•  در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد؟

    ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در آمریکا در پی قتل فجیع یک شهروند سیاه پوست به بالاترین حد خود رسیده به طوریکه تاکنون پلیس آمریکا هزاران نفر را بازداشت کرده است.
پنجشنبه, 15 خرداد 1399 :: Thursday, 4 June 2020
 
کد خبر: 61655

یک قرار بزرگ برای فرهنگسازی صحیح

یک قرار بزرگ برای فرهنگسازی صحیح
برای فرهنگ سازی و درونی کردن ارزش ها و همچنین اصلاح رفتار های ناهنجار یک جامعه هیچ گاه دیر نیست و هیچ هزینه ای زیاد نیست. در گزارش پیش رو به ضرورت های فرهنگ سازی توسط دستگاه های مختلف پرداخته ایم.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

تجربه به ما ثابت کرده بزرگترین تحولات در رفتارهای ناصحیح عمومی که به هر دلیلی در جامعه وجود دارند جز با فرهنگ سازی، ایجاد نشده اند. به عنوان مثال گزاف است اگر بگوییم فرهنگ صحیح بستن کمربند ایمنی حین رانندگی با جریمه های زیادی برای مردم اپیدمی شد که راهنمایی و رانندگی برای متخلفان در نظر گرفت. هر چند نمی شود از تاثیر این جریمه ها و سیاست های بازدارنده چشم پوشی کرد ولی باید گفت که آموزش همگانی بود که این فرهنگ را برای همه ی ما درونی کرد.

حتی پلیس هم به این واقعیت اذعان دارد:

 

نقش فرهنگ سازی از زبان رئیس پلیس راهور تهران

به نظر می‌رسد که اگر بخواهیم تحلیلی از ۱۵ سال گذشته در حوزه ترافیک داشته باشیم، واقعاً‌ هیچ شخصی به فکر بحث‌های فرهنگ‌سازی و آموزش ترافیک به‌صورت جدی نبود. کارهایی به صورت پراکنده انجام می‌شد، اما تقریباً می‌شود گفت از سال‌های ۸۲-۸۳ اتفاق‌های جدیدی در حوزه فرهنگ‌سازی افتاد. ما دو بحث را به‌صورت جدی شروع کردیم اولا بحث همیار پلیس و دوم تیزرهایی که شخصیتش سیا ساکتی بود و خیلی مورد اقبال قرار گرفت. واقعا در آن دوران مردم به حوزه ترافیک علاقمند شده بودند و این مساله اثرگذار بود.  چون یک شروع خوب و طوفانی بود، مردم هم علاقمند بودند و باعث اتفافات خوبی شد؛ مخصوصا در حوزه همیار پلیس، به عینه می‌دیدم که قبل از طرح همیار پلیس، مثلا بچه‌ها نمی‌توانستند با پلیس ارتباط برقرار کنند، ولی بعد از این طرح که خوب و با قوت هم شروع شد، بچه‌های دبستانی وقتی بنده را به‌عنوان پلیس می‌دیدند سلام می دادند  و سعی در ارتباط برقرار کردن با پلیس داشتند. خب این مساله جدید و نویی بود و قبل از آن اصلا چنین چیزی را شاهد نبودیم که بچه‌ها بتوانند با پلیس ارتباط برقرار کنند و ارتباط صمیمی داشته باشند

این تفکر که ما فکر کنیم همه افراد را می‌توانیم در حوزه ترافیک با پلیس کنترل کنیم، تفکر اشتباهی است. باید کاری کنیم که افراد پلیس خودشان باشند. بخواهند که رفتارشان را تغییر بدهند و این اتفاق به نظرم در این بیش از یک دهه گذشته افتاده است و واقعا رفتارها نسبت به سال‌های مثلا قبل از سال ۸۰ خیلی تغییر کرده است. در نتیجه می‌خوام بگویم که اهمیت کار فرهنگی و آموزشی بسیار بالاست. هنوزم جا دارد که ما در بدو ورود افراد برای گرفتن گواهینامه، آموزش‌های‌مان را متحول کنیم؛ چه آموزش‌های همگانی که عمومی و برای آحاد جامعه است و چه  مخاطبین متفاوت نظیر کودکان، بزرگسالان دارای مشاغلی با رویکردهای مختلف. باید آگاهی‌رسانی به اقشار جامعه را در هر طیف سنی در دستور کار قرار بدهیم. برای همین امر تصمیم گرفتیم که اولویت کار در پلیس راهور را در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش قرار بدهیم. یعنی گام اول فرهنگسازی و آموزش و  گام دوم برخورد و اجرای مقررات باشد. احساس شد در مجموعه راهنمایی و رانندگی تهران نیاز به یک معاونت داریم که این معاونت بتواند این ارتباطات را به‌صورت قوی با مردم برقرار کرده و  نظرات مردم را دریافت کند و بتوانیم موثرتر در این حوزه حضور پیدا کنیم.

 

***اما بگوییم از موج بزرگ فرهنگ سازی ای که این روزها در بیلبوردهای مهم شهر تهران میبینم. یک طراحی حساب شده. یک شعار تاثیر گذار و پیام هایی که حاوی مهمترین اصول ایمنی، اخلاقی و فرهنگی است. حتما شما هم سر "قرار ما" آمده اید.

