• شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
شنبه, 27 بهمن 1397 :: Saturday, 16 February 2019
 
کد خبر: 56210

انگلیس شریک جنایات عربستان در یمن؛ قتل عام یمنی‎ها برای کسب دلارهای نفتی سعوی

انگلیس شریک جنایات عربستان در یمن؛ قتل عام یمنی‎ها برای کسب دلارهای نفتی سعوی
حتی در این مرحله دیرهنگام و سه و نیم سال پس از آغاز جنگ، ترزا می، جرمی هانت و همکارانش باید نهایتا کار درست را انجام دهند. اگر در حال حاضر این کار را نکنند چه تعداد کشته لازم است تا آنان به اشتباه خود پی ببرند؟ حالا زمان پایان دادن به فروش تسلیحات به عربستان سعودی است.  
پایگاه خبری ریشه
غیرقابل قبول" کلمه‌ای بود که در نهایت ائتلاف سعودی در توصیف بمباران اتوبوس مدرسه در یمن در ماه آگوست به کار برد. این پاسخ سرد و نامطلوب کمپین بمباران کننده‌ای است که یکی از بدترین بحران‌های بشردوستانه جهان را به وجود آورده است.
میدل ایست مانیتور در گزارشی نوشته است که بیش از ۴۰ کودک در حمله‌ای که از سوی گروه‌های حقوق بشری و سازمان‌های بین المللی سراسر جهان محکوم شد، کشته شدند. هنریتا فور، مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل، آن را "اوج جنگ وحشیانه یمن" نامید.

نیرو‌های هوایی عربستان سعودی در آن زمان منکر هرگونه اشتباهی شده و آن را "عملیات نظامی قانونی منطبق بر قوانین بشردوستانه توصیف کرد." این بمباران تازه‌ترین سری قتل عام‌های ناگوار ائتلاف سعودی بود.

در ماه مارس ۲۰۱۵ تنها دو هفته پس از آغاز جنگ یمن، نیرو‌های سعودی یک اردوگاه پناهندگان را بمباران و ۴۰ تن را به قتل رساندند. یک سال بعد و در ماه مارس ۲۰۱۶ نیز همان نیرو‌ها با بمباران یک بازار در صنعا پایتخت یمن، ۹۷ نفر را به کام مرگ فرستادند. در اکتبر ۲۰۱۶، در اثر بمباران یک مراسم تشییع جنازه ۱۴۰ تن قتل عام شدند. در ماه نوامبر سال گذشته ۲۵ نفر در بازار دیگری کشته شدند و در آوریل سال جاری ۲۰ نفر در یک عروسی و از جمله عروس جان باختند.
کمپین‌های حقوق بشری و سیاستمداران سراسر جهان حملات اخیر را محکوم کردند. "جنگ فراموش شده" مدت زمانی کوتاه توجه رسانه‌های دنیا را به خود جلب کرد. چند روز بعد ۲۶ کودک دیگر در جنایت وحشتناک دیگری کشته شدند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط «یمن دیتا پراجکت» مبنی بر اصابت یک سوم کل بمب‌های جنگ یمن به اهداف غیر نظامی باید گفت که غیرنظامیان یمنی هزینه وحشتناکی در این جنگ پرداختند.
خشونت‌ها در جنگ یمن با به بن بست رسیدن مذاکرات صلح شدت یافت. این موضوع با هشدار سازمان ملل در مورد موج جدید بیماری وبا در یمن همراه شد. هشدار سازمان ملل در راس آن چه اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین المللی از آن تحت عنوان بدترین بحران بشردوستانه جهان یاد کرده اند، قرار دارد.
به گفته کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، تقریبا دو سوم از مرگ و میر‌های غیرنظامی گزارش شده در یمن به دلیل بمباران‌های ائتلاف سعودی است. البته این تعداد تنها شامل کشته شدگانی است که مستقیما بر اثر بمباران کشته شدند و نه کسانی که در نتیجه بحران جان خود را از دست دادند.
شمار دقیق تلفات انسانی جنگ یمن تقریبا غیر ممکن است. البته گزارش سازمان حفاظت از کودکان اعلام می‌کند که ۵۰ هزار کودک بر اثر وقایع قابل پیشگیری در سال ۲۰۱۷ جان خود را از دست دادند. در دسامبر ۲۰۱۶ یونیسف صندوق کودکان سازمان ملل گزارش داد هر ۱۰ دقیقه یک کودک به دلیل بیماری‌های قابل پیشگیری مانند اسهال، سوء تغذیه و عفونت‌های دستگاه تنفسی فوت می‌کند.

