يكشنبه, 19 مرداد 1399 :: Sunday, 9 August 2020
 
کد خبر: 5027
به گزارش خبرگزاری رویترز:

پنتاگون در بازنویسی کتاب "قانون جنگ" خبرنگاران را "متخاصم " خطاب کرده است

پنتاگون در بازنویسی کتاب
وزارت دفاع آمریکا در بازنویسی  اخیر کتاب "قانون جنگ" خبرنگاران حاضر در صحنه جنگ را بعنوان متخاصم و حتی به تعبیری هدف مشروع تعریف کرده است.
پایگاه خبری ریشه

 پنتاگون کتاب راهنمای "قانون جنگ" را که در آن به جزییات و روش های مورد قبول کشتن دشمن می پردازد، منتشر کرد و در این کتاب راهنما آمده است که خبرنگاران نیز می توانند بعنوان ' متخاصم غیر مصون' عبارت نامفهومی که جایگزین "سرباز غیر قانونی دشمن" شده است، مورد هدف قرار گیرند.

دستور العمل قانون جنگ وزارت دفاع آمریکا مشتمل بر 1176 صفحه که در آن به موارد مختلف از جمله به جزییات کشتن دشمن می پردازد.  بخش مجزایی را درمورد خبرنگاران اختصاص داده است که حتی در بخش هایی از آنها بعنوان تروریست نیز نام می برد. 

براساس گزارش راشاتودی در کتاب راهنمای پنتاگون آمده است: "در مجموع، خبرنگاران افراد غیرنظامی محسوب می شوند، اگر چه که این خبرنگاران می توانند از اعضای نیروهای دشمن باشند، خبرنگار فردی است که به او اجازه داده شده تا نیروی نظامی را همراهی کند، پس میتواند متخاصم و یا غیر مصون باشد".

 استاد روزنامه نگاری دانشگاه "جرج تاون"  آمریکا "کریس چمبرز" درباره به کار بردن این عبارت جدید از سوی  پنتاگون ابراز تعجب کرده و به راشاتودی گفت که در کنوانسیون ژنو، قوانین بین المللی و حتی درقوانین داخلی آمریکا نیز چنین عبارتی  "متخامصمان غیر مصون"  درباره خبرنگار وجود ندارد.
این استاد روزنامه نگاری دانشگاه جرج تاون این قانون را مجوزی دانست تا بوسیله آن آمریکایی ها خبرنگارانی که همسو با آنها نیستند را مورد حمله قرار داده و حتی به قتل برسانند.

بنابراین گزارش، پنتاگون در کتاب راهنمای خود دقیقا مشخص نکرد که تحت چه شرایطی یک خبرنگار می تواند اعلام کند که یک  متخاصم غیر مصون نیست. پنتاگون درحالی دستور العمل جدید خود درارتباط با برخورد با خبرنگاران در صحنه جنگ را منتشر می کند که بنابر کنواسیون ژنو و پروتکل هشتم ژوئن 1977 درارتباط با 'حمایت از قربانیان درگیری های بین المللی نظامی' ، در ظاهر خواهان حمایت از خبرنگاران می شود.بنابر این پروتکل، خبرنگارانی که در ماموریت های حرفه ای خطرناک در مناطق درگیری مسلحانه حضور دارند می بایست بعنوان یک غیر نظامی یاد شوند.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.