شنبه, 10 خرداد 1399 :: Saturday, 30 May 2020
 
کد خبر: 57051

طرح بارورسازی ابرها در بخش مرکزی ایران اجرا می‌شود

طرح بارورسازی ابرها در بخش مرکزی ایران اجرا می‌شود
 رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها گفت: طرح بارورسازی ابرها در بخش مرکزی کشور از نیمه دوم آبان آغاز می‌شود.
پایگاه خبری ریشه

فرید گلکار در یزد، از اجرای طرح بارورسازی ابرها در بخش مرکزی کشور از نیمه دوم آبان ماه خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر در حال تجهیز هواپیمای بارورسازی برای انجام پروژه هستیم.

رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها افزود: برای انجام پروژه در مناطق مرتفع استان و جاهایی که امکان افزایش بارش فراهم باشد برنامه‌ریزی کردیم و در مرحله بعد بقیه مناطق کشور را در دستور کار خود قرار می‌دهیم.

گلکار وضعیت بارندگی در سال جاری را امیدور کننده دانست و اظهار داشت: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته میزان بارش در پاییز امسال در اکثر مناطق کشور نرمال است اما در زمستان نیازمند گذشت زمان هستیم.

وی در رابطه با تامین اعتبارات برای اجرای پروژه بارورسازی ابرها هم اظهار داشت: بحمدالله در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته و علاوه بر این با توجه به نیاز شدید کشور و کمبود امکانات در این زمینه، نیروی هوافضای سپاه نیز با در اختیار قراردادن امکانات خود نظیر هواپیما و پهباد می‌تواند کمک قابل توجهی برای اجرای این پروژه به ما بکند و الحق والانصاف همکاری بسیارخوبی با ما داشته‌اند.

رئیس مرکز ملی تحقیقات و مطالعات باروری ابرها با بیان این مطلب که هواپیمای بارورسازی ابرها باید از یک سری امکانات ویژه برخوردار باشد اظهار داشت: این امکانات شامل از تجهیزات پرتابی و تزریق مواد باروری گرفته تا سنسورهایی که کار اندازه‌گیری بعضی از پارامترهای هواشناختی را برعهده دارند است.

وی با قدردانی از همکاری سپاه پاسداران در موضوع بارورسازی ابرها گفت: جهت فراهم‌سازی امکانات برای اجرای پروژه در امسال، از سال گذشته تاکنون ارتباطات موثر و خوبی بین مرکز و سپاه برقرار بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.