 

 

"قرار ما" از زبان مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران

دکتر برزین ضرغامی با تاکید بر اینکه "قرارما" یک کمپین تعاملی شهری است که تمامی شهروندان تهرانی را مخاطب خود قرار می دهد، افزود: این کمپین با ایجاد احساس مسوولیت و ارائه راهکار، سعی در جلب نظر و حساسیت هرچه بیشتر افکار عمومی شهروندان داشته و بنا دارد تمامی شهروندان را به صورت عملی و پویا درگیر بهبود و رفع برخی معضلات و بحران های شهرمان کند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرتهران، با بیان اینکه معضلات شهر تهران فقط با مشارکت و تعامل همگام مسوولین و شهروندان قابل بهبود و حل و فصل است، گفت: کمپین "قرار ما" در ابتدا روی سه حوزه مدیریت پسماند خانگی، مراقبت از فضای سبز و کمک به زیباسازی بصری شهر با شعارهای مربوط به این موضوعات تمرکز و فعالیت های خود را آغاز کرده است.

به گفته ضرغامی، شعار اصلی این کمپین بر اساس گزاره " قرار ما" شکل می گیرد. به عبارتی دیگر تمامی شعارها با پیشوند "قرار ما" است که به خوبی ماهیت این کمپین را نمایان می کند ودر واقع قول و قراری میان تمامی شهروندان برای کمک به بهبود و رفع معضلات شهر است.

گفتنی است، اکران طرح های فرهنگی "قرار ما" از 28 مرداد روی سازه های تبلیغاتی سطح شهر تهران آغاز شده است.

 

 

اهمیت تبیلغات محیطی

تبلیغات محیطی یکی از راه هایی است که می تواند در بحث فرهنگ سازی بسیار اثرگذار باشد. یکی از اقدامات ضروری که مدیریت شهری باید در راس برنامه هایش قرار دهد، ارتقاء سطح فرهنگ عمومی شهروندان است. در راستای ارتقاء فرهنگ عمومی شهروندان یکی از مهمترین ابزارها می تواند آموزش شهروندان از طریق بیلبوردها و دیگر سازه های تبلیغاتی نصب شده در سطح شهر باشد.

بخش قابل توجهی از زندگی شهروندان در بیرون از محیط منزل است به همین دلیل اگر در خیابان ها و فضاهای عمومی شهر در راستای ارتقاء فرهنگ سازی آموزش هایی به شهروندان داده شود، می تواند بسیار آموزنده باشد.

تبلیغات محیطی یکی از راه هایی است که می تواند در بحث فرهنگ سازی بسیار اثرگذار باشد، زمانی که شهروندان برای رفت و آمد به محیط کار و منزل ناگریز هستند مدت زمانی از وقت خود را در ترافیک بگذرانند، تبلیغاتی که در فضای عمومی شهر انجام می شود می تواند زمینه رساندن پیام مناسب را برای آنها فراهم کند.

کمپینی که از سوی سازمان زیباسازی و با همکاری دو سازمان دیگر شهرداری تهران در سطح شهر به راه افتاده، اقدام بسیار خوبی است. این تبلیغات با یک رویکرد جدید و به صورت پیام هایی با شیوه ی نو با شهروندان صحبت می کند به همین منظور می توان گفت که پیام ها به راحتی ذهن مخاطب را با خود درگیر می کند.

قرار ما را به دلیل اثر گذاری پیام هایش می توان آن را یکی از کمپین های خوب مطرح کرد. امیدواریم که اکران چنین کمپین هایی باموضوعات اجتماعی روی بیلبوردهای شهر استمرار پیدا کند. این انتظار از سایر دستگاه ها که نیاز به فرهنگسازی دارند نیز میرود. برای فرهنگسازی هیچوقت دیر نیست.

امروز فضای تبلیغات و المان های شهری یک نوع گفتگوی غیر مستقیم بین شهروندان برقرار می کند به همین دلیل می تواند در راستای ایجاد مسوولیت پذیری موثر باشد.

بیلبوردهای نصب شده در سطح شهر در راستای فرهنگ سازی دارای پیام های کوتاه و جملات بسیار خوب و موثر در حوزه پذیرش مسوولیت های اجتماعی است.

جملاتی که برای بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده شده بر مسوولیت های اجتماعی تاکید فراوان دارد به همین دلیل می توان گفت که کمپین های مختلف با رویکرد فرهنگ سازی می تواند بر شهروندان اثرگذاری داشته باشد.

اگر پیام ها غیر مستقیم به مردم داده شود تاثیر آموزشی بسزایی بر اقشار جامعه خواهد داشت.

 

 

اولویت بی چون و چرا

طبیعتا مطلع هستیم که شهرداری تهران از بدهی های زیادی که دارد گلایه میکند و مشکلات مالی فراوانی را داشته و دارد. وقتی در این شرایط شاهد به کار گرفتن بیلبوردهای میلیاردی سطح شهر برای اجرایی شدن یک پروژه ی فرهنگ سازی می شویم، میتوانیم امیدوار باشیم که همه ی دستگاه های اجرایی قادر خواهند بود تا با تعویض اولیت های محدودیت زا با پروژه های مطالعه شده جهت درونی کردن ارزش های مورد نظر، دست آوردهای بیشتری نسبت به اجرای طرح های تنبیهی خواهند داشت.

قرار ما یک کمپین کم نقص با هزینه ی گزاف و تاثیر گذاری زیاد است و امیدواریم شعار کار فرهنگی نیاز به بودجه دارد در همه ی زمینه ها سرلوحه ی همه ی دستگاه ها قرار بگیرد.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.