يكشنبه, 6 مهر 1399 :: Sunday, 27 September 2020
 
کد خبر: 59590

شرکت نفت لیبی با پرداخت باج برای بازگشایی میدان الشراره مخالفت کرد

شرکت نفت لیبی با پرداخت باج برای بازگشایی میدان الشراره مخالفت کرد
رئیس شرکت ملی نفت لیبی طی بیانیه ای اعلام کرد هر تلاشی برای پرداخت باج به گروه مسلحی که میدان نفتی الشراره را بسته است، روال خطرناکی به وجود می آورد که بهبود اقتصاد لیبی را تهدید می کند .
پایگاه خبری ریشه

به نقل از رویترز، شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد که با پرداخت باج به یک گروه مسلح که تولید نفت را در بزرگترین میدان نفتی کشور متوقف کرده اند مخالف است .
مصطفی سانالا، رئیس شرکت نفت لیبی طی بیانیه ای در وبسایت شرکت گفت:« هر تلاشی برای پرداخت باج به این گروه مسلح که میدان نفتی الشراره را بسته، روال خطرناکی به وجود می آورد که بهبود اقتصاد لیبی را تهدید می کند» .
شرکت ملی نفت لیبی در روز دوشنبه برای صادرات از این میدان نفتی با ظرفیت 315 هزار بشکه در روز ، پس از تصرف آن توسط یک گروه شبه نظامی محلی، وضع اضطراری اعلام کرد .
میدان نفتی الفیل که نزدیک به شراره است، هنوز تولید معمول خود را دارد ولی هنوز ارقامی از میزان تولید آن اعلام نشده است. این میدان نفتی معمولاً روزانه حدود 70 هزار بشکه نفت تولید می کند .
از سال 2013 لیبی با موجی از توقف میادین نفتی و پایانه های صادراتی توسط گروه ها و غیر نظامیان مسلح روبه‌رو بوده است که سعی دارند دولت ضعیف این کشور را وادار به اعطای امتیازاتی کنند .
مقامات تمایل دارند با پرداخت باج به معترضان به این اقدامات پایان دهند‌. تقاضای معترضان اضافه شدن به فهرست حقوق بگیران است .
در الشراره در جنوب لیبی، ترکیبی از محافظان و گارد دولتی، غیرنظامیان و ایلیاتی ها این میدان نفتی را از روز شنبه اشغال کرده اند. معترضان به صورت شیفتی کار می‌کنند و برخی شب ها به خانه هایشان می روند .
شرکت ملی نفت لیبی برخی کارکنان را با هواپیما بیرون برده است. برخی از ایستگاه های فرعی دور از میدان اصلی تخلیه شده‌ و تجهیزاتشان منتقل شده اند .
اشغال کنندگان چند دسته هستند. برخی عضو گارد تاسیسات نفتی هستند که میگویند در قبال دریافت سریع پول نقد به محاصره خاتمه می دهند. گارد تاسیسات نفتی تقاضا دارد افراد بیشتری به لیست حقوق بگیران اضافه شوند .
ایلیاتی ها خواستار سرمایه‌های توسعه ای بلندمدت هستند که زمان بر است .
لیبی توسط دو دولت ضعیف رقیب اداره می‌شود. گروه‌های مسلح، ایلیاتی ها و مردم عادی لیبی تمایل دارند عصبانیت خود از تورم بالا و نبود زیرساخت ها را بر سر شرکت ملی نفت این کشور خالی کنند. چون تصور می‌کنند گاوشیردهی است که سالانه میلیاردها دلار درآمد نفت و گاز دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.