چهارشنبه, 1 اسفند 1397 :: Wednesday, 20 February 2019
  • شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
 
کد خبر: 56206

بازتاب برخورد قاطعانه قوه قضاییه با اخلالگران بازار و مفسدان اقتصادی

بازتاب برخورد قاطعانه قوه قضاییه با اخلالگران بازار و مفسدان اقتصادی
قوه قضاییه به عنوان مرجع رسیدگی به تظلمات عمومی، تشکیل‌دهنده زیربنای اعتماد عمومی محسوب می‌شود و برخورد با مفسدان اقتصادی و بخصوص برگزاری علنی جلسات د
پایگاه خبری ریشه

 

روزنامه فرهیختگان در گزارشی با نگاه به نتایج یک نظرسنجی معتبر در پایان تابستان این سوال را تحلیل کرده:"اعتماد به قوه قضائیه چرا بالا رفت؟"

1812376_774.jpg

قوه قضائیه مورد اعتماد تر از همیشه

‎این نشریه که بیشتر از بقیه رسانه‌ها مورد اقبال قشر دانشگاهیان سراسر کشور قرار دارد در بخشی از این گزارش نوشته: "طی این چندماه اخیر اگر بخواهیم خیلی ساده و کف بازاری تحلیلی داشته باشیم و دیده‌ها و شنیده‌های خود از سطح جامعه را در شناسایی وضعیت موجود در نظر بگیریم، همه‌چیز رو به افول نبوده است؛ در نظرسنجی‌های معتبر میزان اعتماد مردم به قوه‌قضائیه در شهریور ماه افزایش یافته است. در یک تحلیل خیلی ساده می‌توان گفت: دستگاه قضا کارش را درست انجام داده است. "

‎این روزنامه در بخش دیگر این گزارش اشاره کرده که "قوه‌قضائیه ظرف ۵۰ روز به جرائم متهمان اقتصادی رسیدگی و برای ۳ متهم حکم اعدام و برای ۳۲ نفر حکم حبس صادر کرد. "

‎خبر این روزنامه به سخنان ۹ مهرماه حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای سخنگو و معاون اول قوه قضاییه در حاشیه جلسه مسئولان عالی قضایی اشاره دارد؛ او در حاشیه این جلسه در جمع خبرنگاران اعلام کرد حمید باقری درمنی، وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی به اعدام محکوم شدند، او همچنین اسامی دیگر محکومین اتفاقات اخیر را نیز اعلام کرد.
1812382_262.jpg

تاثیر نامه رئیس قوه‌قضائیه به مقام معظم رهبری

‎این روزنامه در ادامه با رسول کوهپایه‌زاده، حقوقدان و مدرس دانشگاه به گفتگو نشسته و ابعاد حقوقی این احکام و روند رسیدگی به پرونده متهمان اقتصادی را بررسی کرده است؛ کوهپایه زاده در بخشی از این گفتگو، تدبیر در رسیدگی و اعلام رای را نشأت گرفته از نامه رئیس قوه‌قضائیه به مقام معظم رهبری می‌داند و افزاید: ماحصل آن را بعد از گذشت تقریبا ۵۰ روز در بیانات سخنگوی محترم قوه‌قضائیه شاهد بودیم.

وی همچنین ادامه می‌دهد: قطعا اگر آن نامه و اختیارات حاصل از آن و تایید مقام معظم رهبری نبود، در این بازه زمانی کوتاه نمی‌توانست این محاکمات صورت بگیرد و منتج به انشای رای شود. در موارد مشابه، بعضا تا صدور حکم قطعی به‌طور میانگین، ما دعاوی‌ای داشتیم که سه تا پنج سال شاید هم بیشتر و کمتر طول کشیده و قطعا آن نامه در تسریع رسیدگی تاثیر داشته است.

