول و پیشرفت قوه بدانید. سلامت قضات و پاکیِ دامن آنان از هر گونه فساد، شرط لازم و اوّل برای همه توفیقات شما است. در ریشه‌کنی فساد از درون قوه که مایه‌ی مباهات شما و سرافرازی اکثریت قضات دادگاهها و دادسراها است، هیچ تردید و درنگ نکنید.

چهارم آنکه گسترش عدل و احیاء حقوق عامه و آزادیهای مشروع و نظارت بر اِعمال قانون را که در شمار هدفهای قوه قضائیه در قانون اساسی است در رأس برنامه‌ها قرار دهید. این موجب اعتماد مردم و دلگرمی آنان به قوه قضائیه در حوادث و منازعات خواهد شد.

پنجم آنکه در برخورد قضائی ملاحظه‌ی این و آن را نکنید.

ششم آنکه از جوانان صالح و انقلابی و فاضل در مسؤولیتهای قوه استفاده کنید.

هفتم آنکه قاضی و دادگاه را عزیز بدارید. احساس عزت و شرافت در قاضی، سدّ محکمی در برابر انگیزه‌ها و عوامل نفوذ و انحراف است.

هشتم آنکه همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنان را که سفارش همیشگی اینجانب است در نظر داشته باشید. آنان نیز موظف به همراهی و همکاری با شمایند.

 

 

رشد اقتصاد در سایه امنیت قضایی

در متن پیام شمخانی خطاب به آیت الله دکتر رئیسی آمده است: امروز کشور ما برای مقابله موثر با جنگ اقتصادی بیش از هر زمان دیگر نیازمند بهره گیری از سرمایه و سرمایه گذاران دلسوز داخلی است و این مهم تنها با فراهم شدن امنیت قضایی و پشتیبانی مستمر از فعالیت‌های سالم اقتصادی محقق خواهد شد.

در پیام تبریک دبیر شورای عالی امنیت ملی بیان شده است: به طور قطع حضور جنابعالی در راس دستگاه قضایی نوید بخش این رخداد به عنوان یکی از ضرورت‌های غیر قابل اجتناب امنیت ملی خواهدبود.

شمخانی خاطر نشان کرده است: فرصت را مغتنم شمرده و آمادگی کامل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برای همکاری با جنابعالی در انجام وظایف و مسئولیت‌های محوله در راستای تحقق اهداف متعالی قضایی تحول در گام دوم انقلاب را اعلام می‌نمایم.

 

 

آمادگی رسانه ملی برای تبیین و پیشبرد اهداف عالیه دستگاه قضا

رئیس صدا و سیما در پیامی انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی را از سوی رهبر معظم انقلاب به سمت «ریاست قوه قضائیه» تبریک گفت.

در بخشی از این پیام آمده است: بی‌تردید، حضور شما در صدر دستگاه قضا با پشتوانه‌ای ارزشمند از سوابق انقلابی و تجربیات قضایی وواجرایی در طول چهل سال گذشته، در کنار دانش و تخصص علمی و فقهی، روز‌های نویدبخشی را در این عرصه مهم و حسّاس به همراه خواهد داشت و منشأ برکات و آثار ارزشمندی در حوزه اجرای احکام و قوانین مبتنی بر عدالت اسلامی خواهد بود.

ضمن اعلام آمادگی رسانه ملی برای تبیین و پیشبرد اهداف عالیه دستگاه قضا، از درگاه خداوند تعالی توفیق و سربلندی روزافزون حضرتعالی را در جایگاه جدید مسئلت دارم.

 

 

شکوفایی عدل و داد

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پیامی به ریاست جدید قوه قضائیه تبریک گفت.

