• شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
شنبه, 27 بهمن 1397 :: Saturday, 16 February 2019
 
کد خبر: 52133

غرب خیرخواه ملت‌های منطقه نیست

غرب خیرخواه ملت‌های منطقه نیست
یک مخالف سعودی که به‌دلیل اعتراض به جنگ یمن از ارتش جدا شده در گفت‌وگو با تسنیم معتقد است ملت عربستان حاکمان رژیم سعودی را نمی‌خواهند ولی به‌زور سرنیزه و سرویس اطلاعات آمریکا و حمایت آن در قدرت مانده‌اند تا چاههای نفت این کشور در امان بماند.
پایگاه خبری ریشه

 در پی افزایش مخالفت‌ها با سیاست‌های پادشاه عربستان و محمد بن سلمان فرزند وی در جامعه سعودی به‌دلیل تکروی در اداره امور کشور و تحمیل هزینه‌های سرسام‌آور جنگ علیه یمن، خبرنگار بخش بین الملل خبرگزاری تسنیم با انجام مصاحبه‌ای با سرگرد "دخیل بن ناصر القحطانی"، معارض و مؤسس جنبش "آزادی جزیرة العرب"، آخرین تحولات سیاسی و اجتماعی عربستان را با این معارض سرشناس مورد بررسی قرار داده است.

القحطانی که اصل و نسب وی به قبیله سرشناس "قحطان" بازمی‌گردد و پیش از ترک عربستان، فرماندهی پایگاه هوایی ملک عبدالعزیز ظهران عربستان را به‌عهده داشت، در سال 2014 در اعتراض به جنگ علیه یمن، از ارتش عربستان جدا شده و مخالفت خود را با سیاست‌های رژیم سعودی رسماً اعلام کرده است. وی در مصاحبه با خبرنگار تسنیم می‌گوید تا کنون هر گونه پیشنهاد از سوی رسانه‌ها برای انجام مصاحبه با وی را نپذیرفته است و تنها یک بار با روزنامه گاردین انگلیس در مورد یمن مصاحبه انجام داده است. وی در خصوص موافقت خود برای انجام مصاحبه با تسنیم می‌گوید این موافقت پس از مشورت با همکارانش صورت گرفته و هدف از آن این است که مخاطبان جامعه ایرانی را با واقعیت‌های عربستان آشنا سازد.

"دخیل بن ناصر القحطانی" در این مصاحبه با اشاره به تلاش عربستان برای ادامه ناآرامی‌ها در منطقه می‌گوید: آل‌سعود پس از اینکه در به‌راه انداختن جنگ در عراق بین شیعه ــ سنی شکست خورده، حالا در تلاش است اوضاع جاری عراق را به‌سمت جنگ شیعه ــ شیعه سوق دهد و از آنان به‌نفع منافع خود استفاده می‌کند و در مورد قدس نیز باید گفت آل‌سعود قدس را در برابر معامله قرن به‌فروش گذاشتند زیرا این معامله از زمان عبدالعزیز بسته شده بود و اکنون فرزندان عبدالعزیز آن را تمدید و تجدید کردند.

نگاه عربستان به مسائل بر اساس حفظ قدرت خود است زیرا خاندان حاکم نماینده مردم شبه‌جزیرة العرب نیستند و آنچه سعودی نامیده می‌شود، خاندانی هستند که فقط نماینده خودشان هستند.

