•  نگاهی به وضعیت مهاجران در مرز کشور‌های اروپایی؛ مرگ تدریجی یک رویا

    نگاهی به وضعیت مهاجران در مرز کشور‌های اروپایی؛ مرگ تدریجی یک رویا

    طی ماه‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره برخورد خشونت‌بار نیرو‌های مرزی آمریکا با مهاجران در مرز‌های جنوبی این کشور منتشر شده، اما بررسی گزارش‌های زیادی در این زمینه حاکی از آن است که موضوع برخورد خشونت‌بار با مهاجران تنها به مرز‌های آمریکا محدود نشده و برخی کشور‌های اروپایی نیز در مرز‌های خود برخورد‌های خشونت‌بار با مهاجران دارند.
دوشنبه, 5 فروردين 1398 :: Monday, 25 March 2019
 
کد خبر: 60582

ماجرای حقوق های غیر نجومی

ماجرای حقوق های غیر نجومی
حقوق مرزبان ها و همچنین مزایای ایشان هیچ تناسبی با کار سختی که انجام میدهند ندارد. اگر اعتقاد راسخ به خدمت به وطن نبود، شاید تحمل این شغل برای شاغلین آن غیر قابل تحمل می شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

سرباز، درجه دار، افسر ،خانواده مرزبانان  و ... در این امنیت آفرینی نقش بسزایی دارند و باید قدردان پدران و مادران ، همسران و فرزندان مرزبانانی باشیم که در نیل به اهداف در کنار و همراه ما هستند.

مرز ؛ جایگاه مهمی  دارد، با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند؛ "مرز هر کشور به منزله ناموس آن کشور است"،مي توان  متوجه اهميت  جایگاه  مرز و مسئوليت مرزبانان شد.

مرزبانان غیور در شرایط مختلف اقلیمی، جغرافیایی و در مقابله با هرگونه تهدید و آسیبی "مقتدرانه" جانفشانی می کنند و امروز مرزبانان در جای جای 8 هزار و 755 کیلومتر مرز آبی،  خاکی و دریایی با بکارگیری تجهیزات نوین مرزی و با هوشیاری کامل از مرزها صیانت  می کنند.

افتخارمرزبانان این است که  امروز در تداوم راه شهدا حرکت می کنند، مرزبانان  در طول  8 سال جنگ تحمیلی در کنار سایر رزمندگان 8 سال دفاع مقدس حضور داشتند و تا امروز توفیق خدمت  و صیانت از مرزهای کشور را دارند.

مرزبان خودش را با مادیات تنظیم نمی کند بلكه  با "تکلیف" ادای دین می کند" ، این جمله و عبارت  زیبا در مرزبانی، یک " باور"  و " رویکرد " است و  تحقق  این رویکرد  به امنیت مثال زدنی کشور منتج می شود.

حمله به پاسگاه های مرزی در این کشور یک امر مرسوم محسوب می شود. چه مرزهای شرقی و چه مرزهای غربی در ایام زیادی از سال میزبان دشمنان تا بن دندان مسلح هستند و در طول چهل ساله ی نظام جمهوری اسلامی این وظیفه را به خوبی یاد گرفته اند. مرزبانان عزیزمان جان داده اند ولی خاک نه.

درگیری های مرزی که معمولا بین مرزبانان و تروریست ها، قاچاقچیان، عوامل کشورهای بیگانه، اراذل دست نشانده، گروهک های معاند و ... صورت میگیرد یکی از درهای باز مانده ی شهادت است که اهلش میدانند و بس. جوانانی که با وضو سر پست های نگهبانی خود حاضر می شوند تا چنانچه توفیق شهادت برایشان میسر شد، به پاک ترین حالت ممکن به دیدار معبود خود بشتابند.

وقتی اخبار تلخ عملیات های مرزی و یا حمله های بی امان تروریست ها و گروهک های معاند به سربازان جان بر کف مرزی را می شنویم، شاید کم ترین چیزی که از آن ها یاد میکنیم علل مشدده ی انگیزه جانفشانی فرزندانمان در مرزها باشد. این خاک چه کرده است با سربازان که جانشان را برایش می دهند.

در این گزارش به رسم تعهد رسانه ای چند خطی برای سربازان مرزی کشورمان نوشته ایم.

 

 

مرزبانان ایرانی چه كسانی بودند و هستند؟

مرزبانی در ایران در ابتدای تشكیل مرزها، كاری مردمی بود. در آن زمان مردمان قبایل، عشایر و روستاها به مرزبانی مرزهای ایرانی اشتغال داشتند تا این كه با تشكیل ارتش واحد در ایران از حدود سال 1307، این كار به عهده یگان های نظامی گذاشته شد.

سال 1320 واحد اطلاعات ژاندارمری توسط افسرانی به نام كلانتران مرز، مرزبانی كشور را در دست گرفت، اما پنج سال بعد اداره مرزبانی زیر نظر وزارت كشور تاسیس و مرزبانی جزو وظایف این وزارت شد.