بخشی از این پیام به شرح زیر است:

حضور شایسته و پرمیمنت حضرتعالی در رأس دستگاه قضایی کشور نویدبخش حرکت‌هایی نوین در جهت گسترش هر چه بیشتر عدالت و مساوات و غنای روزافزون نظام قضا و دادرسی اسلامی در طلیعه‌ی دهه‌ی پنجم انقلاب است، و بی‌تردید، تعالی همه‌جانبه‌ی جامعه‌ی اسلامی در گرو صلابت و سلامت محاکم آن است. در این میان، پشتوانه‌ی دانش فقهی و تجارب فراوان آن دانشمند گرانمایه و در رأس همه، اعتماد و حمایت رهبر فرزانه‌ی انقلاب اسلامی، سرمایه‌ی عظیمی است که می‌تواند پیکره‌ی بزرگ و حساس تشکیلات قضایی کشور را در شکوفایی عدل و داد توانی تازه ببخشد.

با این امید که در مقام خدمت به مردم و نظام اسلامی در مسئولیت جدید آنچنان‌که زیبنده‌ی گام دوم انقلاب است پیروز و سربلند باشید، انتصاب شایسته‌ی جنابعالی را به سمت ریاست قوه‌ی قضائیه صمیمانه تبریک و تهنیت عرض نموده دوام عزت و توفیقات روزافزونتان را در مسیر پیش رو از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

 

لزوم همکاری با قوه مقننه

رییس مجلس شورای اسلامی در پیامی انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رییسی به ریاست قوه قضاییه را به وی تبریک گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

بحمدالله شما از خادمان و یاران ارزشمند نظام و رهبری می‌باشید و دارای سوابق طولانی بویژه در عرصه قضایی هستید .

لازم می‌دانم بر آمادگی و اهتمام مجلس شورای اسلامی در راستای افزایش همکاری و هم‌افزایی و توسعه روابط با قوه قضاییه به‌ویژه درخصوص تصویب قوانین مورد نیاز تاکید کنم

 

 

مبارزه با فساد و معنا یافتن عدالت در مقام عمل

محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور پیامی، انتصاب آیت الله دکتر سید ابراهیم رییسی به ریاست قوه قضائیه را تبریک گفت.

در بخشی از این پیام آمده است: مطمئناً سوابق طولانی در دستگاه قضا، دانش، سلامت کاری و تسلط حضرتعالی بر مباحث فقهی و حقوقی که در حکم حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مورد توجه قرار گرفته است، ذخیره‌ای ارزشمند برای ایجاد تحول و پیشبرد منویات معظم له در طلیعه پنجم انقلاب در قوه قضائیه خواهد بود.

حضورتان در قامت ریاست قوه قضائیه امید و انگیزه دوچندانی را برای تحقق آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایجاد کرده است، بی تردید امانتداری و تعهدتان به جهت مبارزه با فساد و معنا یافتن عدالت در مقام عمل بارقه‌ای نوید بخش برای همگان خواهد بود.

امیدوارم همچون گذشته در انجام امور محوله و تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق و سربلند باشید.

 

 

احیا سرمایه اجتماعی نظام

محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در صفحه شخصی خود به رئیس جدید قوه قضائیه تبریک گفت.

در فرازی از این پیام میخوانیم:

با شناختی که به واسطه دوستی چهل ساله از ایشان دارم، مطمئنم که تمام تلاش خود را برای خدمت به مردم و تحقق آموزه‌های انقلاب در مسؤولیت جدید به کار خواهند گرفت حقیقتاً دستگاه قضا اگرچه نقطه پایان حل و فصل چالش‌ها و اختلافات جامعه ست اما مهمترین جایگاه احیا سرمایه اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی است که ان شاالله با همت ایشان و همکاران دلسوز و پر تلاش در قوه قضائیه، از طریق قاطعیت در برخورد با مجرمان و احقاق حقوق عامه، کارآمدی و اثربخشی این مجموعه را شاهد خواهیم بود.

امیدوارم این برادر عزیز که اولین مسئولیتش، با حکم امام راحل و در دستگاه قضا بود در جایگاه ریاست قوه قضائیه منشأ تحول باشند همچنانکه الحق در خدمت به زوار خورشید خراسان منشأ اثر و تحول بوده‌اند.

