• فرصت ۶۰ روزه در سراشیبی

  فرصت ۶۰ روزه در سراشیبی

  از آن فرصت ۶۰ روزه‌ای که ایران به کشورهای باقی مانده در برجام خصوصاً تروئیکای اروپایی (آلمان، فرانسه، انگلیس) داده بود، حدود ۳۵ روز گذشته و تنها ۲۵ روز باقی مانده است. این در حالی است که در این مدت، اروپایی‌ها بجای اقدام عملی و ملموس در جهت انتفاع اقتصادی ایران از برجام، همچون یک سال گذشته، صرفا حرف درمانی و لفاظی کرده‌اند.  
دوشنبه, 27 خرداد 1398 :: Monday, 17 June 2019
 • آژیر خطر شیشه های کاخ سفید را می لرزاند

  آژیر خطر شیشه های کاخ سفید را می لرزاند

  وضع تحریم پتروشیمی آخرین حلقه از جنگ یا به عبارت بهتر تروریسم اقتصادی دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران است. اقدامات مختلف واشنگتن برای به زانو درآوردن تهران چنان شتابزده است که گویی رئیس جمهوری آمریکا برای گریز از شکست، صبر و قرار از کف داده است.
 
کد خبر: 46051

حمایت ۹۴درصدی مردم ایران از برنامه موشکی در نظرسنجی دانشگاه مریلند

حمایت ۹۴درصدی مردم ایران از برنامه موشکی در نظرسنجی دانشگاه مریلند
بیش از ۹۴ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی دانشگاه آمریکایی حمایت خود را از توسعه برنامه موشکی ایران اعلام کردند.
پایگاه خبری ریشه

مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی دانشگاه مریلند بامداد شنبه نتایج کامل نظرسنجی اخیر خود که توسط مرکز نظرسنجی IranPoll انجام شده را منتشر کرد.

یافته‌های این نظرسنجی نشان می‌دهد 94.9 درصد از گروه نمونه توسعه برنامه موشکی ایران را «بسیار مهم» و «تا حدی مهم» ارزیابی کرده‌اند. 

73.8 از شرکت‌کنندگان در پاسخ به این سوال که «به نظر شما، ساخت موشک تا چه اندازه برای کشور شما مهم است» گزینه «بسیار مهم» را انتخاب کرده‌اند. 21.1 درصد آن را «تا حدی مهم» دانسته‌اند.

1.7 درصد گفته‌اند این موضوع «چندان مهم نیست»، 2.3 درصد گفته‌اند «اصلا مهم نیست» و 1.2 درصد پاسخ «نمی‌دانم» را انتخاب کرده‌اند یا از پاسخ به سوال خودداری کرده‌اند.

سوال-به نظرتان برای کشور شما ساخت موشک تا چه اندازه مهم است؟

 

گزینه‌ها ژانویه 2018
خیلی مهم است 73.8%
تا حدی مهم است 21.1%
چندان مهم نیست 1.7%
اصلا مهم نیست 2.3%
نمی‌دانم/بی‌پاسخ 1.2%

منبع: نظرسنجی دانشگاه مریلند و IranPoll

افرادی که توسعه برنامه موشکی ایران را «مهم» دانسته‌اند به یک سوالِ تشریحی درباره دلیل مهم بودن این موضوع پاسخ داده‌اند. در این میان، «دفاع از ایران در برابر دشمنان» با 32.7 درصد بیشترین درصد پاسخ‌ها را به خود اختصاص داده و بعد از آن «جلوگیری از حمله دیگران به ایران» (16.3%) و «حفظ یا افزایش امنیت ایران» (14.8%) در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. 

اکثریت شرکت‌کنندگان در این پیمایش (56.7%)  همچنین با ایده مذاکره بر سر برنامه موشکی ایران، حتی در صورت تهدید آمریکا و اروپا به تحریم مخالفت کرده‌اند. سوالی که از شرکت‌کنندگان پرسیده شده و توزیع پاسخ‌ها را در زیر ببینید. 

سوال- همان‌طور که احتمالاً می‌دانید شورای امنیت سازمان ملل از ایران خواسته وارد فعالیت‌های مرتبط با توسعه موشک‌هایی که برای حمل سلاح‌های هسته‌ای ساخته شده‌اند نشود، زیرا این کار خلاف قطعنامه‌های شورای امنیت و روح برجام خواهد بود. ظرف چند سال گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چندین موشک آزمایش کرده. آمریکا و کشورهای اروپایی با در توجه به درخواست شورای امنیت، از ایران خواسته‌اند آزمایش‌های موشکی را متوقف کند و به همین دلیل ایران را به اعمال تحریم های جدید تهدید کرده‌اند. ایران، در مقابل اصرار می‌کند که هیچ‌کدام از این موشک‌ها برای حمل سلاح‌های هسته‌ای ساخته نشده‌اند و درخواست‌ها برای متوقف کردن آزمایش موشک‌های خود را متوقف نکرده است. با در نظر گرفتن این موضوع، به نظر شما ایران باید کدام یک از مواضع زیر را بگیرد؟  

موضع ایران ژوئن 2017 ژانویه 2018
ایران بایستی به آزمایش موشک‌های هسته‌ای ادامه دهد و اصرار کند که این موضوع قابل مذاکره نیست. 54.8 56.7
ایران باید آزمایش موشک‌های بالستیک را ادامه بدهد اما برای اعتمادسازی در زمینه اینکه موشک‌ها برای حمل سلاح‌های هسته‌ای ساخته نشده‌اند مذاکره کند.  31.3 28.5
ایران باید آزمایش موشک‌های بالستیک را تا زمان اعتمادسازی درباره اینکه این موشک‌ها برای حمل سلاح هسته‌ای ساخته نشده‌اند، متوقف کند. 12.7 10.6
نمی‌دانم/بی‌پاسخ 1.2 4.2

منبع: نظرسنجی دانشگاه مریلند و IranPoll

منبع: خبرگزاری فارس
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.