چهارشنبه, 25 تير 1399 :: Wednesday, 15 July 2020
 
کد خبر: 4760
تشریح موضوعات و مسائل قضایی از سوی سخنگوی دستگاه قضا در آستانه هفته قوه قضاییه

پرونده مهدی هاشمی در مرحله ابلاغ حکم است/ اعلام روزهای هفته گرامیداشت قوه قضاییه

پرونده مهدی هاشمی در مرحله ابلاغ حکم است/ اعلام روزهای هفته گرامیداشت قوه قضاییه
حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی اژیه رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه در آستانه آغاز این هفته گفت: هفته اول تیرماه یعنی یکم تا هفتم تیرماه سال جاری زمان برگزاری هفته قوه قضائیه است.
پایگاه خبری ریشه
حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی اژیه رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه در آستانه آغاز این هفته گفت: هفته اول تیرماه یعنی یکم تا هفتم تیرماه سال جاری زمان برگزاری هفته قوه قضائیه است.
 
وی ادامه داد: مراسم بزرگداشت از تاریخ یکم تیر سال 94 الی هفتم تیر سال 94 در تهران و استان‌های سراسر کشور برگزار خواهد شد.
 
معاون اول قوه قضائیه گفت: بر این اساس روز دوشنبه یکم تیر به نام  قوه قضاییه، ترویج فرهنگ حقوقی و قضایی در جامعه (روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی) نامگذاری شد.
 
وی تصریح کرد: روز سه‌شنبه به نام قوه قضائیه، قانونمندی و استقلال قضایی، روز چهارشنبه قوه قضائیه، نظارت و بازرسی و صیانت از سرمایه های ملی و روز پنجشنبه، روز تجلیل از شهدا، ایثارگران و خدمتگزاران دستگاه قضایی نامگذاری شده است.
 
رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه گفت: همچنین روز جمعه به نام قوه قضاییه، شوراهای حل اختلاف و گسترش فرهنگ صلح و آشتی، روز شنبه قوه قضائیه، دولت و ملت، همدلی و همزبانی (در این روز همایش قوه قضائیه با حضور سران قوا برگزار می‌شود) و روز یکشنبه روز ولایتمداری و تجدید میثاق با آرمان های انقلاب اسلامی نامگذاری شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژیه درباره پرونده مهدی هاشمی و همچنین روند اجرای این حکم گفت: حکم آقای مهدی هاشمی قطعی شده است؛ ولی هنوز به مرحله اجرا نرسیده و در مرحله ابلاغ در دادسرای تهران قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژیه در بخش دیگری فرارسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک گفت و افزود: این ماه ماه خدا است، امیدوارم در این ماه خدا، ماه با شرافت با کرامت و با عظمت به فضل الهی بتوانیم بهره کافی و توشه لازم را از این خان پربرکت برداریم.

وی با اشاره به سالگرد شهدای هفتم تیر سال 60 بیان کرد: یاد این شهدا را گرامی و به روح پاک همه شهدا مخصوصا شهدای هفتم تیر و شهدای قوه قضاییه درود می فرستیم.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه اظهار داشت: در سال 60 اتفاقی در نظام اسلامی افتاد که باید ان را نقطه عطفی در انقلاب و نظام بدانیم. در این اتفاق 72 نفر از مسئولان و دلسوزان این ملت و نظام به دست اشرار و مزدوران عوامل بیگانه به خاک و خون کشیده شدند . این حادثه بسیار مایه تاسف است که ما این سرمایه های بسیار بزرگ را در آن مقطع از دست دادیم.

خون شهدا نظام ما را بیمه کرد و باعث ناامیدی دشمنان نظام شد

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژیه در بخش دیگری تصریح کرد: امروز باید بدانیم از طرفی خون همین شهدا نظام ما را بیمه و باعث ناامیدی دشمنان این نظام گردید و همه اسلام ناب و ولایت را امیدوار کرد و از آن روز تا کنون این نظام با قدرت و جدیت هرچه بیشتر مسیر اصلی خودش را بدون کوچکترین انحرافی ادامه می دهد که یکی از عوامل موثر را همانطور که گفتم باید خون همین شهدا بدانیم.

