دوشنبه, 27 اسفند 1397 :: Monday, 18 March 2019
  •  دادگاه‎های آمریکا حقوق سیاه‎پوستان را نادیده می‎گیرند خشونت پلیس آمریکا علیه سیاه‌پوستان؛

    دادگاه‎های آمریکا حقوق سیاه‎پوستان را نادیده می‎گیرند

    روز شنبه یکی از دادستا‌ن‌های دادگاه آمریکا اعلام کرد ۲ افسر پلیسی که سال گذشته یک جوان سیاه‌پوست را به قتل رسانده‌اند با هیچ اتهامی مواجه نخواهند بود؛ این تنها یک نمونه از خشونت پلس آمریکا علیه شهروندان و به خصوص سیاه‌پوستان این کشور است که از سوی دادگاه‌های این کشور نادیده گرفته می‌شود.  
 
کد خبر: 49536

اگر هنوز به کوچ از تلگرام تردید دارید گفتگوی زیر را بخوانید

اگر هنوز به کوچ از تلگرام تردید دارید گفتگوی زیر را بخوانید
احتمالا همه کسانی که چندسال تنها از یک پیام رسان استفاده کرده اند و حداقل به شمایل آن عادت کرده اند به سادگی قادر به پاک کردن تلگرام نخواهند بود. اما بهتر است قبل از آن که استفاده از تلگرام به ضررشان تمام شود یک تصمیم منطقی بگیرند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

تلگرام، این پیام رسان فراگیر پر ماجرا، به هر شکلی که بود از اولیت ایرانی ها کنار گذاشته شد. شاید کش و قوس های رفتار منطقی با تلگرام مصداق عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد باشد. چرا که شکست انحصار پیام رسان های خارجی و اهتمام به نسخه های مشابه ایرانی، حاصل نشد مگر با روشن شدن زوایای رفتارهای عدوانی تلگرام روسی.

علی ای حال بخشنامه های دولتی مبنی بر ممنوعیت استفاده از تلگرام ابلاغ شده است و دیگر فعالیت رسمی خاصی در این بستر صورت نمیگیرد. باز این برخورد آگاهانه با تلگرام بهانه ای شد برای سرو سامان پیداکردن فعالیت ها بر بستر پیام رسان ها. قوانین مترقی زیادی در صف تصویب هستند که دنیای یله و رهای مجازی را جمع و جور تر میکنند.

 

 

ماندن یا رفتن از تلگرام؟ مسئله این است...

احتمالا همه کسانی که چندسال تنها از یک پیام رسان استفاده کرده اند و حد اقل به شمایل آن عادت کرده اند به سادگی قادر به پاک کردن تلگرام نخواهند بود. اما بهتر است قبل از آن که استفاده از تلگرام به ضررشان تمام شود یک تصمیم منطقی بگیرند. برای اینکه منظورمان از جمله ی قبل مشخص شود توصیه میکنیم گفتگوی مفصل معاون محتوای شورای عالی فضای مجازی با برنامه متن حاشیه، که دیشب از شبکه سه به صورت زنده پخش شد را مطالعه کنید.

متن حاشیه

در گفتگوی آبتین شمس با دکتر خوراکیان مطالب جالبی مطرح شد که توصیه می شود اگر دیشب موفق به دیدن آن نشده اید، متن آن را مطالعه کنید. چرا که احتمالا بعد از آن تکلیف خود را در انتخاب یک پیام رسان مناسب خواهید دانست.

 

یک متن حاشیه ی تلگرامی

*آبتین شمس به عنوان اولین سوال از خوراکیان در مورد ماهیت پیام رسان سوال کرد.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ گفت: پیام رسان بخشی از فضای مجازی است که این روزها از نظر کارکردی بیشتر از بخش های مختلف فضای مجازی  در اختیار عموم مردم به وسیله تلفن همراه قرار گرفته اند و نقش اولیه آنها انتقال محتواست. در تکامل این بخش هرکدام نقش ها و سرویس های جدیدی را اضافه کرده اند و برخی از این پیام رسان ها ، کم کم به سکو هایی برای خدمات گوناگون تبدیل شدند و ابعاد جامعه را تحت تاثیر قرار دادند.