آل‌سعود به‌دنبال منافع شخصی خود است

القحطانی در پاسخ به این سؤال که "با وجود اینکه ایران از آغاز انقلاب اسلامی به هیچ کشوری تجاوز نکرده و حضور آن در سوریه و عراق به‌درخواست رسمی دولت این دو کشور و به‌منظور مبارزه با تروریسم صورت گرفته، چرا عربستان سعودی ایران را دشمن کشورهای منطقه قلمداد می‌کند؟" گفت: دولت سعودی سیاست‌ها و منافع شخصی خود را دارد نه منافع ملت جزیرة العرب را و با نگاه خود به مسائل می‌نگرد و در پس آمریکا حرکت می‌کند و بین این دو توافقنامه‌ای علیه ملت‌های منطقه در مقابل حفظ قدرت سعودی وجود دارد، زیرا سران این خاندان همواره نقش خود را ایفا کرده‌اند، ملک عبدالعزیز و ملک فیصل هر یک نقش خود را داشته‌اند و اکنون با یادآوری دوران ملک فیصل گفته می‌شود که وی حامی قضیه فلسطین بود اما این درست نیست او فقط در آن زمان در این خصوص صحبت می‌کرد تا به نظر مردم پی ببرد و آنان فقط سخنرانی می‌کردند بدون اینکه اقدام عملی برای فلسطین داشته باشند و فقط به منافع خود نظر داشتند.

داستان امتداد شیعه از کجا نشأت گرفته است؟

اصطلاح مشهور "امتداد صفوی شیعه" در منطقه و دیگر مسائل امروز در حالی علیه ایران مطرح می‌شود که ما اکنون در منطقه الشرقیه (عربستان) شیعیان را داریم که با آنان زندگی کردیم و آنان همسایگان ما هستند و با آنان نشست و برخاست داشته‌ایم و با هم به مدرسه رفتیم و در احساء و مدینه نیز شیعیان داریم، ما در هر جایی شیعه داریم، بنابراین حالا چگونه برخی‌ها مدعی می‌شوند که به‌تازگی این "امتداد شیعه" در منطقه رخ داده است؟ آنان در اصل هزاران سال است که در این منطقه حضور داشته‌اند و اصلشان به قبایلی از جزیرة العرب بازمی‌گردد، بنابراین چطور حالا از امتداد صفوی و یا امتداد شیعه صحبت می‌کنند؟

آل‌سعود کشور را ملک پدری خود می‌دانند

دولت عربستان از این زاویه به حفظ کرسی قدرت به مسائل می‌نگرد و نماینده مردم جزیرة العرب نیست و هیچ منافعی برای این مردم نمی‌خواهد و مردم هیچ گونه قدرت تصمیم‌گیری و حاکمیتی ندارند بلکه به آنان به‌عنوان برده نگاه می‌شود، گویی کشور ملک پدرشان است.

القحطانی ادامه داد: با نگاهی به اوضاع جاری در عراق، سوریه و لبنان معلوم می‌شود که وضعیت جاری در آنجا نتیجه دخالت دولت سعودی و ناشی از ترس و نگرانی از مردم است، زیرا آل‌سعود می‌دانند ملت آنان را نمی‌خواهند، با این حال به‌زور قدرت و سرویس اطلاعات آمریکا و حمایت آن در قدرت مانده‌اند تا چاههای نفت را حفظ کنند.

نتیجه بازشدن مرزها و ارتباط ملت سعودی و ایرانی چیست؟

اگر مرزها باز شده و بین ملت ایران و سعودی ارتباط برقرار شود، قدرت آل‌سعود و سازمان اطلاعات آمریکا به‌لرزه درمی‌آید، از همین رو آنان تفکر طایفه‌گرایی را تقویت کردند مبنی بر اینکه این شیعه و آن سنی است زیرا آل‌سعود از طایفه‌گرایی و حتی در صورت لزوم از موضوع قبایلی علیه یکدیگر در جزیرة العرب استفاده می‌کنند که آخرین نمونه آن موضوع قبیله‌ای به‌نام قبلیه المره در قطر و نیز برخی مشکلات با این کشور است. برای آل‌سعود شیعه و سنی اهمیتی ندارد بلکه فقط اجرای سیاست‌هایی را که اربابانش بر آن تحمیل می‌کنند، برایش حائز اهمیت است.