وی ادامه داد: هفته قوه قضائیه که با سالگرد شهادت این عزیزان همراه است از یکم تا هفتم تیر ادامه دارد و علت این نامگذاری را در این موضوع باید جستجو کنیم که در هفتم تیر سالار این 72 تن شهید آیت الله شهید بهشتی بودند که باید ایشان را معمار نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران بدانیم.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین گفت: هفته قوه قضاییه را فرصت مناسبی هم برای مردم و هم برای قوه قضاییه در جهت آشنایی با عملکرد قوه قضائیه در طول یکسال گذشته می دانیم. این فرصتی است برای قوه قضائیه که یکسال گذشته خودش را ارزیابی ضعف و قدرت کار خودش را پیدا و مسائل و تنگناهای خود را با مردم در میان بگذارد.

وی اضافه کرد: در این جهت سعی می کنم از ارزیابی دلسوزان نسبت به عملکرد خود آگاه شود و از حجم کار و سختی خود با مردم صحبت و آنها از این موضوع مطلع شوند.

برنامه های دستگاه قضا در هفته قوه قضائیه 

رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه درباره برنامه های این قوه در هفته قوه قضائیه گفت: در امسال نیز مانند سال های گذشته از اول تیر تا هفتم تیر برنامه هایی را تدارک دیده ایم که عمده این برنامه ها سخن گفتن با مردم و ارائه عملکرد، راهبردها و اشاره کوتاهی به برخی از مشکلات و کوتاهی ها در این مسیر است که بر اساس آن برنامه هایی هم برای ریاست قوه قضائیه و هم مسئولان عالی و مدیران  در نظر گرفته شده است.

معاون اول قوه قضاییه درخصوص برنامه های ریاست دستگاه قضا در هفته قوه قضائیه  نیز گفت: ایشان چند برنامه را در این هفته دارند که در روز اول تیر با حضور در رسانه ملی با مردم سخن خواهند گفت و به سوال خبرنگار مربوطه پیرامون عملکرد قوه قضائیه پاسخ خواهند داد.

وی اضافه کرد: دومین برنامه ایشان حضور در همایشی است که مدیران مختلفی از دستگاه های گوناگون و قوه قضائیه حضور دارند سخنرانی خواهند کرد و مطالب مهمی را برای حضار بیان خواهند کرد. قرار است در این همایش روسای قوای مجریه و مقننه نیز شرکت و نقطه نظرات خودشان را پیرامون انتظارات، خواسته ها و پیشنهادات بیان کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه گفت: رییس دستگاه قضا با جمع آوری گزارش های گوناگون از دستگاه های ذی ربط قضایی گزارشی را نیز در خدمت مقام معظم رهبری با حضور مسئولان عالی قضایی ارائه خواهند کرد.

معاون اول قوه قضائیه  ادامه داد: در این هفته رییس دستگاه قضا در برنامه خودشان قرار است بدون اطلاع در یکی از بخش های قوه قضائیه سرزده حاضر و مسائل گوناگون را مورد بررسی قرار دهند.

وی گفت: علاوه بر برنامه های ریاست دستگاه قضا، مسئولین و دیگر معاونین نیز برنامه های متعددی را در این هفته در نظر گرفته اند که اعم آنها سخن گفتن با مردم از طریق رسانه ملی و رسانه های مکتوب و غیرمکتوب است و روسای کل دادگستری تمام استان ها در نماز جمعه این هفته حاضر خواهند شد.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه بیان کرد: قرار است اینجانب بعنوان معاون اول قوه در نماز جمعه این هفته تهران به عنوان خطبه پیش از نماز سیاستها، عملکردها، محاسن و معایب را برای مردم تشریح  کنم.

تجدید میثاق با بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران 

وی اضافه کرد: حضور در مرقد حضرت امام ( ره) و تجدید میثاق با بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و ولایت و رسیدن حضور مقام معظم رهبری و ارائه گزارش یکی دیگر از برنامه های قوه قضاییه در این هفته می باشد که از رهنمودها و انفاس زکیه ولی فقیه همه مدیران آنجا بهره مند خواهند شد.

