جمعه, 6 ارديبهشت 1398 :: Friday, 26 April 2019
 
کد خبر: 54952

دانه درشت ها در چنگال قانون

دانه درشت ها در چنگال قانون
دادگاه های ویژه اخلال گران اقتصادی تشکیل شدند تا قوه قضائیه نوبت به نوبت همه مفسدین را به سزای اعمالشان برسانند. اما این آسیاب به نوبت است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور که شاید زمینه‌های بروز فساد را بیش از هر زمان‌ دیگری فراهم آورده است تقریبا هر روز شاهد افشای اختلاس و یا فساد در یکی از دستگاه‌های اجرایی کشور هستیم. مرجع برخورد و باز ستاندن حقوق مردم قوه قضائیه ایست که این روز ها مسیر مبارزه با مفاسد را بیش از پیش هموار کرده است و به خاطر مردم به دانه درشت و ریز رحم نمیکند.

در همین راستا، رئیس قوه قضائیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب با اشاره به جنگ اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران و انجام برخی جرائم از سوی عده‌ای از اخلال‌گران اقتصادی در این شرایط همسو با اهداف دشمنان، درخواست کرد، اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع در چارچوب قانون مجازات اخلال‌گران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی داده شود.

در این نامه پیشنهاد شده است که هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی ممنوع باشد. رهبر انقلاب با این پیشنهاد موافقت و تاکید کردند: مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد و در مورد اتقان احکام دادگاه‌ها دقت لازم توصیه شود.

به‌عبارتی می‌توان دریافت که نامه اخیر رئیس قوه قضائیه، باب جدیدی در اجرای مرّ قانون در قبال مفسدان اقتصادی است و نویدبخش فصلی نو در مبارزه با اخلال‌گران اقتصادی در کشور است.

اعتماد عمومی به حاکمیت، ارکان مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها مبارزه حاکمیت با فساد درون خود بوده و این مبارزه هرگاه در درون دستگاهی باشد که خود متولی مبارزه با فساد است، وجهه‌ای برجسته‌تر می‌یابد. در قوانین کیفری مجازات مفاسد به جزئیات ذکر شده است، لیکن سیاست جنایی افتراقی در خصوص کارکنان دستگاه قضا اقتضاء می‌کند که نگاه ویژه‌ای به این رکن از حاکمیت شده و با سختگیری بیشتری نسبت به کسانی که موجب بی‌اعتمادی مردم به قوه قضائیه می‌شوند، اعمال شود.

دادگاه های ویژه اخلال گران اقتصادی تشکیل شدند تا قوه قضائیه نوبت به نوبت همه مفسدین را به سزای اعمالشان برسانند. اما این آسیاب به نوبت است.

قرار شد دست کم در مرحله ابتدایی شش دادگاه ویژه برای رسیدگی به پرونده های اخلال اقتصادی تشکیل شود که بحمدالله قضات این دادگاه‌ها با سابقه بیست سال و برخی شرایط دیگر معرفی شدند.

نخستین دادگاه ویژه رسیدگی به اتهامات اخلالگران اقتصادی با حضور ۳ متهم جوان این پرونده درباره سودجویی در واردات و فروش گوشی تلفن همراه انجام شد.

همه منتظر دانه درشت ها بودند تا دادگاه اخیر اخلال گران اقتصادی با مبالغی از قبیل 14هزار میلیارد سودجویی تشکیل شد.

دیروز جلسه محاکمه وحید مظلومین، محمد اسماعیل قاسمی و تعدادی از مرتبطین اخلال در نظام اقتصادی کشور در شعبه ۲ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی سید احمد زرگر و به صورت علنی برگزار  شد.

بر اساس بررسی‌های فنی صورت گرفته در شبکه وحید مظلومین ۱۷۰ هزار تراکنش مالی در قالب ۲۱۹ فقره حساب انجام شده که رقم این تراکنش‌ها بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده است.

