جمعه, 24 مرداد 1399 :: Friday, 14 August 2020
 
کد خبر: 24624

مرصاد، عملیاتی برای غروب جاویدان منافقین

مرصاد، عملیاتی برای غروب جاویدان منافقین
اواسط تابستان سال 67 داغ تر از هر سال دیگری برای ایرانی ها می گذشت. هنوز مهر قطعنامه 598 خشک نشده بود که منافقین کوردل تصمیم به انتقام شسکت های پیاپی بعثی ها از رزمندگان اسلام گرفتند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

اواسط تابستان سال 67 داغ تر از هر سال دیگری برای ایرانی ها می گذشت. هنوز مهر قطعنامه 598 خشک نشده بود که منافقین کوردل تصمیم به انتقام شکست های پیاپی بعثی ها از رزمندگان اسلام گرفتند. منافقان با تکیه بر وعده های صدام و توهم جدایی دولت و ملت پس از قطعنامه با جمع آوری تعداد زیادی افراد فریب خورده از اروپا و آمریکا و کشورهای مختلف حدود 5 هزار نیرو در قالب ۳۲ تیپ و هر تیپ با ۱۵۰ نفر را برای حمله به خاک جمهوری اسلامی سازماندهی کرد.
شش روز پس از تصویب قطعنامه، عراق آن را نقض و به جبهه های جنوب حمله کرد. به این ترتیب اکثر رزمندگان اسلام در جنوب مستقر شدند. در همین زمان رجوی برنامه ریزی برای حمله از جبهه غرب را آغاز نمود. وی که از پیروزی قطعی در این عملیات اطمینان داشت آنرا فروغ جاویدان نامگذاری کرد.

"مسعود رجوی" سرکرده این گروهک تروریستی در شب آغاز عملیات با بیان آرزوهای دور و دراز و توهمات واهی خود می گوید: «بر اساس تقسیمات انجام‌شده، 48 ساعته به تهران خواهیم رسید... کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در حد توان و اشل یک ابرقدرت است؛ چون فقط یک ابرقدرت می‌تواند کشوری را ظرف این مدت تسخیر کند...» رجوی به مزدوران تحت فرمانش اطمینان داد که نیروی هوایی عراق همراه آنها خواهد بود و مدام پایگاه هوایی نوژه و تبریز را هدف قرار می دهد. وی در آخرین جلسه هماهنگی عملیات خطاب به فرمانده محور تهران گفته بود: «وقتی به تهران رسیدید اتاق کار سابق من در خیابان علوی را آماده کنید تا من بیایم و در آن مستقر شوم.»

بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، نیروهای رجوی راس ساعت 16 از مرز خسروی عبور کردند. از آنجایی که تراکم نیروهای ایرانی در جبهه غرب کم بود، منافقین به راحتی توانستند تا شهر «کِرِندِ غرب» از توابع استان کرمانشاه پیشروی کنند. همزمان با پیشروی های آنها، ارتش عراق نیز با آتش توپخانه ای سنگین از منافقین حمایت میکرد. در عرض 24 ساعت منافقین توانستند به 34 کیلومتری کرمانشاه برسدند. هرچند رجوی اینگونه می پنداشت که مردم به محض اینکه با منافقین روبرو شوند به آنها خواهند پیوست و حتی می خواست بخشی از کمبود نیروها در برخی از گروه هایش را توسط نیروهای مردمی پوشش دهد، اما او این آرزو را با خود به گور برد و مردم غیور کرد، گروه گروه برای مقابله با مزدوران بسیج شدند.

"حسین مظفر" نماینده مجلس نهم شورای اسلامی در مورد اینکه ایران در عملیات مرصاد غافلگیر شد یا نه، می گوید: «نمیتوان انکار کرد که ما هم غافلگیر شدیم. بعد از پذیرش قطعنامه قرار نبود که حمله ای داشته باشیم و مانند زمان جنگ در حالت آماده باش باشیم. مانده بودیم تا سرنوشت قطعنامه به کجا می انجامد، که آنها از این فرصت سوء استفاده کردند.» هرچند برخی از تحلیگران معتقدند که غافلگیری ایران از اساس صحت ندارد و پیشروی های ارتش به اصطلاح آزادی بخش، به جهت مسائل تاکتیکی بوده است و نیروهای ایرانی برای آنکه منافقین از پوشش آتش توپخانه بعثی ها خارج شوند به آنها اجازه حضور در خاک کشور را دادند تا مقابله را آسان تر کنند.
پس از نفوذ 150 کیلومتری گروهک منافقین به خاک ایران، فراخوانی برای تجمع نیروها در جبهه غرب صورت گرفت. حرکت منافقین تا تنگه «چهارزبر» ادامه یافت.

