جمعه, 9 خرداد 1399 :: Friday, 29 May 2020
 
کد خبر: 4765

نگاهی به وضعیت حقوق بشر دراتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی

نگاهی به وضعیت حقوق بشر دراتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی
معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر وضعیت حقوق بشر در اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی را مورد بررسی قرار داده است. 
پایگاه خبری ریشه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر وضعیت حقوق بشر در اتحادیه اروپا، آمریکای شمالی و رژیم صهیونیستی را در سلسله بولتن های خبری مورد بررسی قرار داده است که متن سی‌امین گزارش بولتن خبری را در ذیل می خوانید:    

کانادا: انتقاد از عدم پرداخت بودجه بومیان

سی.بی.سی- 16/3/94

رئیس مجمع ملی بومیان کانادا با انتقاد از عدم پرداخت قابل توجهی از بودجه اختصاصی بومیان توسط دولت، افزود: دولت باید تعهدات مالی خود را در قبال بومیان انجام دهد. وی افزود: اسناد موجود از کسری یک میلیارد دلاری بودجه اختصاصی به بومیان خبر می دهد. "پری بلگارد" گفت: دولت باید به تعهدات خود در قبال نیازهای اساسی حقوق بشری مردم بومی عمل نماید. وی با اشاره به برخی مشکلات بومیان از قبیل جوشاندن آب آشامیدنی خود پیش از مصرف به دلیل آلودگی و همچنین کمبود شدید مسکن، افزود: فاصله طبقاتی بسیار زیادی میان مردم بومی و سفیدپوستان در کانادا وجود  دارد.

 آمریکا: تظاهرات علیه خشونت

کا.اس.ان - 17/3/94

 مردم پایتخت آمریکا ضد خشونت های مسلحانه در این کشور تظاهرات کردند. شماری از مردم شهر واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، روز شنبه 16 خرداد با حضور در خیابان های این شهر متوقف شدن خشونت های مسلحانه در این کشور را خواستار شدند. گروهی از فعالان مدنی و خانواده های قربانیان خشونت های مسلحانه در آمریکا نیز در تظاهرات شهر واشنگتن دی سی شرکت داشتند. مردم شهر واشنگتن دی سی شعارهایی ضد سازمان ها و شرکت هایی که از فروش خرید و سلاح سود می برند، سر دادند. دولت آمریکا در دو سال گذشته تلاش کرده است تا در قانون حمل سلاح اصلاحاتی انجام دهد اما صاحبان شرکت های بزرگ اسلحه سازی با نفوذی که در کنگره آمریکا دارند، اجازه ایجاد محدودیت برای حمل سلاح را نمی دهند.

انگلیس: شکایت یک گروه حقوق بشری از شنود گسترده مکالمات شهروندان

اسپوتنیک- 18/3/94

 یک گروه مدافع حقوق بشر مستقر در انگلیس با شکایت از دادگاه، خواستار توقف شنود گسترده مکالمات تلفنی در این کشور شد. گروه "پرایوسی اینترنشنال" در متن شکایت خود خواستار توقف و جمع آوری گسترده سوابق مکالمات تلفنی در انگلیس شد. این در حالی است که دستگاههای اطلاعاتی آمریکا نیز بر اساس "قانون میهن پرستی آمریکا"، مکالمات تلفنی شهروندان را سال ها شنود کرده اند. این نخستین بار است که استفاده از اطلاعات گسترده شخصی افراد به چالش کشیده می شود. یکی از کمیته های پارلمانی انگلیس ماه مارس در گزارشی تایید کرد ستاد ارتباطات دولتی انگلیس اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی صدها شهروند انگلیسی را جمع آوری کرده است. اریک کینگ، نائب رئیس گروه "پرایوسی اینترنشنال" گفت: استفاده از این اطلاعات که برخی از آنها به صورت داوطلبانه از شهروندان اخذ شده، برخی سرقت شده، و برخی دیگر با دادن رشوه یا توسل به زور جمع آوری شده است، نقض حقوق بشر و نوعی سوء استفاده است و این روند باید متوقف شود. کینگ گفت: جمع آوری گسترده اطلاعات میلیون ها نفری که هیچ ارتباطی با تروریسم ندارند و مظنون به ارتکاب هیچ جرمی نیستند، کاملاً اشتباه است.

