• آشکارتر شدن دورویی آمریکا در اجرای حقوق بشر

    آشکارتر شدن دورویی آمریکا در اجرای حقوق بشر

    رفتار غیر انسانی با مهاجران در مرز‌های آمریکا و مکزیک نه تنها جان مهاجرانی که آمریکا مسئولیت محافظت آنها را پذیرفته به مخاطره می‌اندازد بلکه وضعیت را در مناطق مرزی دو کشور وخیم تر کرده است.
پنجشنبه, 27 تير 1398 :: Thursday, 18 July 2019
 
کد خبر: 27641

آیا "محمد علی کلی" دوم در راه است؟ + تصاویر

آیا
بسیاری از بازیکنان لیگ فوتبال آمریکا از تبعات موضع‌گیری‌های سیاسی می‌ترسند و لذا ترجیح می‌دهند سکوت اختیار کنند؛ وگرنه دیدگاه‌هایی هست که می‌تواند یک دومینوی اعتراضیِ بزرگ را رقم بزند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

*** الف) آتش مهیب از یک "اعتراض خاموش"

 

روزنامه "دی تسایت" به تازگی در مقاله‌ای با عنوان "اعتراض خاموش" و به قلم "فابیان شلر" (Fabian Scheler) به معضلِ سیاسی شدنِ "همه چیز" در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا می‌پردازد و یکی از نمونه‌های نژادپرستانه و ضد حقوق بشری این موضوع را تشریح می‌کند.

"کالین کپرنیک" (Colin Kaepernick) از خواندن سرود ملی آمریکا اجتناب کرد و به جرم همین عدم‌همراهی، تهدید به اخراج از آمریکا شد.

 

روز جمعه 2 سپتامبر 2016 (12 شهریور) طبق رسم همۀ مسابقات ملی فوتبال، پیش از آغاز یک بازی دوستانه سرود ملی آمریکا از بلندگوهای ورزشگاه سان‌فرانسیسکو پخش شد و در این حین ستارۀ فوتبال آمریکایی "کالین کپرنیک"  برخلاف سایر بازیکنان نایستاد و در اعتراض به تبعیض نژادی روی نیمکت نشسته ماند.

 

0

 

اعتراض او به خشونت پلیس آمریکا علیه آمریکایی-آفریقایی‌تباران بود. او از حامیان جنبش «زندگی سیاهان اهمیت دارد» است که از چند سال پیش در اعتراض به کشته شدن مردان و پسران سیاه‌پوست با شلیک مأموران پلیس شکل گرفته است.

کپرنیک در توضیح رفتار خود به رسانه‌ها گفت:

من برای کشوری که سیاهان را شدیداً تحت فشار می‌گذارد، از جایم بلند نمی‌شوم. جنازه‌ها کف خیابانند و کسی با قاتلانشان کاری ندارد.

 

 

*** ب) واکنش‌ها... "کشور دیگری را برای ادامه زندگی انتخاب کن!"

 

رفتار این فوتبالیست ملی آمریکا با واکنش‌های مختلف و فراوانی روبرو شده است. برخی معتقدند پرچم و سرود ملّی آمریکا مقدس است و کپرنیک باید اعتراض خود را به طرق دیگری نشان می‌داد. بعضی از تماشاگران هنگام ورود کپرنیک به زمین مسابقه او را هو کردند و حتی بعضی مخالفانِ نایستادنِ کپرنیک به احترام پرچم آمریکا، لباس‌هایی با نام وی را به آتش کشیدند.

 

0

 

اما تیم فورتی نایترز اعلام کرد به حق کپرنیک برای اعتراض احترام می‌گذارد.

فوتبال آمریکایی در واقع نوعی ورزش گروهی از خانوادهٔ راگبی فوتبال است که در ایالات متحده آمریکا بسیار رایج است. مهمترین مسابقه این ورزش واقعه سوپربول متعلق به لیگ NFL است. البته کشورهای کانادا، آلمان، ایتالیا، سوئیس، فنلاند، سوئد، ژاپن، مکزیک، اسرائیل، اسپانیا، و اتریش نیز لیگ‌های ملی فوتبال آمریکایی دارند.

همزمان سازمان لیگ فوتبال آمریکا (NFL) هم در واکنش به این اتفاق جنجالی گفت: «ما بازیکنان را تشویق به احترام گذاشتن به سرود ملّی می‌کنیم اما آن‌ها مجبور به این کار نیستند. ورزشکاران باید قابلیت ورزشی خود را عرضه کنند، نه دیدگاه‌های سیاسی‌شان را.»

"آرون رودگرز" (Aaron Rodgers) بازیکن تیم ملّی فوتبال آمریکایی به تازگی گفته بود بسیاری از بازیکنان لیگ فوتبال آمریکا از تبعات موضع‌گیری‌های سیاسی می‌ترسند و لذا ترجیح می‌دهند سکوت اختیار کنند؛ وگرنه دیدگاه‌هایی هست که می‌تواند یک دومینوی اعتراض سیاسی را رقم بزند.

 

با این وجود، اکنون چندین فوتبالیست‌ رنگین‌پوست آمریکایی مانند "مایک تاوارس" به جنبش تحریم پرچم و سرود ملّی آمریکا پیوسته‌اند. سیاهان، بیش از 80% فوتبالیست‌ها و هوادارانشان را در آمریکا تشکیل می‌دهند.

