چهارشنبه, 1 اسفند 1397 :: Wednesday, 20 February 2019
  • شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
 
کد خبر: 52519

پیش روی کُند طرح های احیای دریاچه ارومیه

پیش روی کُند طرح های احیای دریاچه ارومیه
وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه به دلایل مختلف از جمله کم بارشی ها و تغییر اقلیم در سال های اخیر بیشتر نمایان شده است و در این بین به روند اجرای طرح های احیا باید بیشتر پرداخته شود.  
پایگاه خبری ریشه

دریاچه ارومیه یکی از مهمترین دریاچه‌های شور جهان و کشورمان محسوب می‌شود که به دلیل کم بارشی‌های چندسال اخیر با بحران جدی روبرو است.

در این بین برخی از نقش به سزای عوامل انسانی در بحرانی شدن وضعیت این دریاچه صحبت می‌کنند و بی توجهی مسئولان را عامل تشدید کننده این وضعیت می‌دانند که باعث کم شدن سطح این دریاچه شده است.

دراین میان لزوم احیای دریاچه‌ی ارومیه به دلیل عوامل بسیار در سال‌های اخیر پررنگ شده به طوریکه در ۴ سال اخیر بالغ بر ۲ هزار و ۲۲۶ میلیارد تومان اعتبار برای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت، اما به دلایل مشکلاتی در تامین منابع اعتباری میزان تخصیص، تنها یک پنجم از اعتبارات مصوب بوده است.

همچنین بررسی‌های انجام شده از آخرین وضعیت این دریاچه حاکی از آن است که عواملی چون تغییرات اقلیمی، تدابیر مدیریتی به همراه مشکلات اقتصادی در تامین منابع اعتباری در بحرانی شدن وضعیت این دریاچه اثرگذار بوده است.

در همین راستا فرهاد سرخوش مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص اعتبارات مالی سال ۹۶ درتوضیح روند کاری احیای دریاچه ارومیه گفت: برنامه احیای دریاچه ارومیه یک پروژه ده ساله است که ما در آغاز چهارمین سال آن قرار داریم اما به دلیل دریافت نکردن کامل اعتبارات از برنامه مدون عقب هستیم.

این مقام مسئول در کنار یکسال عقب ماندگی از نقشه راه گفته بود حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از برنامه‌ها اجرایی نشده که اگر اعتبار مالی سال ۹۷ به صورت کامل اختصاص یابد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از عقب ماندگی را می‌توان جبران کرد.

لازم به ذکر است که بحران دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بارندگی و تغییر اقلیم بیشتر نمایان شده به طوریکه تصویر زیر وضعیت کلی و بحران این دریاچه را در بهمن ماه سال‌های ۹۲ تا ۹۶ بیشتر نمایش می‌دهد.

دریاچه

علی رغم وضعیت بحرانی این دریاچه مدتی است که بارش‌ها در حوضه دریاچه ارومیه روند صعودی داشته به طوریکه در سال آبی جاری تاکنون ۴۰۶ میلیمتر بارندگی در این حوضه رخ داده که نسبت به سال گذشته با ۲۷۴ میلیمتر بارش با رشد ۴۸ درصدی روبرو بوده و نسبت به دراز مدت رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد.

دریاچه

با این حال سطح دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر با اُفت بسیاری روبرو بوده است به طوریکه بر اساس تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از سال ۱۹۷۲ تا سال ۲۰۱۴ می‌توان به عمق فاجعه پی برد.

دریاچه

گفتنی است برخی از کارشناسان عقیده دارند که اگر طرح‌های احیا اجرا نشود این درصد از آب باقی مانده در دریاچه ارومیه نیز خشک خواهد شد و بهبود وضعیت دریاچه نیازمند برنامه‌ریزی منظم و منسجم و تامین اعتبار است.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.