 

 

دانه درشت ها

«دانه درشت ها» عنوانی است که در چهار دهه گذشته بارها تکرار کرده‌ایم و تکرار کرده‌اند و همواره تاکید بر این بود که باید با آنها مقابله شود و اصولاً نباید اجازه شکل گرفتن آنها داده شود.

دانه درشت‌ها، قدرت تکثیر دارند، جامعه را آلوده می‌کنند و میکرب‌هائی هستند که سلول‌های عدالت را در خود هضم می‌کنند. این، درست برخلاف مسیری است که امام خمینی برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ترسیم کرده است. امام، می‌گفت یک تار موی زاغه نشینان بر تمام کاخ نشینان برتری دارد. او حتی یک لحظه از سفارش درباره خانواده‌های فقیر و ضرورت رسیدگی به آنها غافل نمی‌شد و به مسئولین نظام جمهوری اسلامی تاکید می‌کرد شما را زاغه نشینان از کنج زندان‌ها و از خانه هایتان به این مسندها رسانده‌اند و اگر آنها نبودند شما الآن هم در انزوا بودید، بنابر این همیشه توجه داشته باشید که این مردم ولی نعمت‌های شما هستند و باید با تمام توان در خدمت آنها باشید.

وجود دانه درشت‌ها در عرصه اقتصادی و مکیده شدن خون مردم توسط آنها اکنون برای همه مشهود و ملموس است. بحران‌های پیاپی اقتصادی که در ماه‌های اخیر پدید می‌آیند و تدابیر گوناگون مسئولان تاکنون نتوانسته این بحران‌ها را مهار کند، از عوارض حضور همین دانه درشت‌ها و آزادی عمل آنهاست. این وضعیت اگر ادامه پیدا کند، جامعه ما با یک انفجار بزرگ مواجه خواهد شد که هیچکس قدرت مهار کردن آن را نخواهد داشت.

برخلاف تصور یا القائات عده‌ای که می‌خواهند چنین وانمود کنند که دانه درشت‌ها به فلان گروه یا جناح تعلق دارند، باید با صراحت و بدون تعارف اعلام کنیم که رانت خواری و دانه درشت پروری اختصاص به گروه و جناح خاصی ندارد بلکه در میان تمام گروه‌ها و جناح‌ها این عناصر فرصت طلب و زیاده خواه وجود دارند و آنکس که در این میان متضرر می‌شود ملت است.

 

 

دانه درشت ها در چنگال قانون

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در سخنرانی پیش از آغاز نماز جمعه این هفته گفت: نده باید بگویم تلاش شبانه روزی مدیران عالی و بسیاری از مدیران دیگر قوه قضاییه مبارزه با مفسدان است که با همه توان در مقابل همه مفسدین و به خصوص به قول امروزی‌ها دانه درشت‌ها، صاحب مقام‌ها و صاحب ثروت‌ها بایستند.  در بعضی پرونده ها می گویند خوردند و بردند. اما من باید بگویم پرونده ۳۰۰۰ هزار میلیاردی که در تریبون ها می گویند بردند و خوردند زمانی که فرد خاطی دستگیر شد مقدار بدهی که داشت و باقی مانده بود دو هزار و ۸۸۵ میلیارد بود و کل این مبلغ برگشت به بیت المال و از شخص ایشان یعنی شخص مه آفرید ۶۴۳ میلیارد جزا نقدی گرفته شد. یعنی کل دو هزار و ۸۸۵ میلیارد برگشت و ۶۴۳ میلیارد هم جزا نقدی گرفته شد. این مبلغ تنها از متهم ردیف اول گرفته شده و گذشته از این بیش از ۱۵۰ متهم دیگر است که دو نفر از ان ها اعدام شدند و چقدر جریمه از ان ها گرفته شده است. این فقط یک پرونده بود و در اقسام پرونده های ما شهردار محکوم،شورای شهر و اعضای شورای شهرو چندین معاون اول رییس جمهور، وزیر سابق، آقازاده ها، صاحب عناوین بزرگ اجتماعی یا خودش یا پدرش یا بستگانش محکوم هستند. دقت کنید دشمن در این زمینه ادرس غلط به ما ندهد.

