يكشنبه, 11 خرداد 1399 :: Sunday, 31 May 2020
 
کد خبر: 59055

رضا مهماندوست: شرایط همین‌گونه باشد تیم‌های تکواندو ایران و آذربایجان در المپیک مدال نمی‌گیرند

رضا مهماندوست: شرایط همین‌گونه باشد تیم‌های تکواندو ایران و آذربایجان در المپیک مدال نمی‌گیرند
سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندو آذربایجان گفت: مردم باید مشکلات و واقعیت‌های ورزش را بدانند و به مربیان تیم ملی فشار وارد نکنند.
پایگاه خبری ریشه

در خصوص کسب عنوان سومی تیم تکواندو آذربایجان در مسابقات جام‌جهانی اظهار داشت: به دلیل مشکلات مالی قصد حضور در مسابقات جام‌جهانی را نداشتیم، اما چون هزینه حضور در این مسابقات و رویدادهایی مانند جهانی و المپیک را کمیته المپیک آذربایجان پرداخت می‌کند، فقط برای حضور در مسابقه و نه کسب مدال در این رقابت‌ها حاضر شدیم. برای حضور در این مسابقات سه هفته بیشتر تمرین نکردیم.

وی ادامه داد: به هیچ وجه دنبال توجیه نیستم اما در دیدار نخست و مقابل ایران توصیه اشتباه ولنتیرها (افراد راهنما کننده) در دریافت برگه ترکیب ما را دچار مشکل کرد. در رقابت‌های تیمی، راند نخست در 4 دقیقه، راند دوم در سه دقیقه و راندهای سوم و چهارم در 4 دقیقه و با تعویض آزاد برگزار می‌شد. در همین راستا ما باید در ابتدای راند دوم ارنج خود را اعلام  می‌کردیم و این ولنتیرها برگه ارنج را برای ما می‌آوردند. با توجه به اینکه می‌دانستم در راند دوم از 5 بازیکن، سه نفر را خودم می‌توانم انتخاب کنم به پر کردن برگه ترکیب پرداختم اما این نفرات با خط زدن برگه به من گفتند تنها باید نفرات وزن اول، دوم و سوم خود را بنویسم. 

سرمربی تیم تکواندو آذربایجان تاکید کرد: با انتخاب بازیکن وزن هشت برای حضور این مسابقات مجبور شدم از بازیکن وزن 58 کیلوگرم خود استفاده کنم تا مجموع وزن تیم ما از 300 کیلوگرم بالاتر نرود. قصد داشتم از این بازیکن تنها در راند نخست مسابقات استفاده کنم و او نیز هر زمان به میدان رفت ما را چند امتیاز عقب انداخت و تنها مقابل سینا بهرامی چند امتیاز کسب کرد. خلاصه اینکه ولنتیرها ما را مجبور کردند سه بازیکنی که خودشان اعلام می‌کنند را در ترکیب قرار دهیم و من نیز با شک و شبهه و مشورت با کمکم در نهایت این کار را انجام دادم.

مهماندوست خاطرنشان کرد: بعد از این موضوع به دستیارم اعلام کردم اگر قوانین اینگونه باشد ما قطعا دچار مشکل خواهیم شد، چون می‌دانستم در ترکیب تیم ایران سه بازیکن 68 کیلویی وجود دارند و قطعا با توجه به قد و قامت بلندترشان مقابل بازیکن 58 کیلویی و کوتاه قامت ما برتری خواهند داشت. با شروع راند دوم و بر خلاف اصرار ولنتیرها متوجه شدم ایران میرهاشم حسینی را به میدان فرستاده و او نیز با توجه به برتری قد خود با ضربات سر امتیاز زیادی از بازیکن ما گرفت تا 27 امتیاز  عقب بیفتیم. در دو راند بعدی با باز شدن دست ما در انتخاب بازیکن تنها 20 امتیاز عقب افتادگی را جبران کردیم و در نهایت با 8 امتیاز اختلاف مغلوب ایران شدیم.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به این اشتباه اعتراضی به مسئولان برگزاری مسابقات نداشته است، گفت: بعد از مسابقه به مسئولان برگزاری مسابقات اعتراض کردم چرا ما را مجاب به استفاده از بازیکن  وزن یک تا سه خود در راند دوم کردند تا زمینه شکست ما فراهم شود. آنها بعد از شنیدن حرف‌های من عنوان کردند چه کسی از شما خواسته است این کار را بکنید؟ با حضور ولنتیرها و توضیحات آنها مشخص شد این نفرات قانون را اشتباه متوجه شدند و نه تنها با تیم ما بلکه با تیم‌های ترکیه و فرانسه نیز این کار را انجام دادند.

