دوشنبه, 27 اسفند 1397 :: Monday, 18 March 2019
  •  دادگاه‎های آمریکا حقوق سیاه‎پوستان را نادیده می‎گیرند خشونت پلیس آمریکا علیه سیاه‌پوستان؛

    دادگاه‎های آمریکا حقوق سیاه‎پوستان را نادیده می‎گیرند

    روز شنبه یکی از دادستا‌ن‌های دادگاه آمریکا اعلام کرد ۲ افسر پلیسی که سال گذشته یک جوان سیاه‌پوست را به قتل رسانده‌اند با هیچ اتهامی مواجه نخواهند بود؛ این تنها یک نمونه از خشونت پلس آمریکا علیه شهروندان و به خصوص سیاه‌پوستان این کشور است که از سوی دادگاه‌های این کشور نادیده گرفته می‌شود.  
 
کد خبر: 59001

وجود نقدینگی بالا از مشکلات موجود در کشور است

وجود نقدینگی بالا از مشکلات موجود در کشور است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : وجود نقدینگی بالا از مشکلات موجود در کشور است و قبل از حوادث اخیر برای ارز، این مسئله هویدا بود و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز به این موضوع وقوف داشت.
پایگاه خبری ریشه
علی لاریجانی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، گفت: کار مستمری را دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس برای نظام بودجه ریزی انجام داده‌اند که آماده است و البته برای اجرای آن باید یک شرایط عمده و خاصی در کشور ایجاد شود.

وی ادامه داد: وجود نقدینگی بالا از مشکلات موجود در کشور است و قبل از حوادث اخیر برای ارز، این مسئله هویدا بود و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز به این موضوع وقوف داشت.
 

در طول این سه سال برای واگذاری طرح‌های عمرانی نیمه تمام، حرکت مطلوبی نشده است
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای جذب نقدینگی بنا شد، طرح‌های عمرانی نیمه تمام واگذار شوند، افزود: فکر نمی‌کنم حرکت مطلوبی در طول این سه سال شده باشد. اختیارات لازم در این باره داده شده است و در صورت انجام آن، هم آبادانی در کشور صورت می‌گیرد و هم نقدینگی‌ها جذب می‌شوند.

لاریجانی درباره نظام بودجه ریزی بیان کرد: نظام بودجه ریزی ما بسیار قدیمی است و باید حتما براساس عملکرد باشد تا بتوان یک سنجش واقعی در این زمینه داشت.

 
وی ادامه داد: حجم نقدینگی در کشور زیاد است و مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون‌ها هم به این امر وقوف داشتند و یک راه حلی که ما به ذهن‌مان رسید و در چند سال اخیر این اختیار قانونی را به دولت دادیم که برای جذب نقدینگی این طرح‌های عمرانی نیمه تمام را واگذار کند. فکر نمی‌کنم خیلی حرکت مطلوبی در این زمینه صورت گرفته باشد.
 
لاریجانی خاطرنشان کرد: سه سال است که این کار در قانون گذاشته می‌شود و اختیارات هم داده می‌شود. اخیرا هم در شورای هماهنگی سه قوه باز روی این تاکید کردیم و اختیارات دادیم که این کار صورت بگیرد. لختی وجود دارد و به نظر من در این زمینه خیلی می‌توانند، کار کنند تا هم آبادانی در کشور صورت بگیرد و هم نقدینگی جذب شود. این یک بخش است و کار‌های دیگر هم در این زمینه صورت می‌گیرد.
 
رئیس مجلس با بیان اینکه یکی دیگر از مسائل مهم وضعیت بانک‌ها بود، خاطرنشان کرد: از سال ۹۴ کاملا آلارم این موضوع را مرکز پژوهش‌ها داده بود و تحقیقات مفصل و ویرایش‌های مختلفی صورت گرفت. معلوم است چه کاری صورت می‌گیرد. جنس این کار فقط از راه تقنین امکانپذیر نیست، چون منابعی برای حل این نیاز بوده است و باید دولت حتما به آن ورود کند.
 