 
اگر مرزها باز شده و بین ملت ایران و سعودی ارتباط برقرار شود، قدرت آل‌سعود و سازمان اطلاعات آمریکا به‌لرزه درمی‌آید
 
 

آل‌سعود اکنون در عراق در تلاش برای شعله‌ور کردن جنگ شیعی ــ شیعی است و از طوایف مختلف در خدمت منافع خود استفاده می‌کند از همین رو به ملت عراق در خصوص اوضاع جاری هشدار می‌دهم زیرا دولت سعودی در تلاش برای از بین بردن ثبات اوضاع  است و دلیل اصلی حمله آمریکا به عراق بوده و این آل‌سعود بود که حریم هوایی خود را گشوده و بنادر و نفتش را برای تسهیل این حمله به‌کار گرفت.

اعزام زندانیان سعودی به جنوب سوریه

در مورد داعش نیز باید گفت که در اولین تظاهرات در درعا (سوریه) و مطرح شدن موضوع ناآرامی‌ها، بین دولت و مردم سوریه نوعی تفاهم وجود داشت و دولت به‌دنبال مهار مشکل و حل آن بود اما اعزام افراطی‌ها ــ که اغلب از زندان‌های سعودی بودند ــ در آن زمان انجام گرفت.

ما در آن زمان در زندان‌های سیاسی بودیم و برخی افراطی‌ها را می‌دیدیم و بعداً آنان را در جنگی که در سرزمین شام رخ داد، دیدیم. ما از دیگران نقل قول نمی‌کنیم بلکه خود دیده و این اطلاعات را در اختیار داریم. بستگان، فرزندان و خانواده‌هایمان در ارتش و گارد ملی و در تمام بخش‌های نظامی و حتی قصرهای پادشاهی و گارد پادشاهی حضور دارند و آنان واقعیت‌ها را به ما منتقل کرده‌اند، آنچه مهم است کشور و سیاست‌ها و حاکمیت مردمی و امنیت عمومی و امنیت منطقه است.

تلاش آل‌سعود برای سدکردن راه آگاهی ملت

در ادامه این مصاحبه این مخالف سعودی در پاسخ به این سؤال که "قدس به‌سرقت رفته تقدیم نتانیاهو شد، عربستان سعودی که خود را خادم الحرمین الشریفین می‌داند، کجاست؟، برای قبله اول مسلمانان چه کرده است؟" گفت: اوضاع جاری قابل توصیف نیست و دولت سعودی آماده سرکوب اصلاح‌طلبان و جلوگیری از آگاهی یافتن مردم از واقعیت‌های فلسطین است، دولت به‌دنبال مشکل‌آفرینی و بحران‌سازی است تا مردم را از مسائل اصلی داخلی و جهان اسلام غافل نگاه دارد.

پنج سال زندان، مجازات بازتوییت‌کردن نظرات مخالفان

امروز زنان سرکوب می‌شوند و همه شنیدند که در دستگیری‌های اخیر (چند روز گذشته در عربستان) اغلب کسانی که دستگیر شدند، زنان بودند و هر کس دیدگاهش را بیان کند، دستگیر می‌شود و اگر کسی یک موضوع را بازتوییت کند حتی اگر شخصی و برای من باشد، پنج سال به زندان محکوم می‌شود زیرا بازتوییت او متعلق به یک مخالف سعودی است.

قدرت حاکم سعودی مستبد بوده و ملت را سرکوب می‌کند تا جایی که اوضاع داخل کشور قابل وصف نبوده و برای هیچ کس قابل تحمل نیست مگر کسی که به‌زانو در آمده باشد و یا به‌خاطر حمایت از خانواده و خودش سکوت کرده باشد و یا به‌منظور تحقق اهدافش و ادامه بقا سکوت اختیار کند، اما کسی که حرف بزند و دیدگاهش را بیان کند، راهی زندان می‌شود یا سرنوشتش فرار و تبعید است؛ آتش ظلم و ستم زبانه می‌کشد و زندگی در داخل کشور مانند زندگی در غربت است.

