شنبه, 10 خرداد 1399 :: Saturday, 30 May 2020
 
کد خبر: 33168

تبعیض نژادی علیه مسلمانان توسط مدعیان حقوق بشر

تبعیض نژادی علیه مسلمانان توسط مدعیان حقوق بشر
حمایت های قدرت های غربی به سردستگی آمریکا از تضعیف مسلمانان و کشتار آن ها و یا حد اقل سکوت آن ها حاکی از آن است که به طور کل بلوغی که مورد ادعای مدعیان حقوق بشر است برای آن ها میسر نشده است. سال هاست که در بین همین مدعیان دعوای سیاه و سفید هنوز هم که هنوز است با وجود یک رئیس جمهور سیاه پوست به کلی حل نشده است. شاید توقع نگارنده در رفع تبعیض های مذهبی از ایشان زیاد باشد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

نژادپرستی یا تبعیض نژادی به تعریف بسیار ساده، هر دو نوعی از پیش‌داوری و تبعیض است که متمرکز بر تفاوت‌های نژادی حاصل از تفاوت‌های ظاهریِ جسمی، فیزیکی و نیز تفاوت‌های فرهنگی حاصل از زبان، آداب و رسوم، دین، تاریخ و امثال آن است. به گونهٔ نمونه، چون سفید بودن نشانهٔ برتری است و من سفیدم و تو سفید نیستی، پس من از تو برترم.

 

نژاد پرستی نوع خاصی از تعصب است که بر مبنای استدلالات نادرست و عمومیت دادن برخی خصوصیات به گروهی از انسانها، به گونه‌ای غیرقابل انعطاف، شکل می‌گیرد. تعصب از کلمهٔ لاتین «پرجودیسم» که به معنای پیش داوری کردن پیش از روشن شدن حقایق است، ریشه می‌گیرد. هرگاه فردی اجازه دهد عقاید متعصبانه اش مانع از رشد و حرکت دیگری شود تبعیض نژادی رخ داده است؛ و آنان که همهٔ افراد یک نژاد را از برخی مشاغل خاص، مسکن، حقوق سیاسی، فرصتهای تحصیلی یا تعاملات اجتماعی محروم می‌کنند عاملان تبعیض نژادی هستند.

در قرون گذشته درگیری میان سه نژاد اصلی قفقازی، آسیایی چشم‌بادامی و سیاه پوست همواره وجود داشته که گاه شامل محرومیت‌های اجتماعی ناشی از خودستایی بوده و زمانی منجر به نسل‌کشی‌های تحت حمایت حکومت ها شده است. نژاد پرستی احساس ترس یا نفرتی است نابجا از یک انسان تنها به دلیل نژاد و یا سایر ویژگی های وی. حتی زمانی که رنگ پوست مطرح نباشد عوامل دیگری چون زبان، مذهب، ملیت، تحصیلات، جنسیت یا سن و سال منجر به بروز تعصبات می‌گردد.

جامعه شناسان، مورخان و انسان شناسان معتقدند وقتی دو گروه با رنگ پوست و ظاهر فیزیکی متفاوت با هم در تماس قرار می‌گیرند و بر سر یک موضوع رقابت می‌کنند تبعیض نژادی با شدت و خشونت بیشتری بروز می‌کند. اما جوامعی که عاری از هر گونه درگیری نژادی هستند از پتانسیل همهٔ شهروندان خود بهره برده و بسوی حذف این تعصبات گام می‌بردارند.

 

 

ظلم کهن به مسلمانان در دنیای نوین

پاکسازی قومی، به کوششی قهرآمیز جهت یکدست‌سازی منطقه‌ای از لحاظ قومی گویند که معمولاً با تبعید، مهاجرت و جایگزینی اجباری و کشتار صورت می‌گیرد. پاکسازی قومی، معمولاً با نابودی بخش بزرگی از آثار تاریخی، گورستان‌ها، خانه‌ها و دیگر مظاهر تمدنی قوم هدف همراه خواهد بود. شاید بتوان گفت پاکسازی قومی، نوعی نسل‌کشی است که بیشتر برای زدودن قوم هدف از یک منطقهٔ جغرافیایی خاص انجام می‌پذیرد و معمولاً سبب تغییر جغرافیای قومی-نژادی-مذهبی آن منطقه می‌شود. بزرگترین شباهت میان نسل‌کشی و پاکسازی قومی را می‌توان نابودی اجباری گروه‌های قومی، نژادی، ایدئولوژیکی دانست.

از آنجایی که پاکسازی قومی تعریفی رسمی در مجامع بین‌المللی ندارد، نمی‌توان به‌درستی تفاوتی قضایی، میان نسل‌کشی و پاکسازی قومی قائل شد.

