دوشنبه, 29 بهمن 1397 :: Monday, 18 February 2019
  • شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    شهادت یک فلسطینی در مرکز غزه

    وزارت بهداشت فلسطین از شهادت یک فلسطینی بر اثر شلیک گاز اشک آور نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق منطقه «البریج» واقع در مرکز غزه خبر داد.
 
کد خبر: 46465

همسر ملکه دانمارک درگذشت

همسر ملکه دانمارک درگذشت
شاهزاده هنریک پس از سال‌ها نارضایتی از عنوان خود در خانواده سلطنتی دانمارک، در ۸۳ سالگی درگذشت.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از ای‌بی‌سی، شاهزاده هنریک دانمارک که به طور عمومی نارضایتی خود از نابرابری اجتماعی با همسرش -مارگریت دوم (ملکه دانمارک)- اعلام کرده بود در 83 سالگی درگذشت. شاهزاده هنریک حتی وصیت کرده بود در کنار همسرش دفن نشود.

خانواده سلطنتی در بیانیه‌ای اعلام کرد «شاهزاده در آرامش و در خواب در کاخ فردنزبورگ درگذشت و ملکه و دو پسرش در کنار او بودند».

دو هفته پیش مشخص شد او از یک تومور خوش‌خیم رنج می‌برد، زمانی که هنریک در سفر به مصر بیمار شد در بیمارستان بستری شد. کمی قبل از مرگش از بیمارستان به کاخش –جایی که می‌خواست لحظات پایانی عمرش را در آنجا بگذراند- منتقل شد.

شاهزاده هنریک در اوت 2017 با سنت‌شکنی از رسمی 459 ساله اعلام کرد تمایلی به دفن شدن در کنار ملکه (همسرش) ندارد. این موضوع بحث‌های زیادی را در پی داشت. هنریک اعلام کرده بود از اینکه ملکه هرگز اعلام نکرد که با او همرتبه است، ناراحت است. کمی بعد از آن کاخ سلطنتی اعلام کرد که هنریک دچار زوال عقلی شده است. او همواره از اینکه عنوان «پادشاه» از او دریغ شده بود، ابراز ناراحتی می‌کرد.

طبق رسوم دانمارک زمانی‌ که یک شاهزاده مرد به پادشاهی می‌رسد همسر او نیز عنوان ملکه می‌گیرد؛ اما زمانی که یک شاهزاده زن ملکه می‌شود، همسرش عنوان پادشاهی نمی‌گیرد.

پس از اینکه همه‌پرسی دانمارک در سال 2009 از برابری جنسیتی در روند جانشینی سلطنتی حمایت کرد، هنریک گفت : «امیدوارم مردها هم با زن ها برابر شوند». این گفته حمایت برخی در پارلمان از او را برانگیخت. اما هرگز قانونی برای دادن عنوان پادشاهی به او تصویب نشد.
شاهزاده هنریک که بود؟

هنریک تا پنج سالگی در هندوچین فرانسه زندگی کرد. او در دانشگاه‌های پاریس درس خواند و زبان‌های ویتنامی و ماندرین را آموخت. او همچنین یک سال را (از 1958 تا 1959) در ددانشگاه هنگ کنگ گذراند.

هنریک که یک نوازنده پیانوی بسیار مشتاق بود، در سال 1934 در فرانسه به دنیا آمد و در سال 1967 با همسرش ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو پسر است. هنریک در موسسات زیادی فعال بود؛ شعر، کتاب و خاطرات می‌نوشت. او همچنین در سال 1999 یک کتاب درباره غذاهای فرانسوی نوشت. هنریک و همسر او یک کاخ در جنوب غربی فرانسه دارند که تابستان‌ها به آنجا می‌رفتند.

منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.