 

متن حاشیه آبتین شمس

 

*آقای خوراکیان واضح بفرمایید که آیا تلگرام فیلتر می شود یا خیر؟

هدف ما تعیین تکلیف تلگرام است که از انحصار در بیاید تا یک پیام رسان خارجی را نا امن و غیر مطمئن انحصار پیام رسانی را در کشور نداشته باشد. این موضوع مورد وفاق همه جریان های سیاسی و مسئولین است.

در تحقق این هدف اصلی تلاش بر این است که با آگاهی افکار عمومی و همکاری بخش های مختلف، بخصوص کسب و کارهایی که در این پیامرسان فعال هستند نیاز جدی به فیلترینگ پیدا نکنیم. اما اگر در مسیر کار، مخاطبان نیاز به اطمینان خاطری داشته باشند که اگر تعیین تکلیف قطعی نشود نتوانند تصمیم خود را برای کوچ به پیام رسان جدید بگیرند، شاید بالاجبار فیلتر یا اقدامات دیگر به کمک تصمیم قطعی کسب و کار ها و مردم بیاید.

 

*الان و در این لحظه بنا به فیلتر تلگرام هست؟

من تصمیم گیرنده نیستم. اما همیشه این بحث مطرح هست و مورد بررسی قرار می گیرد. صریح می گویم قطعا دیگر تلگرام بستر امنی برای ادامه کار نیست حالا چه فیلتر بشود و چه نشود. ما بعد از تعطیلات نوروزی مرتب اشکالات و تهدیداتی که از حضور انحصاری در یک پیام رسان خارجی با آن مواجه هستیم را اعلام می کنیم و به اندازه کافی در این مورد بحث شده است. خیلی شفاف می گوییم کسب و کار ها در فرصت باقی مانده از انتقال به پیام رسان داخلی استفاده کنند و طوری نشود که در محدودیتی قرار بگیرند که احساس کنند در فرصت های قبلی چرا اینکار را نکرده اند.

 

*در واقع شما هشدار می دهید که پس از فرصت باقی مانده دیگر تضامینی برای ادامه کار تلگرام وجود ندارد.

من خیلی صریح و جدی به همه کسب و کار ها عرض می کنم بعد از کوچ کانال ها و سرویس های دولتی و رسمی؛ حتما کسب و کار ها نیز تلگرام را فضای امنی برای خود ندانند و تلاش کنند با کمترین مشکلی به پیام رسان های دیگر بخصوص پیام رسان های داخلی کوچ کنند.

 

*عمدتا منظور شما پیام رسان های داخلی است؟

قطعا همین طوراست اولویت اول برای ما پیام رسان های داخلی هستند. منتها رفع انحاصر هم مسئله مهمی است.

 

*آیا این واقعا برای خود شما هم اولویت است؟ خود شما تلگرام دارید و قبل از برنامه هم آنلاین بوده اید!

من دو شماره دارم، یکی را بسته ام و یکی را نگه داشتم آنهم بخاطر مسائل مرتبط با کارهای کانال هاست و گرنه آن را بزودی هم می بندم.

 

*سمت فیلتر شکن هم نخواهید رفت؟

برای تلگرام ارزشش را ندارد!

 

*در مقطع قبلی که تلگرام فیلتر شد اقای نعمتی از نمایندگان مجلس مهمان برنامه ما بودند و من سوال کردم که تلگرام دارند یا نه؟ گفتند با فیلتر شکن متصل هستند. به نظر می رسد مسئولین باید در این زمینه پیش قدم باشند. تلگرام مقطعی فیلتر و مجددا باز شد، اما الان پس از چندماه دوباره بحث می شود برای فیلتر؟ چرا در آن روزها چنین تصمیماتی اتخاذ گردید و امروز به چنین جمع بندی رسیده اید؟

من در آن تصمیم نقشی نداشتم و نمی توانم در مورد آن نظری بدهم. ولی با نگاه مثبت به این تصمیم عرض می کنم که نیاز به فرصت برای پیشرفت پیام رسان های داخلی، از نظر های فنی و مسائل کیفیتی داشتیم. خب در این چند ماه شاهد رشد فنی پیام رسان های داخلی بودیم و از این جهت فرصت خوبی بود، شرایط امروز با 3 ماه گذدشته قابل قیاس نیست.