 

این درست همان اتفاقی است که امروز در بسیاری از مناطق برای مسلمانان در حال رخ دادن است. میانمار، یمن، فلسطین و .....

 

به دلیل عدم تفکیک درست پدیده هایی که در دنیا در حال دخ دادن است به مسلمانان ظلم فراوان می شود.

به عنوان مثال، فارغ از کشتارهای دست جمعی فراوانی که در میانمار، جامعه اسلامی را عزا دار کرد و سازمان ملل را به خواب اجباری فرو برد، از آغاز موج جدید خشونت ها از 9 اکتبر 2016 میلادی، بیش از 86 نفر کشته شده و 66 هزار نفر نیز به بنگلادش گریخته اند. بحران مسلمانان روهینگیا دیگر یک مساله داخلی نیست بلکه به یک نگرانی بین المللی تبدیل شده است. و سازمان های بین المللی نهایتا ابراز نگرانی میکنند و تمام.

روهینگیا

از طرف دیگر عربستان سعودی که تنها نام مسلمانان را به دوش میکشد و از قضا کعبه ی مسلمانان را در خاکش دارد به شیعیان بی دفاع یمن یورش همه جانبه می برد و رسما یک جنگ تمام عیار به راه می اندازد. آمارهای کشته شدگان غیر نظامی اعم از زن و کودک و همچنین کودکان و بی گناهانی که در تحریم دارویی و قضایی در حال مرگ تدرجی هستند نشان میدهد که ابعاد فاجعه ای که در یمن در حال رخ دادن است بسیار بزرگ است.

قحطی در یمن

 

 

وقتی دبیر سازمان ملل قاری قرآن می شود

دبیر کل سازمان ملل با ابراز نگرانی و هشدار نسبت به افزایش ضدیت و نفرت نسبت به مسلمانان خواستار مقاومت مقابل تلاش های تفرقه افکنانه در جهان شد.

 آنتونیو گوترش دبیر کل جدید سازمان ملل متحد روز سه شنبه در یک پیام ویدیویی خطاب به شرکت کنندگان نشست 'مقابله با تبعیض و نفرت پراکنی علیه مسلمانان' تصریح کرد که برخورد های تعصب آمیز نسبت به مسلمانان در جهان امروز رو به افزایش نگران کننده ای گذاشته است.

وی افزود: شیوع برخوردهای متعصبانه، بیگانه هراسی، نژاد پرستی و یهود ستیزی بطور روزانه قربانیانی به جای می گذارد که گرچه در آمارهای متداول از آن ها یادی نمی شود اما این برخوردها موجب از میان رفتن تدریجی شان عزت انسان ها و لطمه های سنگینی به انسانیت شده است.

وی در نهایت با وام گرفتن از آیه شریفه: یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوباً و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عندالله اتقیکم، گفت: مردم در هر گوشه ای از این جهان باید با این احساس زندگی کنند که علاوه بر تعلق به جامعه بزرگ انسانی، به هویت فرهنگی هر قوم و طایفه ای احترام و ارزش بگذارند.

 

واکنش های انسان دوستانه مسئولین سازمان ملل به وضعیت فلسطین و تجاوزات رژیم صهیونیستی، به نسل کشی وحشتناک مردم میانمار و روهینگیا، به مردم شیعیه یمن و ... هم اشاره میکند. ولی مشکل اینجاست که فقط اشاره میکند نه کار دیگری...

 

 

عدم بلوغ اجتماعی مدعیان حقوق بشر

تبعیض نژادی در شرق و مهد اسلام در عربستان نسبت به شهروندان شیعی و یمن و همچنین در شرق آسیا و کشور میانمار به طرز وحشتناکی در حال گسترش است و به اعتباری از حد گذشته است. امیدواریم زودتر مسلمانان واقعی دست به دست هم دهند و از درون مشکل خود را حل کنند.

اما ما شاهد تبعیض های زیادی علیه مسلمانان در غرب هم هستیم. محدودیت های پوشش آزاد در کشورهای اروپایی معروف ترین آن است که این سالها دختران مسلمان را با مشکل مواجه کرده است.

 

حمایت های قدرت های غربی به سردستگی آمریکا از تضعیف مسلمانان و کشتار آن ها و یا حد اقل سکوت آن ها حاکی از آن است که به طور کل بلوغی که مورد ادعای مدعیان حقوق بشر است برای آن ها میسر نشده است. سال هاست که در بین همین مدعیان دعوای سیاه و سفید هنوز هم که هنوز است با وجود یک رئیس جمهور سیاه پوست به کلی حل نشده است. شاید توقع نگارنده در رفع تبعیض های مذهبی از ایشان زیاد باشد.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.