•  نگاهی به وضعیت مهاجران در مرز کشور‌های اروپایی؛ مرگ تدریجی یک رویا

    نگاهی به وضعیت مهاجران در مرز کشور‌های اروپایی؛ مرگ تدریجی یک رویا

    طی ماه‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره برخورد خشونت‌بار نیرو‌های مرزی آمریکا با مهاجران در مرز‌های جنوبی این کشور منتشر شده، اما بررسی گزارش‌های زیادی در این زمینه حاکی از آن است که موضوع برخورد خشونت‌بار با مهاجران تنها به مرز‌های آمریکا محدود نشده و برخی کشور‌های اروپایی نیز در مرز‌های خود برخورد‌های خشونت‌بار با مهاجران دارند.
دوشنبه, 5 فروردين 1398 :: Monday, 25 March 2019
 
کد خبر: 60607

آمریکا دنبال حل مشکلات افغانستان نبوده و نیست؛ مراقب سرویس‌های اطلاعاتی غرب باشید

آمریکا دنبال حل مشکلات افغانستان نبوده و نیست؛ مراقب سرویس‌های اطلاعاتی غرب باشید
کارشناس سیاسی روس گفت: آمریکا هیچ‌گاه دنبال حل مشکل تروریسم در افغانستان نبوده ولی این احتمال قوی است که ارتباط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و متحدانش با گروه‌های افراطی و تروریستی زیرزمینی در آسیای مرکزی تشدید شود.
پایگاه خبری ریشه

«الکساندر کنیازف» کارشناس سیاسی روس در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس اظهار داشت: در محافل سیاسی روسیه و کشورهای آسیای مرکزی نظر غالب این است که حضور آمریکا در افغانستان نقش بازدارندگی در برابر تهدیدات امنیتی برای آسیای مرکزی و به طور غیر مستقیم برای روسیه را دارد حتی رئیس جمهور روسیه نیز چندین بار روی این موضوع تاکید کرده البته در متن افزایش اختلافات میان آمریکا و روسیه این موضوع کمرنگ شده ولی همچنان در مسکو نظر غالب همین است.

وی افزود: کشورهای آسیای مرکزی نیز معتقدند حضور نظامی آمریکا در افغانستان تاحدودی موجب کاهش میزان تهدیدات امنیتی برای منطقه خواهد شد.

کنیازف یادآور شد: «تاشکند» که نسبت به سیاست واشنگتن در مورد افغانستان به صراحت حسن نیت نشان می‌دهد، بیش از سایر کشورهای آسیای مرکزی بر این موضوع تاکید می‌کند. معمولا «آستانه» به ندرت در رابطه با این بحث به اظهار نظر می پردازد و «دوشنبه»، «بیشکک» و «عشق آباد» نیز ترجیح می‌دهند به طور مستقیم خود را درگیر این بحث نکنند.

این کارشناس روس تصریح کرد: نظامیان آمریکا هیچ‌گاه به دنبال حل مشکل تروریسم در افغانستان نبودند و نخواهند بود بنابراین کاهش حضور نظامی واشنگتن در این کشور تأثیر مستقیم زیادی روی وضعیت امنیتی کشورهای منطقه از جمله تحرکات تروریستی نخواهد گذاشت.

به گفته وی، اما این احتمال قوی است که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و متحدان آن (عمدتا از کشورهای عربی) که با گروه‌های افراطی و تروریستی زیرزمینی در کشورهای آسیای مرکزی ارتباط دارند، فعالیت‌های خود را تشدید کنند.

کنیازوف افزود: در صورت قرار گرفتن در این مسیر تحولات منطقه، برای آمریکا فرصت تاکید بر اهمیت خود در جهت مقابله با تروریسم در آسیای مرکزی فراهم خواهد شد و قطعا واشنگتن از این موقعیت به منظور تقویت نفوذ خود در سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای آسیای مرکزی بهره برداری خواهد کرد.

به گفته وی، روسیه نیز به دنبال استفاده از این موقعیت برای گسترش نفوذ و احتمالا حضور نظامی خود در کشورهای منطقه می‌باشد. حداقل این اتفاق از طریق سازمان پیمان امنیت جمعی در 2 کشور تاجیکستان و قرقیزستان که روسیه در آنها دارای پایگاه‌های نظامی می‌باشد، امکان پذیر خواهد بود.

این کارشناس سیاسی روس افزود: نخبگان سیاسی و نظامی کشورهای منطقه هم از بحث کاهش حضور نظامی آمریکا در افغانستان و هم از افزایش تهدیدات احتمالی تروریستی برای منطقه بهره برداری‌های مورد نظر خود را خواهند داشت. روسیه تلاش خواهد کرد تا با ازبکستان و تا جای امکان با ترکمنستان بر سر توسعه تعاملات نظامی و امنیتی به توافقات بهتری دست پیدا کند.

وی در پایاین یادآور شد: در عموم چنین وضعیتی فرصت‌های بیشتری برای تاشکند، دوشنبه و بیشکک جهت چانه زنی با واشنگتن و مسکو با هدف کسب امتیازات در عرصه‌های مختلف از جمله نظامی را فراهم خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.