چهارشنبه, 26 خرداد 1400 :: Wednesday, 16 June 2021
 
کد خبر: 49822

لحظه به لحظه با انتخابات لبنان

لحظه به لحظه با انتخابات لبنان
مردم لبنان برای انتخاب نمایندگان پارلمان خود در دوره جدید از صبح امروز به پای صندوق‌های رای رفتند .
پایگاه خبری ریشه

لحظاتی پیش صندوق‌های رای گیری ، بر روی رای دهندگان لبنانی بازگشایی شد. 

پارلمان لبنان 128 کرسی دارد و فراکسیون اکثریت پارلمانی نیازمند دست کم 65 کرسی است تا بتواند تصمیمات مورد نظر خود را در امور داخلی این کشور عملی کند.

597 نفر برای تصدی کرسی‌های پارلمانی با هم رقابت می کنند که 86 نفر از آنها زن هستند که نسبت به انتخابات های گذشته در لبنان یک رقم بی‌سابقه است. تعداد نمایندگان زن در پارلمان کنونی لبنان 4 نفر است.

تعداد افراد واجد شرایط رأی دادن 3.7 میلیون نفر است. سن رأی‌گیری در این کشور 21 سال است.

مجلس کنونی لبنان که از سال 2009 کار خود را آغاز کرده، در نتیجه فضای ملتهب سیاسی دو بار و آنهم به مدت تقریبا یک دوره کامل، خود را تمدید کرده بود تا بعد از مدت‌ها شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور باشیم.

انتخابات امروز برای اولین بار بر اساس قانون نسبیت برگزار می‌شود که کشور را به 15 حوزه انتخاباتی تقسیم کرده تا از این میان 128 نماینده که نیمی از آنها مسلمان و نیم دیگر مسیحی هستند، به پارلمان راه پیدا کنند. تعداد کرسی های مسلمانان 64 کرسی است که 27 کرسی به اهل تسنن و 27 کرسی به شیعیان اختصاص داده شده و 8 کرسی نیز متعلق به دروزی ها و 2 کرسی تحت اختیار علوی ها است. در سهمیه مسیحی ها نیز 34 کرسی به مارونی ها اختصاص دارد و 14 کرسی در اختیار مسیحیان ارتودوکس است. 8 کرسی نیز به مسیحیان کاتولیک و 6 کرسی به ارمنی ها و یک کرسی به انجیلی ها و یک کرسی دیگر به سایر اقلیت های مسیحی اختصاص داده شده است.

در حال حاضر و در نتیجه انتخابات برگزاری شده در سال 2009 فراکسیون المستقبل به رهبری سعد حریری 26 کرسی، فراکسیون جنبش آزاد ملی به رهبری جبران باسیل 19 کرسی، فراکسیون جنبش امل به رهبری نبیه بری 13 کرسی، فراکسیون حزب الله لبنان 12 کرسی، فراکسیون حزب نیروهای لبنانی 8 کرسی و فراکسیون حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان نیز 7 کرسی را در اختیار دارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.