یك سال بعد، مرزبانی یكی از وظایف وزارت جنگ شد و از سال 42 تا 66 این وظیفه به ژاندارمری كل كشور بازگشت.

مدت كوتاهی در سال های 66 تا 69 هجری شمسی، كمیته انقلاب اسلامی مسئول مرزهای كشور بود تا این كه از سال 69 و با تجمیع كمیته، ژاندارمری و شهربانی و تشكیل نیروی انتظامی، مرزبانی هم تحت عنوان یك فرماندهی زیر نظر این نیرو قرار گرفت. به این ترتیب در تاریخ صد ساله مرزبانی در ایــران، این كار ماهیتی امنیــتی ـ نظامی داشته و از این رو به تناوب وزارت كشور و نیروهای نظامی متصدی این كار بودند.

در حال حاضر هم كه نیروی انتظامی متصدی این كار است، به نوعی ماهیت دو گانه حفظ شده زیرا نیروی انتظامی از سویی تحت نظارت وزارت كشور است و مسائل مرزی در اداره امور مرزی معاونت امنیتی و انتظامی این وزارت سامان می یابد و از سوی دیگر، نیروی انتظامی تحت نظارت ستاد كل نیروهای مسلح و فرمانده كل قواست.

در طرح جدید مرزبانی كشور هم كه با عنوان طرح تقویت مرزبانی كشور تهیه شده بود، مرزبانی همچنان به دست نیروی انتظامی بود. البته در این طرح، مساله شورای مرز به عنوان نهادی سیاستگذار و بالادستی و به عنوان شورای فرعی شورای عالی امنیت ملی هم مطرح شده بود كه مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفت.

 

 

مرزبانان چه می كنند؟

برای مرزبانان می توان شرح وظایفی چند صفحه ای نگاشت. نخستین وظیفه هر مرزبان این است كه عبور و مرور از مرز را كنترل كند و ضمن تسهیل عبور و مرور مجاز، مانع رفت و آمدهای غیرمجاز شود.

غیرمجاز بودن رفت و آمد هم می تواند به دلیل عبور از مناطق غیرمجاز یا عبور از مناطق غیرمجاز باشد و هم به دلیل غیرمجاز بودن تردد این فرد (ممنوع الخروجی) و هم به دلیل عدم رعایت تشریفات اداری (مثل نداشتن گذرنامه).

مسئولیت دیگر مرزبانان این است كه علاوه بر منع عبور افراد غیرمجاز، مانع انتقال كالاهای غیرمجاز (قاچاق یا كالای ذاتا غیرمجاز مثل مواد مخدر) شوند. در عین حال حراست از مرزهای كشور در مقابل تجاوز خارجی و جمع آوری اطلاعات از وضع نیروهای خارجی و ارائه آن به مركز كشور هم از دیگر وظایف مرزبانان است.

در كنار این مسائل می توان كمك به مرزنشینان برای ارتقای وضع زندگی شان را نیز از وظایف مرزبانی دانست.

مرزبانان در این زمینه، شرایط بازارچه های مرزی، عبور و مرور مرزنشینان و اختلافات احتمالی بر سر آب و زمین كشاورزی را حل و فصل یا به مركز گزارش می كنند. در كنار این وظایف، گاهی اوقات مسائل بهداشتی هم به عهده مرزبانان است؛ جایی كه باید مانع از ورود اتباع كشور دچار بیماری خاص شوند.

 

 

بررسی ابعاد حمله انتحاری به پاسگاه مرزی سپاه

سردار محمد مارانی فرمانده قرارگاه قدس سپاه در منطقه جنوب شرق، در گفتگو با برنامه بدون تعارف بخش خبری ۲۰:۳۰، به برخی موضوعات مرتبط با مرزبانی در این منطقه پرداخت و گفت: طی ۲،۳ سال اخیر حدود ۳۰ تُن مواد منفجره وارد مرزهای جنوب شرق کشور شده که توسط نیروهای مرزبانی ما کشف شده‌اند.

سردار مارانی افزود: تنها یک مورد که برای اولین بار می‌گوئیم، مربوط به جلیل قنبرزهی است که من معتقدم او را باید مادر تروریست‌های جنوب شرق کشور و در واقع ابوبکر بغدادی این منطقه بنامیم.

وی ادامه داد: این فرد وقتی وارد منطقه شد، من تعجب کردم ولی نیروهای ما توانستند او و گروهش را با تمامی امکاناتی که داشتند منهدم کنند و از پا دربیاورند.

فرمانده قرارگاه جنوب شرق سپاه خاطرنشان کرد: تنها این آدم ۲ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم مواد منفجر با خودش آورده بود تا با سه خودروی انتحاری به یکی از پاسگاه‌های مرزی ما حمله کنند و در هر خودرو هم حدود ۸۰۰ کیلوگرم مواد منفجره کار شده بود.

