سه شنبه, 6 خرداد 1399 :: Tuesday, 26 May 2020
  •  خانه عنکبوت در آستانه ویرانی

    خانه عنکبوت در آستانه ویرانی

    اولین نتیجه شکست صهیونیست‌ها در ادامه اشغالگری لبنان، اثبات کارایی و حقانیت گروه‌های مقاومت در برابر این رژیم بود. برای نخستین بار رژیم صهیونیستی به واسطه مقاومت مردمی و نه توافق سیاسی، از یک سرزمین عربی خارج شد و این مساله سرآغاز الهام‌بخشی به گروه‌های آزادی‌خواه فلسطینی بود.
 
کد خبر: 34297

نتایج جالب نظرسنجی موسسه آمریکایی درباره برجام و ایرانیان

نتایج جالب نظرسنجی موسسه آمریکایی درباره برجام و ایرانیان
در حالی۸۰ درصد ایرانی‌ها بر این باورند که فشار و یا ترس از آمریکا عامل اصلی عدم همکاری اروپایی‌ها کافی با ایران است، بیش از ۵۰ درصد آن‌ها فکر می‌کنند که برجام هیچ منفعتی در پی نداشته است.
پایگاه خبری ریشه

پس از برجام،‌ سنجش گرایش مردم کشورمان نسبت به مسائل مرتبط با این قرارداد همواره جذابیت داشته است. یکی از آخرین سنجش‌های انجام شده مربوط به مؤسسه مطالعات امنیتی و بین‌الملل دانشگاه مریلند است. هرچند این نظرسنجی در آذر ماه گذشته اجرا شده است، اما برخی نتایج آن به تازگی و همزمان با کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان منتشر شده است.

این بخش از نتایج نظرسنجی به طور خاص راجع به نگرش شهروندان ایرانی درباره با اروپا است.

نتیجه افکارسنجی این مؤسسه نشان می‌دهد که نگرشِ مثبتِ ایرانی‌ها درباره بهبود روابط کشورهای اروپایی با ایران طی یکسال گذشته و با گذشت زمان کمرنگ‌تر شده است.

در حالی که در دی‌ماه سال گذشته (1394)، مجموعا 66 درصد پاسخگویان بر این نظر بودند که در نتیجه برجام، روابط ایران و کشورهای اروپایی «خیلی» و یا «تاحدودی» بهبود یافته است. اما پس از یکسال، در آذر ماه 1395 این رقم با کاهشی 12 درصدی به 54 درصد افت کرده است.

در بخش دیگری از این نظرسنجی، از پاسخگویان ایرانی خواسته شده بود تا ارزیابی خود را از میزان تلاش اروپایی‌ها برای بهبود روابط تجاری و اقتصادی با ایران بیان کنند. بر این اساس، 79 درصد پاسخگویان بر این نظر بودند که فشار یا ترس از آمریکا علت اصلی کند بودن سرعت اروپایی‌ها در بهبود روابط تجاری و سرمایه‌گذاری در ایران است.

 

در ادامه برخی نتایج جالب توجه در نظرسنجی دی ماه گذشته مؤسسه مطالعات امنیتی و بین‌الملل دانشگاه مریلند از شهروندان کشورمان را که کمتر به آن پرداخته شده است مرور می‌کنیم.

در حالی که در اردیبهشت 1394، بیش از 54.3 درصد پاسخگویان ایرانی، وضعیت کلی اقتصاد کشور را «خیلی خوب» و «تاحدودی خوب» ارزیابی می‌کردند، این میزان در آذر 1395 با کاهشی 19 درصدی به 35.1 درصد کاهش یافت. در مقابل، کسانی که وضعیت کلی اقتصاد کشور را «خیلی بد» ارزیابی می‌کنند طی همین بازه زمانی از 20 درصد به 33.2 درصد افزایش یافت.

 

درباره اهمیت توسعه برنامه هسته‌ای برای کشور نیز هرچند نسبت کسانی که آن را خیلی مهم و تا حدی مهم در نظر می‌گرفتند به طور نسبی ثابت مانده بود، اما بررسی جزئی‌تر نشان می‌دهد که از آذرماه 1388 تا آذرماه 1395 میزان کسانی که توسعه برنامه هسته‌ای را «خیلی مهم» توصیف می‌کردند از 87 درصد به 80 درصد کاهش یافته است و در مقابل کسانی که آن را «تاحدودی مهم» ارزیابی می‌کردند از 5 درصد به 12.6 درصد افزایش یافته است.