 

 

مبارزه جدی تر با انواع فسادها

امام‌جمعه مشهد بابیان اینکه مقام معظم رهبری یا هر مقامی که می‌خواهد مسئولی را تعیین کند باید با توجه به محتوا و انتظارات این سند باشد، بیان کرد: اول صدور این بیانیه و سند مصادف شد با تعیین مسؤول قضائی و تعیین تولیت قضا در این کشور، مقام معظم رهبری عنصری را که فقیه درس خارج حوزه است، دکترای فقه و حقوق از دانشگاه دارد و ۳۵ سال در مسئولیت‌های بالای قضایی و دادستانی‌ها و سازمان‌های مختلف قضایی مسئولیت داشته را علی‌رغم اینکه تولیت عتبه مقدس امام هشتم (ع) را به چنین فردی سپرده بکند از این مقام برداشتند و تولیت دستگاه قضا را به او دادند که این انتصاب با محتوا و انتظارات این بیانیه می‌خواند.

وی تأکید کرد: بر اساس محتوای این بیانیه، تمنا از قوه قضاییه مبارزه جدی‌تر با انواع فسادها و به کار گماردن افرادی در قوه قضاییه که دست مفسد را همان لحظه اول بگیرند و مبارزه واقعی با فساد است.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: مبارزه واقعی با فساد در دستگاه قضایی در دو بستر باید انجام شود؛ یکی در بستر درون حکومتی و برخورد با مفسدان نفوذی درون حکومتی و دیگری یکی فساد در بستر اجتماعی و شریان‌های اقتصادی کشور است.

 

 

مردم عدالت محوری میخواهند

آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری قوه قضاییه را نهادی بسیار مهم دانست و گفت: برخورد قاطع با مفسدان، عدالت‌محوری، حفظ کرامت مراجعان و پرهیز از اطاله دادرسی باید سرلوحه کار این دستگاه باشد و در راستای تحقق فرامین مقام معظم رهبری باید به صورت جدی‌تری در این قوه کار انجام شود.

امام جمعه بوشهر تحول در قوه قضاییه را از انتظارات مهم مردم از حجت الاسلام والمسلمین رئیسی توصیف کرد و افزود: تحول در قوه قضاییه مایه دلگرمی مردم خواهد بود و اقتدار و برخورد با متخلفان باید به صورت جدی‌تری در این قوه انجام شود.در خطبه‌های نماز جمعه بوشهر

 

 

دستگاه قضایی کارآمدتر شود

امام جمعه دماوند در خطبه های نماز جمعه این هفته عنوان کرد: همچنین خواستار کارآمدتر شدن دستگاه‌های قضایی، تلاش برای تحقق عدالت، کوشش برای کم شدن فاصله طبقاتی، جلوگیری از تبعیض در توزیع منابع عمومی، میدان ندادن به ویژه‌خوارها و رانت‌خوارها در دستگاه‌های حکومتی هستیم.

فتاح دماوندی از تربیت و به کارگیری نیروهای مومن و متخصص در قوه قضاییه، حفظ و حراست از بیت‌المال مسلمین، توجه به حقوق عامه مردم، استمداد از خداوند برای مقابله با وسوسه‌های شیطانی و لقمه‌های حرام، به عنوان سایر درخواست‌ها در این زمینه نام برد.

وی اظهار داشت: همچنین مقام معظم رهبری نیز سفارش‌هایی مانند اجرای سند تحول قضایی بر طبق زمان‌بندی مشخص، مردمی، انقلابی و ضد فساد بودن امور، استفاده از نیروی انسانی صالح و پاک‌دامن از ایشان داشتند.

امام جمعه دماوند از دیگر سفارش‌های مقام معظم رهبری به رئیس جدید قوه قضاییه تحت‌عنوان ملاحظه نکردن این و آن، استفاده از جوانان فاضل، صالح و انقلابی در مسئولیت‌ها، عزت‌مند و شرافت‌مند نگاه داشتن دستگاه قضایی و قضات و همکاری با قوه مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنها نام برد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.