جمعه, 9 خرداد 1399 :: Friday, 29 May 2020
 
کد خبر: 62932

شکست آمریکا برای دومین بار در ویتنام

شکست آمریکا برای دومین بار در ویتنام
مذاکرات کره شمالی و آمریکا بر سر رسیدن به یک توافق ملموس، برای بار دوم محکوم به شکست بود. در این گزارش به چرایی شکست مذاکرات ویتنام و همچنین به موضع گیری های مرتبط به این رویداد بین المللی پرداخته ایم.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

سیاست خارجه ویران ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری ترامپ که لبریز از عهد شکنی ها و اقدامات ساختار شکنانه و بعضا بی سابقه بوده است، هر روز بر نمره های منفی اش اضافه می شود. ترامپ که یکی از شوهای انتخاباتیش حل کردن مسئله ی کره شمالی بود، امروز با دو شکست در دو مذاکره با کره شمالی باز هم مغبون تندروی هایش شد.

روز چهارشنبه و پنجشنبه (8 و 9 اسفند) رهبران آمریکا و کره شمالی برای دومین بار با یکدیگر دیدار کردند. این دیدار هشت ماه پس از دیدار نخست در سنگاپور، در هانوی پایتخت ویتنام انجام شد. اولین دور دیدارها در هانوی روز چهارشنبه برگزار شد و قرار بود پس از پایان دیدارها در پنجشنبه، یک توافق امضا و بیانیه مشترکی قرائت شود. اما ماجرا پیچیده تر از برخی خوش بینی ها بود و نشست ترامپ و کیم در هانوی عملاً شکست خورد.

این در حالی بود که اظهارات اولیه دو طرف ، امیدوارانه به نظر می رسید. ترامپ در ملاقات کوتاه اولیه خود با کیم جونگ اون گفت: فرصت‌های اقتصادی موجود در کره‌شمالی نامحدود است و این کشور می‌تواند به قدرتی اقتصادی در سطح جهان تبدیل شود. اظهار نظری که بیشتر برای جلب نظر کره شمالی عنوان شده بود. اما در واقع اختلافات موجود بین رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی به حدی بوده است که ادامه برنامه این مذاکرات نیز تغییر کرده و گفت‌وگوها دو ساعت پیش از زمان مقرر به پایان رسید. قرار بر این بود که رهبران دو کشور پس از گفت‌وگوهای روز پنجشنبه بیانیه مشترکی را امضا کرده و دو ساعت پس از آن، دونالد ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره دستاوردهای این مذاکرات اطلاع رسانی کند.

 

 

چرا مذاکرات ویتنام شکست خورد؟

پیش از این معلوم شده است که مطالبات واشنگتن و پیونگ یانگ به اندازه یک کهشکان با یکدیگر فاصله دارند. اگر چه روابط شخصی و نه روابط رسمی ترامپ و کیم در سایه توئیتهای محبت آمیز رئیس جمهور آمریکا طی ماههای گذشته ظاهرا مثبت بوده است اما تنها این موضوع برای توافقی که در نهایت قرار است به نابودی تسلیحات اتمی کره شمالی و رفع تحریمها منجر شود کافی نیست.

آمریکائیها پیش از این بارها تاکید کرده‌اند که هدف آنها از مذاکرات نابودی کامل و سریع زرادخانه اتمی کره شمالی است. در مقابل پیونگ یانگ نیز اعلام کرده است که به دنبال رفع کامل تحریمها قبل از پایان روند نابودی سلاحهای اتمی است. این درحالیست که کره شمالی موشکها و کلاهکهای اتمی خود را تضمینی برای بقای خود می‌داند و واشنگتن نیز تحریمهای اقتصادی و فشار حداکثری بر مردم کره شمالی را اهرمی بسیار قوی برای کشاندن پیونگ یانگ به میز مذاکرات و دست کشیدن این کشور از برنامه اتمی خود تلقی می‌کند.

هر دو کشور بدبینی و بی اعتمادی بسیار زیادی به یکدیگر دارند. به عنوان مثال هیچ تضمینی وجود ندارد که در صورت دست کشیدن کره شمالی از سلاحهای اتمی، آمریکا به وعده خود در زمینه رفع کامل تحریمها عمل کند. همان فریبکاری که آمریکائی‌ها در زمینه توافق هسته‌ای با ایران انجام دادند؛ انجام کامل تعهدات ایران در برابر پشت کردن آمریکا به برجام.

حتی پیونگ یانگ این نگرانی را دارد که هرگونه توافق با آمریکا ممکن است دو سال دیگر در صورت عدم پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات 2020 به مشکل بخورد و دولت بعدی آمریکا از زیر تعهدات دولت فعلی آمریکا شانه خالی کند.

از سوی دیگر آمریکائیها نیز با توجه به روحیه زیاده خواهی آنها بعید است به کره شمالی اعتماد کنند که همه تحریمها را در قبال تعطیلی بخشی از فعالیتهای هسته‌ای پیونگ یانگ لغو کنند. به ویژه اینکه کره شمالی از سال 2006 بازرسان آژانس بین المللی اتمی را به کشورش راه نداده است و مشخص نیست که غیر از سایتهای متعارف این کشور مکانهای دیگری نیز درگیر این برنامه هستند یا خیر. هرچند که پی بردن به این موضوع از سوی بازرسان آژانس کار چندان دشوار، پیچیده و زمانبری نیست اما به هرحال یک موضوع مهم برای واشنگتن است.