 

اکثر (72.6 درصد) پاسخگویان این نظرسنجی نیز بر این باور بودند که شرایط زندگی پس از برجام «بهتر نشده» است، و در مقابل تنها 22.1 درصد پاسخگویان بر این نظر بودند که وضعیت زندگی مردم پس از برجام، «خیلی بهتر»، «تا حدودی بهتر» و یا «تنها کمی بهتر» شده است.

 

این در حالی است که میزان خوشبینی مردم نسبت به اثرات مثبت برجام بر بهبود وضعیت زندگی نیز دچار کاهشی مشابه شده است و طی شش ماه خرداد تا آذر 1395، از 66 درصد به 56.5 درصد کاهش یافته است.

 

مرور نتایج نظرسنجی انجام شده از پاسخگویان ایرانی درباره میزان محبوبیت حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان نیز نشان می‌دهد مجموع افرادی که وی را «خیلی محبوب» و «تاحدودی محبوب» می‌انگاشتند با کاهشی 21 درصدی از رقم 89.1 درصد در دوران اوج خود (مرداد 1394 و اندکی پس از امضای توافق برجام) به 68.7 درصد در آذرماه سال 1395 کاهش یافته است. این در حالی است که افرادی که حسن روحانی را «خیلی نامحبوب» یا «تاحدودی نامحبوب» به حساب می‌آوردند از 9.4 درصد در کمترین زمان خود (مرداد 1394 و اندکی پس از امضای توافق برجام) به 28.3 درصد افزایش یافته است.

 

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که مسائل مرتبط با «عدم اجرای برجام»، «باقی‌ماندن تحریم‌ها» و «مشکلات روابط خارجی ایران»، جزو اولویت‌های اصلی مردم نیستند، به طوری که تنها 13.3 درصد پاسخگویان این سه مسئله را اولویت اصلی رئیس جمهوری آتی می‌دانند. در مقابل، 44.2 درصد پاسخگویان مسئله بی‌کاری و به طور خاص بی‌کاری جوانان را مسئله اول کشور می‌دانند. در مرحله بعد نیز وضعیت بد اقتصادی و تورم نیز اولویت مدنظر 20.3 درصد پاسخگویان بود. به این ترتیب می‌توان گفت که مسائل و دغدغه‌های اقتصادی از نظر 64.5 پاسخگویان مسئله و اولویت اصلی کشور است که رئیس جمهوری آتی باید به آن رسیدگی کند.

 

درباره منافع حاصل از برجام نیز، تنها 6.3 درصد پاسخگویان بر این نظر بودند که منافع حاصل از توافق هسته‌ای توانسته است وضعیت زندگی مردم را بهتر کند. در حالی که 50.8 درصد بر این نظرند که برجام اصلا هیچ منفعتی در پی نداشته است.

 

مقایسه دو نظرسنجی انجام شده در خرداد و آذر 1395 نشان می‌دهد که همچنان بیشی از نیمی از پاسخگویان بر این باورند که آمریکا هرچند تحریم‌های مقرر در برجام را رفع کرده است اما به دنبال یافتن راه‌هایی دیگر برای حفظ تأثیرات منفی این تحریم‌ها است. همچنین تعداد افردی که فکر می‌کنند آمریکا تحریم‌های مقرر در برجام را رفع نکرده است، از 24.5 درصد به 38.9 درصد افزایش یافته است.

 

طی بازه زمانی خرداد تا آذر 1395 نیز نسبت کسانی که فکر می‌کنند آمریکا بر سر راه عادی‌سازی روابط و تجارت ایران با دیگر کشورها مانع تراشی می‌کند از 74.7 درصد به 82.2 درصد افزایش یافته است.

 

و در نهایت بیش از 70 درصد پاسخگویان ایرانی بر این نظرند که در صورت تهدید ترامپ به اعمال دوباره تحریم‌ها بر ایران در صورت کنار نگذاشتن برنامه غنی‌سازی، ایران نباید به هیچ قیمتی دست از برنامه غنی‌سازی اورانیوم بردارد.

انتهای پیام/

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.