1812368_364.jpg

‎خبرنگار این روزنامه در ادامه از او می‌پرسد: "مدت زمان کمی که در این نامه برای رسیدگی به جرائم متهمان درخواست شده بود، حقی از متهمان ضایع نمی‌کند؟ " پاسخ این وکیل دادگستری این بود: "این مدت زمان ۲۰ روز که به ۱۰ روز تغییر کرده، فکر نمی‌کنم اتفاق خاصی از این حیث بیفتد. به‌هرحال وکیلی که در پرونده حضور داشته و در جلسات دادگاه شرکت و کیفرخواست را مطالعه کرده، اگر رای به صورت قانونی و به صورت کامل در اختیار وکیل قرار بگیرد، زحمت و مسئولیت کاری وکیل را قطعا دو چندان خواهد کرد، اما به نظر می‌آید خیلی منافاتی هم نداشته باشد؛ یعنی تغییر مدت زمان ۲۰ روز اعتراض به ۱۰ روز در کلیت کار خیلی تاثیر نخواهد داشت و با تلاش وکیل، کمبود زمان جبران خواهد شد. "

1812068_243.jpg
‎"اقدامات اخیر قوه قضائیه باعث به‌وجود آمدن امید و بالندگی در سطح جامعه شده است. " این جمله بخشی از یادداشتی است که در شماره روز سه شنبه -۱۰ مهرماه- روزنامه جام جم منتشر شده است؛ این روزنامه در بخشی از این یادداشت، گام‌های برداشته شده از سوی دستگاه قضایی را به نوعی سرآغاز برخورد با معضلات در سطح کلان دانسته و اضافه کرده: "این‌که اسامی مفسدان اقتصادی از سطح حروف اختصاری به بیان کامل مشخصات مجرمان سوق داده شده و این خود نشان‌دهنده عزم جدی و بدون تبصره دستگاه قضایی در برخورد با مفسدان اقتصادی است و این حرکت تا حدزیادی در جلب اعتماد جمعی خصوصا بازدارندگی در این بخش از جرایم موفق بوده و باعث به‌وجود آمدن امید و بالندگی در سطح جامعه شده است. "
‎رابطه قاطعیت دستگاه قضا و کاهش قیمت ارز و سکه به روایت روزنامه قدس

‎روزنامه قدس روزنامه دیگری است که اقدامات اخیر دستگاه قضا را مثبت ارزیابی کرده و نوشته: "خبر اعدام سلطان سکه و اعلام حکم اخلالگران اقتصادی موجب شد تا سیاست ارزی بانک مرکزی پیش از ابلاغ اثر خود را در بازار بگذارد. "

‎این روزنامه در ادامه نیز نوشته: برخورد و بازداشت تعداد قابل توجهی از دلالان ارز در شهر‌هایی همچون تهران، اصفهان، مشهد و شیراز نیز بر مهار جولان دلال‌های ارز و سکه موثر بوده است.
‎قدس در عین حال اضافه کرده که صدور احکام اعدام مفسدان اقتصادی همچون سلاطین سکه و قیر و صدور حکم زندان ۳۲ نفر دیگر موجب فروکش کردن تب دلال بازی در بازار شده است.

 

1812074_873.jpg

خدایارتان

‎مرتضی آقاتهرانی از نمایندگان ادوار مجلس و فعالا سیاسی مشهور از دیگر افرادی است که به شدت از اقدامات اخیر قوه قضائیه حمایت کرده و در صفحه شخصی خود در توییتر نوشته: "دیدم که بعد از اعلام احکام مجرمان اقتصادی در این روزها، اعتماد به قوه‌قضائیه بالا رفته است؛ خدا را شکر. پس تا دیر نشده، قاطعیت و سرعت عمل را برای اجرای #عدالت بالا ببرید. خدا یارتان... "

1812389_485.jpg

پیام یک هموطن به روزنامه ایران

روزنامه ایران نیز در پیامی به نقل از یک هموطن نوشته: "از برخورد قاطع قوه قضائیه با مفسدین اقتصادی تشکر و قدردانی می‌کنم و واقعاً همه افرادی که با ارزاق و غذای مردم بازی می‌کنند مجازات آن‌ها اعدام است و باید به سزای اعمال‌شان برسند. "

1812390_819.jpg

 

1812463_419.png

در ادامه نیز بخش دیگری از واکنش کاربران شبکه های اجتماعی را به اقدامات اخیر قوه قضائیه می توانید بخوانید:

1812072_287.jpg
1812073_989.jpg
1812074_873.jpg
1812084_707.jpg
1812158_163.jpg
1812160_437.jpg
1812162_890.jpg

 

1812163_479.jpg
1812165_848.jpg
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.