آلمان: اعتصاب کارکنان پست

یورونیوز- 18/3/94

کارکنان شرکت سهامی پست آلمان (دویچه پست) بعد از رد درخواستهایشان برای افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار، از روز دوشنبه 18 خرداد دست به اعتصاب زدند.  مهمترین سندیکای آلمان موسوم به "وردی" (Verdi)  ضمن ابراز تأسف از نادیده گرفتن درخواست هایش توسط مدیریت شرکت (Deutsche Post)  به رغم 6 دور مذاکره، کارکنان اداره پست را به اعمال فشار بیشتر و آغاز این اعتصاب فراخواند. سندیکای آلمان  مدت زمان کار برای 140 هزار کارمند اداره پست از 5 / 38 ساعت کار در هفته را به 36 ساعت کار خواستار شد .چندین دور اعتصاب تاکنون سبب شده تا فعالیت های دویچه پست آلمان به شدت مختل شود.

آمریکا: خودکشی یک جوان سیاهپوست به دلیل آزار و اذیت در زندان

نیویورکر- 18/4/93

نشریه نیویورکر در شماره جدید خود از ماجرای دردناک جوان سیاهپوستی به نام "کالیف برودر" نوشت که به دلیل بی عدالتی و رفتار بد پلیس و وضعیت اسفناک زندان های آمریکا، به سرنوشت دردناکی دچار شد.  وی در بهار سال 2010 زمانی که 16 ساله بود، به‌ خاطر دزدی که وی تأکید داشت مرتکب آن نشده است، بازداشت شد. او سپس حدود یک‌هزار روز را در "ریکرز" به انتظار دادگاهی که هرگز برگزار نشد، محبوس گردید. طی آن مدت، حدود دو سال را در حبس انفرادی گذراند، جایی که برای چندین مرتبه برای پایان بخشیدن به حیات خود تلاش کرد. یک بار در فوریه 2012، رخت‌خواب خود را به چند تکه پاره کرد و با گره زدن آن‌ها به یکدیگر تلاش کرد طنابی درست کند و با بستن آن به لامپ سقف سلول، خود را به دار آویزد. در نوامبر 2013، شش ماه پس از اینکه از (زندان) ریکرز خارج شد، وی بار دیگر تلاش کرد خودکشی کند. این بار، وی تلاش کرد در خانه‌‌اش خود را از نرده پله‌ها حلق‌آویز کند. طی تعطیلات کریسمس، وی در بخش روانی بیمارستان هارلم بستری شد. یک روز بعد از اینکه مرخص شد، وی بار دیگر بستری شد و این بار به بیمارستان "سنت‌بارناباس" منتقل شد. یک نوار ویدئویی از دوربین‌های نظارتی منتشر شده که نشان می دهد یک افسر در حال حمله به وی است و تعداد زیادی از زندانیان در حال ضرب و شتم او هستند. "برودر" که سرانجام در اثر وضعیت اسفناک زندان دچار افسردگی و روان پریشی شدید شده بود، با استعمال مقدار زیادی داروی مسکن به زندگی خود پایان داد.   

