•  نگاهی به وضعیت مهاجران در مرز کشور‌های اروپایی؛ مرگ تدریجی یک رویا

    نگاهی به وضعیت مهاجران در مرز کشور‌های اروپایی؛ مرگ تدریجی یک رویا

    طی ماه‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره برخورد خشونت‌بار نیرو‌های مرزی آمریکا با مهاجران در مرز‌های جنوبی این کشور منتشر شده، اما بررسی گزارش‌های زیادی در این زمینه حاکی از آن است که موضوع برخورد خشونت‌بار با مهاجران تنها به مرز‌های آمریکا محدود نشده و برخی کشور‌های اروپایی نیز در مرز‌های خود برخورد‌های خشونت‌بار با مهاجران دارند.
دوشنبه, 5 فروردين 1398 :: Monday, 25 March 2019
 
کد خبر: 60747

پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا

پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا
 موسسه پژوهشی رند در یادداشتی تصمیم رئیس جمهور آمریکا مبنی بر عقب نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه را مورد بررسی قرار داده است.
پایگاه خبری ریشه
در این یادداشت «جیمز دابینز» نماینده سابق آمریکا در امور افغانستان و پاکستان این تصمیم ترامپ را با شیوه‌ای نادرست توصیف کرده است.

در این یادداشت آمده است: تصمیم ترامپ مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه که منجر به استعفای «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا شد، تصمیمی در مسیری غلط و در زمانی اشتباه بود. این تصمیم در صورت عدم اصلاح، می‌تواند پیامد‌های فاجعه باری داشته باشد.

ارتش آمریکا از سال ۲۰۰۳ در خاورمیانه بیش از حد گسترش یافته است. حمله به عراق از همان اول یک اشتباه استراتژیک و شاید پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا بوده است.
نویسنده در ادامه به تلاش‌های متعدد اوباما و ترامپ برای خروج از این بن بست اشاره کرده و تاکید می‌کند مهندسی تغییرات در این عرصه واقعا دشوار است.
دابینز از عراق، سوریه و افغانستان به عنوان باتلاق‌هایی برای دولت آمریکا یاد می‌کند که هیچیک از سیاست‌های امریکا برای آن‌ها مناسب نبوده و تعهدات، ائتلاف‏‎ها، شرکای محلی و در مجموع کلیه تلاش‌های آمریکا همگی به بن رسیده است.
 
 
پر هزینه‌ترین اشتباه در تاریخ آمریکا؛ سوریه و افغانستان باتلاق‌هایی برای دولت آمریکا
 
دابینز، تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از سوریه را اگرچه تصمیمی درست می‌داند، اما تصریح می‌کند که این تصمیم در حالی اتخاذ شد که هیچیک از هم پیمانانش در جنگ سوریه مورد مشورت قرار نگرفتند.
نویسنده در پایان با اشاره به نظر «باب کورکر» رئیس کمیته روابط خارجی سنا که این تصمیم ترامپ را ناشی از مقاصد سیاسی می‌داند، دو نکته مهم را در این مورد یادآور می‌شود: صرف نظر از پیامد‌های پیدا و پنهان این تصمیم ترامپ که ماهیتی پاردوکسیکال و تحریک کننده دارد، عدم هماهنگی با متحدان و حتی با سازمان‌های داخلی مربوطه در آمریکا، زنگ خطری را در کشور به صدا درآورده است.
 
این شرایط با روی کار آمدن کنگره جدید در آغاز سال ۲۰۱۹ آشفته‌تر نیز خواهد شد. اگر این آشفتگی‌ها به حوزه امنیت ملی نیز بسط یابد، همه آمریکایی‎ها در معرض امواج سهمگینی قرار خواهند گرفت.
 
 
منبع: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.