سه شنبه, 30 بهمن 1397 :: Tuesday, 19 February 2019
  • شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
 
کد خبر: 61538

نشست شورای امنیت سازمان ملل در بررسی بحران ونزوئلا برگزار شد

نشست شورای امنیت سازمان ملل در بررسی بحران ونزوئلا برگزار شد
شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه‌ای به بررسی ابعاد بحران ونزوئلا پرداخت.
پایگاه خبری ریشه

،شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه‌ای به بررسی ابعاد بحران ونزوئلا پرداخت.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به نمایندگی از این کشور در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل علیه نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا ادعا کرد: دولت مادورو عامل فقر و مشکلات بی شمار در ونزوئلا است. مادورو مردم ونزوئلا را در مضیقه پیدا کردن غذا قرار داده است. میلیون‌ها نفر به آب و غذا دسترسی ندارند!

وی افزود:از همه می‌خواهیم تا دولت قانونی «گوایدو» را به رسمیت بشناسند. اکنون زمان آن است که همه کشور‌ها یا با آزادی بمانند و یا با آشوب‌ها بمانند.ما از «گوایدو» و مجلس ملی این کشور حمایت می‌کنیم.

نماینده انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل در نشست کنونی این نهاد که به منظور بررسی اوضاع جاری در ونزوئلا در حال برگزاری است در سخنانی دولت مادورو را فاقد مولفه‌های دموکراتیک دانست و صراحتا از تلاش‌های خوان گوایدو حمایت کرد.

نماینده روسیه در سخنرانی خود تاکید کرد تصویری که آمریکا از تقابل بین مردم ونزوئلا و «رژیم مادورو» ارائه می‌کند، دور از واقعیت است. وی همین جلسه شورای امنیت را نشانه‌ای از تلاش آمریکا برای تغییر رژیم در ونزوئلا خواند.

نماینده روسیه در سازمان ملل بیان کرد: مسکو با دخالت آمریکا در امور داخلی ونزوئلا و سیاست‌های مغایر با قانون بین المللی اش مخالف است. واشنگتن بهانه‌های واهی برای دخالت در امور داخلی دیگر کشور‌ها از جمله ونزوئلا می‌تراشد.

نماینده فرانسه، سخنران بعدی بود. وی گفت: سه سال است که ونزوئلا به ورطه بحرانی بی‌سابقه سقوط کرده است.

وی بر مواضع ماکرون مبنی بر لزوم برگزاری یک انتخابات شفاف ریاست‌جمهوری در ونزوئلا تاکید کرد. اگر تا ۸ روز دیگر انتخابات اعلام نشود، فرانسه «خوان گوایدو» را به‌عنوان رئیس‌جمهوری به رسمیت خواهد شناخت.

نماینده دولت آلمان  در سخنرانی خود مدعی شد که نیکلاس مادورو به‌صورت دموکراتیک انتخاب نشده و مجلس ملی ونزوئلا تنها نهاد دموکراتیک ونزوئلا است. وی گفت که آلمان، مردم ونزوئلا را تنها نخواهد گذاشت.

سفیر آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد در انتقاد به نشست شورای امنیت درباره مسایل داخلی ونزوئلا گفت: شورای امنیت هرگز نباید ابزاری برای تغییر غیرقانونی دولت‌ها شود.

نماینده کوبا در شورای امنیت سازمان ملل در نشست کنونی این نهاد در سخنانی تصریح کرد: بر اساس منشور ملل متحد، هیچ کشوری نباید در امور داخلی کشور دیگر دخالت کند. آمریکا به دنبال سوء استفاده از شورای امنیت برای اقدام علیه دولت قانونی مادورو است.

نماینده دائم کویت در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت: کویت با نگرانی حوادث اخیر در ونزوئلا را دنبال می‌کند و ما بر ضرورت احترام به آزادی بیان و تظاهرات مسالمت آمیز در این کشور تاکید داریم.

پس از پایان سخنان نمایندگان کشورها، نوبت به وزیر خارجه ونزوئلا رسید. «خورخه آریزا» در سخنان خود تاکید کرد که امروز ایالات متحده پشت کودتا در ونزوئلا نیست، بلکه خود پیشاپیش کودتا قرار دارد.

وزیر خارجه ونزوئلا اقدام کشور‌ها در به رسمیت شناختن خوان گوایدو به‌عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا  را بی شرمانه خواند.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.