انگلیس: حمله به زن مسلمان و برداشتن حجاب وی

راشاتودی- 18/3/94

 در یک حمله نژادپرستانه در لندن، حجاب از سر یک زن مسلمان انگلیسی برداشته شد. بر همین اساس، یک زن جوان مسلمان که روز پنجشنبه 14 خرداد در حال حرکت به سوی یک مدرسه ابتدایی خصوصی اسلامی در جنوب لندن برای آوردن دو فرزند خود بود، مورد حمله قرار گرفت. این زن گفته است که وی با تعدادی از زنان مواجه شد که بر سر وی فریاد کشیده و او را مورد آزار و اذیت قرار دادند. یکی از آن زنان خطاب به وی گفت که با پوشیدن روسری آیا احساس گرما نمی‌کند؟ حمله‌کنندگان در ادامه حجاب را از سر وی کشیدند و وی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. این زن قربانی که نخواست هویتش فاش شود، گفت: آن‌ها روسری من را کشیدند و مرا زیر مشت و لگد خود گرفتند. یکی سر مرا به پایین کشید، در حالی که دیگران من را می‌زدند. آن‌ها بسیار نژادپرست بودند و از عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌کردند.

فرانسه: خشونت پلیس با مهاجران

فرانس 24- 19/3/94

 پلیس فرانسه برای متفرق کردن مهاجرین در اردوگاه موقت مهاجران در شمال پاریس، از گاز اشک آور استفاده کرد. این اقدام پلیس جهت پراکنده کردن فعالان و سیاستمدارانی که برای حمایت و رفع مشکل پناهجویان به آنجا آمده بودند، صورت گرفت. مهاجرین که در شرایطی اسف بار در اردوگاهی خارج از شهر پاریس زندگی می کردند،  توسط نیروهای فرانسوی مورد حمله قرار گرفتند که این حمله  منجر به فرار آن ها از آن منطقه شد. مهاجرین که در محله کارگری در شمال پاریس زندگی می کردند، پس از فرار به منطقه نامعلومی گریختند. تعدادی از فعالان و حمایت کنندگان از پناهندگان توسط پلیس فرانسه دستگیر شدند. بسیاری از مهاجرین در فرانسه وضعیت اسف باری داشته و بسیاری از آنها در این کشور مورد تبعیض قرار می گیرند. مدافعان حقوق مهاجرین  در فرانسه ضمن اعلام حمایت از حقوق انسانی مهاجران، معتقدند نباید به جمعی از انسان‌ها که به دلیل رنگ پوست و یا مذهب و نژاد با اروپایی‌ها متفاوتند، نگاهی نژادپرستانه شود.

آمریکا: 43 سال سلول انفرادی به دلیل قتل مرتکب نشده

خبرگزاری فرانسه- 19/4/93

یک قاضی فدرال در آمریکا روز دوشنبه 18 خرداد، حکم آزادی یک زندانی که 43 سال را در سلول انفرادی به سر برده بود، صادر کرد. او قدیمی‌ترین زندانی در آمریکا بود که در این شرایط نگهداری می شد. "آلبرت ودفاکس" 68 ساله به علت مسئولیتش در مرگ یک نگهبان در زمان شورش زندانیان در سال 1972، در سلولی انفرادی در بازداشتگاه آنگولا در ایالت "لویزیانا" در جنوب آمریکا نگهداری می شد. "جیمز برادی" قاضی فدرال دستور آزادی بدون قید و شرط آلبرت 68 ساله را با استناد به شواهدی دال بر بی گناهی او صادر کرد. "برادی" به پنج «وضعیت استثنایی» که اجازه آزادی فوری و بی قید و شرط ودفاکس را می داد اشاره کرد، از جمله سن و شرایط جسمانی او، غیرقانونی بودن نگه داشتن یک زندانی بیش از چهل سال در سلول انفرادی و اینکه او دوبار برای یک جرم که بیش از چهل سال پیش صورت گرفته، محاکمه شده است.

 ایتالیا: محکومیت شهردار رم به دلیل نقض حقوق رومانی تبارها

عفو بین الملل- 19/3/94

یک دادگاه در ایتالیا شهرداری رم را به خاطر جابه جایی و اسکان اجباری خانواده های رومانی تبار به یک اردوگاه نژادی جداگانه محکوم نمود. دادگاه در حکم اعلامی خود که روز سه شنبه ( 19 خردادماه) منتشر نمود، اعلام کرد که این اقدام شهرداری رم یک برخورد نژادپرستانه بوده است. یکی از کارشناسان عفو بین الملل نیز در این رابطه اظهار داشت: مجبور کردن نژاد خاصی از مردم به زندگی در مناطق دورافتاده و غیرقابل دسترس و بدور از دسترسی اجتماعی، اقدامی غیرقانونی است. در همین رابطه، عفو بین الملل از شهرداری رم و دولت ایتالیا خواسته است تا ضمن رسیدگی فوری به وضعیت این افراد، به قوانین حقوق بشری درخصوص حق اقلیت ها و آوارگان احترام بگذارد.