القحطانی در مورد اظهارات مطبوعاتی "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی مبنی بر اینکه "تنها حدود 37 درصد مردم سعودی صاحب خانه و بیش از 60 درصد اجاره‌نشین هستند و اینکه پول نفت و فروش سالانه صدها میلیارد دلار کجا می‌رود؟" گفت: این درآمدهای میلیاردی از زمان تأسیس آل‌سعود برای حمایت از کرسی قدرت و اجرای سیاست اربابان و ساکت کردن مردم و خاموش کردن صدایشان استفاده شده است و دانشگاهها و شیوه‌های درسی آن همه در خدمت تقویت حکومت سعودی و انحصار سیاست برای آنان است و نظام حاکم پادشاهی استبدادی و سرکوبگر است که به مردم و کشور ظلم می‌کند و در اصل فاقد مشروعیت است.

این مخالف سعودی در ادامه خطاب به خاندان پادشاهی سعودی که برای ده‌ها سال خود را بر ملت تحمیل کرده‌اند، این سؤالات را مطرح کرد: چه‌کسی شما را به‌عنوان پادشاه انتخاب کرده است؟ چه‌کسی این شاهزاده را برای این منطقه انتخاب کرده است؟ اصلاً چه‌کسی آنان را آورده است؟ او در پاسخ به این سؤالاتی که خود مطرح کرد، گفت: توافق انگلیس با ملک عبدالعزیز (حدود صد سال پیش) آل‌سعود را روی کار آورد.

معامله قرن موضوعی تازه یا یکصدساله؟

القحطانی در مورد اینکه "آنان اکنون معامله قرن را (منظور حل نهایی قضیه فلسطین بر اساس طرح رژیم صهیونیستی) مطرح می‌کنند؛ این معامله قرن چیست؟ آیا منظورشان تمدید معامله قرن است؟ آیا این معامله‌ای است که از قرن پیش منعقد شده بود؟" توضیح داد: معامله قرن از زمان تأسیس مملکت عربستان سعودی وجود داشت و با نامه‌نگاری‌ها بین ملک عبدالعزیز و انگلیس آغاز شد که در آرشیو انگلستان ثبت شده است و بر اساس آن ملک عبدالعزیز به انگلیس متعهد شد که در تأسیس اسرائیل (و اشغال فلسطین) دخالت نکند و هنگامی که برادرانمان (در جزیرة العرب) در صدد ملحق شدن به ارتش هاشمی (اردن) برای دفاع از فلسطین برآمدند، بر اساس قولی که به انگلیس داده بود مانع از این کار شد تا به ارتش‌های عربی که در اردن بودند، ملحق نشوند و مانع از حمایت آنان شد.

القحطانی در مورد نامگذاری اجلاس اخیر اتحادیه عرب در ظهران عربستان به نام اجلاس قدس گفت: قدس را همین سران در مقابل معامله قرن فروختند، به این معنی که از زمان عبدالعزیز معامله قرن منعقد شده بود و اکنون فرزندان او در عربستان این معامله را تمدید و تجدید کردند. اینکه گفته می‌شود معامله قرن به‌تازگی منعقد شده است، این فریب ملت‌ها است زیرا این معامله حالا تنها تمدید شده و بندهای جدیدی به آن افزوده شده است، به این معنی که دولت مصر، اردن، بحرین و امارات متحده عربی نیز به آن اضافه شدند.