معاون اول دستگاه قضا یادآور شد: ما امسال اولین سالگرد رحلت حضرت آیت الله محمدی گیلانی را نیز داریم ایشان جایگاهی برجسته در طول سالیان دراز در قوه قضائیه داشتند که قرار است امسال بزرگداشتی به این مناسبت برگزار گردد.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضائیه دیدار با خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران دستگاه قضا را یکی دیگر از برنامه های دستگاه قضا در هفته قوه قضائیه معرفی کرد و گفت: آنها کسانی هستند که در این نظام و به خاطر این نظام در دستگاه قضا شهید و جانباز و یا در اسارت دشمن بودند.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه صحبت های خود گفت: می خواهم به بخشی از کارهایی که در سال 93 در قوه قضائیه انجام شده اشاره کنم از جمله اینکه برنامه ریزی جدی در قوه قضائیه صورت گرفت تا استفاده حداکثری از ظرفیت مدعی العموم که قانون اساسی به اختیارات آن اشاره دارد صورت گیرد هرچند همیشه و در سنوات گذشته از این اختیارات استفاده می شده است اما در این برهه زمانی و به لحاظ شرایط یک مطالعه مجدد انجام شد تا از همه ظرفیت های مدلی العموم که در زمینه پیشگیری و برخورد از آن در جهت احیای حقوق عامه و حقوق شهروندی و حقوق دولت و ملت استفاده کرد.

وی افزود: در ادامه به برخی از کارهای خوب و ارزشمندی که در سال 93 صورت گرفته است اشاره می کنم، از جمله قوه قضائیه حمایت بیشتری از سرمایه گذاری و فعالان اقتصادی را در دستور کار خود قرار داد زیرا در شرایط کنونی و ضرورت اقتصاد مقاومتی در قوه قضائیه تصمیم گرفته شد در جهت سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی و سیاست های کلی مقاومت اقتصادی قوه قضاییه بسترهای کمک به دولت و مجلس را مهیا کند ما شاهد هستیم در این مسیر مسئله معوقات بانکی در دستور کار قرار گرفت زیرا که این موضوع یکی از موضوعات بسیار تاثیرگذار در مسیر فعالیت های اقتصادی بود.

معاون اول قوه قضائیه گفت: در این مسیر با بانک ها رایزنی و صحبت هایی صورت گرفت و آنها مشکلات خودشان را بیان و اعلام آمادگی کردند و ما هم قول دادیم از ظرفیت های قانونی و مدعی العموم در این باره استفاده کنیم لذا با این اقدامات فضایی در کشور ایجاد شد، پول هایی که در دست برخی یا عده ای رسوب کرده بود و در مسیر اهداف ملت مورد استفاده قرار نمی گرفت مورد بررسی قرار گیرند و در همان روزهای اولیه بانک مرکزی لیست 575 نفر به قوه قضائیه ارائه کرد که جدیدا از این 575 نفر، بانک مرکزی نامه ای نوشتند و اعلام کردند با این اقدامات این افراد به 217 نفر تقلیل یافته است که این خود اقدام موثری است.

از تغییر کاربری های غیر مجاز و غیر اصولی جلوگیری کردیم

وی درباره تغییر کاربری های زمین ها گفت: دستگاه قضا سال گذشته در این زمینه ورود پیدا کرد و با همکاری و صحبت با دستگاه های ذی ربط، اقدامات مشترک خوبی را انجام داده است و از تغییر کاربری های غیر مجاز و غیر اصولی جلوگیری کرده است.

معاون اول قوه قضایی در ادامه تشریح عملکرد قوه قضاییه در سال 93 گفت: یکی از اقداماتی که در سال 93 شتاب گرفت توسعه، استفاده از خدمات نوین و خدمات الکترونیکی بود که به خوبی در حال حرکت در این مسیر هستیم که این خود صرفه جویی در بودجه و تسریع دسترسی به عدالت و غیره را فراهم می کند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه اضافه کرد: در این راستا سامانه ای در قوه قضائیه تهیه و برنامه ریزی شده است که کار آماری را انجام می دهد. حتما این آمار دقیق در مسیر برنامه ریزی های آتی در مورد انواع و اقسام جرم، اولویت های برنامه ها، شفافیت ها مورد استفاده قرار می گیرند و در گذشته نبود این آمار یکی از مشکلات قوه قضائیه بود.

