پنجشنبه, 7 مرداد 1400 :: Thursday, 29 July 2021
 
کد خبر: 44965

موضع گیری سیدحسن نصرالله در مورد اغتشاشات اخیر ایران

موضع گیری سیدحسن نصرالله در مورد اغتشاشات اخیر ایران
دبیر کل حزب الله لبنان گفت: مشکل کنونی در داخل نظام نیست چرا که همه جریان‌ها در داخل این نظام با یکدیگر متحد هستند و این مشکل به دلیل ورشکستگی برخی از موسسات مالی بوده و این اعتراضات هیچ ارتباطی با مسائل سیاسی نداشته است.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از صدا و سیما، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در گفتگو با المیادین اعلام کرد: اوضاعی که در ایران وجود دارد به خوبی جمع شد و اعتراضات در این کشور به مانند تحولات سال ۲۰۰۹ نبوده است.

وی افزود: مشکل کنونی در داخل نظام نیست چرا که همه جریان‌ها در داخل این نظام با یکدیگر متحد هستند و این مشکل به دلیل ورشکستگی برخی از موسسات مالی بوده و این اعتراضات هیچ ارتباطی با مسائل سیاسی نداشته است.

رهبری در ایران با آرامش با بحران رفتار کرد

دبیر کل حزب الله لبنان در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: برخی از نیرو‌های سیاسی وارد صحنه بحران در ایران شدند و از تظاهرات‌ها بهره برداری کردند و به آن جهت سیاسی دادند.

وی افزود: رهبری در ایران با آرامش با بحران رفتار کرد و صف معترضان از آشوبگران جدا شد.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: اغلب مردم در ایران درباره سیاست‌های خارجی همراه موضعگیری مقامات این کشور هستند. سیاست مقامات ایران بر اصول دیپلماتیک استوار است و سیاست‌های خارجی را برای مردم تشریح می‌کند.

وی افزود: اگر از مردم ایران خواسته شود که به مقاومت کمک مردمی کنند سریعا به آن پاسخ مثبت خواهند داد.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: ارزیابی‌های اطلاعاتی در آمریکا و اسرائیل تأکید می‌کرد که همه چیز در ایران به پایان رسیده است. امید‌های ترامپ و معاونش و دولت آمریکا و نتانیاهو و اسرائیل و مقامات سعودی درباره ایران به ناامیدی تبدیل شد.

وی افزود: پایگاه مردمی مقاومت نباید از موضوعاتی که رسانه‌های غربی درباره ایران نقل می‌کنند تأثیر بپذیرد.

تصمیم ترامپ درباره قدس به معنای پایان کار اسرائیل است

سید حسن نصر الله گفت: تصمیم ترامپ درباره قدس به معنای پایان کار اسرائیل است. تصمیم ترامپ به اصل روند صلح ضربه زد و آن را پایان داد.

وی افزود: ترامپ به قدسی اهانت کرد که نقطه اشتراک همگان بود و امور آن به میلیون‌ها مسلمان و مسیحی ربط داشت. روند صلح با تصمیم ترامپ و رأی حزب لیکود و قانون کنست اسرائیل پایان یافت.

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: روش سازش و تسویه حساب سیاسی هرگز به نتیجه نمی‌رسد. تنها راه حل، مقاومت است که دستاورد‌ها و پیروزی‌های بزرگی کسب کرده است.

تلاش ما و گروه‌های فلسطینی اقدام بر اساس نقطه تفاهم‌ها است

نصرالله افزود: دیدار‌های اخیر با گروه‌های فلسطینی با هدف متحد شدن و از بین بردن اختلاف‌ها صورت گرفت. من با بیشتر گروه‌های فلسطینی دیدار کردم که آخرین مورد آن، دیدار با رهبران جنبش فتح در روز شنبه گذشته بود. تلاش ما و گروه‌های فلسطینی اقدام بر اساس نقطه تفاهم‌ها است و تلاش‌ها در راستای تشکیل هیچ گونه صف بندی نیست. موضوع اصلی دیدار‌ها با گروه‌های فلسطینی قدس بود و اصل هماهنگی در همه زمینه‌ها را با تمام گروه‌های فلسطینی تنظیم کردیم. با گروه‌های فلسطینی در مورد فعالسازی انتفاضه در داخل و خارج فلسطین و راه‌های حمایت از آن گفتگو کردیم.

ایران از خانواده‌های فلسطینی حمایت مالی کرد و همچنان به این مسیر ادامه می‌دهد

دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: ایران از خانواده‌های فلسطینی حمایت مالی کرد و همچنان به این مسیر ادامه می‌دهد. انواع حمایت‌های خارجی به انتفاضه مردم فلسطین تقدیم خواهد شد.

نصر الله افرود: ما واسطه تقدیم حمایت‌های مالی از گروه‌های فلسطینی نیستیم و ایران افتخار می‌کند که از این گروه‌ها حمایت مالی می‌کند. ترامپ ایران را به خاطر حمایت از گروه‌های فلسطینی مجازات می‌کند. گروه‌های مقاومت در داخل فلسطین باید تسلیحات داشته باشند و حمایت از آنان یک وظیفه است نه واکنش. ما برای استفاده از هرگونه فرصت حمایت و ارائه تسلیحات به مقاومت در فلسطین تردید به خود راه نمی‌دهیم.

