سه شنبه, 24 تير 1399 :: Tuesday, 14 July 2020
 
کد خبر: 4762

آمریکا اسناد زندان‌های مخفی سیا در افغانستان را پنهان می‌کند

آمریکا اسناد زندان‌های مخفی سیا در افغانستان را پنهان می‌کند
وکیل اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا اعلام کرد که «اداره فدرالی زندان‌های» این کشور برخلاف قانون آزادی اطلاعات این کشور، اسناد و گزارش‌ها را در سفر تیم اعزامی این اداره برای بررسی زندان‌های مخفی سازمان سیا در افغانستان را پنهان می‌کند. 
پایگاه خبری ریشه

به گزارش یکی از مقامات کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا، در نوامبر سال 2002 میلادی، یک تیم «اداره فدرالی زندان‌ها» از زندان مخفی سازمان اطلاعات آمریکا (سی.آی.ای) در افغانستان که به نام «گودال نمک» و یا نام رمزی «COBALT» شناخته می‌شود.

براساس این گزارش، زندانیان در گودال نمک به صورت جداگانه و برهنه به دیوار زندان دستبند زده شده‌اند. سلول‌های زندانیان در تاریکی مطلق به سر می‌برند و هیچ تعاملی میان نگهبانان زندان و زندانیان وجود ندارد.

تیم اداره فدرالی زندان‌ها نه تنها تحت تأثیر این وضعیت زندان قرار گرفتند بلکه از محرومیت این زندانیان در زندان سیا در افغانستان شگفت‌زده شدند.

این در حالی است که این تیم هیچ موضوعی را ثبت و ضبط نکردند.

در ماه فوریه، «کارل تاکی» وکیل اتحادیه آزادی‌های مدنی براساس یکی از قوانین آزادی اطلاعات خواستار ارائه اطلاعات در مورد این سفر شد اما تیم اداره فدرالی زندان‌های آمریکا با ارسال نامه‌ای ضمن رد درخواست وی، اعلام کرد که هیچ مستندی از سفر این تیم به افغانستان وجود ندارد.

تاکی نیز در واکنش به این نامه دادخواستی به دادگاه ارائه کرد و در این دادخواست نوشت که چگونه ممکن است که یک سفر تحقیقی هیچ سابقه‌ای برای پاسخگویی در پی ندارد.

وی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها اعلام کرد که تیم اداره فدرالی زندان‌ها یا تحقیق جامعه‌ای از زندان مخفی سی.آی.ای در افغانستان انجام نداده است و یا در خصوص ارائه این سوابق دروغ می‌گوید.

وکیل اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا ادامه داد: باید سوابقی از این سفر وجود داشته باشد زیرا بحث بر سر سفر یک تیم فدرالی به یک منطقه جنگی، بازرسی امکانات زندانیان، ارائه پیشنهادات و آموزش کارکنان دیگر آژانس‌های فدرالی است.

سازمان گزارش جرم آمریکا در تماس‌ها و نامه‌نگاری اینترنتی با اداره فدرالی زندان‌ها، خواستار اطلاعات در زمینه سفر یک تیم از این اداره به افغانستان و شفاف‌سازی سیاست‌های این اداره در خصوص سوابق محرمانه شد.

«اد روس» سخنگوی اداره فدرالی زندان‌ها، سفر یکی از مقامات کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا را نه تکذیب و نه تأیید کرد. این اداره همچنین از پاسخ به تمام سوالات مرتبط با گزارش خودداری کرد.

تاکی اظهار داشت: پیش از تصمیم به ارائه دادخواست، پرونده‌های قبلی این اداره را بررسی می‌کردم که در سال 2011 میلادی، یک دادگاه فدرال آمریکا دولت این کشور را متهم به ارائه اطلاعات نادرست در مورد وجود اسناد مرتبط با نظارت بر رهبران جامعه مسلمانان درکالیفرنیا کرد.

وی گفت: مسئله مهم حفظ یکپارچگی قانون آزادی اطلاعات است و ما به دنبال پی بردن به دلیل پنهان کردن سوابق سفر این تیم به زندان مخفی سازمان اطلاعات آمریکا در افغانستان هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.