وی گفت: اسم این سامانه آماری "سجا " است که آمارهای لازم را در اختیار ما قرار می دهد. این آمارها، آنالیز، تجزیه و تحلیل و براساس آنها برنامه ریزی خواهد شد که در هفته گذشته یک آمار از کل دادگستری ها، دیوان عدالت، دادستانی کل کشور، دیوان عالی ارائه شد که در آن نرخ بهره وری نسبت به سالهای گذشته مشخص شده بود و با آن یک حضور ذهنی نسبت به همه واحدهای قضایی بدست آمد که چند دستور مهم نسبت به آنها داده شد.

 حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه درباره لزوم سامانه الکترونیکی بیان کرد: ما سازمان بازرسی کل کشور را داریم که از بخش های اداری بازرسی می کنند. واحد ارزشیابی قضات داریم که از قضات بازرسی می کنند، معاون نظارت در دادستانی کل کشور داریم که از دادسراهای نظارت می کند، معاونت نظارت دیوان عالی کشور نیز از محاکم نظارت می کنند حفاطت اطلاعات قوه قضاییه نیز در همه بخش های ورود و نظارت می کنند و معاونت راهبردی که در سالهای اخیر تاسیس شده است بر بخشی از کارهای مدیریتی نظارت می کند اما هدف ما این است که بتوانیم به صورت الکترونیک در مرکز بسیاری از این نظارت ها را در زمان کوتاه با دقیق ترین وضع بررسی کنیم که امروز با فناوری جدید همه موضوعات در این سامانه ها وجود دارند و یک سامان نظارت الکترونیک طراحی شده است که بسیار می تواند مفید باشد و در سالم سازی محیط نقش داشته باشد.

سازمان ثبت در سال گذشته 57 میلیون خدمت ارایه کرده است

وی درباره عملکرد سازمان ثبت در سال 93 گفت: طی سال گذشته در این سازمان،  57 میلیون خدمات ارائه شده است که از این 57 میلیون 85 درصد آن به صورت الکترونیکی بوده است و در این مسیر 16 میلیون سند صادر شده که 76 درصد از آنها در طول یک روز یا کمتر از یک روز صادر شده اند.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: مسئله ای که در سال 93 به طور خاص مورد توجه قرار گرفته است موضوع آموزش بوده است، معاونت منابع انسانی ما در راستای اجرایی شدن برخی قوانین جدید همت کرد و 47 هزار و 160 نفر ساعت آموزش را اجرایی کرد.

وی افزود: چون در این قوانین جدید یکی از ویژگی آن نحوه آموزش ضابطین بود که حجم وسیعی از آن در سال 93 انجام شد و همچنین 4 میلیون و 350 هزار و 701 نفر ساعت آموزش برای کارکنان انجام گرفته است.

معاون اول دستگاه قضا تصریح کرد: مورد دیگری که در سال 93به طور ویژه به آن توجه شد بحث سلامت اداری و سالم سازی محیط قضایی بود. ما دستگاه های مختلفی داریم که نقش نظارتی را در قوه قضائیه انجام می دهند اما صورت پراکنده داشتند در این مسیر ما در ابعاد مختلف از سازمان بازرسی گرفته تا واحد ارزیابی قضات ارزیابی های الکترونیکی آشکار و مخفی را در دستور کار خودمان قرار دادیم که این مسائل بسیار مفید و موثر بودند.

وی اضافه کرد: بر مبنای این توجه ما مشاهده می کنیم که در سال 93 حفاظت قوه فعالتر شد و 40 واحد ستاد خبری تشکیل دادند و گزارشات گوناگون را دریافت می کردند.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد که همه دستگاههای موجود به صورت جدی به کار گرفته شدند تا هم بر متخلفین در دستگاه نظارت کنند و بدون هیچ اغماضی با متخلفین برخورد کنند. در این مسیر بعضی از قضات سلب مسئولیت قضایی و به برخی پرونده های کیفری آنها رسیدگی و تخلفات عده دیگر در دادگاه انتظامی قضات مورد بررسی قرار و برخورد گردید.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه همچنین تاکید کرد: ما در جهت امنیت سالم سازی دستگاه قضایی از کوچکترین تخلف نباید بگذریم و اگر کوتاهی کردیم باید تدارک ببینیم که تکرار نشود.

