چهارشنبه, 1 اسفند 1397 :: Wednesday, 20 February 2019
  • شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
 
کد خبر: 52361

از متن تا حاشیه نشست مشترک برجام

از متن تا حاشیه نشست مشترک برجام
نشست مشترک برجام در حالی پایان پذیرفت که تنها یک بیانیه از دل آن خارج شد بدون هیچ تضمینی از جانب اروپایی ها.

هنوز رایزنی مردان سیاست خارجه ایران با طرف های دیگر برجام غیر از آمریکا ادامه دارد و ما حصل این رفتار ها برگزاری نشست مشترک برجام در وین بود که دیروز با صدور بیانه ای به پایان رسید.

در اولین نشست مشترک برجام آخرین تلاش های ایران و اروپا و چین و روسیه برای حفظ برجام بدون آمریکا نتایجی به همراه داشته است که باید دید چقدر برای ایران کارآمد و به اصطلاح به درد بخور خواهد بود.

نشست مشترک برجام در حالی پایان پذیرفت که تنها یک بیانیه از دل آن خارج شد بدون هیچ تضمینی از جانب اروپایی ها.

نشست مشترک برجام حاوی پیام های مشخصی بود که در این گزارش به آن ها اشاره خواهد شد. اما قبل از آن بر آن شدیم به نکات حاشیه ای جالبی که شاید برای برخی سوال برانگیز بوده باشد اشاره ای گذرا کنیم.

 

 

نخستین نشست مشترک برجام 1+4

نخستین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای خارجه با حضور وزرای خارجه ایران و 1+4 (آلمان،‌فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و بدون آمریکا و با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از حدود دو ساعت و نیم در هتل پله کوبورگ شهر وین به کار خود پایان داد.

در این نشست پس از اظهارات اولیه خانم فدریکا موگرینی، محمدجواد ظریف مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص وضعیت برجام پس از خروج غیر قانونی آمریکا از این توافق بین‌المللی را تشریح کرد.

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران،‌ «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و «وانگ یی» وزیر خارجه چین در این نشست حضور داشتند و «بوریس جانسون» وزیر خارجه بریتانیا به خاطر حضور در نشستی در لندن درباره برگزیت، در نشست امروز حضور نداشت و «الستر برت» معاونش در این نشست شرکت کرد.

 

 

جزئیاتی درباره هتل کوبورگ، محل مذاکرات برجامی

هتل کوبورگ بنایی است کاخ گونه که در سال 1840 توسط یکی از پادشاهان اتریش، ساخته شده است و از سال 1970 میلادی به این سو، به عنوان هتل مجلل 5 ستاره، از آن استفاده می‌شود.

سوییت‌های 128 تا 165 مترمربعی هتل کوبورگ که با مبلمان آنتیک و فضای بزرگ و طراحی قرن هجدهمی دیزاین شده است، نظر بسیاری از میهمانان این هتل را به خود جلب می‌کند.

یکی از سوییت‌های هتل، سوییت 136 مترمربعی مشهور به سوییت ویکتوریا می‌باشد که محل اقامت ملکه ویکتوریا، ملکه پادشاهی اتریش در فاصله سال‌های 1819 و 1901 بوده است. 

سوییت شماره 101 در این هتل، به سوییت بوریس مشهور است که به بوریس سوم، سزار بلغارستان تعلق داشت و 1894 تا 1943 زندگی می‌کرد. 

این هتل در گذشته به خاطر شکل ستون ها و نمای بیرونی اش، به "قلعه مارچوبه" معروف بوده است.

آخرین مالک خصوصی آن تا سال 1970 که یک شاهزاده بیوه بوده که همراه خانواده اش در آن زندگی می کرد و پس از آن تبدیل به هتل شده است.

این کاخ یکی در اعیانی ترین مناطق وین واقع شده است. قیمت سوئیت های آن از 595 یورو برای هر شب شروع و تا 1600 یورو نیز می رسد.

این هتل زیبا دیروز میزبان مذاکرات هسته ای ایران و شش1+4 بود.

 

 

حضور اولین زن در تیم مذاکره کننده ایران

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهور به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره کننده ایران عصر روز پنچ شنبه به همراه وزیر امور خارجه کشورمان عازم وین شد.

جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهور چهره‌ای علمی‌ است که در سال ۱۳۶۸ مدرک کارشناسی خود در رشته حقوق را از دانشگاه تهران کسب کرد. او سپس دوره کارشناسی‌ ارشد و دکتری خود را در  رشته حقوق خصوصی و اسلامی در همان دانشگاه به پایان رساند و برای فوق دکتری خود در زمینه حقوق تطبیقی - داوری تجاری بین‌المللی، دانشگاه هاروارد را انتخاب کرد.

او که به سه زبان انگلیسی، فرانسه و عربی مسلط است، راهنمایی چند پایان‌نامه و مشاور پایان‌نامه را در کارنامه دارد و سه کتاب تالیفی و چندین مقاله علمی چاپ شده در نشریات داخلی و خارجی از وی موجود است.

 

 

بیانیه پایانی نشست مشترک برجام

نشست مشترک برجام در حالی پایان پذیرفت که تنها یک بیانیه از دل آن خارج شد بدون هیچ تضمینی از جانب اروپایی ها.

اتحادیه اروپا در پی پایان نشست مشترک کمیسیون برجام، بیانیه‌ای صادر کرد.

1.  بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ 6 جولای (پانزده تیرماه) در وین برگزار شد. کمیسیون مشترک به منظور بحث در مورد مسیر پیش رو برای حصول اطمینان از اجرای مستمر توافق هسته ای در تمامی ابعاد آن و بررسی مسائل حل نشده ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق و وضع مجدد تحریم هایی که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود؛ موضوعی که عمیقا موجب تاسف اعضای کمیسیون مشترک گردیده است، تشکیل شد.

