چهارشنبه, 1 اسفند 1397 :: Wednesday, 20 February 2019
  • شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
 
کد خبر: 52418

تهران بیدار می شود ؟

تهران بیدار می شود ؟
اگر اهل شب گردی باشید از تعداد معدود رستوران ها و واحدهای صنفی خاصی که تا صبح مشغول به کار هستند باخبر می شوید و میتوانید مایحتاج خود را از آن ها تامین کنید. ولی خب مشکلاتی از قبیل مسیر طولانی و در درسترس نبودن همیشگی باعث می شود که همین چند باب مغازه ی بیست و چهار ساعته چندان هم به دردتان نخورد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

حتما برای شما هم پیش آمده است که در ساعات پایانی شب و منتهی به صبح نیازمند کالایی شده باشید که باید از یک مغازه یا واحد صنفی تهیه شود. به طور مثال وقتی ساعت یک بعد از نیمه شب بی خوابی به سرتان بزند و از قضا گرسنه هم باشید و به خیابان های تهران بزنید احتمالا گرسنه به خانه باز خواهید گشت. چون طبیعتا همه ی مغازه ها و رستوران ها طبق قانون از ساعت 12شب به کار خود پایان داده اند و شما تنها با کرکره های پایین مواجه خواهید شد.

البته ناگفته نماند که اگر اهل شب گردی باشید از تعداد معدود رستوران ها و واحدهای صنفی خاصی که تا صبح مشغول به کار هستند باخبر می شوید و میتوانید مایحتاج خود را از آن ها تامین کنید. ولی خب مشکلاتی از قبیل مسیر طولانی و در درسترس نبودن همیشگی باعث می شود که همین چند باب مغازه ی بیست و چهار ساعته چندان هم به دردتان نخورد.

برای آوردن مثالی دیگر لازم است تکلیف مسافری که ساعت 2بعد از نیمه شب به تهران می رسد و بعد از ورود به شهر و خارج شدن از ترمینال و یا فرودگاه به کالایی احتیاج پیدا میکند را روشن کنیم. واقعا این غریبه چه سرنوشتی خواهد داشت.

در حقيقت جوامع شهري امروز به مانند ديروز يا جوامع روستايي نيستند؛ چرا كه در برخي از جوامع روستايي به دليل يك سنت قديمي و حرفه كشاورزي كه روستائيان دارند، صبح‌هاي زود از خواب بيدار مي‌شوند، در ابتداي شب نيز به خواب مي‌روند و چنانچه نيازي هم داشته باشند به دليل آنكه خود توليدكننده هستند، نيازهايشان در هر ساعت از شبانه‌روز از سوي خودشان رفع مي‌شود.

اما امروزه زندگي در كلانشهرهاي بزرگ و پرجمعيتي همچون تهران و مانند آن مشكلات عديده‌اي را براي ساكنان اين شهرها به دنبال دارد.پيوند امروزه مردمان كلانشهرها با مدرنيته و ماشيني شدن زندگي‌ها باعث شده تا اعضاي يك خانواده به دليل مشغله‌هاي فراوان كمتر در ساعات روز در كنار يكديگر باشند و بيشتر در ساعت‌هاي پاياني شب در كنار يكديگر جمع شوند.
سال هاست که مناقشه ی برخی اصناف، مخصوصا اصناف مربوط به خوراک شهروندان، با مسئولین ذیربط درمورد فعالیت بعد از ساعت 12شب تبدیل به کلافی طول و دراز شده است. اما آنچه که امروز شاهد آن هستیم همان قانونی است که کم کم به آن عادت کرده ایم. 12شب به بعد؛  تعطیل...

معاون اجتماعی شهرداری دیروز صحبت هایی را در راستای احیای شب های تهران مطرح کرد که فارغ از منظور وی از این واژه سر درد دل ما را باز کرد.

 

 

شب های تهران را احیا می کنیم

ولی الله شجاع پوریان معاون اجتماعی در خصوص برنامه های موازی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با معاونت اجتماعی شهرداری تهران در ایام تابستان گفت: برنامه های موازی بین این دو قسمت وجود دارد با آقای اوحدی صحبت کرده ایم که برنامه ها با یکدیگر متفاوت باشد.

وی ادامه داد: در جاهای که برنامه یکی است می توانند آنها نیز مشارکت کنند. همچنین جلساتی نیز با سازمان فرهنگی داشته ایم و نتایج خوبی هم کسب شده است.

شجاع پوریان به برنامه های تابستانی معاونت اجتماعی شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: پیش بینی ما این است تا برنامه ها را با کیفیتی بهتر و با یک دهم هزینه های قبل اجرا کنیم و باید امانت دار منابعی باشیم که در اختیارمان گذاشته شده است.

معاون شهردار تهران بیان کرد:همچنین بیش از ۳۰۰ جشنواره برای احیای شب های تهران برگزار خواهیم کرد و  تلاش می شود در هر منطقه راسته های فرهنگی را شناسایی را کنیم و با اجازه نهادهای مرتبط فعالیت کنیم.

