سه شنبه, 12 فروردين 1399 :: Tuesday, 31 March 2020
 
کد خبر: 5123
نویسنده عرب خطاب به متجاوزان عربستانی:

حداقل به حرمت ماه مبارک رمضان جنگ در یمن را متوقف کنید

حداقل به حرمت ماه مبارک رمضان جنگ در یمن را متوقف کنید
عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رأی الیوم در مقاله ای در خصوص ادامه جنگ ها در منطقه و کشتار مردم بی دفاع به ویژه در یمن خطاب به جنگ افروزان نوشت: در دوران جاهلی در ماه های حرام جنگ متوقف می شد، شما هم حداقل به حرمت ماه مبارک رمضان جنگ در یمن را متوقف کنید.
پایگاه خبری ریشه

عبدالباری عطوان در روزنامه رأی الیوم، نوشت: ماه مبارک رمضان در حال به پایان رسیدن است و نیروهای ائتلاف ضد یمن (به سرکردگی عربستان) نیز در حال به پایان بردن صدمین روز حمله خود به یمن هستند، طی این مدت هنوز آتش بسی حاصل نشده و جنگ متوقف نشده و این در حالی است که اسماعیل ولد الشیخ نماینده سازمان ملل برای حل بحران یمن تاکید کرده این کشور با مشکل شدید گرسنگی مردمانش مواجه است و 20میلیون یمنی به کمک های بشردوستانه نیاز دارند زیرا با وجود محاصره وحشتناک و خفه کننده و بی سابقه یمن، کمبود آب، برق ، دارو و بیمارستان بیداد می کند.

این نویسنده فلسطینی تبار ساکن لندن می افزاید: حتی در دوران جاهلیت ماه هایی به نام ماه های حرام وجود داشت که طی آن ماه ها بر اساس یک قانون نانوشته برای جلوگیری از خونریزی و کشتار بیشتر، جنگ میان قبایل متوقف می شد و همه به آن پایبند بودند اما اینگونه به نظر می رسد که دوران جاهلیت و قبایلی که در آن زمان زندگی می کردند، با ترحم تر از قبایل و مردمان قرن 21 هستند، مردمانی که مدرن ترین هواپیماها و موشک ها را در اختیار دارند و بدون هیچ گونه ترحم و دلسوزی دست به کشتار مردم می زنند.

یمن نه نفت دارد و نه طلا و نه یک حاکم مستبد که به بهانه آن به این کشور حمله کرده و وی را سرنگون کنند، این روزها می بینیم کسی توجه چندانی به این کشور ندارد؛ همه از آن روی می گردانند و نمی خواهند میزان فاجعه و قربانیان آن را که هر روز بر شمار شان افزوده می شود، ببینند.

آغاز این جنگ با این روزها کاملا متفاوت بود، ائتلاف ضد یمن به قدرت و مدرن بودن هواپیماهای آمریکایی اش به خود می بالید، هر روز سخنگوی این ائتلاف مقابل دوربین های تلویزیون و خبرنگاران قرار می گرفت و با نشان دادن نقشه، از پیشرفت بزرگ این نیروهای در میادین جنگ و اهدافی که هواپیماهایشان آن را هدف قرار داده بود، سخن می گفت، دقیقا مانند سخنگوی آمریکایی عملیات طوفان صحرا در جنگ ضد عراق یا جنگ انگلیسی ها در فالکلند آرژانتین؛ اما واقعیت این است که از سوی دیگر می بینیم در یمن گروهی کنترل زمین و میادین جنگ را در دست دارند، پیوسته مواضع آنان بمباران می شود و در این میان صدای آن به گوش کسی نمی شد چون امکاناتی ندارند، اما در عین حال حاضر نیستند تسلیم شوند.

