يكشنبه, 10 اسفند 1399 :: Sunday, 28 February 2021
 
کد خبر: 31632
نماینده ایران در آژانس:

برنامه هسته ای نظامی اسراییل مایه نگرانی است

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی برنامه هسته ای نظامی رژیم صهیونیستی را مایه نگرانی جدی ملتهای منطقه و جامعه بین المللی خواند و خواستار توجه دقیق و رسیدگی جدی به این موضوع از سوی آژانس شد.
پایگاه خبری ریشه

رضا نجفی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (جمعه) در جریان برگزاری نشست فصلی ماه نوامبر شورای حکام طی سخنانی ضمن اشاره به برنامه هسته ای نظامی رژیم اسرائیل این برنامه را مایه نگرانی جدی ملتهای منطقه و جامعه بین المللی دانست.

وی در ادامه ضمن یادآوری محکومیت شدید برنامه سلاح های هسته ای این رژیم از سوی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، خواستار توجه دقیق و رسیدگی جدی به این موضوع از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.    

نجفی در ادامه سخنان خود که در چارچوب طرح موضوع توانمندی های هسته ای رژیم اسرائیل از سوی گروه کشورهای عربی ارائه شد، با اشاره به درخواست های مکرر جامعه بین المللی در قالب قطعنامه های مصوب آژانس و کنفرانس بازنگری معاهده عدم اشاعه هسته ای مبنی بر پیوستن فوری این رژیم به ان پی تی و قرار گرفتن کلیه تاسیسات هسته ای آن تحت نظارت کامل پادمانهای آژانس افزود: متاسفانه رژیم صهیونیستی طی سالهای گذشته با نادیده گرفتن درخواست مشروع جامعه بین المللی و با حمایت کورکورانه غرب با نقض آشکار همه قوانین و مقررات بین المللی به پبشبرد برنامه هسته ای نظامی خود ادامه است.

نماینده کشورمان همچنین ضمن انتقاد شدید از سیاست زدگی و رفتار دوگانه غرب در این زمینه، خواستار منع کامل هرگونه همکاری و انتقال مواد و تجهیزات هسته ای به این رژیم شد و نسبت به تاثیرات منفی چنین اقداماتی بر امنیت منطقه و پایداری رژیم عدم اشاعه هسته ای هشدار داد.

سفیر اردن نیز در این نشست طی بیانیه ای از سوی کشورهای عضو گروه عرب، ضمن محکوم کردن حمایت غربیها از توانمندیهای هسته ای رژیم صهیونیستی و به شکست کشاندن کنفرانس 2015 ان پی تی، خواستار الحاق بی قید و شرط اسراییل به ان پی تی و قرار گرفتن تاسیسات هسته ای این رژیم تحت پادمانهای آژانس شد و تاکید کرد که تا تحقق این امر موضوع توانمندیهای هسته ای اسرائیل که تهدیدی برای منطقه و جهان است باید در دستورکار آژانس باقی بماند.

هیات آمریکا و نماینده اتحادیه اروپایی ضمن حمایت از اسراییل، از طرح این موضوع در این نشست انتقاد کردند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.