چهارشنبه, 1 اسفند 1397 :: Wednesday, 20 February 2019
  • شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
 
کد خبر: 52467

تردید، تهدید، مذاکره

تردید، تهدید، مذاکره
تلاش های ترامپ برای ارتباط با کره شمالی و به قول خودش کنترل آن کشور به اینجا رسید که وزیر خارجه آمریکا 5شنبه وارد خاک کره شمالی شد. مذاکرات بسیاری صورت گرفت و نتایجی را در بر داشت که در این گزارش به چند و چون آن اشاره خواهیم کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

تلاش های ترامپ برای ارتباط با کره شمالی و به قول خودش کنترل آن کشور به اینجا رسید که وزیر خارجه آمریکا 5شنبه وارد خاک کره شمالی شد. مذاکرات بسیاری صورت گرفت و نتایجی را در بر داشت که در این گزارش به چند و چون آن اشاره خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا وارد کره شمالی شد تا با مقام های این کشور درباره بازگشت امن باقی مانده اجساد ده ها سرباز آمریکایی و همچنین توافق اولیه درباره تاسیسات اتمی کره شمالی گفت وگو کند.

این سفر با تمام اما و باید هایش برای کره شمالی و البته تمام دنیا پیام هایی را در بر دارد که لازم است قبل از شرح آن به تلاش های دیپلماتیکی که طی روز های گذشته انجام پذیرفته است اشاره ی گذرایی کنیم.

 

 

شرح رایزنی های وزیر خارجه آمریکا در کره شمالی

نتیجه اولین روز از سفر وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی، ایجاد کارگروه‌‏های ویژه برای بررسی مسائل جزئی و اساسی حین مذاکرات هستهای بود.

دومین روز از مذاکرات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با مقامات کره شمالی درحالی در پیونگ‌یانگ آغاز شد که به گفته «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، طرفین کارگروه‌هایی را برای حل‌وفصل ریزه‌کاری‌های موجود از جمله راستی‌آزمایی تلاش‌هایی که در راستای خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره انجام می‌گیرد، تشکیل دادند.

محور گفتگوی پمپئو با طرف مقابل علاوه بر خلع سلاح، شامل بازپس‌گیری بقایای آمریکایی‌های کشته‌شده در جنگ ۲ کره بود.

همچنین، پمپئو در تماسی تلفنی ترامپ را در جریان نتایج حاصل از مذاکره گذاشت.

پمپئو مذاکره را با «کیم یونگ چول» رئیس سابق سازمان اطلاعات و از ازعضای بلندپایه حزب حاکم کره شمالی پیش برد.

این درحالی است که پمپئو به نقل از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از تعهد واشنگتن برای تضمین آینده‌ای روشنتر برای کره شمالی سخن گفت.

وی در این باره گفت: آنچه که ما انجام می‌دهیم، پیمودن مسیر خلع‌سلاح کامل و ایجاد رابطه میان ۲ کشور، در راستای تحقق آینده‌ای روشن برای کره شمالی و حصول موفقیت مورد نظر رؤسای جمهورمان ضروری است.

 

 

نتایج سفر پامپئو به کره شمالی از زبان خودش

وزیر خارجه آمریکا بعد از سفر دو روزه به پیونگ یانگ که آن را سازنده نامیده بود، تاکید کرد که تحریم‌های کره شمالی تا خلع سلاح کامل و غیر قابل بازگشت برنامه تسلیحات اتمی این کشور، برچیده نمی‌شود.

بعد از دو روز مذاکره وزیر خارجه آمریکا با مقامات کره شمالی، پامپئو گفت با وجود آنکه مذاکرات با کره شمالی دلگرم‌کننده و سازنده بود، اما این به معنای تسهیل تحریم‌های کره شمالی نخواهد بود.

بلومبرگ نیز نوشت، پامپئو که بعد از سفر به کره شمالی اکنون به ژاپن سفر کرده، با «تارو کونو» وزیر خارجه ژاپن دیدار کرد و دو طرف بر لزوم همکاری به منظور نابودی کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی‌آزمایی برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی تاکید کردند.

وزیر خارجه آمریکا افزود، تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی تا خلع سلاح کامل اتمی برقرار خواهد بود و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی متوجه تعهدی که پذیرفته، است.

پامپئو پیش از خروج از کره شمالی گفته بود «موضوعات و مسائل، پیچیده هستند اما ما تقریبا در تمام موضوعات کلیدی و مرکزی پیشرفت کرده‌ایم. در برخی حوزه‌ها، پیشرفت زیاد بوده و در برخی دیگر از حوزه‌ها هنوز کار بیشتری باید انجام شود».

 

 

اظهار تاسف وزیر خارجه کره شمالی

برخلاف وزیر خارجه آمریکا که مذاکرات با پیونگ یانگ را بسیار سازنده خوانده بود، وزیر خارجه کره شمالی می‌گوید که این مذاکرات بسیار تاسف برانگیز بود.