 

*از سوی مسئولین ارقام مختلفی در مورد مشاغلی که در بستر تلگرام فعال هستند شنیده ایم، رقم واقعی چقدر است؟

واقعیت این است که امار دقیقی وجود ندارد. این فضا فضای بی هویتی است و تعدادی از مشاغل خود را ثبت کردند و تعداد زیادی هم خود را ثبت نکرده اند. ولی بررسی که نسبتا با دقت انجام دادیم حدود 38 هزار شغل است اما ارقام دیگری نیز گفته می شود که نادرست نیست بلکه می تواند از دیدگاه های مختلف باشد. این رقم اعلامی بنده، مشاغلی هستند که صرفا در تلگرام فعالیت میکنند اما مثلا آن 200 هزار شغل را می توان گفت مشاغلی که از این فضا به عنوان یک کمک برای حرفه اصلی شان استفاده می کنند که طبیعتا تعداد بیشتری را تشکیل می دهند.

 

*خب این رقم کمی نیست؟

نه نیست ولی از نظر اندازه، اقتصاد بزرگی نیست.

 

*خیلی از کانال ها جایگاه کنونی شان را به سختی و با فعالیت زیاد بدست آورده اند حتی اقتصاد بسیاری از آنها به تلگرام گره خورده است، مشخصا برای اینها چه حاشیه امنیتی می توانید درست کنید؟

ما اگر یک مسیری را مقداری اشتباه رفتیم و آینده آن مبهم هست، با اینکه تصمیمی که میخواهیم بگیریم مشکلاتی داشته باشد اما عقل حکم می کند که برای مصلحتی دور اندیشانه تر این تبعات را بپذیریم. ما وقتی در پیام رسان داخلی حضور پیدا می کنیم، یک بستر جدید و بسیار چندجانبه ای در حوزه مشاغل ایجاد کرده ایم و ظرفیت بیشتری در این زمینه بوجود خواهد آمد. اما اگر در این پیام رسان خارجی بمانیم، یک کاربر ساده و معمولی خواهیم بود چون مسائل مختلف آن در اختیار ما نیست. ما باید با نگاه به آینده و اشتغال بیشتری که در این فضا وجود دارد و از نظر دیگر امنیت شغلی و ضمانت حقوقی کسب و کار در پیام رسان داخلی به مسئله نگاه کنیم. پیام رسان داخلی چون طبق ضوابط داخلی فعالیت می کند پس قوانینی که در حوزه های حقوقی، قرارداد ها و ... داریم در این فضا هم حاکم است. ما برای یک منفعت بزرگتر و یک مصلحت مداوم تر و منافع بیشتر بخصوص برای نسل آینده مان می پذیریم که مشکلاتی در این زمینه ممکن است بوجود آید.

 

خوراکیان

 

*چرا زودتر به فکر نیافتادید؟ چرا مسئولین اجازه دادند که تلگرام اینقدر پا بگیرد؟

بخشی به ظرفیت داخلی بر می گشت. دانش فنی ما در این حوزه کمی عقب است و شرکت هایی که ظرفیت سرمایه گذاری در این زمینه داشته باشند نداشتیم. شاید اعتماد داخلی به این موضوع که روزی تصمیمی قاطعانه اتخاذ شود و ظرفیت برای رشد و توسعه داخلی در ابعاد مختلف بکار گرفته شود.از طرفی ما این کار را باید بر اساس مصوبه ای انجام میدادیم. مصوبه سند ساماندهی پیامرسان های اجتماعی در خرداد 96 در شواری عالی فضای مجازی تصویب شد. بخشی از مشکلاتی که برای کسب و کار ها ممکن است ایجاد شود قابل مدیریت است.

 

*لطفا مصداقی تر صبحت کنید.

خب مدیران کانالها محتوایی در تلگرام داشتند و تمایل دارند این محتوا را به پیام رسان داخلی منتقل کنند. این یک مطالبه جدی ما از پیامرسان داخلی است. بعضی ها در حد اولیه فراهم کرده اند. امیداوریم طی روزهای آینده این امکان به طور کامل در دسترس قرار بگیرد. یا یکی دیگر از خواسته های مهم مدیران کانال ها، نام و برند انهاست که در پیامرسان داخلی ثبت شود تا بساط سو استفاده و یا فروش عناوین ایجاد نگردد.