در این خصوص باید پرسید "دلیل بازگرداندن جزایر تیران و صنافیر به مصر از سوی عربستان در این مرحله زمانی چیست؟" پروژه نئوم نیز با همین معامله گره خورده است و کشته شدن اهالی سیناء (در مصر) و تخریب منازل مسکونی آنان و کوچ دادن ساکنان آن به‌دست ارتش مصر نیز بخشی از معامله قرن است و اعمال فشار بر برادرانمان در جنبش مقاومت اسلامی حماس نیز بخشی از همین معامله است، همان‌طور که اوضاع برادران مقاومت و دخالت عربستان در انتخابات لبنان و عراق و تلاش برای ایجاد اختلاف شیعی ــ شیعی در عراق و نیز اوضاع یمن و کشتار مردم آن با ادعای نفوذ ایران در آنجا همگی بخشی از معامله قرن بوده، این همان سناریوی اطلاعاتی عربستان به‌نفع اربابانش است تا مردم را از توجه به قضیه فلسطین و برملا شدن خیانتهایش و فریب دادن امت عربی و اسلامی منحرف سازد. اکنون باید پرسید؛ دولت سعودی برای اتحاد مردم شبه‌جزیره عرب با برادران خود در سوریه و عراق و ایران و نیز یمن چه کرده است؟ آیا منطقی است که به‌عنوان یک عرب با برادران عرب در یمن بجنگیم و کودکان و زنان را تنها به‌بهانه و ادعای اینکه ایران در یمن حضور دارد، به‌قتل برسانیم؟ کشتار کودکان در یمن نشانه بزدلی است نه جرأت جنگ با ایران. ما یک قطعه سلاح ایرانی (در یمن) نیافتیم، وقتی از ایران صحبت می‌کنیم، باید بپرسیم؛ ایران چیست، کجاست؟ آمریکا و انگلیس کجا هستند؟ ریشه‌های مردم در ایران چیست و ریشه‌های یهودیان اشغالگر در قدس چیست؟ پاسخ همه این سؤالها پاسخ هر انسان آزاده عربی و اسلامی اصیل است، ایران کشور مسلمان با مردمی مسلمان است و همسایه ما بوده و خواهد ماند، و یک قدرت منطقه‌ای است.

منافع ما در گفت‌وگو با ایران بدون دخالت بیگانگان است

القحطانی در پاسخ به این سؤال که "به‌عنوان یک شهروند جزیرة العرب به ایران چگونه نگاه می‌کنید؟" گفت: ایران کشوری مسلمان و یک قدرت منطقه‌ای است و به‌نفع ما ملت‌های عرب و منطقه است که با آن بنشینیم و بدون دخالت آمریکاییها و غربیها که خیرخواه ملتهای منطقه نیستند، بر سر منافعمان به توافق برسیم.

دشمن‌آفرینی و دشمن‌دانستن شیعه مأموریت آل‌سعود است

ملت (در شبه‌جزیره عرب) اکنون از بیکاری و فقر رنج می‌برد و این وضعیت در کشوری که ثروت فراوانی دارد، اوج ناکامی است، بنابراین دشمن‌آفرینی مأموریت آل‌سعود است و دشمن‌سازی با عنوان شیعه بودن به‌نفعش است. اکنون دشمنی با قطر در جریان است و متأسفانه برخی بزدلان مجری این سیاست هستند تا جایی که آل‌سعود افرادی پست و بزدل را میان قبال نفوذ داده‌اند و برخی از آنان سران قبایل شده‌اند تا با این کار قبایل را به‌نفع منافع خود به‌کار بگیرند.

القحطانی یادآور شد: در یک لحظه یمن به دشمن تبدیل شد و با موشک به آن حمله کردیم  و قطر در طول یک شبانه‌روز به دشمن تبدیل شد و در مورد کشوری که صاحب حاکمیت است گفته شد که به مزدور تبدیل شده و با ایران تماس دارد. سوریه و عراق نیز به دشمن تبدیل شدند و همگی دشمنانی هستند که ملک سلمان برای تثبیت قدرت خود آنان را ساخته و خلق کرد، از همین رو عجیب نیست وی کشوری در حد و اندازه ایران را به‌عنوان دشمن معرفی کند.

ملت‌ها چه در ایران و یا کشورهای عربی واقعیت را می‌دانند و به نمایشنامه آل‌سعود در طول زمان‌های مختلف واقف بوده‌اند و اکنون دروغ بودن آن برملا شده است. ایران دشمن نیست، رژیم صهیونیستی است که قدس را اشغال کرده است. آل‌سعود از ایران دشمن ساختند و نمی‌خواهند اهل‌تسنن واقعیت را بداند.