برخلاف وزیر خارجه آمریکا که مذاکرات با پیونگ یانگ را بسیار سازنده خوانده بود، وزیر خارجه کره شمالی می‌گوید که این مذاکرات بسیار تاسف برانگیز بود.

 

 

زمزمه های دبه ی آمریکایی به بهانه ی تردید

سفر وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی با حاشیه‌های بسیاری همراه بوده است. مایک پامپئو درحالی پیونگ یانگ را به مقصد آمریکا ترک کرد که پس از جلسه با مقامات کره شمالی با پیچیده خواندن موضوع مذاکرات از پیشرفت در تمام جنبه‌های کلیدی و سازنده بودن مذاکرات خبر داده بود.

موضوع از جایی جالب شد که کره شمالی در واکنش به این صحبتها موضع کاملا متفاوتی اتخاذ و اعلام کرد: نگرش و درخواستهای آمریکا در جریان مذاکرات بلند پایه کاملا ناامید کننده بود.

وزارت خارجه کره شمالی مقامات شرکت کننده در جلسات کاری را به تلاش برای نابودی توافقات صورت گرفته در سنگاپور متهم کرد.

کره شمالی در بیانیه خود تکرار کرد که "اقدامات همزمان و فاز بندی شده سریعترین راه درک خلع سلاح شبه جزیره کره" است.

در ادامه این بیانیه آمده است: کره شمالی تاکنون اقدامات برگشت ناپذیری در نابودی سایت آزمایش هسته‌ای زیرزمینی انجام داده درحالیکه آمریکا تنها اقدام برگشت ناپذیری در به تعویق انداختن رزمایش‌های مشترک نظامی با کره شمالی انجام داده است.

از سوی دیگر پامپئو به صورت خصوصی گفته که شک دارد رهبر کره شمالی تسلیحات هسته‌ای خود را برچیند. و در روزهای اخیر این تردیدها با گزارش نهادهای اطلاعاتی مبنی بر اینکه کره شمالی نه تنها درحال برچیدن تسلیحات هسته‌ای نیست بلکه مشغول توسعه آنهاست، تقویت شده است.

 

 

پشتیبانی با زبان تهدید

یک روز پس از اینکه کره شمالی مذاکره با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را «تأسف‌بار» خواند، «لیندسی گراهام» سناتور جمهوریخواه آمریکایی، لحن تهدیدآمیز مقامات این کشور علیه پیونگ یانگ را تکرار کرد.

این سناتور جمهوریخواه گفت: اگر می‌ دانستید که ما چه اقدام‌ هایی را می‌ توانیم علیه رهبر کره شمالی انجام دهیم، آنگاه شما خواب راحتی نمی‌ داشتید.

این در حالیست که مذاکرات دو روزه وزیر خارجه آمریکا با مقامات ارشد کره شمالی از جمله رهبر این کشور روز گذشته در حالی پایان یافت که پمپئو نشست مذکور را خوب و رو به جلو؛ اما وزیر خارجه کره شمالی آن را «تأسف‌بار» خوانده بود.

 

 

تحرکات اون

رهبر حزب کارگران کره شمالی در ۵ ژوئیه سال جرای میلادی با رائول کاسترو، رهبر حزب حاکم کمونیست کوبا گفتگو داشته است.

معاون رهبر حزب حاکم کره شمالی سلام گرم و پیام شفاهی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را به رائول کاسترو، رهبری حزب حاکم کمونیست کوبا رساند.

رائول کاسترو از این پیام قدردانی کرده و از معاون رهبر حزب حاکم کره شمالی خواست تا متقابلا سلام گرمش را به  رهبر کره شمالی ابلاغ کند. این گفتگو در جوی آرام و دوستانه برگزار شد.

این گفتگو جدیدترین نشانه برقراری روابط نزدیک پیونگ یانگ با متحدان قدیمی‌اش در بحبوحه برقراری روابط دیپلماتیک متزلزل با آمریکا و کره جنوبی است.

سفر معاون رهبری حزب حاکم کره شمالی به کوبا پس از انتخاب میگوئل دیاز-کانل در آوریل سال جاری میلادی به عنوان رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین صورت گرفته است.

 

 

*** نگرانی ها و خوشحالی ها از شنیدن خبر شروع ارتباط کره شمالی با جهان این روزها معنای تازه ای پیدا کرده است. این اولین باری نیست که آمریکا فرصت مذاکره با یک کشور را به تهدید مبدل میکند. رفتارهای دوگانه ی آمریکایی ها باعث می شود که ذیل تعهدات نیم بند دو پهلو فرصت صلح از میان برود.

امروز بعد از گذشت هفته ها از اولین بارقه های مذاکره کره و آمریکا تنها چیزی که به گوش می رسد تهدید و تردید است.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.