پنجشنبه, 2 خرداد 1398 :: Thursday, 23 May 2019
  • اینجا خلیج فارس است؛ نه خلیج خوک‌ها

    اینجا خلیج فارس است؛ نه خلیج خوک‌ها

    بپرسید از فرمانده وقت خودتان در سال ۲۰۱۱ که چه کسی را به ایران نزد من فرستاد و گفت آیا می‌شود به ما مهلت بدهید و از نفوذتان در عراق استفاده کنید تا این چند ماه سربازان ما مورد حمله مجاهدین عراق قرار نگیرند تا ما از عراق خارج شویم. شما یادتان رفته برای سربازانتان در درون تانک‌ها پوشک تهیه می‌کردید؛ امروز کشور ما را تهدید می‌کنید؟
 
کد خبر: 53477

بزرگترین شکست آمریکا به روایت آمار

بزرگترین شکست آمریکا به روایت آمار
امروز سالروز شروع رسمی جنگ ویتنام است که در آن سال ها آمریکا به تعبیر همه کارشناسان در باتلاق ویتنام فرو رفته بود. نگاهی به سرنوشت این جنگ تمام عیار به ما کمک می کند تا با مناسبات نظامی آمریکا بیشتر آشنا شویم. یکی از این مناسبات بر طبل تو خالی قدرت نظامی زدن است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

این روزها که آمریکا به واسطه ترامپ در شیپور جنگ میدمد و کره شمالی، ایران و سایر کشورهایی که مطابق امیال پلیدانه اش رفتار نمی کنند را تهدید میکند نا خودآگاه یاد جنگ های سابقی که ایالات متحده در دنیا به راه انداخت است می افتیم. جنگ با افغانستان بی دفاع، تجاوز به عراق در شرایط بحرانی و همچنین جنگ تمام عیار ویتنام.

اگر آمریکا را طبل تو خالی خطاب کنیم پر بی راه نگفته ایم چرا که کارنامه نظامی این شیطان بزرگ اینگونه می نماید. شاید در جهان امروز مهمتر از شلیک گلوله در یک جنگ تعریف های اغراق آمیز و بعضا دروغ از آن یک گلوله باشد که شاهدیم ایالات متحده این کار را خوب بلد است و به پشتوانه همین ترفند رسانه ای خود را مرد جنگ می نامد.

امروز سالروز شروع رسمی جنگ ویتنام است که در آن سال ها آمریکا به تعبیر همه کارشناسان در باتلاق ویتنام فرو رفته بود. نگاهی به سرنوشت این جنگ تمام عیار به ما کمک می کند تا با مناسبات نظامی آمریکا بیشتر آشنا شویم. یکی از این مناسبات بر طبل تو خالی قدرت نظامی زدن است. زرق و برق تسلیحات آمریکا چشم دنیا را کور کرده است ولی هیچگاه نتوانسته است همان اندازه که روی آن مانور داده است به واسطه اش جنگی را به عنوان برنده ی آن به پایان ببرد.

 

 

آغاز رسمی جنگ ويتنام با آمريكا در پی وقوع حادثه خليج تونكن

بعد از جنگ جهاني دوم و ناتواني فرانسه در حفظ سلطه خود در منطقه ويتنام، در جنوب شرق آسيا، امريكا ابتدا در پوشش اعزام مستشاران نظامي به كمك فرانسه آمد. اما پس از ناتواني نيروهاي امريكايى و بالا رفتن هزينه حضور غيرمستقيم و بدون نتيجه، در سال 1963م ايالات متحده به صورت آشكار و رسمي قواي خود را وارد ويتنام نمود و هر روز بر تعداد آنها افزود.

از سوي ديگر برخوردهاي چريكي و گسترش مبارزات استقلال طلبانه مردم ويتنام باعث شد نه تنها افكار عمومي در سراسر جهان به حمايت از مردم ويتنام عمل نمايد بلكه نيروهاي نظامي امريكا نيز در مقاطع گوناگون دچار شكست‏هاي مفتضحانه‏اي شوند.

در چهارم اوت 1964م، دو ناوشكن امريكايى كه در خليج تونْكَن در ويتنام شمالي مشغول گشت‏زني بودند از سوي قايق‏هاي ويتنامي موسوم به "پي.تي" مورد حمله قرار گرفتند و هر دو ناوشكن غرق شدند. قايق‏هاي ويتنام سپس پايگاه‏هاي امريكا در اطراف اين منطقه را با توپ‏هاي خود مورد هدف قرار دادند. اين حمله آن‏چنان به كارايى نيروهاي نظامي و حيثيت بين‏المللي امريكا ضربه وارد ساخت كه سه روز بعد در 7 اوت 1964م، كنگره امريكا به رئيس جمهور اين كشور اجازه داد تا براي دفع هر نوع حمله و خطر نسبت به نيروهاي امريكايى دست به هر اقدامي بزند.