این مخالف سعودی ادامه داد: در زمان شاه، سعودی‌ها در برابر او خم می‌شدند، چطور یک دوست اکنون به دشمن تبدیل شده است؟ ایران بعد از انقلاب اسلامی به دشمن تبدیل شد به این دلیل که استقلال و عزت خود را بازیافت و به الگویی تبدیل شد که از او می‌ترسند، حاکمیت ایران به‌عنوان نظام جمهوری اسلامی در دست مردم آن است و آل‌سعود و حکومت‌های عرب خلیج فارس از این الگو می‌ترسند، از همین رو آنها تلاش می‌کنند ایران باید دشمن باقی بماند. ایران باید دشمن بماند تا ما در جزیرة العرب نظام جمهوری نداشته باشیم و نتوانیم نفتمان را به هر قیمتی که اراده کنیم بفروشیم و نتوانیم مانند کشورهای دموکراتیک با هرکس که می‌خواهیم روابط داشته باشیم.

القحطانی به موضوع نقض حقوق بشر در عربستان پرداخته گفت: اگر کسی حرف حق به‌زبان آورد، سرنوشتش زندان و بی‌خبری است به این دلیل که حرفهایش به مذاق پادشاه و شاهزادگان فاسد خوش نمی‌آید. ما قومی هستیم که دوست داریم تمام حقش اداء شود و شبه‌جزیره عربی سرزمین وحی و فتوحات اسلامی است و این مسئله‌ای است که هیچ کس نمی‌تواند آن را انکار کند، از همین رو دشمنان امت مسلمان از جزیرة العرب و ریشه‌های آن می‌ترسند و دشمنی اصلی پس از قدس با مکه است، نادیده گرفتن قدس یعنی نادیده گرفتن مکه و کوتاه‌آمدن از آن یعنی چشم‌پوشی از مکه است، البته دشمن نمی‌تواند به اهدافش در خصوص مکه دست یابد زیرا ایران کنار ما خواهد ایستاد. آنان به‌طور مستقیم به مکه نمی‌آیند بلکه باید پیش از آن عراق و سوریه را نابود کنند و عربستان مجری این طرح باشد.

مردم الآن کینه آل‌سعود را به‌دل دارند و شاهد گشودن حریم هوایی آن به‌روی اسرائیل برای بمباران عراق و سوریه و یمن هستند و از آغاز جنگ در یمن اسرائیل با استفاده از سرویس اطلاعاتی خود به‌دنبال جذب یهودیان یمن است، هرچند آنان به‌دلیل ریشه عربی خواست اسرائیل را رد می‌کنند چرا که یهودیان در آنجا زندگی کرده و آیین مذهبی خود را به‌جا می‌آورند و این در پرتو اسلام طبیعی است.

ایران باید قدرتمند بماند

وی با تأکید بر اینکه در این خصوص اطلاعات واقعی دارد، تصریح کرد: همه اتفاقات کنونی منطقه با حمایت مالی عربستان صورت می‌گیرد و تلاش‌ها برای جنگ علیه ایران در جریان است که ان‌شاءالله رخ نخواهد داد اما اطمینان دارم اگر چنین شود، هدف بعدی مکه است از همین رو ایران باید قدرتمند بماند و از اهداف و خواسته‌های خود کوتاه نیاید.

هر بشکه نفت 200 دلار

القحطانی در مورد اینکه اگر عربستان با ایران به توافق می‌رسید می‌توانست هر بشکه نفت را به‌جای 50 یا 60 دلار 200 دلار بفروشد، گفت: چرا ما اتحادیه خلیج (فارس) نداشته باشیم؟ باید به یکدیگر احترام بگزاریم زیرا غرب به ما احترام نمی‌گزارد مگر اینکه خودمان  به یکدیگر احترام بگزاریم و اگر حقوق فکری ملت خود را اداء کنیم و به خواسته‌هایش توجه داشته باشیم، همه به ما احترام خواهند گزارد و نه آمریکا و نه انگلیس و دیگران جرأت جسارت به ما را نخواهند داشت.