سرمربی سابق تیم ملی تکواندو ایران خاطرنشان کرد: با وجود توبیخ این نفرات ما دیدار را واگذار کردیم و در نیمه‌نهایی نیز با وجودی که از روسیه جلو بودیم، با یک امتیاز اختلاف شکست خوردیم اما باز هم خدا را شکر با وجودی که تمرین نداشتیم سوم جهان شدیم. به تیم ایران نیز تبریک می‌گویم و امیدوارم روند موفقیت‌های این تیم ادامه داشته باشد.

مهماندوست در خصوص اینکه تا چه زمانی مشکلات مالی آذربایجان ادامه خواهد داشت، گفت: نمی‌دانم تا چه زمانی این روند ادامه داشته باشد اما به خاطر اینکه قرارداد درست و حساسبی با آذربایجانی‌ها ندارم کارم گیر آنها است. به فدراسیون جهانی نیز شکایت کردم و متوجه شدم آنها هم به خاطر اینکه اسپانسر مسابقات فدراسیون جهانی بودند از لحاظ مالی به آنها نیز بدهکار هستند. در حال حاضر فدراسیون تکواندو و بوکس آذربایجان در اختیار یک فرد است و اینگونه نیست که سیستمی وجود داشته باشد. در حال حاضر رادیک و میلاد بیگی به همراه من به مسابقات گرنداسلم دعوت  شدیم و با وجودی که هزینه اعزام با کشور میزبان است اما معلوم نیست باز هم بتوانند برای ما ویزا تهیه کنند تا در این مسابقات حاضر شویم.

وی ادامه داد: نه تنها من بلکه 200 تا 300 ورزشکار و مربی دو رشته بوکس و تکواندو بدجوری گیر کرده‌ایم و نمی‌دانیم باید چه کار کنیم. رئیس فدراسیون تکواندو آذربایجان در این کشور وزیر است و به هیچ‌کس اجازه ملاقات نمی‌دهد. تنها پل ارتباطی ما دبیر فدراسیون آذربایجان است که از طریق فضای مجازی با او در ارتباط بود و اخیرا نیز چند پیغام او را جواب نداده است.

سرمربی سابق تیم ملی تکواندو کشورمان در خصوص عملکرد تکواندو ایران در مسابقات اخیر و دور شدن از حضور در جمع بهترین‌های دنیا گفت: زمانی تکواندو دست تنها چند کشور بود اما در حال حاضر مدال طلای مسابقات جهانی و المپیک در میان چند کشور تقسیم می‌شود. با المپیکی شدن تکواندو، قدرت در میان تمام کشورها پخش شده و ما باید دید خود را تغییر دهیم. زمانی ایران جز اولین کشورهایی بود که تکواندو را علمی کرد و علم ورزش را در ترکیب با تکنیک‌های تکواندو به کار گرفت و در مقطعی از همه دنیا جلو زد اما در حال حاضر با گسترش فضای مجازی، دانشگاهی شدن تکواندو و حضور مربیان در کشورهای مختلف علم تکواندو در تمام دنیا پخش شده است.

مهماندوست ادامه داد: در حال حاضر کشورهایی که علاوه بر علم تکواندو از ثبات کاری نیز برخوردار هستند موفق به کسب مدال در مسابقات مختلف می‌شوند. این کشورها در کنار تمام این موارد سفرهای برون مرزی بیشتری دارند و در تمام رویدادها حضور پیدا می‌کنند. از طرفی قانون فدراسیون جهانی دست مربیان را در حال حاضر به خاطر استفاده از بازیکنان داری رنکینگ بسته است. به عنوان مثال شاید فریبرز عسکری  نظری روی استفاده از برخی بازیکنانی که در فینال گرندپری استفاده کرد برای المپیک نداشته باشد اما به اجبار از این نفرات استفاده کرد، چون راه دیگری نداشت.

وی خاطرنشان کرد: شاید من نیز در حال حاضر بازیکنانی بهتر از بازیکنان دارای رنکینگ داشته باشم اما باید به خاطر دعوت بازیکنان رنکینگ‌دار از این نفرات استفاده کنم. در کل این گرفتاری برای همه تیم‌ها است و تیم‌هایی موفق خواهند بود که اعزام های بیشتری برای کسب امتیاز بازیکنان بدون رنکینگ‌شان داشته باشند و سرمایه‌گذاری بیشتری انجام داده و از ثبات مربیگری نیز برخوردار باشند. آیا این اتفاق در ایران می‌افتد؟ در حال حاضر وزارت ورزش ایران دستور عدم حضور در تورنمنت‌ها و حضور تنها در مسابقات جهانی را داده است.