در جلسه ای که با حضور شهید صیاد شیرازی در محل شورای عالی ‏دفاع در شهر کرمانشاه تشکیل گردید، تصمیم گرفته شد که رزمندگان اسلام در تنگه چهارزبر به دلیل موقعیت استراتژی آن و دارا بودن ‏شیارها و ارتفاعات محل مناسبی برای زمینگیر کردن منافقین خواهد بود.

به این ترتیب عملیاتی با نام «مرصاد» توسط شهید صیاد شیرازی پی ریزی شد. بلافاصله پس از جلسه، لشکر ۸۱ زرهی در تنگه مستقر و ‏نیروهای لشکر ۳۲ انصارالحسین (ع) و ۲۷ محمد رسول الله ((ص) ‏از سپاه پاسداران نیز به آنها ملحق گردیدند. سپس فرمان عملیات مرصاد با رمز "یا علی ابن ابیطالب" صادر شد، براین اساس یک ستون به طول ‏چهار کیلومتر مسلح به توپ، تانک، نفربر، تفنگ ۱۰۶، ‏خودروهای سنگین حامل مهمات و سایر ادوات نظامی و ‏لجستیکی، جاده دشت حسن آباد را پوشانده بودند که ‏ناگهان صدای غرورآفرین بالگردهای هوانیروز ارتش ‏جمهوری اسلامی ایران در فضا طنین انداز شد.

بمباران هوایی خلبانان نیروی هوایی چنان دقیق و موثر ‏صورت گرفت که تمام ساختار نظامی منافقین از هم ‏فروپاشید و چند لحظه بعد، بالگردهای کبری هوانیروز ‏از چپ و راست، انبوه نفرات و تجهیزات دشمن را مورد ‏حمله قرار دادند.‏

از حدود پنج هزار نفر منافق، بیش از 2600 نفر به هلاکت رسیدند و باقی افراد نیز یا به اسارت در آمدند یا به هرشکل ممکن از میدان نبرد گریختند. همچنین در این عملیات بیش از 120 دستگاه تانک، 400 دستگاه نفربر، 90 قبضه خمپاره‌‏انداز80 میلی‏متری، 150 قبضه خمپاره‏‌انداز 60 میلی‏متری و 30 قبضه توپ 106 میلی‏متری منهدم شد.

شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در تشریح این عملیات تاریخی گفت: «صبح روز پنج مرداد، عملیات با رمز یا علی ابن ابیطالب آغاز شد. در تنگه چهارزبر، چنان جهنمی برای یاران صدام برپا شد که زمانی برای پشیمانی نمانده بو  جاده به‌زودی انباشته از ادوات سوخته شد. عملیات که تمام شد، در جاده کرمانشاه ـ اسلام‌آباد غرب، هزاران کشته از آنان به‌جامانده بود. اجساد پسران و دخترانی که با ملت خود بسیار ناجوانمردانه رفتار کرده بودند؛ کسانی که روز تنهایی میهن، به یاری اردوی خصم شتافته بودند. به‌ هرحال خداوند متعال در آخرین روز جنگ با عملیات مرصاد به آن آیه شریفه عمل کرد. خداوند در آن آیه شریفه می‌فرماید: «با این‌ها بجنگید. من این‌ها را به دست شما عذاب می‌کنم و دل‌های مؤمن را شفا می‌دهم و به شما پیروزی می‌دهم» (توبه آیه 14) و نقطه آخر جنگ با پیروزی تمام شد و خبیث‌ترین دشمنان ما در اینجا به درک واصل شدند و پیروزی نهایی ما، یک پیروزی عظیمی بود.» صیاد شیرازی با حضور در عملیات های متعدد و فرماندهی آنها، خوار چشم دشمنان قسم خورده انقلاب شده بود. بی شک تربیت تحت آموزش های خردمدانه مادری بزگواری همچون مرحومه شهربانو شجاع تاثیر فروانی در ظهور صیاد ها دارد.

 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.