سلامت منطقه در چیست؟

این  اتحاد باید از ایران به سوریه، عراق، یمن و لبنان رسیده و از خلیج (فارس) تا دریای خزر امتداد یابد، اگر ما با هم به توافق برسیم غربی‌ها در مسائل ما دخالت نخواهند کرد، اما در پرتو دولت آل‌سعود این دولت به میخ و خنجری در قلب امت مسلمان تبدیل شده است و تا زمانی که قلب شفا نیابد بدن بیمار باقی خواهد ماند و اگر این خنجر را بیرون نکشیم و عربستان را محاکمه نکرده و در برابر همگان عبرت قرار ندهیم، منطقه  شفا پیدا نخواهد کرد. باید اتحادیه کشورهای خاورمیانه یا اتحادیه کشورهای اسلامی در خاورمیانه را داشته باشیم و این چیزی است که باعث نجات منطقه است. در ایران و عراق نیز برادرانی داریم که همین احساس را دارند و البته این به‌ضرر دشمنان است. چرا پلی بین خلیج (فارس) و کشورهای عربی وجود ندارد تا ایران را به کشورهای عربی خلیج (فارس) مرتبط سازد؟ چرا بین تهران و یمن قطار وجود ندارد که از سوریه و عراق عبور کند و چرا تعامل ملت‌های ما مانند تعامل ملت‌های اروپایی نباشد و پول واحد نداشته باشیم؟ چرا ما چنین سیستمی نداریم؟ چون خنجری در قلبمان است که خون از آن جاری است و نمی‌توانیم این طرح را اجرا کنیم. اگر دولت سعودی نژاد عربی داشت، می‌دانستیم که از کدام قبیله است اما آنان اصلیت عربی و مسلمان ندارند. دنیا از این متعجب است که دولتی که  سوریه و یمن را نابود ساخت و بین مردم مسلمان منطقه بذر دشمنی می‌کارد، این چگونه کشور مسلمانی است؟

القحطانی در مورد معاملات تسلیحاتی محمد بن سلمان با دونالد ترامپ گفت: ترامپ به این اکتفا نکرد بلکه در توییتر و تلویزیون آشکارا می‌گوید "باید آنان را بدوشیم"، پس عزت و کرامت کجاست؟ این رفتارها بهترین دلیل بر این است که دولت سعودی هیچ کرامتی ندارد.

 

توان معارضان سعودی چقدر است و چه‌هدفی دنبال می‌کنند؟

این مخالف سعودی در پاسخ به اینکه "توانمندی مخالفان سعودی و یا شخصیت‌هایی که با دولت سعودی در خارج از این کشور مخالف هستند، چقدر است؟" اظهار داشت: متأسفانه سرویس اطلاعاتی عربستان با بدنام کردن وجهه مخالفان و آزار خانواده‌هایشان، آنان را تضعیف کرده و با استفاده از تسلط رسانه‌ای و نیز تسلط بر برخی دولت‌ها و شرکت‌های امنیتی این کار را انجام می‌دهد. دولت سعودی در سرکوب مخالفان و به‌وحشت انداختن آنان حتی در خارج سابقه طولانی دارد. مخالفان متحد نیستند بلکه پراکنده بوده و قدرت نداشته و از حمایت قوی برخوردار نیستند، حتی برادران و خانواده‌هایمان در داخل اجازه تماس با ما را ندارند و از دارایی‌هایمان محروم شده‌ایم با این حال ما انقلابی بوده و همچنان به مبارزه ادامه می‌دهیم زیرا مبارزه فقط با پول نیست بلکه با حرف [عمل] نیز است و خداوند راهگشای ما خواهد بود. تنوع مخالفان و تعدد دیدگاه‌هایشان مفید است زیرا هر یک به‌نوبه خود تحرک داشته و پیشنهادات جدیدی ارائه می‌دهند که کارساز و مفید است، ما بر یک چیز اتفاق نظر داریم و آن سرنگونی خاندان سعودی و بازگرداندن مشروعیت و حاکمیت به مردم است که از حق انتخاب و تعیین سرنوشت برخوردار بوده، این آرزوی ما است.

 

 

 

 

 

 

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.