وارد شدن نيروهاي فراوان امريكايى به منطقه ويتنام نيز در راستاي اجراي اين قانون صورت گرفت اما بديهي‏ترين نتيجه اين اقدام، رسوايى و آشكار شدن ماهيت تجاوزكارانه امريكا در عرصه بين‏المللي بود. واقعه خليج تونكن در واقع آغازي بر جنگ خونين نه ساله در ويتنام بود كه تلفاتي بسيار بر جاي نهاد. آن گونه كه اسناد محرمانه وزارت دفاع امريكا، پنتاگون، نشان مي‏دهد و در ژوئن سال 1971م توسط روزنامه‏هاي عمده انتشار يافت، سوء استفاده از حادثه خليج تونكن باعث شد تا يك توطئه سازمان يافته براي توسعه جنگ عليه مردم ويتنام و به منظور سرنگون ساختن دولت ويتنام شمالي شكل گيرد.

 

 

فرار بزرگ

جنگ ویتنام، طولانی‌ترین جنگ‌ تاریخ آمریکاست که بزرگترین شکست ارتش این کشور را رقم زد. همچون جنگ‌افروز‌ی‌های اخیر آمریکایی‌ها در خاورمیانه، بهانه حمله به ویتنام نیز یک «دروغ بزرگ» بود. ادعای حمله به کشتی‌های آمریکایی در خلیج «تونکن» پای ارتش آمریکا را به باتلاقی فرو برد که رئیس جمهوری‌های مختلف آمریکا پی‌در‌پی تلاش‌های فراوانی برای بیرون آوردن آن به کار بستند. تقلاهایی که در نهایت منجر به یک «فرار بزرگ» در سی‌ام آوریل 1975 شد.

جنگ آمریکا علیه ویتنام در زمان ریاست جمهوری «لیندون جانسون» آغاز شد و بر اساس آمار در طی 16 سال جنگ حدود 3 میلیون ویتنامی کشته شدند. در نهایت در آوریل 1975 پس از نه سال جنگ، آخرین سربازان آمریکایی با هواپیماها و هلیکوپترها با شتاب از ویتنام فرار کردند. ویتنامی‌ها روز سی ام آوریل 1975 را روز «فرار» نامیدند. با پیروزی نیروهای شمال و ویت‌کنگ‌ها ویتنام بار دیگر یکپارچگی خود را یافت و نظام مطلوب مردم کشور که برگرفته از سوسیالیسم بود برقرار شد.

ویتنامی ها این جنگ را “جنگ ویتنام” نمی گویند. آنها این جنگ را “مقاومت علیه آمریکا” می نامند.

در ادامه برخی از نکات تاریخی و بخشی از حقایق محیرالعقول در مورد جنایات آمریکایی‌ها در ویتنام را مرور خواهیم کرد.

 

 

جنایات و مکافات ایالات متحده در ویتنام

- از سال 1965 کشورهای هم مرز ویتنام، کامبوج و لائوس نیز به دلیل کمک رزمندگان این دو کشور به ویت‌کنگ‌ها هدف حملات هوایی آمریکا قرار گرفتند.

- در سال 1966 آمریکا 184 هزار سرباز به ویتنام فرستاد.

- در 1967، تعداد کل سربازان ویتنامی و آمریکایی و دیگران به 3.1 میلیون نفر ‌رسید و به ازای هر 15 نفر ویتنامی یک سرباز در آن کشور مشغول جنگ بود.

- تجاوز به زنان، شکنجه دادن آنها و کشتن مردم عادی توسط نیروهای جنوب و آمریکایی‌ها از 1967 به بعد شدت یافت.

- در سال 1968 تعداد سربازان آمریکایی اعزام شده به ویتنام به 536 هزار نفر افزایش یافت.

- تا 1968، هواپیماهای آمریکایى بیش از 107 هزار حمله به خاک ویتنام شمالی انجام دادند و دو و نیم میلیون تن بمب بر سر مردم بی‏دفاع ریختند.

- کشتار وحشیانه "می لای" در 16 مارچ 1968 اتفاق افتاد. افسر امریکایی که دستور این کشتار را داده بود، در سال 1968 به اتهام قتل عمد گناه کار شناخته شد. اما بعد از زمان کوتاهی از طرف ریچارد نکسون، رییس جمهور وقت امریکا مورد عفو قرار گرفت.