سرمربی تیم ملی تکواندو آذربایجان در ادامه به تسنیم گفت: مگر می‌شود بازیکنی که 10 تورنمنت را از دست داده را به مسابقات جهانی اعزام کرد و توقع مدال از او داشت؟ بازیکن اگر پلنگ هم باشد وقتی تجربه حضور در مسابقات تدارکاتی را نداشته باشد در مسابقات بزرگ از لحاظ روانی دچار مشکل خواهد شد. در ایران برای اینکه از فشار عدم کسب مدال کم کنند تنها مربیان را تغییر می‌دهند و متوجه نیستند با هر تغییر یک سیستم نیز تغییر می‌کند و بازیکن مجددا باید با سیستم جدید کار کند. تمام مربیان گذشته تیم ملی تکواندو ایران مربیان خوبی بوده و به کار خود وارد و آگاه هستند اما با هر تغییر یک تفکر و سیستم تغییر می‌کند.

مهماندوست افزود: با تغییر مربی دست او نیز برای اعزام‌ها بسته است و تمام برنامه‌ها دچار مشکل می‌شود. آیا این شرایط برای کره‌جنوبی و روسیه نیز اینگونه است؟ در تمام تورنمنت‌ها روسیه یک هواپیما ورزشکار اعزام می‌کند و در هر وزن چند بازیکن به تورنمنت‌های مختلف می‌فرستد. این در حالی است که ما در ایران و آذربایجان برای اعزام یک بازیکن نیز مشکل داریم.  در این سال‌ها غیر از مسابقات قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی، دانشجویان جهان و ارتش‌های جهان بازیکنان ایران به کدام تورنمنت‌ها اعزام شدند؟ شتر سواری دولا دولا نمی‌شود و اگر مسئولان ورزش ایران توقع مدال از تکواندو در المپیک دارند، باید در این رشته سرمایه‌گذاری انجام دهند. در مقطعی خیلی از کشورها به علم تکواندو آشنایی نداشتند و ما موفق به کسب مدال در تمام مسابقات می‌شدیم اما در حال حاضر نه تنها همه کشورها به این علم رسیدند بلکه از لحاظ مالی شرایطشان از ما بهتر است.

وی اظهار داشت: کشورهای اروپایی در حال حاضر هر ماه در یک تورنمنت معتبر حضور دارند. آیا این شرایط برای ایران و آذربایجان وجود دارد؟ در دو سال اول حضور در آذربایجان در تمام رویدادها حضور داشتیم و نتیجه آن را در قهرمانی جهان، المپیک، جام‌جهانی و قهرمانی اروپا دیدیم اما بعد از آن با وجودی که من علم دارم اما به دلیل عدم اعزام به مسابقات مختلف از رقبا عقب افتادیم. مردم باید واقعیت‌ها را بدانند و به مربیان تیم ملی تکواندو فشار وارد نکنند، چرا که همین نتیجه نیز با این امکانات بسیار خوب است. توقع مردم ما به خاطر سابقه گذشته تکواندو است اما در حال حاضر شرایط بسیار تغییر کرده و برای موفقیت باید تمام مسائلی که گفتم برای کادرفنی تیم ملی فراهم شود که این موضوع نیز نیازمند حمایت دولت است. 

سرمربی سابق تیم ملی تکواندو در خصوص احتمال کسب مدال توسط تکواندو ایران در المپیک 2020 توکیو گفت: کسب مدال در المپیک شانسی نیست و اگر سیاست‌ها به همین روال ادامه داشته باشد و تیم‌های ایران و آذربایجان به مسابقات اعزام نشوند، در المپیک نیز به مدال نمی‌رسند. نباید به فدراسیون و مربیان خرده گرفت و قطعا اعزام تیم با دلار 12 هزار تومانی مشکل است و باید حمایت صورت گیرد. تا وقت است باید وزارت ورزش و  کمیته المپیک خرج کند تا تیم ما در المپیک نتیجه بگیرد. وقتی امکانات نباشد نمی‌توان معجزه کرد. وقتی روسیه در یکسال اخیر به 20 تورنمنت اعزام شده نباید توقع رقابت با آنها را داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.