رژیم سعودی تهدیدات وحشتناک و تشدید فشار‌های بین المللی را تنها به دلیل پشتیبانی سیاسی و نظامی غیرقابل تردید برخی از دولت‌ها و همسو با خود تاب آورده است. یکی از این حامیان، انگلیس است که در هرگام عربستان را مسلح و حمایت می‌کند.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس در اوج جنگ متعهد شد که انگلیس "از هر گونه اقدام عملی عربستان برای کوتاه کردن درگیری‌ها حمایت کند. " این پشتیبانی بی نظیر از طریق دادن مجوز قریب به ۵ میلیارد پوند از جت‌های جنگی، موشک‌ها و بمب‌ها در سال‌های گذشته انجام شده است.
شکی نیست که از این سلاح‌ها در حملات به زیرساخت‌های غیرنظامی استفاده شده است. گزارش‌های دقیق و معتبر دیده بان حقوق بشر، اسکای نیوز و عفو بین الملل، صراحتا استفاده از سلاح‌های انگلیسی را در حمله به سایت‌های غیر نظامی اعلام کردند.
در سال ۲۰۱۶، پس از ماه‌ها انکار، ارتش عربستان سعودی مجبور شد اعتراف کند که از بمب‌های خوشه‌ای ساخت انگلیس استفاده کرده است. بمب‌هایی که در دهه ۱۹۸۰ به پادشاهی فروخته شد و اکنون براساس کنوانسیون مهمات خوشه‌ای ممنوع اعلام شده است.
فروش این تسلیحات عمدتا با مخالفت عمومی مردم انگلیس همراه بوده است. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند که تنها ۱۳ درصد مردم انگلیس از فروش اسلحه به عربستان سعودی حمایت می‌کنند. در همین راستا صد‌ها هزار نفر از مردم لندن در ماه فوریه در اعتراض به سفر محمد بن سلمان در لندن به خیابان‌ها آمدند.
سفر بن سلمان که با دیدار‌ی با ترزا می‌ به پایان رسید، خبر از توافق طرفین برای معامله هواپیما‌های نظامی یوروفایتر  می‎داد؛ معامله‌ای به ارزش میلیارد‌ها پوند که از حمایت موکد وزرای انگلیسی و کارمندان دولتی برخوردار بود.
رویکرد پشتیبانی غیر انتقادی در ازای فروش اسلحه سال گذشته توسط مایکل فالون وزیر دفاع وقت، مطرح شد. وی در جلسه کمیته امور خارجه مجلس عوام، از نمایندگان مجلس خواست تا از وضعیت حقوق بشر سعودی و جنگ یمن انتقاد نکنند. او گفت: "انتقاد از عربستان سعودی در این مجلس مفید نیست"، آن هم در حالی که بر ضرورت تامین قرارداد یورو فایتر تاکید دارد.
پیامی که از این طریق به دولت عربستان ارسال شد، حمایت همه جانبه از اقدامات آن ها بود. البته این حمایت پیامی هم برای مردم یمن دارد؛ ارزش زندگی مردم یمن بسیار کمتر از سود سیستم‌های دفاعی BAE و نیز شرکت‌های فروش تسلیحات است که از این جنگ سود می‌برند. نماینده سازمان ملل در حقوق بشر یمن اعلام کرد سیاست‌های انگلیس "نشان دهنده برتری منافع اقتصادی بر خون مردم بی گناه است".
هر بار که این جنایات وحشتناک اتفاق می‌افتد، وزرای این کشور‌ها به مردم خود اطمینان می‌دهند که این اخبار دروغین و تحریف شده هستند. اگرچه در مورد بمباران اتوبوس مدرسه، سخنگوی ائتلاف عربستان سعودی، در نهایت مسئولیت را پذیرفت، اما چیزی تغییر نکرده است. جنگ و حملات هوایی همچنان ادامه دارد؛ بنابراین قتل عام غیرنظامیان ادامه دارد.
هنگامی که کتاب‌های تاریخی نوشته شوند، این جنگ وحشتناک و کسانی که وارد آن شدند را همه به یاد خواهند آورد.
حتی در این مرحله دیرهنگام و سه و نیم سال پس از آغاز جنگ، ترزا می، جرمی هانت و همکارانش باید نهایتا کار درست را انجام دهند. اگر در حال حاضر این کار را نکنند چه تعداد کشته لازم است تا آنان به اشتباه خود پی ببرند؟ حالا زمان پایان دادن به فروش تسلیحات به عربستان سعودی است.

 

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.