سه شنبه, 26 شهريور 1398 :: Tuesday, 17 September 2019
 
کد خبر: 34856

کمک ۳ میلیارد تومانی شورای شهر و شهرداری به زنان زندانی

کمک ۳ میلیارد تومانی شورای شهر و شهرداری به زنان زندانی
 رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران مصوبه شورای شهر تهران برای تخصیص سه میلیارد تومان جهت آزادی زنان زندانی غیرعمد را از نتایج پیگیری های این کمیته اعلام کرد.
پایگاه خبری ریشه

فاطمه دانشور با بیان اینکه امسال با مصوبه شورای اسلامی شهر تهران دو میلیارد تومان بودجه برای کمک به آزادی زنان به دلیل جرایم غیرعمد اختصاص یافت، اظهار داشت: این رقم بابت آزادی این زنان با مصوبه شورای شهر و توسط شهرداری تهران کمک شد و در ادامه نیز رقم دو میلیارد را به سه میلیارد رساندیم.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران موضوع کمک مالی به آزادسازی زنان زندانی را در پی بازدیدهای خود از زندان زنان اعلام کرد.

دانشور همچنین از بازدیدهای خود از کمپ‌ ترک اعتیاد شفق خبر داد و گفت: در پی این بازدیدها به این نتیجه رسیدیم که برای زنانی که اعتیاد خود را در این مراکز ترک می‌کنند باید برای دوره پس از ترخیص نیز چاره اندیشی شود و به همین علت با پیگیری‌های انجام شده مرکز بهاران در منطقه 2 ویژه این زنان ایجاد شده است.

وی همچنین به 21 مورد بازدید خود از مناطق حاشیه‌ای تهران اشاره کرد و گفت: در یک سال اخیر بازدیدهای متعددی از محله‌های پرخطر و حاشیه‌ای تهران داشتیم که در این بازدیدها 63 گزارش در  خصوص زنان و کودکان کار و کارتن خواب‌ها و دیگرمعضلات اجتماعی تهیه شد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کودکان اتباع خارجی پرداخت و از وجود شرایطی خاص برای آنها خبر داد.

دانشور عدم وجود ساختاری نظام‌مند و قانونمدار برای حمایت از این کودکان را موجب بروز مشکلات برای آنها و عدم امکان تحصیل و اخذ مدارک هویتی را از جمله مشکلات آنها دانست.

وی همچنین از 85 نوبت از بازدید از گرم‌خانه‌ها و ماشین‌های خدمات اجتماعی و دیگر سراهای ارائه کننده خدمات اجتماعی در تهران خبر داد و گفت: در این بازدیدها متوجه شیرخوارانی شدیم که به فروش می‌رسند و وقتی این موضوع شیرخواران معتاد را در شورای شهر مطرح کردم برخی از نمایندگان شورا متحیر شدند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران  تصریح کرد: براساس گزارشهایی که به من می‌رسد روزانه دو نوزاد معتاد در تهران متولد می‌شود.

دانشور اقدامات انجام شده در خصوص رسیدگی به وضعیت کودکان معتاد را از جمله نتایج پیگیری‌ها و بازدیدهای خود از سراها و اماکن ویژه زنان معتاد دانست.

وی به موضوع عدم حضور خود در برخی جلسات شورای اسلامی شهر تهران اشاره کرد و گفت: در برخی جلسات روزهای یکشنبه برای پیگیری مسائلی از جمله کودکان ونوزادان معتاد در جلسات وزارت بهداشت و درمان حضور پیدا می‌کردم و به همین دلیل عدم حضور من غیبت نبود و بلکه مرخصی منظور می‌شد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران  همچنین درهمین خصوص با اشاره به اینکه در شورای شهر تصمیمات شهری گرفته می شود، گفت: اما می‌توان با پیگیری در برخی نهادهای تصمیم ساز تصمیمات کشوری اخذ کرد و این یعنی که فعالیت ما در شورای شهر به هدف رسیده است. 

دانشور یکی از نتایج فعالیت‌های خود در زمینه نوزادان معتاد را ابلاغیه سال گذشته وزارت بهداشت دانست و گفت: براساس ابلاغیه سال گذشته وزارت بهداشت کودکان معتاد بدنیا آمده باید سم زدایی شوند.

وی ادامه داد: پس از بررسی‌های انجام شده این موضوع پیش آمد که حدود 70 درصد نوزادان معتاد بدنیا آمده به مادران معتاد تحویل داده نشدند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران همچنین از پیگیری‌های خود از وضعیت نگهداری نوزادان معتاد سم‌زدایی شده در مراکز بهزیستی خبر داد و گفت: از هر 4 شیرخوارگاه تهران بازدید کرده‌ام و این نوزادان را پیگیری کرده‌ام. تقریبا برای هر یک از این نوزادان 7 متقاضی برای عهد‌ه‌داری سرپرستی آنها وجود دارد.

دانشور در ادامه از برگزاری 135 نشست تخصصی با متخصصان از نهادهای مختلف در شورای شهر خبر داد و تأکید کرد: کمیته اجتماعی یکی از بخشهایی است که ناچار به تعامل با سایر دستگاه‌ها می‌باشد.

وی راه اندازی 70 مرکز اجتماعی فعال در سطح شهر تهران را از جمله دستاوردهای پیگیریهای انجام شده در کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران دانست و گفت: در این خصوص 22 مرکز بهاران و مراکز فوریت‌های اجتماعی و 17مرکز پرتور و سامان سرای لویزان و چیتگر و کمپ‌های ترک اعتیاد راه اندازی شده است. 

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با تأکید براینکه در فعالیت‌های خود تأکید داشتم که از سیاسی‌کاری پرهیز کنم و در مباحث اجتماعی مطرح می‌شود صحبت کنم، گفت: مشارکت در 10 برنامه تلویزیونی و طرح مباحثی که پیش از آن مطرح نشده بود از جمله فروش نوزادان و مادران معتاد و غیره که موجب واکنش برخی مسئولان شده است، نیز از جمله اقدامات انجام شده کمیته اجتماعی شورای شهر تهران بوده است. 

دانشور همچنین از تلاش این کمیته برای اعطای وام به زنان سرپرست خانوار به مبلغ سه میلیون تومان و افزایش این رقم به مبلغ 5 میلیون تومان خبر داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص زنان معتاد گفت: متأسفانه تمایل به ترک اعتیاد در زنان کم است و مثلاً در مرکز بهاران زنانی که به اجبار ترک داده شده بودند در ابتدا 45 نفر در این مرکز پذیرش شدند اما پس از مدتی حدود 10 نفر در این مرکز باقی ماندند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.