عطوان اضافه می کند: حملات هوایی هیچ نتیجه ای در بر ندارد زیرا ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا و متشکل از 60 کشور نیز تاکنون بیش از چهار هزار حمله هوایی به مواضع داعش داشته و نتوانسته آن را شکست دهد و اینگونه نتوانسته است آن ها را واردار به تسلیم شدن کند و حال می بینیم هواپیماهای ائتلاف ضد یمن پس از 100روز دیگر اهدافی برای بمباران در یمن که از جمله فقیرترین کشورهای جهان است، نمی یابند و نتوانسته اند یمنی ها را واردار به تسلیم شدن کنند.

عطوان در ادامه می نویسد: همه این گزینه های مهاجمان و راه حل های آن ها با شکست مواجه شده است، آن ها که می خواستند مردم یمن را وادار به تسلیم شدن کنند و آن ها بدون شرط پرچم سفید به نشانه تسلیم شدن بالا ببرند، حقیقت این است که یمنی ها(ی مخالف عربستان) همچنان قدرتمند اند و در حال پیشروی در میادین جنگ، و هر کس غیر از این را می گوید، دروغ می گوید و همانند کبک سر خود را زیر برف می برد.

عطوان در ادامه این سئوال را مطرح کرده که مشکل کجاست؟ چرا ما و منطقه به اینجا و این پایان غم انگیز رسیده ایم؟.

وی در پاسخ می گوید: مشکل اصلی این است که مردم منطقه فریفته قدرت و پول خود و تحلیل و پیش بینی های نادرست و دست کم گرفتن دشمنان خود و همچنین استفاده نکردن از تجربیات پیشین و از جمله تجربه اشغال کویت و عراق و دخالت نظامی در لیبی و افغانستان و سوریه و... شده اند.

سردبیر روزنامه رأی الیوم در خصوص راه حل این مشکلات نیز می نویسد: کسانی که دست به تهاجم و حمله زده اند باید راهی برای این مشکلات بیابند، آن ها باید دست از غرور خود بردارند اما ما تردید داریم که آن ها به راه درست بازگردند زیرا غرور کورشان کرده و این غرور به آن ها اجازه نمی دهد بیش از یک قدم جلوتر از خود را ببینند.

این نویسنده عرب در ادامه نوشت: همانگونه که کسی کشته های عراقی در زمان حملات آمریکا به این کشور را نمی شمرد و توجهی به آن نشان نمی داد اکنون نیز کسی به فکر قربانیان یمنی و شمار کشته های آن نیست، هر روز شمار زیادی از آن ها به وسیله انواع مختلف موشک ها کشته می شوند و با فقر و نبود آب و غذا دست و پنجه نرم می کنند و شاید از نظر قاتلان یمنی ها، آن ها اگر کشته شوند راحت خواهند شد و این لطفی در حق آن ها است زیرا آن ها با مردن از درد و رنج رهایی می بایند.

عطوان می افزاید: عقل و منطق این روزها جایی در منطقه ندارد، ناله زخمی ها به گوش کسی نمی رسد یا حتی گوش دادن به این ناله ها ممنوع است، برای کشته ها مراسم تشییع جنازه برگزار نمی شود و هیچ نشانی از قبرهای آنها ها نیست، کسانی که دست به کشتار مردم می زنند، چگونه روزه می گیرند، چگونه افطار می کنند در حالی که می دانند طرف مقابل لقمه نانی برای خوردن ندارد و امنیتی نیز ندارند و نمی دانند تا چند دقیقه یا ساعت یا روز دیگر زنده است.

وی در پایان خطاب به مهاجمان و متجاوزان می نویسد: ما با مردم یمن هستیم، همه مردم یمن صرف نظر از مذهب و گرایش های سیاسی و دینی و مذهبی، مردم خوب و مهمان نواز یمن که اصل عرب ها هستند و به همین دلیل می گوییم اگر ذره ای ترحم و انسانیت در وجود شما هست، جنگ در یمن را هرچه زودتر متوقف کنید.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.