وی گفت: اینکه نرخ سود بانکی این قدر بالاست، مخل تولید کشور است و حل آن به چالش بانک‌ها بر می‌گردد که باید آن را حل کرد. خب مسئله روشن است و بانک مرکزی تا حدی هم در این زمینه همراه است. این موضوع در دستور قرار گرفته تا بین سه قوه حل شود.
 
لاریجانی تاکید کرد: در چالش‌های بانکی به طور مثال در کاسپین دیدید، چه مشکلی ایجاد شد. چند میلیون نفر از مردم را درگیر کرد؛ به خاطر همین نیز جلسات متعددی در مجلس و در سازمان خاص بین سه قوه گذاشتیم تا این مسئله را حل کنند و با یک زحمتی این مسئله حل شد. مسئله بانک‌ها چیز ساده‌ای نیست و باید خیلی بیشتر روی آن کار کرد.
 
وی با بیان اینکه مسئله دیگر صندوق‌های بازنشستگی است، تصریح کرد: این مورد هم افق آینده اش کاملا روشن است. کاری که در مرکز پژوهش‌ها انجام دادند، خیلی روشن است که وضعیت آن چگونه است. برای این کار یک کار اولیه در بودجه امسال انجام دادیم؛ یک امکان و اختیاری را به دولت دادیم تا از منابع و امتیازاتی، بدهی‌های مربوط به صندوق بازنشستگی را بدهند، اما تا این ساعت که خدمت شما هستم تحرکی ندیدیم؛ این چیز مهمی است و اگر این گام موفق می‌شد در سال بعد می‌توانستیم قدم بعدی را برداریم وصندوق‌ها سرپا شوند.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: نکته دیگر موضوع آب در کشور است. این احتیاج به همراهی و همکاری قوای مختلف برای حل آن دارد، سرمایه گذاری خاص نیاز دارد. از این جنس مسائل موضوعاتی بود که مجلس را درگیر کرده بود که بر خی منجر به یک گام قانونگذاری شد و برخی هم باید در در نجله‌های مشترک سه قوه سامان یابد که در حال پیگیری هستیم.
 
وی بیان کرد: برخی از مسائل هم نیاز به قانونگذاری داشت، البته حدود ۱۲۸ قانون را در این دوره تصویب کردیم که برخی از آن‌ها مهم است و من عرض می‌کنم، برخی هم مواردی است که اصلاح امور قوانین دیگر بوده است.
 
لاریجانی اظهار کرد: این را عرض کنم که یک کار زیر بنایی در معاونت قوانین مجلس آغاز شد و آن تنقیح قوانین است ما قوانین بسیار زیادی در کشور داریم که بخشی از آن منسوخ شده و باید از بین برود. برخی هم نسخ ضمنی شده و باید روشن شود تا معلوم شود فقر ما در قانون در کجاهاست.
 
رئیس مجلس اضافه کرد: این کار به سرعت در معاونت قوانین پیگیری می‌شود و با معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز همکاری می‌کنند و دستگاه‌های مختلف که ادارات حقوقی دارند باید در این زمینه همکاری کنند، زیرا یک کار حقوقی است.

وی بیان کرد: یکی دیگر از قوانین مهم همین قانون اشتغال پایدار در روستا‌ها بود که کار بسیار مهمی بود و ما اجازه‌ای از رهبر معظم انقلاب گرفتیم تا از صندوق توسعه مبلغ یک و نیم میلیارد دلار برداریم و همین مقدار را هم بانک‌ها بگذارند تا این تسهیلات با سود پایین در اختیار کسانی بگذاریم که در روستا‌ها سرمایه گذاری می‌کنند.

 
وی افزود: کار شروع شده است و می‌تواند با سرعت بیشتری انجام شود و اگر کار موفق باشد که بتواند جوانانی که در روستا‌ها هستند را نگه دارد که مجبور به مهاجرت نشوند،ما می‌توانیم این را تمدید کنیم و باز تزریق منابع کنیم.
 
لاریجانی عنوان کرد: یکی از قوانین مهم دیگر نظام جامع آموزش تربیت فنی و حرفه‌ای بود که این کار مهمی بود. ما تا هرم نیروی انسانی مان در کشور از نظر تخصصی وارونه است یعنی به جای اینکه افراد متخصص کم باشند و تکنسین مان زیاد باشد، جابجا شده است و به همین دلیل باید این بخش را مورد حمایت قرار دهیم.
 