توصیه ما به کانال دار ها این است که عنوان خود و شامد را ثبت کنند که به اعتبار این شامد ما این ضمانت را می دهیم که کمک کنیم تا در پیام رسان های داخلی نام و برند این ها برای خودشان حفظ شود.

 

*یعنی شما تضمین میکنید که اگر عنوان یک کانال تلگرامی توسط فرد ثالثی در پیام رسان داخلی ثبت شده باشد، آن را به مدیران کانال تلگرامی برمی گردانید؟

بله اگر ثبت شده باشند حتما کمک خواهیم کرد. پیام رسان موظف است که کانال های با مخاطب بالای صد هزار نفر را عناوین و آدرس های مورد نظر را در اختیار مدیران کانال ها قرار دهد.

این را هم باید اضافه کنم با همان جدیتی که مسئله کوچ را دنبال می کنیم با همان شدت هم پیگر مسئله امکانات و نیاز های کانال ها را در پیام رسان های داخلی هستیم. بسیاری از خدماتی که در تلگرام نیست و با ذائقه مردم هم آشنا هستیم، می توانیم این ها را در پیامرسان داخلی ایجاد کنیم.

 

*خبر خاموش شدن CDN های تلگرام صحت دارد؟

ما هم از وزارت ارتباطات شنیدیم و حرف درستی هم هست. این مجوز مبتنی بر فعالیت در یک چارچوب کلی بود که چون توسط تلگرام انجام نشد خب دلیلی هم ندارد که این سرویس در اختیار آنها قرار بگیرد که این مسئله موجب افت سرعت تلگرام خواهد شد. غیر از این بحث سرعت ما با مقوله نرخ هم مواجه هستیم. کسی که از تلگرام استفاده می کند مصرف کننده هزینه بیشتری می پردازد. این را کسب و کارهایی که روی مخاطب می خواهند حساب باز کنند باید توجه داشته باشند که در آینده با مخاطبینی مواجه هستند که برای استفاده از خدمات آنها باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

کانال دار ها می گویند چون تعرفه استفاده از تلگرام بیشتر است، اپراتورها منفعت بیشتری از جابجایی خواهند برد.
نه این پیش بینی شده و نظارت کامل در مورد اپراتورها وجود دارد که برای سود اقتصادی یک تصمیم ملی تحت الشعاع قرار نگیرد. انصافا اپراتورها هم در این موارد که منافع ملی مورد نظر است همیشه همراه هستند.

 

*در مورد بحث فیلتر تلگرام، ادله مختلفی مطرح شد. جدی ترین آن مسائل اقتصادی است. شاید برای عموم مردم آشنا نباشد که گرم و بیت کوین چه هستند. این تهدید اقتصادی که شما هم در مصاحبه هایتان به آن اشاره کردید یعنی چه؟ 

تهدید اقتصادی یک تهدید مستقیم نیست؛ صرف نظر از یک ظرفیت بزرگ هم یک ضرر اقتصادی است. ما وقتی تمام بستر های کسب و کاری را بر روی یک پیامرسان خارجی که هیچ اعتباری به تداوم و قانونمداری آن وجود ندارد، قرار می دهیم از یک امکان بزرگ در داخل کشور در توسعه فضا در این موضوع خودمان را محروم کرده ایم. در واقع خودمان را از یک جایگاه تولید کننده و دانش محور به جایگاه کاربری تبدیل نموده ایم. ماندن در یک پلتفورم خارجی محروم شدن از یک توسعه بزرگ و اتفاقات گسترده در حوزه اقتصادی در داخل کشور است. به جز مسئله گرم، بخش های دیگراقتصادی این پیام رسان نیز چندان ضمانتی ندارد. مثلا فرض کنید اگر تلگرام قانونی را وضع کرد که هر کاربری در این پیام رسان تبلیغ و یا کار اقتصادی می کند درصدی را بپردازد. مسئله بعدی همین گرم است که یک ارز مجازی پیشرفته تر از بیت کوین خواهد بود البته هنوز ارائه نشده است. خب این ارز مجازی بجای اینکه در بستر وب در اختیار باشد، در بستر پیام رسان تبادل خواهد شد. طبیعتا بخاطر کیف پولی که در پیام رسان در اختیار کاربر می باشد تبادل به سادگی صورت می پذیرد به همین خاطر بدلیل جذابیت هایش، احتمالا تمام سرمایه های مردم را به سمت خودش جذب می کند در حالی که مشخص نیست این سرمایه به کجا می رود و در چارچوب چه ضوابطی تبادل می گردد. این احتمال می رود که اتفاقی که در صندوق های اعتباری شاهد آن بودیم و مردم گله داشتند که چرا در زمان مقرر اطلاع رسانی لازم صورت نگرفت، صدها برابر آن از مسئولین این خواسته را داشته باشند که چرا اطلاع رسانی انجام نشده است. از طرفی به مراتب تهدیدات این موضوع در نوسانات بازار می تواند بیشتر از دلار در فضای اقتصاد کشور تاثیر گذار باشد.