2.  کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای برجام را برعهده دارد.

3.  کمیسیون مشترک به ریاست «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی و با حضور آقای «وانگ یی» وزیر امور خارجه و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین ، «ژان-ایو لودریان» وزیر امور اروپایی و خارجه فرانسه ، آقای «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان ، «سرگی لاوروف» وزیر خارجه فدراسیون روسیه،  «آلیستر برت» وزیر مشاور در امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلستان، و نیز «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد.

4. اعضای برجام مجددا بر تعهد خود در اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای تاکید کردند. آنها خاطرنشان کردند که برجام عنصری کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه است که بر اساس قطعنامه 2231 با اتفاق آرا به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است. اعضای برجام از یازدهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 24 ماه می که ایفای تعهدات هسته ای ایران را مورد تایید قرار داد، ابراز خرسندی کردند.

در بند پنجم  این بیانه 10 بندی، آمده است که تمامی طرف‌ها بر ضرورت اجرای کامل و موثر تمامی تعهدات هسته‌ای تأکید کردند. آنها از پیشرفت‌های مداوم در زمینه نوسازی رآکتور تحقیقاتی اراک استقبال کرده و از اینکه انگلیس وظیفه ریاست مشترک گروه کاری اراک را بر عهده خواهد گرفت، رضایت خود را ابراز کردند. طرف‌های توافق حمایت از نوسازی رآکتور تحقیقاتی اراک به عنوان بخشی از برجام و تبدیل تأسیسات فردو به مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری را ادامه خواهند داد. طرف‌ها همچنین از پروژه‌های مهمی که بر اساس ضمیمه III برجام در زمینه‌های همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای انجام شده‌اند، استقبال کردند.

بر  طبق بند ششم، شرکت‌کنندگان اذعان کردند که در برابر اجرای تعهدات مرتبط با هسته‌ای ایران، رفع تحریم‌ها، از جمله منافع اقتصادی حاصل از آن، بخش حیاتی برجام است.آنها همچنین به این نکته توجه نمودند که کنشگران اقتصادی که به دنبال کسب و کار مشروع با ایران بوده اند، با حسن نیت و بر مبنای تعهدات مندرج در برجام که در بالاترین سطح مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است عمل کرده‌اند.

در بند 7 آمده است که شرکت‌کنندگان درباره اقدامات اخیر به منظور دستیابی به راهکاری عملی برای عادی‌سازی روابط اقتصادی و بازرگانی با ایران مذاکره کردند.آنها ضمن استقبال از اقدامات فشرده انجام شده تاکنون، تقویت مذاکرات فنی فشرده و بسیح منابع  قابل توجه به وسیله همه طرف‌ها  استقبال کردند.

بر طبق بند هشتم، شرکت‌کنندگان  تعهد خود را درباره موارد زیر و در فضای توام با حسن نیت اعلام کردند:

- حفظ و ارتقای روابط اقتصادی  در بخش‌های گسترده با ایران

-حفظ و ارتقای کانال‌های موثر مالی برای تعامل با ایران

-تداوم صادرات نفت و میعانات گازی  و محصولات نفتی و پتروشیمی ایران

-تداوم رابطه حمل‌ و نقل دریایی (ارتباط دریایی  ار جمله کشتی‌رانی و بیمه)،  ارتباط هوایی، زمینی و حمل‌و نقل ریلی

-ارتقا پوشش مربوط به اعتبار در بخش صادرات

-حمایت روشن و موثر از کنشگران در بخش‌های اقتصادی که با ایران رابطه تجاری دارند به خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط که ستون فقرات بسیاری از اقتصادها محسوب می‌شوند.

-تشویق به سرمایه‌گذاری‌های هرچه بیشتر در ایران

-حمایت از فعالیت‌های اقتصادی  برای سرمایه‌گذاری و سایر فعالیت‌های مالی و بازرگانی در ایران و یا در ارتباط با این کشور

-گردآوری کارشناسان بخش خصوصی  و دولتی  به وسیله  ارتقای شوراهای کاری

-حمایت عملی برای (روابط) بازرگانی  و سرمایه‌گذاری در ایران

-حمایت از شرکت‌ها در برابر  پیامدهای  خارجی تحریم‌های آمریکا

شرکت‌کنندگان اعلام کردند که اتحادیه اروپا در حال  پیشبرد فرایند «قوانین مسدودساز (تحریم‌ها) است تا به این وسیله از  شرکت‌های کشورهای اعضای اتحادیه اروپا  حمایت کند و مجوز وام خارجی بانک سرمایه‌گذاری اروپا را برای پوشش دادن ایران به روز رسانی کند. طرف‌های شرکت‌کننده، روی مسایل اشاره شده به وسیله تلاش‌های دوجانبه و همکاری با شرکای جهانی به منظور تشویق  آنها برای پیروی از سیاست‌های مشابه کار می‌کنند. تا ساز و کار مشابهی در روابط اقتصادی با ایران ایجاد کنند.

بنابر بند 9، شرکت‌کنندگان یادآور می‌شوند که این اقدامات با هدف حفظ توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد که در راستای منافع امنیتی همه است.

در بند 10 هم آمده است که طرف‌های شرکت‌کننده موافقت کردند که تحت نظارت کامل و در نشست مجدد کمیسیون مشترک  برجام از جمله در سطح وزرا در راستای ارتقای تلاش های مشترک خود ادامه دهند. شرکت‌کنندگان  بر عزم خود در راستای توسعه موثر و اجرای راهکاری‌ها عملی درباره موارد بالا تاکید کردند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.