وی ادامه داد: دستگاه قضا برخورد با کسانی که خارج از این سیستم نیز به نحوی سلامت دستگاه قضا را تهدید می کنند و به آن لطمه وارد می کردند در دستور کار خود قرار داد. از جمله آنها افرادی بودند که پول می گرفتند و شهادت دروغ می دادند که حفاظت قوه قضائیه با همکاری سایر دستگاه ها این افراد را شناسایی و با انها برخورد کرد.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: با برخی از دلالها و کارچاقکن ها نیز که با جعل عنوان قصد اخاذی از مردم را داشتند برخورد شد و همچنین هماهنگی با کانون وکلا و مرکز مشاوران برای برخورد با وکلای متخلف صورت گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه خاطرنشان کرد: انشاالله با همین قوت در سال جدید این موضوعات را که به نحو مردم و اجرای عدالت است در دستور کار خودمان قرار می دهیم.

معاون اول قوه قضائیه گفت: ارتباط مردمی یکی از طرح هایی بود که در سال 93 آن در این قوه دنبال و پیگیری شد که و مردم می توانند  از طریق تلفن گویا و ازطریق وبسایت با این مرکز تماس بگیرند و  مشکلات و سوالات خودشان را مطرح کنند که این مرکز در سال 93 تقویت شد.

وی درباره آمار و عملکرد مرکز ارتباطات مردمی در سال 93 گفت: 2 میلیون و 88 هزار و 664 خدمت این مرکز ارائه کرده که از این عدد یک میلیون و 363 هزار و 248 مورد از طریق وبسایت بوده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: این قوه در جهت توجه به آموزش عمومی، سالم سازی محیط و ارتقای فرهنگ در داخل قوه قضاییه معاونت فرهنگی قوه قضائیه را که در سال های قبل تاسیس شده بود در سال 93 مورد توجه ویژه قرار داد و حتی با وجود تنگناهای بودجه در سال 94 از بخش های دیگر کنده و به این بخش به دستور ریاست قوه قضاییه افزوده ایم وساختار معاونت فرهنگی توسعه یافته است.

وی افزود: قرار است در کل دادگستری ها معاونت فرهنگی در نظر گرفته شود و همه مجموعه مکلف اند در برنامه های این معاونت حضور یابند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: یکی دیگر مسائل که مورد توجه قوه قضائیه قرار دارد بحث پیشگیری از وقوع جرم است که ما آن را مقدم بر درمان می دانیم که تنها بر عهده قوه قضائیه نیست، دولت، مردم و همه دستگاهها باید در این مسیر کمک کنند تا این پیشگیری موفق باشد.

باید پیشگیری را در دستور  کار خود قرار دهیم

وی اضافه کرد: اگر می خواهیم زندان ها خلوت شود اگر می خواهیم زوج های جوان برای برخی مشکلات به زندان نروند باید پیشگیری را در دستور کار خود قرار دهیم باید دولت، مجلس و قوه قضائیه و مردم در این مسیر تعامل و همکاری داشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه همچنین گفت: قوه قضائیه در سال 93 یک مدیر پرانرژی، فعال و با تجربه را برای معاونت پیشگیری در نظر گرفت و به لحاظ اهمیت مسائل از فردی استفاده شد که یک نیروی فعال و پر انرژی است و بودجه آن را در سال 94 به دلیل این اهمیت افزایش داده ایم.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: به دلیل اهتمام ویژه که ریاست قوه به مسئله پیشگیری دارند ساختار پیشگیری در همه استانها گسترش یافت و به عنوان معاونت پیشگیری معرفی شد.

وی در ادامه صحبت های خود با تشکر از اصحاب رسانه گفت: جا دارد که به طور ویژه از همه شما تشکر کنم که در جهت افزایش آگاهی رسانی های مردمی و در جهت کمک به مردم و قوه قضاییه بسیار موثر بوده اید. و حتما می دانیم که شما یار و مددکار ما خواهید بود.

پرسش و پاسخ 

معاون اول دستگاه قضا در ادامه برنامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر بخواهید به عملکرد قوه قضائیه در سال 93 نمره دهید چه نمره ای را خواهید داد گفت: اینکه انسان بخواهد به خودش نمره دهد کار بسیار سختی است چون انسان حب نفس دارد اما این را می توانم در این باره بگویم خانواده قوه قضائیه در حال جهاد هستند و کار قضا کار بسیار سختی است و امروز ما ابزار و امکانات لازم در اختیار نداریم ولی همه مسئولین نهایت تلاششان را در این قوه انجام میدهند بنابراین می توانم بگویم من نمره خوبی به عملکرد قوه قضائیه می دهم.

