سه شنبه, 30 بهمن 1397 :: Tuesday, 19 February 2019
  • شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
 
کد خبر: 59834

فروش اسلحه به هر قیمتی

فروش اسلحه به هر قیمتی
روزگاری سردمداران آمریکا سیاست های کثیف خود را پنهانی جلو میبردند. پشت پرده از تروریسم حمایت میکردند، پشت پرده اسلحه می فروختند، پشت پرده عداوت میکردند، با پنبه سر میبریدند، با خنده تحریم میکردند و... . اما امروز همه این کارها را با فریاد انجام میدهند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

راه افول، شیب دار است، و انتهای این مسیر شیب تندی دارد که صدای سقوط را هم به گوش سقوط کننده و هم ناظرین می رساند. این روزها سقوط اخلاقی، اقتصادی، نظامی و ... آمریکا صدایش بلند شده است و در این گزارش به مصادیق علنی شدن آن خواهیم پرداخت.

روزگاری سردمداران آمریکا با چیزی که به آن "توداری" می گویند سیاست های خود را جلو می بردند. پشت پرده از تروریسم حمایت میکردند، پشت پرده اسلحه می فروختند، پشت پرده عداوت میکردند، با پنبه سر میبریدند، با خنده تحریم میکردند و ... . اما چه شده است که امروز همه ی این فرایند ها با صدای بیشتر، علنی و بدون ملاحظه انجام می شود؟

ماجرای تهدید توئیتری ترامپ را به خاطر بیاورید. رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به اظهارات رئیس جمهور کشورمان که گفته بود با دم شیربازی نکن یک توئیت جنجال برانگیز در فضای مجازی منتشر کرد. ترامپ توییت خود را با حروف بزرگ نوشت تا با نشان دادن تن صدای قوی و لحنی خشن، بر هشدارآمیز و جدی بودن پیامش تأکید کند. از سوی دیگر، نوشتن توییت با حروف بزرگ و اسم و عنوان روحانی با حروف کوچک عصبانی بودن و خشم ترامپ را نشان می دهد. تهدید با صدای بلند.

قبل تر ها که دست ها رو نشده بود، تجارت اسلحه یکی از سری ترین فرایندهای بین المللی بود. اما امروز شاهد آن هستیم که به صورت علنی و حتی زوری صورت می گیرد.

 

 

ژاپن مجبور شد از آمریکا اسلحه بخرد

دولت ژاپن روز سه‌شنبه اعلام کرد از سال آینده میلادی هر ساله 1 درصد به بودجه نظامی خود خواهد افزود و تسلیحات نظامی پیشرفته‌ای از آمریکا خریداری می کند.

به گزارش فاکس نیوز، این اقدام کابینه ژاپن در واکنش به فشارهای فزاینده ترامپ به دولت توکیو مبنی بر کاستن از کسری موازنه تجاری بین دو کشور و افزایش هزینه‌های نظامی متحدان آمریکا صورت می‌گیرد.

کابینه ژاپن دیروز (سه شنبه) تصویب کرد که تعداد جنگنده‌های سفارشی اف- 35 آمریکایی برای ارتش این کشور، از 42 فروند به 147 فروند افزایش یابد. ارزش این خرید بیش از 10 میلیارد دلار خواهد بود. این بزرگ‌ترین سفارش خرید هواپیمای اف - 35 به شرکت آمریکایی " لاکهید مارتین" (سازنده هواپیمای اف – 35) است. بزرگ‌ترین خریدار هواپیماهای تولیدی این شرکت، ارتش آمریکاست.

در چارچوب این سیاست جدید، دولت ژاپن قرار است طی 5 سال آینده حدود 225 میلیارد دلار در حوزه تجهیزات نظامی با هدف حمایت از نیرو‌های آمریکایی در غرب اقیانوس آرام در برابر نفوذ فزاینده چین و روسیه، هزینه کند.

ژاپن همچنین قرار است دو فروند ناو "هلی‌کوپتربَر" را با کمک آمریکا به ناو "هواپیمابَر" تغییر دهد و تعداد 18 فروند از جنگنده‌های اف-35 عمود پرواز خریداری شده از آمریکا را به جزایر ژاپنی واقع در دریای چین شرقی مستقر سازد.

علاوه بر خرید هواپیما و ناو هواپیمابر، دولت ژاپن موشک‌های دوربرد، هلی‌کوپتر و دیگر تجهیزات پیشرفته نظامی نیز از آمریکا خواهد خرید.

دونالد ترامپ به احتمال فراوان این سیاست جدید دولت ژاپن را از دستاوردهای خود در عرصه سیاست خارجی خواهد دانست، چون با این سیاست جدید دولت ژاپن، هم سفارش‌های کلان خرید ادوات نظامی به شرکت‌های تسلیحاتی آمریکا روانه خواهد شد و هم متحدان واشنگتن بخشی از هزینه‌های تامین امنیت نظامی خود را متقبل خواهند شد.

ترامپ در ماه‌های گذشته دولت ژاپن را برای خرید کالاهای آمریکایی برای جبران کسری موازنه تجاری تحت فشار قرار داده بود و در این راه دولت توکیو را به اعمال تعرفه روی واردات خودروی ژاپنی به آمریکا در صورت خودداری از خرید کالاهای آمریکایی از جمله تسلیحات آمریکایی، تهدید کرده بود.

