شنبه, 6 آذر 1400 :: Saturday, 27 November 2021
 
کد خبر: 39192

نقدی بر همه اختیارات یک سرمربی

نقدی بر همه اختیارات یک سرمربی
چند روز پیش صفحه فیس بوک کارلوس کی روش با انتشار یک بیانیه جدید به عنوان اولین بیانیه پس از صعود به جام جهانی بروز شد. در این سال ها اهالی رسانه و فوتبال دوستان به بیانیه ها و درگیری های لفظی کی روش با دیگران عادت کرده اند. اتفاقی که هیچ گاه به نفع فوتبال ما نبوده و نخواهد بود.
پایگاه خبری ریشه

درگیری میان مربی تیم ملی با عوامل مختلف در فدراسیون فوتبال مسئله تازه و قابل انکاری نیست. روز های اول حضور کی روش در ایران، عباس ترابیان که نقش زیادی در انتخاب مربی پرتغالی داشت با اخلاق عجیب و خاص مربی  البته بسیار موفق  تیم ملی کنار نیامد و از سرپرستی تیم ملی کنار رفت.

 

پس از آن نوبت به محمد نبی رسید تا با کی روش به اختلاف بخورد، فردی که کی روش در بیانیه اخیرش به عنوان فرد محبوبش برای تصدی دبیرکلی فدراسیون نام برده است! ادامه درگیری های لفظی آقای مربی به لیگ برتر سرایت نمود. جایی که مایلی کهن، قلعه نویی و برانکو و سایر مربیان لیگ برتری هم با کی روش زاویه پیدا کردند.

نکته مهم در این میان، غش کردن راس فدراسیون و گاها هیئت رئیسه فدراسیون به سمت سوگولی پرتغالی است. در اکثر یا تمام مشاجرات، کفاشیان رئیس پیشین و تاج رئیس کنونی فدراسیون فوتبال طرف کی روش را گرفتند و به گونه ای عمل نمودند که او حتی بتواند در عزل و نصب های خارج از حیطه اختیاراتش مداخلات  مستقیم یا غیر مستقیم  کند.

در آخرین مورد اسدی دبیرکل فدراسیون فوتبال قربانی  درگیری با کارلوس کی روش گردید. هرچند عملکرد اسدی به عنوان دبیرکل هم شاید چندان قابل دفاع نیست و اقدام خاصی در زمان مسئولیت وی انجام نشده و حتی می توان خود او را مقصر وضع موجود دانست بطوری که  حملات و مصاحبه های اسدی هم در تندتر شدن بیانیه های کی روش بی تاثیر نبود. اما بی شک مربی تیم ملی نقش پر رنگی در برکناری اسدی ایفا کرده است.

بیانیه اخیر کی روش به اسدی لقب جادوگر داده و در آن توهین های عجیبی به منتقد شماره یکش در فدراسیون فوتبال نسبت داده که البته چندان تازگی ندارد ولی عده ای از این بیانیه به عنوان تیر خلاصی کی روش یاد می کنند. پس از این اتفاقات، فدراسیون فوتبال با صدور بیانیه ای خبر از کنار رفتن اسدی از دبیرکلی فدراسیون فوتبال و جانشنی محمدرضا ساکت در این منصب داد.

فدراسیون فوتبال در بیانیه ای که صادر نموده آورده است:« بدینوسیله این فدراسیون به منظور جلوگیری از هرگونه اختلافات و ایجاد تنش در فضای شیرین به وجود آمده فوتبال که در سایه موفقیت های اخیر فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی به وجود آمده و در جهت رفع هرگونه تنش زدایی به اطلاع می رساند نظر به اینکه جناب آقای دکتر اسدی، دبیر کل محترم فدراسیون از مدتی قبل تقاضای کناره گیری از سمت دبیرکل را داشته و در این مورد با ریاست محترم فدراسیون فوتبال تفاهم گردیده است، لذا با توجه به خدمات صادقانه و شبانه روزی مشار الیه، ایشان کماکان همکاری خود را با فدراسیون به عنوان مشاور عالی ادامه خواهد داد

شنیده می شود تصمیم برای تغییر دبیرکل فدراسیون فوتبال مدتی قبل گرفته شده بود، اما نکته عجیب اینکه فدراسیون به فاصله یک روز از انتشار بیانیه انتقادی کی روش نسبت به اسدی، بیانیه ای منتشر می کند که حاوی استعفا-بخوانید برکناری- دبیر کل باشد. بدون شک چنین اتفاقی شائبه دخیل بودن مربی تیم ملی را  در عزل و نصب های فدراسیون آن هم در سطوح عالی به اذهان القا می کند.

آزادی های بیش از حد  به کی روش در عملکرد کار را به جایی رسانده که او به راحتی مربیان تیم ملی را کنار می گذارد، برای مدتی مترجم خود را اخراج می کند، سرپرست برای تیم ملی تعیین می نماید. در واقع او جزیره خودش را در فدراسیون تشکیل داده؛ هرکسی هم که انتقادی نسبت به او داشته باشد به طرز عجیبی از مقامش عزل می شود!

هیچکس منکر عملکرد فنی و قابل ستایش کی روش در شش سال مربی گری در تیم ملی نیست، چه بسا اگر فرد دیگری در این پست حضور داشت ما رنگ جام جهانی برزیل و روسیه را نمی دیدیم و الان با اقتدار به روسیه «سلام» نمی کردیم!  بدون شک کیفیت کنونی تیم ملی و بازیکنان ما و حضور پرشمار ایرانی ها در تیم های اروپایی مرهون کیفیت کادر فنی تیم ملی است.

اما در کجای دنیا با چنین پدیده ای روبرو هستیم که یک مربی حق توهین و حتی مصاحبه علیه مدیران فدراسیون و یا باشگاه خودش داشته باشد و نه تنها جریمه نشده بلکه به او حق بدهند.

سوالی که باید از کی روش پرسید این است، در حالی که همه او را به عنوان دست راست فرگوسن می شناسند، آیا به یاد دارد که اسطوره منچستر علیه مدیران باشگاه گفتگویی با رسانه ها انجام داده باشد؟ بیانیه های سراسر توهین پیشکش!

 

او در رئال مادرید سابقه مربی گری دارد،اما آیا می توانست علیه پرز صحبت کند و آزادانه به کارش ادامه دهد؟ فدراسیون فوتبال در کنار قرارداد عجیب مالی که با سرمربی تیم ملی منعقد ساخته، آزادی عمل بیش از اندازه ای نیز برای او در نظر گرفته که بی شک به نفع فوتبال نیست و استقلال مدیریت تاج و هیئت رئیسه را به خطر انداخته است.

متاسفانه طی سالهای اخیر، به جای اینکه مربی تیم ملی به آموزش به جوانان ایرانی و مربیان کم تجربه تر بپردازد بیشتر به فکر صدور بیانیه بوده تا حرف خود را به کرسی بنشاند.

نکته پایانی اینکه، کی روش قبلا با ساکت هم زاویه داشته و بعید نیست با انتصاب وی به عنوان دبیرکل جدید فدراسیون موافق نباشد و تاج را دوباره به دردسر بیاندازد!

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.