قانون دادرسی جدید از اول تیرماه اجرایی می شود

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به نظر شما ویژگی های قانون آیین دادرسی جدید در چیست و اینکه آیا این قانون باتوجه به برخی ایراداتی که حتی از سوی رییس قوه قضائیه گرفته شده است در اول تیر ما اجرایی خواهد شد یا نه بیان کرد: این قانون حتما اول تیرماه اجرایی خواهد شد زیرا در خود قانون پیش بینی شده است آئین نامه هایی باید برای این قانون نوشته شود و ظرف 3 تا 6 ماه مهلت دارند نوشته شود و هنگامی که ما می گوییم اجرا می شود به این سطح نیست که از اول تیر ماه همه اجزای این قانون اجرایی خواهد شد زیرا برخی از مواد آن نیاز به آیین نامه دارد.

وی افزود: ولی حتما این قانون در اول تیرماه اجرایی خواهد شد و تاخیری نخواهد داشت و یکی از نهادهایی که قرار است در زمینه آیین نامه‌ها کاری را انجام دهد وزارت دادگستری است و معاون حقوقی و معاون اول نیز در این مسیر در حال انجام برخی از کارها هستند و تلاش این است که آیین نامه ها ظرف 3 تا 6 ماه آماده شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه گفت: هرچند برخی تمهیدات نیز در این مسیر وجود دارد و شاید به عدم بودجه برگردد که حتی اگر بودجه ای که تصویب شده است، کل آن را بدهند ما باز هم مشکلاتی را داریم.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین ویژگی های آیین دادرسی جدید رعایت حقوق شهروندی در ابعاد مختلف آن در این قانون است.

معاون اول قوه قضائیه درباره ایراد ریاست قوه به قانون آیین دادرسی گفت: هر قانونی که تصویب شود ما آن را قبول داریم و آن را اجرا می کنیم و اگر اشکال و ایرادی داشته باشیم از طریق قانون آن را پیگیری می کنیم. بنابراین برخی از مواد قانون که احساس می کردیم شاید مشکلات جدی را ایجاد کند و قابلیت اجرا نداشته باشد، پیشنهاد کردیم در مجلس اصلاح شود که به صورت اصل 85 رسیدگی شد و مورد بررسی قرار گرفت.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در سال گذشته لوایحی توسط قوه قضائیه به دولت ارسال شده بود اما دولت در ارسال آنها به مجلس کوتاهی کرده بود، گفت: در سنوات گذشته براساس آنچه که در قانون اساسی وجود دارد لوایج قضایی را باید قوه قضائیه تهیه و از طریق دولت به مجلس ارائه می‌کرد؛ اما در گذشته دولت ها به هر دلیلی برخی لوایح را به مجلس ارائه نمی کردند یا با تاخیر فراوان ارائه می کردند؛ از جمله این لوایح لایحه پلیس قضایی و لایح جامع وکالت بود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه اضافه کرد: این موضوع در مجلس مطرح و قرار شد اگر دولت ظرف 3 الی 6 ماه لایحه قوه قضائیه را به مجلس ارائه نکرد خود قوه قضائیه بتواند لایحه را به مجلس ارائه کند. بنابراین مشکل حل شده است و دولت نمی تواند لایحه قضایی را به مجلس ارائه نکند چون اگر نفرستد خود قوه قضائیه می تواند مستقلا این کار را انجام دهد.

معاون اول دستگاه قضا خاطرنشان کرد: بحث دیگری که در این باره مطرح است این است که آیا دولت می تواند در لایحه قضایی برای ارسال به مجلس در اختیار آن قرار دارد دخالت کند که این خود تفسیر زیادی دارد که براساس نظریه شورای نگهبان دولت حق دخالت در لایحه قضایی را ندارد اما این امروز خود یک بحث اختلافی است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما قبول دارید به خاطر کمبود امکانات برخی از نقاط مثبت قانون دادرسی کیفری جدید برداشته شده است از جمله اینکه انجام تحقیقات توسط بازپرس انجام گیرد و توسط ضابط صورت نگیرد یا اینکه قوه قضائیه درخواست دیگری برای اصلاح برخی موارد این قانون داشت که با آن موافقت نشد؟ گفت: این لایحه که بسیار زمان برد و به تصویب رسید قرار بود در آبان ماه سال گذشته اجرایی شود و زمانی که مجلس آن را تصویب و به شورای نگهبان ارسال کرد، لایحه آیین دادرسی سازمان قضایی نیروهای مسلح و آیین دادرسی الکترونیکی نیز در مجلس بود و شورای نگهبان یکی از اشکالاتی که گرفت در این خصوص بود و قرار شد این قانون از یکم تیرماه اجرایی شود.