رئیس مجلس گفت: از قانون‌های دیگری که بررسی کردیم می‌توان به قانون مدیریت مصرف سوخت اشاره کرد که بسیار مهم است. احکام دائمی برنامه توسعه کشور هم بود. قانون استاندارد کشور که حتما باید تدوین می‌شد و قانون برنامه ششم هم که چالشی بین دولت و مجلس بود و حل شد.
 
وی ادامه داد: همچنین قانون صدور چک، قانون کودک و نوجوان، قانون کاهش حکم اعدام بود، قانون حمایت از حقوق معلولان، قوانین بودجه سالانه، قانون ثبت اختراعات طرح‌های صنعتی و همچنین لایحه هوای پاک و لایحه خاک که هر دو جزو قوانین مهم کشور هستند، نیز بررسی کردیم.
 
رئیس مجلس افزود: البته قانون ممنوعیت بازنشستگان هم هست که سر وصدای زیادی داشت و چند قانون در دست هست مانند صندوق مکانیزه، ارزش افزوده، بانک مرکزی، قانون بانک‌ها که این‌ها در کمیسیون کارشان تمام شده و یکی در دستور است و بقیه هم در حال آمدن است و قوانین مادر در کشور هستند.
 
لاریجانی بیان کرد: قانون تجارت تقریبا کارش تمام شده است و البته قانون بزرگی است. من متعجبم که چطور این قانون را در مجلس تصویب کردیم، زیرا در حدود ۱۲۰۰ ماده دارد و ساده نیست. اگر شورای نگهبان قبول می‌کرد این اصل ۸۵ شود و در کمیسیون، خیلی بهتر بود.
 
وی گفت: یکی هم قانون سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی است که این هم کارش تقریبا تمام شده است و یکی هم قانون مربوط به محیط بانان و جنگلبانان از قوانین مهمی بود که در این دوره تصویب شد.
 
رئیس مجلس تصریح کرد: یکی از کار‌های مهمی که انجام شد اینکه ما ۲۸ جلسه داشتیم برای این چالش‌های مهمی که در این کشور است و برخی از این‌ها نیاز به قانون ندارد و نیاز به فهم مشترک دولت و مجلس دارد تا موضوع را حل کنند. موضوع فضای مجازی، یکی از موضوعات مشترک بین ما بود که ۲ تا ۳ ساعت وقت برد. بحران آب در کشور در یکی از جلسات و وضعیت سرمایه گذاری در کشور و مشکلات آن هم مورد بحث قرار گرفت.
 
لاریجانی عنوان کرد: آسیب‌های اجتماعی، وضعیت بازار نفت و گاز از موضوعات مورد توجه بود و موضوع ریزگرد‌ها از نظر محیط زیست، صندوق‌های بازنشستگی بازار ارز، مسائل ارز، وضعیت بانک‌ها از نمونه جلساتی بود که ساعت‌ها وقت برد تا اینکه چگونه این مشکلات حل شود.
 
رئیس مجلس اضافه کرد: در قسمت نظارت هم، دیوان محاسبات بررسی‌های مستمری دارد و حدود ۷۶۰۰ گزارش حسابرسی به مجلس در سطح استانی و ملی  ارائه کرده است. درباره صندوق ذخیره فرهنگیان گزارش مهمی داد که در تحقیق و تفحص استفاده شد. درباره هدفمندی یارانه چندین گزارش ارائه کرد، علاوه بر تفریق بودجه که می‌دهد.
 
لاریجانی خاطرنشان کرد: تعداد ۲۷۰۰ پرونده در دیوان محاسبات تشکیل شده که به تعداد ۱۱۰۰ مورد آن محکه رای داد و مبالغ زیادی از این پرونده‌ها که به نتیجه رسید، منابعش به خزانه برگشت و معاونت نظارت مجلس کار می‌کند و قوانینی که باید اجرا شود دستور العمل و آیین نامه هایش را مشخص می‌کند تا کمیسیون‌ها پیگیری کنند و زمینه برای تصمیم گیری در کمیسیون‌ها را فراهم می‌کنیم.
منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.