آمریکا: اعتراض به خشونت پلیس با جوانان سیاهپوست

یونایتدپرس- 19/3/94

بعد از انتشار یک فایل ویدئویی که در آن یک افسر پلیس در مکی‌کینی تگزاس، یک دختر نوجوان سیاه‌پوست را بر روی زمین انداخته و با بیرون کشیدن اسلحه خود تلاش داشت تا مراسم جشن و مهمانی عده‌ای نوجوان سیاه‌پوست را به هم ریخته و متوقف کند، تجمعی اعتراضی با حضور صدها شهروند معترض در این منطقه برگزار شد. حدود 500 معترض از اداره پلیس محلی مک‌کینی در تگزاس خواستند تا این افسر را اخراج کنند. تظاهرکنندگان وعده دادند که اجازه ندهند خشونت در ناحیه زندگی آنها همچون بالتیمور یا فرگوسن تشدید شود و به آشوب و بی‌ثباتی منجر شود. "دریک گولدن"، یکی از معترضان در این مراسم به یونایتدپرس گفت: «این شهر ما است. موضوعی که ما در "مک‌کینی" با آن مواجه هستیم تنها یک موضوع نژادی نیست، بلکه یک موضوع طبقاتی نیز هست.

فرانسه: 12هشدار یونیسف در مورد فقر کودکان

یونیسف - 19/4/93

صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در گزارشی با انتقاد از دولت فرانسه هشدار داد یک پنجم کودکان در این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. یونیسف در گزارشی که سه شنبه (19 خرداد) منتشر کرد، هشدار داد بیش از 3 میلیون کودک در فرانسه، زیر خط فقر زندگی می کنند که 30 هزار نفر از آنها بی خانمان هستند و 9 هزار کودک در حلبی آبادها زندگی می کنند. همچنین سالانه 140 هزار نفر کودک مجبور به ترک تحصیل می شوند. یونیسف از دولت فرانسه خواسته است تا برای رفع محرومیت کودکان در این کشور، وارد عمل شود. بحران اقتصادی از سال 2008 کشورهای اروپایی از جمله فرانسه را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

رژیم صهیونیستی: گزارش نقض حقوق بشر از تاریخ 14 تا 20 خرداد

کمیسیون حقوق بشر فلسطین - 21/03/94

 رژیم اسرائیل همانند هفته های گذشته به نقض سیستماتیک و فاحش حقوق بشر در سرزمین های اشغالی و نوار غزه ادامه داد. در این هفته یک شهروند فلسطینی در یکی از کمپ های آوارگان به ضرب گلوله سربازان صهیونیسم و در جریان یک اعتراض مسالمت آمیز به شهادت رسید. نیروهای صهیونیسم 9 شهروند فلسطینی از جمله دو کودک را در کرانه باختری و نوار غزه به شدت زخمی نمودند و همچنین با شلیک به سمت قایق های ماهیگیری فلسطینیان، دو ماهیگیر را مجروح و 5 نفر دیگر را دستگیر نمودند. از طرف دیگر، صهیونیست ها طی این هفته حداقل 70 بار به سمت غیرنظامیان فلسطینی یورش برده که به موجب آن، دست کم 53 نفر از جمله 7 کودک و یک زن بازداشت شدند. همراه با این اقدامات، نیروهای اسرائیلی، بسیاری از اموال موجود در منازل فلسطینیان را ضبط کردند.

 تهیه و تنظیم: معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر- مرکز پایش 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.