در سال 2014 "جانسون بِیدماسی" (Johnson Bademosi) دیگر فوتبالیست آمریکایی یک تی‌شرت جنجالی به تن کرد که روی آن نوشته شده بود: "نمی‌توانم نفس بکشم."

 

0

 

"I can't breathe" به معنیِ "نمی‌توانم نفس بکشم" آخرین جمله‌ای است که "اریک گرتنر" جوان سیاهپوست و غیرمسلحی که به دست پلیس آمریکا خفه شد، در واپسین لحظات به زبان آورد و سپس جان داد.

 

واکنش‌ها به از جا بلند نشدنِ کپرنیک برای سرود ملی آمریکا، به اصحاب رسانه، فعالان حقوق بشر و بازیکنان سازمان لیگ فوتبال آمریکا ختم نشد.

تحریم سرود ملّی آمریکا، ظاهراً برای سیاستمداران طراز اول آمریکا، به ویژه راستگراها بسیار گران تمام شده است. "دونالد ترامپ" نامزد جمهوری‌خواه انتخابات پیشِ رو با جمله‌ای توهین‌آمیز و تحقیرآمیز به کپرنیک پیغام داد:

کشور دیگری را برای ادامه زندگی انتخاب کن!

 

0

 

 

*** ج) ورزش سیاسی و محمد علیِ دوم

 

بدین ترتیب از جا بلند نشدنِ این اسطورۀ فوتبال آمریکا به هنگام نواخته شدن سرود ملی آمریکا به یک ترند سیاسی مهم تبدیل شده است. یکی از مشهورترین بازیکنان ملّیِ محبوب‌ترین ورزش آمریکاوقتی زمان زیادی به انتخابات نوامبر در آمریکا باقی نمانده، این کشور را ترک خواهد کرد. پایگاه خبری تسایت در این باره می‌نویسد:

مثل این است که "توماس مولر" اسطورۀ فوتبال آلمان، قبل از بازی‌های بوندس‌لیگا از آنگلا مرکل بابت سیاست‌هایش در قبال پناهجویان انتقاد تندی کند.

 

برخی از فعالان حقوق بشر و معترضان به تبعیض نژادی در آمریکا، "کالین کپرنیک" را "محمد علی کلیِ" دوم (اسطورۀ بوکس جهان و مبارز تازه‌درگذشتۀ آمریکایی) می‌دانند. محمد علی به نشانۀ  اعتراض به حملۀ آمریکا به ویتنام، شجاعانه ارتش این کشور را ترک کرد و با این کار آیندۀ شغلی و ورزشی خود را به خطر انداخت.

محمد علی همچنین در بازی‌های المپیک 1968 مکزیک، به هنگام قهرمانی مشت خود را به نشانۀ جنبش ضدّآپارتاید "پلنگ سیاه" بالا برده بود.

 

به نوشته پایگاه خبری "دی تسایت"، کپرنیک لقب "محمد علی دوم" را از آن خود کرده است.

کپرنیک در سال ۲۰۱۳ بازیکن کلیدی تیمش بوده و توانسته در به فینال رسیدنِ "فورتی نایترز" نقش اساسی بازی کند. وی یکی از مستعدترین فوتبالیست‌های آمریکایی است و گفته می‌شود رقم قرارداد شش سالۀ وی 126 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

کپرنیک که در شبکه‌های اجتماعی برای مبارزه با "تبعیض نژادی" فعالیت دارد، صراحتاً اعلام کرده این موضوع برایش بسیار مهم‌تر از فوتبال است و تا زمانی که دولت آمریکا در رفتار خشونت‌بار خود با سیاه‌پوستان تغییرات اساسی ایجاد نکند، تحریم پرچم و سرود ملّی آمریکا را ادامه خواهد داد.

 

کپرنیک یک مسیحی معتقد است و آیاتی از کتاب مقدس انجیل را روی بازویش خالکوبی کرده؛

 

0

"GOD WILL GUIDE ME"  خداوند مرا هدایت خواهد کرد

 

اعتراضات ضدّنژادپرستیِ بوکسور آمریکایی محمدعلی به عنوان یک مسلمان و اعتراضات ضدّنژادپرستیِ فوتبالیست آمریکایی کپرنیک به عنوان یک مسیحی نشان می‌دهد گرایشات حق‌طلبانه و عدالت‌خواهانه در افرادی با هر دین و مسلک وجود دارد.
 

 

به قلم: فاطمه طاهری

 

منابع:

http://www.zeit.de/sport/2016-08/donald-trump-football-rassismus-nfl

http://www.nfl.com/news/story/0ap3000000655871/article/donald-trump-leave-tom-brady-alone

http://www.thenewstribune.com/sports/nfl/seattle-seahawks/seahawks-insider-blog/article51384470.html

http://www.esquire.com/sports/news/a48080/fans-burning-kaepernick-jersey/

http://www.sportressofblogitude.com/2013/01/24/thanks-to-kaepertat-people-can-buy-temporary-tattoos-just-like-colin-kaepernicks-pics/

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.