- بیشترین تعداد آمریکایی‌ها (بیش از 16500 نفر) در سال 1968 کشته شدند.

- با توجه به عدم پیشرفت جنگ و شکست‌های پی در پی در مارس 1972 آمریکا مجبور شد بخش اعظم نیروهای زمینی خود را از ویتنام خارج کند.

- در 1973 آتش‌بس برقرار شده و 590 خلبان اسیر آمریکایی آزاد ‌شدند.

-  در سال 1975 «ویت ـ کنگ» و ویتنام شمالی حمله ای غافلگیرانه به ویتنام جنوبی کردند. حمله به قدری شدید و غیرمنتظره بود که مواضع نظامی ویتنام جنوبی یکی پس از دیگری فروریخت و در نهایت در آوریل آن سال آمریکایی‌ها بزرگترین شکست تاریخ جنگ‌های خود را تجربه کردند.

- سایگون، پایتخت جنوب در 31 آپریل 1975 سقوط کرد و تانک‌های ویتنام شمالی درهای کاخ ریاست جمهوری را شکستند.

- در این جنگ 58 هزار آمریکایی کشته شدند.

- 25 درصد قربانیان آمریکا در ویتنام در تله‌های تنظیم شده توسط ویت‌کنگ‌ها در جنگل‌ها و مناطق دیگر هلاک شدند.

- 223 هزار نفر از سربازان ویتنام جنوبی که متمایل به آمریکا بودند کشته شدند.

-  تلفات نیروهای کمونیست بالغ بر یک میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

- هواپیماهای آمریکایی هشتاد میلیون لیتر مواد سمی و آتش‌زا بر فراز جنگل‌ها و مزارع برنج ویتنام پاشیدند و بدین ترتیب نیمی از جنگل‌های ویتنام ویران شد.

- در طول جنگ هزاران سرباز آمریکایی شورشی شده و معتاد به موادمخدر شدند.

- بیش از 500هزار جوان آمریکایی در جریان سربازگیری ارتش برای اعزام به ویتنام از این کشور گریخته و به کانادا و مکزیک فرار کردند.

- تلفات ویتنامی‌ها در این جنگ (کشته و زخمی) پنج میلیون و هشتصد هزار نفر گزارش شده است.

- بیش از سیصد هزار آمریکایی در این جنگ زخمی شدند.

- میانگین سنی آمریکایی‌های کشته شده 23.11 سال بوده است.

- 75000 نفر از سربازان آمریکایی معلول شدند.

- قطع عضو و فلج شدن افراد در این جنگ 300 برابر جنگ جهانی دوم بود.

- 36 درصد مرگ و میرها و 65 درصد زخمی شدن‌ها به دلیل حملات توپخانه‌ای اتفاق افتاد.

- شدت تلفات به حدی بود که هلی‌کوپترهای پزشکی بیش از پانصد هزار عملیات انجام دادند.

- 444 هزار نفر از نیروهای نظامی ویتنام شمالی کشته شدند.

- ویتنامی‌های غیر نظامی کشته شده بالغ بر 587 هزار نفر بودند.

- 925 هزار از غیرنظامیان ویتنام زخمی شدند.

- 840 هزار نفر از نیروهای ویتنام جنوبی بین سال‌های 1965 تا 1972 از ارتش گریختند.

- 86 نفر از افسرهای ارشد آمریکایی توسط نیروهای تحت امر خود کشته شدند.

- بیش از 700 نفر ار افسرهای ارتش آمریکا به ضرب گلوله نیروهای خودی زخمی شدند.

- نیروهای هوایی آمریکا، 1899688 پرواز بر روی مناطق جنگی انجام داد و 6727084 تن بمب بر سر ویتنامی‌ها ریخت. در جنگ جهانی دوم 270000 تن بمب بر آلمان ریخته شده بود.

- توپخانه ارتش آمریکا در طی 124537 عملیات 1633035 تن بمب را به سوی شهرها و روستاهای ویتنام شلیک کرد.

- 18 هواپیمای بی 52 ارتش آمریکا توسط نیروهای ویتنام منهدم شد. 13 فروند دیگر از این نوع بر اثر تصادفات و برخوردها از بین رفتند.

- نیروی هوایی ارتش آمریکا 75 فروند از جنگنده‌های خود را از دست داد.

- در این جنگ نیروی هوایی ارتش آمریکا بیش از 8000 نفر کشته داد.

- ارتش آمریکا در حدود 12000 هلی‌کوپتر به کار گرفت.

- 4865 فروند از هلی‌کوپترهای آمریکایی توسط ویت‌کنگ‌ها سرنگون شد.