 

*بسیاری از کارشناسان معتقدند که امنیت پیام رسان های داخلی هنوز با مشکل روبروست، آیا این موضوع را تایید می کنید؟ اگر تایید می کنید چه تضمینی به مردم می دهید که امنیت آنها فراهم شود؟ مقام معظم رهبری هم فرمودند «هرگونه تعرض به حریم شخصی مردم درپیام رسان های داخلی حرام شرعی است» این صحبت ایشان حتما باید مورد توجه قرار بگیرد.

یک زاویه امنیت، مسئله فنی است، که یک نفر بتواند پیام رسان را هک کند. خب این برای تلگرام هم هست و این پیام رسان مشکلاتی دارد. ما صادقانه در حد ایده آل نیستیم اما در حد مطلوب قرار داریم و مرتبا تست ها و بازرسی هایی انجام میدهیم. همین هفته قبل همراه با رئیس مرکز ملی فضای مجازی از دیتا سنتر های آنها بازدیدی به عمل آوردیم. البته ما از نظر فنی در کشور شرایط خوبی داریم. کسانی که در این حوزه تحصیل کرده اند تجربه خوبی دارند.

 

*مگر شما نگفته بودید نخبه کم داریم؟

در حوزه امنیت اتفاقات خوبی افتاده است. مثلا شاپرک تجربه خوبی است که میلیون ها تراکنش موفق در روز انجام می پذیرد. یک مسئله دیگر مباحث قانونی است. اتفاقات خوبی در این زمینه طی هفته اخیر رخ داد که در راس آنها فتوای مقام معظم رهبری بود که واقعا مسئله را تا حد قابل توجهی حل کرد و آرامشی را به کاربران داد. کار دومی که صورت گکرفت ابلاغیه قوه قضایه بود که در آنجا پیامرسان ها به اصل  25 قانون اساسی ملحق شدند. این چارچوب قانونی که در این فضا حاکم می شود مسئولیت بسیار سنگینی را برای کسانی می آورد که احتمالا این مسائل را رعایت نکرده باشند.

 

*بازوی نظارتی چیست؟

قوه قضائیه، وزارت ارتباطات، و ما بعنوان مرکز ملی فضای مجازی. مسئله بعدی در این حوزه نواقص خردی است که احتمالا در مباحث قانونی وجود داشته باشد که این هم در حال پیگیری است و مجلس به شدت همراهی می کند و در حال تدوین جزئیاتی جهت شفافیت قانون در این زمینه هستند که این بحث هم حل بشود و به طور کلی در جهت داده های مردم و حریم خصوصی مردم قطعا شرایط امن تر از پیام رسان های خارجی خواهیم داشت که نمی دانیم اطالعات ما را به کجا سرویس می دهند.

 

*دغدغه مضرات پیام رسان ها را فقط ما داریم یا کشورهای دیگر هم در این مورد حساس هستند؟

نه این در کشورهای دیگر هم وجود دارد.