 

محاسن و معایب

چرا نبايد مراكز تفريحي شهر، رستوران‌ها و كافه‌ها تا هر ساعت كه مشتري دارند باز باشند؟ و مردم نيز بتوانند فارغ از دغدغه‌ها و شلوغي روزانه، ساعاتي را در كنار خانواده خود بگذرانند؟ اين مسئله چه مشكلي را براي پليس و امنيت شهر و كشور ايجاد مي‌كند؟

این ها سوالاتی است که حتما مسئولین مربوط به تصویب ممنوعیت فعالیت اصناف بعد از ساعت12 در ذهن خود داشته اند.
مسئولان مربوطه گاهي دليل اجراي اين طرح را حفظ بيشتر امنيت شهر مي‌گويند. آيا شهري كه پس از ساعت ۱۲ شب به خانه ارواح مي‌ماند، امن‌تر است يا شهري كه هويت زنده خود را حفظ كند؟

چنانچه به ناچار فردي از افراد خانواده پس از نيمه شب بخواهد به ضرورت بيرون برود، با اين خيابان‌هاي سوت و كور،‌چطور جرئت كند اين كار را انجام دهد؟

آيا گسيل كردن مردم به خانه‌ها در ساعات پاياني شب، به ويژه آنها كه امكان تفريح و وقت‌گذراني در اين ساعات را دارند، كاري جز ايجاد مشتري براي كانال‌هاي ماهواره‌اي و برنامه‌هاي پوچ و خانمان‌برانداز آنهاست؟

این است که اشتغالزایی در سطح کلان، فقط با جذب سرمایه گذاری خارجی میسر می شود چرا که منابع درآمدی حاصل از فروش نفت و دریافت مالیات، تقریباً صرف امور جاری مانند دستمزدها و یارانه می شود و تنها با بهبود روابط خارجی و به تبع آن، ورود سرمایه به کشور می توان اشتغالزایی گسترده و مؤثر ایجاد کرد.

اما ایجاد شغل توسط دولت و با هزینه های گزاف، تنها راه اشتغالزایی نیست، بلکه با برخی اصلاحات در داخل نیز می توان با بهره گیری از توانمندی های بخش خصوصی و صاحبان کسب و کارهای کوچک، تعداد پرشماری شغل ایجاد کرد.

یکی از این راه ها که تقریباً بار مالی خاصی هم بر دوش دولت نمی گذارد، آزادسازی فضای کسب و کار در شب است.
هم اکنون سال هاست که اکثر شهرهای کشور، کسبه حق ندارند بعد از ساعت 24 ، فعالیت کنند. این در حالی است که بسیاری از شهروندان به بهره گیری از خدمات برخی از اصناف در ساعات بعد از نیمه شب هم نیاز دارند.

جلوگیری از فعالیت اصناف در ساعات بعد از نیمه شب، نه تنها مردم را در مضیقه قرار می دهد بلکه اشتغالزایی حاصل از فعالیت شبانه صنوف را نیز حذف می کند.

اگر ممنوعیت فعالیت شبانه اصناف برداشته شود، چند اتفاق می افتد:

1 - کسبه ای که مشتری بعد از ساعت 24 دارند، به فعالیت خود ادامه می دهند و باقی کسبه، قبل از این ساعت، تعطیل می کنند. در واقع، آنچه حکم می کند، منطق داد و ستد است، نه نیروی قهری پلیس.
2 - کسبه ای که در ساعات بعد از نیمه شب فعال می مانند، ناگزیر از استخدام یک یا چند نفر خواهند بود چرا که نیروهای روز، نمی توانند شب ها نیز کار کنند. در چنین وجهی، بی آن که دولت، ریالی هزینه کند، مردم با هزینه خودشان اشتغالزایی می کنند.
3 - بر خلاف دیدگاه رسمی که فعالیت شبانه اصناف را مخل امنیت شهرها می داند، تجربه ثابت کرده است که اگر شب ها مغازه ها فعال باشند و مردم به آنها مراجعه کنند، سطح امنیت بالا می رود. هم اکنون که ماه رمضان است و موقتا تا پایان ماه برخی اصناف حق فعالیت شبانه دارند، آیا امنیت شبانه شهر با حضور مردم و کسبه بیشتر نشده است؟ یا در برخی شهرها مانند اهواز که اجازه داده اند حتی در غیر ماه رمضان هم بازار شبانه ایجاد شود، اخلالی در امنیت به وجود آمده است؟
اتفاقاً اگر اجازه کسب و کار شبانه به اصناف داده شود، خود کسبه برای ارتقای امنیت خودشان هم که شده، تمهیداتی می اندیشند و به اشتغالزایی کمک بیشتری می کنند. مثلاً چند واحد صنفی می توانند مجتمعاً به استخدام نگهبان بپردازند و بدین ترتیب، اشتغالزایی در شرکت هایی که خدمات نگهبانی ارائه می دهند نیز افزایش می یابد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.