در واقع واشنگتن قصد دارد تقصیر شکست مذاکرات را متوجه کره شمالی کند. اما اغلب تحلیلگران معتقدند که علت شکست مذاکرات مقاومت و تسلیم نشدن رهبر کره شمالی در برابر دونالد ترامپ بود. «محمود رفعت» حقوقدان بین المللی در این زمینه میگوید، "ترامپ زودتر از موعد، ویتنام را ترک کرد چون رهبر کره شمالی مقابل او تسلیم نشد. ترامپ بعد از دیدار با کیم در یک نشست خبری در هانوی گفت: کشورهای ثروتمند باید در مقابل حمایتهای آمریکا، پول بدهند. جمله‌ای که آن را برای عربستان سعودی بارها به شکل توهین‌آمیزی تکرار کرده است. یادآوری نیاز ندارد که کره شمالی نه نفت دارد نه ثروت بلکه عرت‌نفس دارد.

ترامپ با شکستی تمام عیار و بدون هیچ چشم انداز روشنی در ارتباط با کره شمالی ویتنام را ترک کرد. او دست خالی به خانه رفت و اکنون باید با افشاگریهای مایکل کوهن در کنگره و فشارهای فزاینده رسانه‌های آمریکا و افکار عمومی این کشور مقابله کند.

توقف آزمایشهای اتمی کره شمالی و همچنین توقف رزمایشهای آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره کره اولین دستاورد مذاکرات پر سر و صدای آمریکا و کره شمالی طی یک سال گذشته بوده است.

با توجه به روند مذاکرات بین دو طرف، اکنون به نظر می‌رسد این دستاورد اولین و آخرین دستاورد این مذاکرات باشد و بعید است که پیشرفت چشمگیری در ماههای آینده میان دو طرف حاصل شود.

 

 

واکنش ظریف به شکست مذاکرات آمریکا و کره شمالی

وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار توئیتی به مذاکرات بی حاصل ترامپ و کیم جونگ اون در ویتنام واکنش نشان داد.

ظریف در توئیتی نوشت:

" رئیس جمهور ترامپ باید اکنون متوجه شده باشد که نمایش های پر سر و صدا، عکس گرفتن ها و تغییر مواضع ناگهانی با دیپلماسی جدی متفاوت است.

ما ۱۰ سال زورآزمایی و علاوه بر آن دو سال - به معنای واقعی کلمه هزاران ساعت- برای تک تک کلمات ۱۵۰ صفحه توافق برجام مذاکره کردیم. شما هرگز توافقی بهتر از آن بدست نخواهید آورد."

 

 

ناامیدی کرملین از توافق کره و آمریکا

«دیمیتری پسکوف» پس از شکست مذاکرات میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای دستیابی به توافق ملموس میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ را غیرممکن توصیف کرد.

با وجود این، دفتر ریاست جمهوری روسیه مذاکره میان ترامپ و اون را مثبت ارزیابی کرد.

سخنگوی کرملین درباره نشست ترامپ و اون گفت: «کرملین نمی‌تواند درباره مذاکراتی که غیرعلنی و پشت درهای بسته انجام می‌شود، نظر دهد. مذاکرات پایان نیافته است و این روند قطعاً مثبت است».

وی افزود: «به‌نظر می‌رسد انتظار داشتن یک توافق ملموس میان دو طرف دور از واقعیت باشد».

دونالد ترامپ در نشست خبری خود در هانوی گفت: «مذاکرات سخت‌تر از آن چیزی بود که تصور می‌کردیم. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از من خواست تا همه تحریم‌ها را لغو کنم، ولی ما مخالف این موضوع هستیم. وی به من وعده داد که آزمایش‌های موشکی جدید انجام ندهد و من به وعده‌اش اطمینان می‌کنم».

وی درباره نشست بدون نتیجه‌اش با رهبر کره شمالی تصریح کرد: «مذاکرات سازنده‌ای را با کیم انجام دادم. پمپئو فکر می‌کرد امضا کردن توافق خوب نیست و ما گزینه‌هایی داشتیم، ولی تصمیم گرفتیم که فعلاً اقدامی انجام ندهیم. با وجود گام‌هایی که کره شمالی به سمت خلع سلاح اتمی برداشته است، ولی تمام تحریم‌ها علیه این کشور همچنان باقی است و ما از هیچ تحریمی دست برنداشتیم».

 

 

واکنش چین به شکست مذاکرات آمریکا و کره شمالی

یک مقام ارشد دولت چین در واکنش به شکست مذاکرات آمریکا و کره شمالی ابراز امیدواری کرده که این مذاکرات ادامه یابد.

بنا بر نوشته خبرگزاری رویترز، «ری کیل سونگ» معاون وزیر خارجه کره شمالی عصر امروز در پکن با وزیر خارجه چین دیدار و درباره روابط دوجانبه و مذاکرات اخیر ویتنام رایزنی کرده است.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین در این دیدار با اشاره به شکست مذاکرات سران کره شمالی و آمریکا در ویتنام تاکید کرد، بروز مشکلات و موانع در این مذاکرات، غیرقابل اجتناب است.

دیپلمات ارشد چینی همچنین ابراز امیدوار است که دو کشور کره شمالی و آمریکا بتوانند به مذاکراتشان ادامه دهند.

سفر معاون وزیر خارجه کره شمالی به پکن به دنبال شکست نشست دو روزه «دونالد ترامپ» با «کیم جونگ اون» در هانوی ویتنام انجام شده است.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.