سردار مارانی در بخش دیگری از سخنان خود، به میزان حقوق و دستمزد نیروهای مرزبانی در این منطقه اشاره کرد و با بیان اینکه این نیروها گاهاً روزی تنها یک وعده غذا دارند، افزود: با تلاش‌هایی که ما کردیم، به تازگی توانستیم برای این نیروهای داوطلب حقوقی در حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کنیم.

 

 

مرزبانان درد دل هایی هم داشتند. درد دل هایی که بوی مناعت طبع میداد. وقتی مجریان برنامه از حقوق و مزایای آن ها پرسیدند آن ها هم در کمال عزت نفس گفتند: هیچ مزایایی بالاتر از در کنار خانواده بودن نیست. وقتی ما از آن صرف نظر میکنیم و به مرزبانی روی می آوریم نظرش خیلی بیشتر از این چیز هاست. یکی از آن چیز های محبت قلبی به رهبر معظم انقلاب است...

 

 

ماجرای حقوق های غیر نجومی در یک خبر قدیمی

حقوق مرزبان ها و همچنین مزایای ایشان هیچ تناسبی با کار سختی که انجام میدهند ندارد. اگر اعتقاد راسخ به خدمت به وطن نبود، شاید تحمل این شغل برای شاغلین آن غیر قابل تحمل می شد. همانطور که در بخش قبلی هم اشاره شد حقوق مرزبانان جنوب شرق به یک میلیون هفتصد هزار تومان نمیرسد. جالب است به یک خبر که حدود 5سال پیش درباره حقوق مرزبانان منتشر شده است توجه کنیم.

سردار محمد کاظم تقوی فرمانده وقت مرزبانی خراسان رضوی در تاریخ 6تیر 1393 ، در پاسخ به این پرسش که میزان حقوق مرزبانان و نیروهای مرزبانی در این استان چقدر است، اظهار داشت: حقوق ماموران مرزبانی با توجه به سطح تحصیلات و درجه نظامی آنها متفاوت است، ولی با توجه به این که در سال جدید ما شاهد افزایش حقوق مامورانمان بودیم در حال حاضر اطلاع دقیقی از حداقل حقوق نیروهای مرزبانی ندارم.

وی با رد ادعای حقوق 500 – 600 هزار تومانی ماموران مرزبانی در مرز گفت: این رقم به هیچ وجه صحیح نیست و حقوق نیروهای مستقر در مرزها بیش از این میزان است.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی افزود: نیروهای مستقر در مناطق مرزی این استان، علاوه بر حقوق و مزایای معمول، در صورت استقرار، از 20 روز حق ماموریت برخوردار می‌شوند و سالانه سه ماه ارشدیت برای آنان در نظر گرفته می‌شود؛ همچنین، این افراد از تسهیلاتی برای دریافت وام خودرو نیز برخوردار می‌شوند.

تقوی در پاسخ به این سوال که آیا حقوق مرزبانان مستقر در مرز، برای حراست از این مناطق کافی است یا خیر، گفت: گرچه نوع شغل مرزبانان مستقر در مرز بسیار سخت‌تر از دیگر مشاغل است و درآمدشان، در برابر سایر مشاغل شاید قابل مقایسه نباشد ولی ما در این جایگاه، سربازی برای وطن را به عنوان یک اصل پذیرفته‌ایم و از این رو به فرع آن فکر نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: کسی که این لباس را به تن می‌کند و این ماموریت را پذیرفته است به این سربازی و این لباس عشق می‌ورزد و افتخار می‌کند.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی در واکنش به این سوال که آیا مشکلات مالی مرزبانان سبب نمی‌شود تا وسوسه شده و لغزش کنند، افزود: گرچه این افراد نزدیک‌ترین انسان‌ها به خداوند هستند، ولی مسئولان می‌توانند با برنامه ریزی متناسب با سختی و مشقت شغلی مرزبانان، تسهیلات بهتری را برای آنان در نظر بگیرند و خوشبختانه افزایش حقوق مرزبانان و بهبود وضعیت معیشتی آنان یکی از دغذغه‌های فرمانده ناجا است.

وی با تاکید بر کافی نبودن حقوق و مزایای در نظر گرفته شده برای مرزبانان مستقر در مرز، گفت: شرایط خدمت مرزبانان در مرزهای این استان به اندازه‌ای سخت است که برای درک این سختی‌ها باید یک روز را در این مناطق و این شرایط گذراند.

تقوی در پایان خاطرنشان کرد: حداکثر حقوق مرزبانان مستقر در مرز چیزی در حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان است.

 

یادمان نرود که این خبر برای حدود 5سال پیش است و امروز بعد از گذشت این همه سال از حقوق یک میلیون و هفتصد هزارتومانی حرف میزنیم.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.