 

 

قوه قضاییه در سال‌های اخیر بطور جد مبارزه را تشدید کرده است

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در برنامه نگاه یک و در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا نتایج برخورد با مفسدان اقتصادی برای مردم ملموس نیست، با تاکید براینکه باید به واقعیت‌ها عنایت داشته باشیم، به طرح سئوال‌هایی از قبیل اینکه آیا در مبارزه با فساد فقط و فقط دستگاه قضایی می‌تواند انجام وظیفه کند و اگر قوه قضاییه به تنهایی به میدان آمد، آیا می‌تواند فساد را ریشه کن کند و آیا دستگاه قضایی با فساد مبارزه کرده یا خیر و آیا این مبارزه کافی بوده، پرداخت.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال‌ها توضیح داد: قوه قضاییه در سال‌های اخیر بطور جد مبارزه با فساد را تشدید کرده و مبارزات بسیار سنگینی در این عرصه داشته است.

وی افزود: فساد معلول عوامل مختلف است و اگر توقع دارید که به صِرف کار قضایی این اژدها زمین‌گیر شود، نمی‌شود. اگر منشا‌ءهای فساد را نبندیم و آن مدیریتی که باید بشود تا بستر فساد به وجود نیاید را رها کنیم،  مهار مفاسد اقتصادی امکانپذیر نخواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بر لزوم انجام دو کار توام با یکدیگر در این زمینه تاکید کرد و گفت: اول باید بستر فساد را از بین ببریم و گلوگاه‌ها را محکم بگیریم؛ سپس چنانچه با انجام این اقدامات، فسادی وارد شد، قوه قضاییه هم بطور جد برخورد می‌کند.

معاون اول دستگاه قضا با طرح این سئوال که آیا مجازاتی بیش از اعدامِ فرد مفسد و اخذ تمام اموالی که بدست آورده و خسارت مستقیمی که وارد کرده، وجود دارد، ادامه داد: قوه قضاییه باید یک مفسد را با کمک نیروهای امنیتی و انتظامی شناسایی کرده و او را به اشد مجازات برساند و به هر میزانی که از این فساد، مالی را تحصیل کرده و ضربه و خسارتی که وارد کرده از او اخذ نموده و حق ملت را استیفا کند.

وی تصریح کرد: اواخر هفته گذشته، گزارشی را دفتر سخنگوی قوه قضاییه درباره برخوردهای قضایی با مفسدان اقتصادی ظرف همین سه چهار سال اخیر آماده کرد که در این گزارش که احتمالا همه اقدامات را هم شامل نمی‌شود، ذکر شده بیش از 550 نفر از مفسدان اقتصادی احکام بسیار سنگین گرفته‌اند؛ برای 5 تا 6 نفر آنها بدلیل فساد مالی بعنوان مفسد فی الارض حکم صادر شده و کل اموالی که از آن طریق تحصیل کرده‌اند، از آنها اخذ گردیده یا در حال اخذ شدن است؛ اما با همه اینها اینکه دستگاه قضایی به تنهایی باید جلوی همه فسادها را بگیرد، امکانپذیر نیست.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره هماهنگی قوا با یکدیگر در مبارزه با مفاسد اقتصادی تصریح کرد: بخصوص در سال‌های اخیر هماهنگی بسیار خوبی قوه قضاییه با دولت و مجلس دارد. در مورد شرکت‌های تعاونی اعتبار قوه قضاییه بطور جد پای این کار آمد؛ افرادی را بازداشت کرد و برای افرادی بعنوان مفسد فی الارض کیفرخواست صادر نمود و برای برخی احکام سنگین صادر شد و از آن طرف دولت و مجلس و قوه قضاییه با کمک همدیگر تلاش کردند که حقوق مردم را حفظ کنند. البته این کار، کار سختی بود؛ چون افرادی که سپرده از مردم دریافت کرده بودند، متاسفانه به اندازه آن سپرده موجودی نداشتند و اینجا اگر همکاری مجلس، دولت و قوه قضاییه نبود، بسیاری از مردم به حقشان نمی‌رسیدند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.