 

 

فروش وقیحانه اسلحه به عربستان

ترامپ یکی از بزرگترین منابع درآمدی دولتش را عربستان می بیند. تعبیر گاو شیرده بهترین تعبیر برای حماقت سعودی ها و زرنگی آمریکایی ها بود. این حجم وسیع تجارت اسلحه با عربستان در شرایطی صورت میگیرد که عربستان در چند حوزه با واسطه سلاح های مید این آمریکا در حال جنایت است. در همین شرایط هم ترامپ از فریاد زدن تجارت اسلحه با عربستان ابایی ندارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید دلیلی نمی‌بیند که جلوی فروش گسترده تسلیحات به عربستان را بگیرد. در پی ناپدیدشدن روزنامه‌نگار سعودی، شماری از نمایندگان کنگره از ترامپ خواسته‌اند دستور دهد تحت قوانینی که اجازه اعمال تحریم‌هایی را می‌دهد، تحقیقاتی در این مورد انجام شود.

خبرگزاری‌های رویترز و اسوشیتدپرس می‌گویند حتی پیش از ناپدیدشدن جمال خاشقجی نیز گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی در مورد فروش گسترده جنگ‌افزار به عربستان تردید‌ها و نارضایتی‌هایی را ابراز کرده بودند. رویترز می‌گوید حال برای دولت ترامپ به‌مراتب سخت‌تر خواهد بود تا از کنگره اجازه فروش تسلیحات به عربستان را کسب کند. بنا بر قوانین ایالات متحده فروش تسلیحات به دولت‌ها یا کشور‌های خارجی می‌تواند توسط کنگره متوقف شده یا به حال تعلیق درآید. خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز می‌گوید در این زمینه بین کنگره و ریاست‌جمهوری فاصله افتاده‌است.

بیش از ۲۰ سناتور از هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه از ترامپ خواسته‌اند دستور دهد، تحت قوانینی که اجازه اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه کشور‌ها و نهاد‌ها را می‌دهد، در مورد ناپدیدشدن جمال خاشقجی تحقیق شود.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفته «من دوست ندارم جلوی ورود پولی عظیم که به کشورمان سرازیر می‌شود را بگیرم. آن‌ها ۱۱۰ میلیارد دلار خرج جنگ‌افزار می‌کنند».

ترامپ می‌گوید این پول برای اقتصاد کشورش و ایجاد فرصت‌های شغلی مهم است: «من از این ایده که جلوی سرمایه ۱۱۰ میلیارد دلاری در ایالات متحده را بگیریم خوشم نمی‌آید؛ چون می‌دانید آن‌ها چه خواهند کرد؟ آن‌ها این پول را می‌برند و در روسیه، چین، یا جای دیگر خرج می‌کنند».

در اردیبهشت ماه سال پیش آمریکا و عربستان یک توافق تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری امضا کردند. در آن زمان رکس تیلرسون، وزیر خارجه وقت ایالات متحده، گفته بود این قرارداد برای مقابله با «نفوذ بدخواهانه» و جلوگیری از «تهدیدهای» جمهوری اسلامی است.

 

 

بزرگترین فروشنده اسلحه

پایگاه اینترنتی این موسسه از سال 2002 هر ساله با انتشار گزارشی در باره بازار فروش سلاح در جهان، میزان فروش سلاح و بزرگترین کشورهای صادرکننده سلاح را اعلام می کند.

بر اساس آخرین گزارش موسسه تحقیقات بین المللی صلح در استکهلم سوئد که مربوط به فروش سلاح در سال 2017 می باشد، مبلغ کل فروش یکصد شرکت بزرگ تولید سلاح در جهان در سال گذشته، با 2.5 درصد افزایش به 398.2 میلیارد دلار افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، میزان فروش سلاح از سال 2002 تاکنون، بیش از 44 درصد افزایش یافته است.

42شرکت آمریکایی که در این لیست قرار دارند با 2 درصد افزایش در فروش سلاح در سال گذشته، 57 درصد کل فروش سلاح جهان به مبلغ 226.6 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده‌اند.

شرکت های روسی ساخت سلاح، سال گذشته و برای نخستین بار از سال 2002، بر شرکت های انگلیسی پیشی گرفتند. شرکت های روسی در کل 9.5 درصد کل فروش سلاح در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

شرکت های ساخت سلاح در روسیه سال گذشته با 8.5 درصد افزایش فروش توانستند 37.7 میلیارد دلار سلاح بفروشند.

در میان شرکت های روسی ساخت سلاح، شرکت 'Almaz-Antey ' با وجود تحریم های بین المللی، هر سال 17 درصد به فروش سلاح اش افزوده شده است و اکنون در لیست 10 فروشنده بزرگ سلاح در جهان قرار گرفته است.

شرکت های ساخت سلاح در انگلیس نیز هنوز از جمله کمپانی هایی هستند که بیشترین سلاح را به اروپای غربی می فروشند.

انگلیس سال گذشته با افزایش 2.3 درصدی در فروش سلاح، 35.7 میلیارد دلار سلاح فروخته است.

بر اساس این گزارش، بودجه نظامی و دفاعی آمریکا در سال 2017، با رشد 6 درصدی همراه بوده است.

به نقل از پایگاه اینترنتی موسسه تحقیقات بین‌المللی صلح، این آمار در حالی حکایت از افزایش فروش سلاح از سوی آمریکا به کشورهای مختلف جهان را دارد که واشنگتن مدعی است به دنبال گسترش صلح می باشد.

رئیس جمهوری آمریکا نیز در دو سال گذشته بودجه نظامی این کشور را افزایش داده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که این افزایش بودجه توجیه اقتصادی ندارد.به نظر آنان هدف از افزایش این بودجه، بالا بردن توان شرکت های تولید کننده سلاح این کشور است که از حامیان اصلی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 بودند.

آمریکا درآخرین قرارداد بزرگ خود، قراردادی به ارزش 110میلیارد دلار برای فروش سلاح به عربستان امضا کرد.این درحالی است که ائتلاف عربستان با حمله به کشور فقیر یمن، بیش از 16هزار نفر را کشته و میلیون ها آواره و بی خانمان برجای گذاشته است.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.