- بمباران‌ ویتنام توسط ارتش آمریکا بیش از 600 میلیون دلار خسارت به آن کشور جنگ زده وارد کرد.

- آمریکا برای بمباران ویتنام 6 میلیارد دلار هزینه کرد.

- نزدیک به سه میلیون آمریکایی در طول جنگ در ویتنام حضور یافتند.

- بیش از 14 میلیون کیلومتر مربع از خاک ویتنام با 72 میلیون لیتر از ماده خطرناک دفولینات سمپاشی شد.

- هر سرباز پیاده نظام آمریکایی به طور متوسط 240 روز از سال را در ویتنام می‌جنگید.

- برای این جنگ در مجموع 352 میلیارد دلار هزینه شد.

- برای تامین مقتضیات جنگ، ماهانه 760 هزار تن محموله به ویتنام می‌رسید.

- ماهانه 71 هزار تن مهمات مصرف می‌شد.

- ماهانه 10 میلیون جیره غذایی مصرف می‌شد.

- ماهانه 303 میلیون لیتر محصولات نفتی در این جنگ مصرف شد.

- برای رفت و آمد هواپیماها و هلی‌کوپترها، 33 هزار و 450 هکتار زمین آماده شد.

- برای رفت و آمد و پیاده سازی نیروها 4750 کیلومتر جاده، 4600 متر پل و 15 پایگاه عظیم سنگربندی‌شده ساخته شد.

-  تعداد میانگین گلوله توپ مصرف شده توسط ارتش آمریکا روزانه 10 هزار عدد تخمین زده می‌شود. هزینه هر گلوله توپ 100 دلار بود و روزانه 1 میلیون دلار صرف توپخانه می‌شد.

- برای آمریکا هزینه هر پرواز بمب افکن بی 52 سی هزار دلار بود.

- چین و شوروی طی جنگ، مبلغ 3 میلیارد دلار به نیروهای شمال و ویت‌کنگ‌ها کمک کردند.

- در آوریل 1975، 140 هزار نفر از وفاداران به نظام جنوب از سایگون گریختند.

- در طول جنگ، 55 درصد از مردم ویتنام، معادل ده میلیون نفر، که 900 هزار کودک یتیم نیز در میان آنها بودند؛ برای نجات جان خود از ویتنام خارج شدند.

- پس از اتمام جنگ، 550 تانک سبک و سنگین، 1200 نفربر زرهی، 80 قایق جنگی، 1000 فروند هواپیما شامل 200 جنگنده، 100 هواپیمای ترابری و 500 هلی‌کوپتر به دست نیروهای شمال افتاد.

- در این جنگ، 478 نظامی استرالیایی مرده و بیش از 3 هزار نفر از آنها نیز زخمی شدند.

- بر اساس نظرسنجی موسسه گالوپ 24 درصد از آمریکایی‌ها در سال 1965 معتقد بودند که دخالت نظامی آمریکا در ویتنام اشتباه است. این آمار در 1973 به 60 درصد افزایش یافت. در سال 2000 نیز 68 درصد از آمریکایی‌ها لشکرکشی به ویتنام را کاری غلط توصیف کردند.

- متوسط سن آمریکایی‌های کشته شده در ویتنام 20 سال بود.

- در 1970، سیاه پوستان فقط 11 درصد از جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دادند؛ در حالی که 12.5 درصد از کشته شدگان در همان سال در ویتنام را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دادند.

- در حالی که صدها هزار زن ویتنامی در طی جنگ جان خود را از دست دادند؛ فقط 8 زن آمریکایی در ویتنام کشته شدند.

- در اوج جنگ ویتنام حدود 7000 زن فیلیپینی مشغول سرگرم کردن سربازان آمریکایی در اوکیناوا، ژاپن و فیلیپین بودند و  50 هزار کودک بدون پدر ثمره توریسم جنسی سربازان آمریکایی بود.

- تایلند کشوری که امروز به عنوان مهد توریسم جنسی مطرح است، تا قبل ازجنگ ویتنام میانه ای با این صنعت کثیف نداشت.

- آمریکا سالانه نزدیک به 22 میلیارد دلار به خانواده‌ها و بازماندگان جنگ ویتنام غرامت پرداخت می‌کند. غرامت پرداختی به بازماندگان تا سال 2011 نزدیک به 270 میلیارد دلار بوده است.

- هزینه‌های جنگ ویتنام بر اساس ارزش دلار در سال 2011 نزدیک به 738 میلیارد دلار بوده است.

- در طول جنگ ویتنام رژیم پهلوی با ثروت ملت ایران چندین جنگنده بمب افکن را به رژیم ویتنام جنوبی برای سرکوب مردم ویتنام امانت داد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.