وی افزود: قوه قضائیه همانطور که گفتم نسبت به برخی از موضوعات نقطه نظراتی داشت و از طریق مجلس آنها را مطرح کرد اما مجلس حاضر نبود قانونی را که اجرایی نشده است، اصلاح کند؛ اما پذیرفت تعداد خاصی از مواد را اصلاح کند. برخی از مواردی که اصلاح شده است از جمله بحث دادیار و بازپرس نیاز به بودجه دارد.

در هر حوزه قضائی دادستان می تواند هر تعداد دادیار که بخواهد در اختیار بگیرد

معاون اول قوه قضائیه گفت: در هر حوزه قضایی دادستان می تواند هر تعداد دادیار که بخواهد برای کمک به تحقیقات در اختیار داشته باشد اما بازپرس اختیاراتی بالاتر از دادیار دارد و در مواردی مستقلا خود تصمیم می گیرد و لازم نیست که در همه موارد نظر موافق دادستان را همراه داشته باشد طبعا در این ماده که اصلاح نشده است بسیاری از دادیارهای ما باید تبدیل به بازپرسی شوند و بازپرس کافی نداشتیم بنابراین یکی از موارد قابل اصلاح همین موضوع بود که انشاءالله باید ببینیم شورای نگهبان و مجلس چه چیزی را تصویب می کنند.

محسنی اژیه در پاسخ به این سئوال که چرا قوه قضائیه در بخش آموزش عمومی و برخی از نظارت ها به خصوص در حوزه های بنگاه داری اقداماتی را به صورت واضح انجام نداده است گفت: بخش آموزش بسیار مورد توجه قوه قضائیه قرار دارد و کارهای خوبی در این حوزه صورت گرفته است اما بحث نظارت همه آن وظیفه دستگاه قضایی نیست.

وی تصریح کرد: خود مردم باید بسیاری از مسائل را مورد توجه خودشان قرار دهند و از آن آگاه باشند تا برخی مشکلات برای آنها به وجود نیاید و ما نمی توانیم قائم مقام و متولی همه کارها باشیم زیرا که همه کارها ناظر و متولی دارند.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: اما به لحاظ اهمیت اگر جایی احساس شود عموم مردم با مشکلی مواجه شده اند طبیعی است که در آنجا قوه قضائیه به عنوان مدعی العموم وارد می شود اما این طور نیست که ما قانونا بتوانیم بر هر دستگاهی نظارت کنیم.

وی گفت: در برخی موارد خود مردم می دانند نباید کاری را انجام دهند و می دانند آن کار درست نیست مثلا ما با پرونده ای مواجه هستیم که 10 هزار شاکی دارد آیا همه آنها نمی دانستند بنابراین مردم باید خودشان کمی دقت کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی بحث هایی راجع به قوه قضائیه، عملکرد این قوه و حتی شخص شما، پرونده مهدی هاشمی و غیره مطرح می شود چرا قوه قضائیه سعی نمی کند از طریق اطلاع رسانی درست به این مسائل پاسخ دهد؟ گفت: اگر دستگاه و مسئولین بخواهند صبح تا شب به اینگونه مسائل پاسخ دهند دیگر به کار اصلی خود نمی رسد اصلا قصد برخی این است که با طرح برخی از موضوعات ما را با خودمان سرگرم کنند.

سخنگوی دستگاه قضا درباره نقش رسانه ها گفت: رسانه ها باید سعی کنند برخی موارد را صحیح برای مردم تبیین کنند به طور مثال مطرح شده است که چرا طرف برای فوت همسرش مرخصی آمده است؟ من به یاد ندارم کسانی مانند اینگونه محکومین که امکان فرار آنان وجود ندارد برای فوت پدر، مادر و همسرشان به مرخصی نیایند.

