• شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
شنبه, 27 بهمن 1397 :: Saturday, 16 February 2019
 
کد خبر: 52541

وضعیت بحرانی آب در ۵ استان جنوبی

وضعیت بحرانی آب در ۵ استان جنوبی
حاج رسولی گفت: در سیستان، هرمزگان، فارس و کرمان میزان بارندگی بیش از ۶۰ درصد کاهش داشته است که مدیریت منابع آب را سخت می‌کند.
پایگاه خبری ریشه

محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در نشست خبری صبح امروز( چهارشنبه ۲۰تیر) با اشاره به کاهش بارش‌ها در سال آبی ۹۶_۹۷ اظهار کرد: در متوسط بلندمدت میزان بارش ۱۶۶ میلی متر گزارش شده که پیش بینی می شود تا پایان شهریور به ۱۷۵ میلی متر برسد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره با خشکسالی بی سابقه در دهه گذشته، تصریح کرد: با بارش های بهاری که اتفاق افتاد، از خشکسالی ترین دوره در ۵۰ ساله گذشته خارج شدیم و رتبه چهل و هفتم را به خود اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: میزان بارش در کوتاه مدت ۲۶ درصد و بلندمدت ۳۰ درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه شوری آب خوزستان ارتباطی با سد گتوند ندارد، گفت: در حال حاضر کیفیت خروجی از این سد بسیار ایده‌آل است و میزان شوری آب خروجی از این سازه به 600 میکرموس کاهش یافته است.

حاج رسولی ها درباره تعداد چاه های مسدودشده غیرمجاز گفت: با توجه به کاهش بارش و جلوگیری از ضربه خوردن معشیت کشاورزان چاه های که قبل از سال 85 حفر شده است را با احتیاط و ملاحظات ویژه ای بررسی می شود که اثرات منفی بر کشاورزی نداشته باشد.

به گفته وی، در سال گذشته برای انسداد 15 هزار حلقه چاه برنامه ریزی صورت گرفت که 13 هزار حلقه چاه مسدود شد.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به کاهش منابع ورودی آب از افغانستان اظهار کرد: بخشی از کاهش ورود دبی آب در سیستان و بلوچستان مربوط به مشکلاتی است که از سوی افغانستان ایجاد شده است و وزرات خارجه در تلاتش است با رایزنی های سیاسی این موضوع را حل کند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در پایان با اشاره به نقش سدها برای تامین آب در کشور گفت: ربط دادن مشکلات کم آبی به حوزه سدسازی، جفا به این حوزه محسوب می شود البته در کمتر از 10 درصد سدهای کشور مشکل جانمایی وجود دارد اما 90 درصد سدها تاثیر مستقیمی در تأمین آب پایدار در استان هایی مانند تهران دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.