 

*مثلا؟

حدود 10 کشور در این زمینه به طور جدی فعال شده اند. مثلا کشور آلمان اخیرا قوانینی را به تصویب رسانده اند که اگر پیام رسان ها مصادیقی را رعایت نکنند باید جرایمی بپردازند. همینطور سقفی گذاشته اند که اگر مثلا پیام رسانی به دو ملیون کاربر رسید باید این مسائل را جدی بگیرد. حتی این کشور برای فیس بوک ضرب الاجلی تایین کرد و همین موضوع باعث شد که این شبکه اجتماعی چندین کارمند را برای رصد مسائلی که از نظر آلمان مصادیق مجرمانه شناخته می شود استخدام کند.

هلند و مالزی در این مدت، لایحه ای را تظنیم کرده اند. همه کشورها به نظر می رسد در این جهت فعال شده اند و به این نتیجه رسیده اند که پیام رسان ها در حال تبدیل شدن به ظرفیتی برای در اخیتار گرفتن شئون مختلف جامعه هستند.

 

*خبر عجیبی امروز خواندم، تیتر یکی از روزنامه ها هم شده بود که ایجاد گروه های فامیلی هم نیاز به مجوز دارد!

خب این خبر درست نیست. آنچه در مجلس تهیه شده در حد یک پیش نویس بوده و حتی مراحل اولیه را طی نکرده است. اگر قرار باشد لایحه ای در مجلس تصویب و یا مورد بررسی قرار گیرد حتما در مراحل کارشناسی دقت های خوبی انجام خواهد شد. مرکز پژوهش های مجلس و ما همکاری های لازم را صورت خواهیم داد که آنچه که در نهایت شاهد خواهیم بود مناسب با نیاز جامعه و در حقیقت متعادل باشد.

 

خوراکیان متن حاشیه

 

*وقتی حجمی از مخاطب به سمت پیام رسان های داخلی رفتند برخی از آنها به طور کلی از دسترس خارج شدند. خب افزایش کوچ به سمت این ها ممکن است مشکلات این چنینی را دوباره تکرار کند یا سرورها کند بشود. در حوزه فنی چه کرده اید؟

برای یکی از این پیامرسان ها این مشکل پیش آمد و بقیه با توجه به سرعت مراجعه ای که وجود دارد شرایط خوبی دارند و به سرعت در حال تجهیز و تکامل نرم افزاری و سخت افزاری هستند.

 

*شما به عنوان مرکز ملی فضای مجازی کمک آنها می کنید؟

کمک اصلی را وزارت ارتباطات انجام می دهد ما بیشتر پیگیر هستیم و جلسات برگزار می کنیم. کمک های ما در حوزه قوانین و هماهنگی با سازمان ها و نهاد هاست. این نکته را عرض کنم که خیلی از سرویس های دیگر وقتی شروع به کاری کرده اند قطعا مشکلاتی داشته اند و زمانی را برای بلوغ و پختگی نیاز دارند. ما با باوری که به آینده داریم این فرصت را به پیام رسان های داخلی می دهیم که بتوانند مشکلات را در زمان کوتاهی حل کنند.

 

*آماری از کوچ مردم به پیام رسان داخلی دارید؟

تقریبا در هر پیام رسان حدود 2 میلیون کانال ایجاد و حداقل 30 درصد از تولید محتوای تلگرام کم شده . این حرکت ارزشمندی که آغاز گردیده و با قدرت دنبال خواهد شد. باز توصیه می کنم به کسب و کار ها که فرصت را مغتنم بشمارند و برای اعتماد به آینده، نسل بعدی و ایجاد ظرفیت های بزرگتر در کشور کار خود را  به پیام رسان های داخلی منتقل کنند و قطعا آنچه از دست مسئولین در مراکز مختلف بربیاید صورت خواهد گرفت.

 

*می توانیم بگوییم که تلگرام الان یا بزودی فیلتر نخواهد شد اما هیچ تضمینی هم برای فیلتر نشدن آن وجود ندارد؟

اجازه بدهید که جمله را اصلاح کنم که تا این لحظه حکم و دستوری برای فیلتر تلگرام نداریم اما قاطع هستیم که مسئله رفع انحصار از تلگرام صورت بگیرد و در این مسیر ممکن است تصمیمات مختلفی اتخاذ شود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.