این مقام دستگاه قضا افزود: بنابراین یک زندانی که در زندان است، حقی نیز دارد و نباید توقعات بیش از حد در این باره مطرح شود زیرا باید حقوق آنها هم رعایت شود.

وی درباره پرونده مهدی هاشمی نیز گفت: من توضیحات مفصلی را در این باره ارائه کرده ام ما دو قانون داشتیم یکی قانون قبل از سال 92 یکی قانون مجازات بعد از سال 92 اجرا می شود. در قانون قبل از سال 92 این چنین بود که هرکس جرایم متعددی را مرتکب می شود برای هر جرم مجازات می شود و آن را باید متحمل شود .اما در قانون فعلی که از اردیبهشت سال 92 قابلیت اجرایی یافته است اگر کسی دارای جرایم متعدد است مجازات های متعدد برای آن صورت می گیرد اما در مقام اجرا تنها مجازات اشد برای او اجرایی می شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژیه گفت: به طور مثال اگر کسی دو جرم داشته باشد در هر دو مجازات می شود اما در مقام اجرا مجازات اشدتر اجرایی می شود اما مسئله ای که در این باره مطرح است این است اگر کسی قبل از اجرایی شدن این قانون جرایمی را مرتکب شده است و پرونده ای بر آن باز نشده است و بعد از اجرا شدن قانون جدید پرونده ای بر آن باز شده است و می خواهد مجازات شود آیا به قانون قبل باید مجازات شود یا به قانون فعلی؟ در قانون این مسئله پیش بینی شده است که نمی شود عطف به ما سبق کرد و آن را مجازات کرد مگر اینکه این قانون خفیف تر از قانون فعلی باشد که در خود قانون مصوب سال 92 به این مسئله اشاره شده است.

معاون اول قوه قضائیه گفت: در قانون فعلی تصویب شده است که اگر کسی دو جرم متعدد داشته باشد برای دو جرم مجازات می شود اما در مقام اجرا اشدتر اجرا می شود و اگر کسی سه جرم داشت برای هر سه جرم باید اشد مجازات تعیین شود اما در مقام اجرا اشد اجرا می شود اما اگر کسی 4 جرم متعدد داشته باشد، اشد هر کدام از آنها مجازات می شود علاوه بر آن قاضی می تواند تا نصف آن مجازات را به آن اضافه کند.

وی گفت: آقای مهدی هاشمی 3 جرم داشت، اولین اختلاس تواما با جعل، 7 تا 10 سال مجازات دارد که براساس قانون قبلی 7 سال در نظر گرفته می شد. دومین جرم ارتشاء است که مجازات آن 5 تا 10 سال می باشد که براساس قانون قبلی 5 سال مجازات داشت که حداقل جرم بود و سومین جرم، جرایم امنیتی بود که بین 2 تا 5 سال بود که قاضی برای ایشان 3 سال را انتخاب کرد. در این صورت اگر قرار بود طبق قانون قبلی  مجازاتش اجرایی شود، 15 سال بود. سوالی که باید اینجا مطرح شود این است که آیا در مورد ایشان باید قانون قبلی اجرا شود یا قانون فعلی که در این موضوع کاملا اختلاف نظر است.

وی افزود: اگر حقوقدانان قائل شوند که قانون جدید اخف از قانون قدیم است که حتما باید این قانون اجرایی شود و اگر قائل شوند که قانون جدید  شدیدتر است باید حتما قانون قبلی اجرایی شود و بسیاری از حقوقدانان قائل هستند قانون فعلی اخف از قانون قبلی است. بنابراین باید آن قانون اجرا شود. حالا که این قانون می خواهد اجرا شود 3 جرم است که مجازات آن در اختلاس 10 سال، در ارتشاء هم  10 سال و در جرایم امنیتی 5 سال در نظر گرفته شد که سر جمع 25 سال می شود اما در مقام اجرا که اشدتر اجرایی می شود 10 سال است که در این صورت اگر اجرای مجازات را در نظر بگیریم قانون جدید نسبت به قانون گذشته اخف تر است و باید آن را مورد توجه قرار داد زیرا در قانون قدیم باید 15 سال اجرایی می شد.

سخنگوی دستگاه قضا در پایان در پاسخ به این سوال که آیا وی بازداشت شده  یا نه گفت: هنوز نه. پرونده وی در مرحله اجرای احکام و دادسرا قرار دارد.

منبع : خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.