وی گفت: جنبش فتح موافقت خود را با انتفاضه اعلام و تأکید کرد در این زمینه یک طرف اصلی خواهد بود. گروه‌های فلسطینی در کرانه غربی و نوار غزه و خارج فلسطین با هم هماهنگی دارند و این هماهنگی در بهترین حالت خود قرار دارد. گروه‌های فلسطینی از ما درخواست کمک نکرده اند. نمی‌توانیم همه محور مقاومت را به انتخاب یک گزینه واحد مجبور کنیم، به ویژه با وجود اینکه طرح‌هایی در منطقه در حال آماده سازی است.

ترامپ منطقه را به یک مسیر جدید پیش می‌برد

نصرالله تصریح کرد: ترامپ منطقه را به یک مسیر جدید پیش می‌برد و ملت فلسطین هرگز تسلیم نخواهد شد. همه ملت فلسطین در مورد اینکه قدس پایتخت کشور فلسطین است اتفاق نظر دارند و از آن کوتاه نمی‌آیند.

دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: گزینه مقاومت یک جنگ کلاسیک نیست و شیوه مقاومت، فرسوده کردن دشمن و کسب دستاورد‌های بیشتر است. طرح و برنامه ما، در پیش گرفتن جنگ نیست بلکه مقاومت است، ولی ترامپ و نتانیاهو منطقه را به سوی جنگ پیش می‌برند.

محور مقاومت باید برای جنگی که ممکن است ترامپ و نتانیاهو آن را تدارک ببینند آماده باشند

نصرالله افزود: محور مقاومت باید برای جنگی که ممکن است ترامپ و نتانیاهو آن را تدارک ببینند آماده باشند. این جنگ ممکن است شامل جنگ در نوار غزه یا لبنان یا سوریه شود. محور مقاومت باید برای چنین جنگی برنامه ریزی داشته باشد و تلاش کند تهدید را به فرصت تبدیل کند. مسئولیت محور مقاومت این است که خود را برای تبدیل جنگ احتمالی به فرصتی تاریخی آماده کند. یکی از مهمترین عناصر جنگ با دشمن استفاده از اصل غافلگیری است و مقاومت حق استفاده از اصل غافلیگری در میدان را برای خود محفوظ می‌داند. مقاومت به صورت مداوم برای دستیابی به هرگونه تسلیحاتی که پیروزی را در جنگ احتمالی آینده ممکن می‌سازد تلاش می‌کند. ما باید برای هرگونه جنگ احتمالی در آینده، اقدامات غافلگیر کننده و تسلیحات پیشرفته داشته باشیم.
نصر الله در مورد شعار «به سوی قدس می‌رویم و میلیون‌ها شهید تقدیم می‌کنیم» گفت: این شعار و این گزینه تابع شرایط و تحولات است. اقدامات ترامپ ملت فلسطین را درباره گزینه مقاومت و اینکه هیچ گزینه‌ای به جز آن برای آزادسازی فلسطین وجود ندارد، متحد کرد.

وی تصریح کرد: مقاومت در لبنان از هر زمان دیگری نیرومندتر است.

در صورت حمله اسرائیل به سوریه، در دفاع از این کشور تردید نمی‌کنیم

دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد: یمن نیز برای پیوستن به محور مقاومت که از ایران و فلسطین و سوریه و لبنان تشکیل شده اعلام آمادگی کرده است. کسی که داعش را شکست داده است به آسانی می‌تواند ارتش اسرائیل را نیز شکست دهد. ارتش اسرائیل ضعیف است و قدرت آن با قدرت داعش که شکستش دادیم قابل مقایسه نیست. اگر حمایت امریکا از داعش نبود ما در مدت زمان کمتری می‌توانستیم این گروه را شکست دهیم.

نصر الله افزود: حزب الله از نقاط ضعف اسرائیل آگاه است. اگر سراسر جهان اسرائیل را به رسمیت بشناسند ما این کار را نخواهیم کرد. دولت جرج بوش و باراک اوباما و چند کشور اروپایی تلاش کردند با ما ارتباط داشته باشند. ما با برخی از دستگاه‌های اطلاعاتی اروپایی همکاری اطلاعاتی داشتیم.

با یک پیروزی بزرگ در سوریه مواجه هستیم، اما پیروزی نهایی نیست

وی گفت: چند هفته پیش با بشار اسد دیدار کردم. ما با یک پیروزی بزرگ در سوریه مواجه هستیم، اما پیروزی نهایی نیست. پایان جنگ در سوریه حداقل به یک یا دو سال زمان نیاز دارد. بشار اسد تا پایان دوره ریاست جمهوری در منصب خود باقی می‌ماند و ممکن است دوباره خود را برای ریاست جمهوری نامزد کند. خارج شدن حزب الله از سوریه منوط به نتیجه جنگ در این کشور و محقق شدن اهداف ورود به این جنگ و تصمیم کادر رهبری سوریه است. ما با کرد‌های سوریه در مواردی تماس و ارتباط سیاسی و احیانا میدانی داشته ایم. ما در دفاع از سوریه اگر مورد حمله اسرائیل واقع شود تردید نمی‌کنیم.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.