پنجشنبه, 6 آبان 1400 :: Thursday, 28 October 2021
 
کد خبر: 23681

افشاگری جدید درباره عربستان

افشاگری جدید درباره عربستان
"مجتهد" فعال عربستانی توییتر که به‌دلیل انتشار خبرهایی از مسائل پشت‌پرده آل‌سعود شهرت بسیاری کسب کرده است، زوایای پنهان دیگری را از دخل و خرج حکام سعودی و دریافت وام‌های کلان آنها برای جبران کسری بودجه برملا کرد.

مجتهد در صفحه خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: "دولت سعودی ماهیانه مبلغ 20 میلیارد ریال [سعودی] (5 میلیارد و 333 میلیون دلار) در قالب اوراق قرضه وام می‌گیرد که مجموع استقراض دولت سعودی در قالب این اوراق را به بیش از 40 میلیارد دلار (150 میلیارد ریال) رسانده است".

او در پیام دیگری نوشت: "استقراض چه‌بسا علت کاهش ذخیره ارزی عربستان در آمریکا به 115 میلیارد دلار (435 میلیارد ریال) بوده است. این موضوع را مسئولان آمریکایی در آمارهای ماه مارس گذشته خود تأیید کرده‌اند".

مجتهد فاش کرد: "افزون بر این، استقراض مؤسسات دولتی و نیمه‌دولتی (آرامکو، خطوط هوایی عربستان و برق و نظایر آن) از 16میلیارد دلار فراتر می‌رود تا مجموع استقراض به بیش از 56 میلیارد دلار بالغ گردد".

وی نوشت: "محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع سعودی اذعان کرده است که عربستان بخش بزرگی از ذخیره ارزی خود در آمریکا را با میانگین ماهیانه 30 میلیارد دلار (112 میلیارد ریال) از زمان آغاز بحران نفتی خارج کرده است".

مجتهد افزود: "آنها (سعودی‌ها) ادعا می‌کردند که ذخیره ارزی عربستان بیش از 800 میلیارد دلار است و حال یا ادعای آنها دروغ است یا اینکه محمد بن سلمان 685 میلیارد دلار را هزینه کرده و تنها 115میلیارد باقی مانده است".

وی اشاره کرد: "اعتراف محمد بن سلمان درخصوص خارج کردن و کشیدن ماهیانه 30 میلیارد دلار (112 میلیارد ریال) در مصاحبه با سایت بلومبرگ مطرح شد و مطبوعات سعودی و شبکه سعودی العربیه این بخش از مصاحبه او و اعترافش درباره بودجه را ترجمه نکردند".

مجتهد خاطرنشان کرد: "هزینه‌های خاندان حاکم از حقوق و هدیه‌های مالی و نفتی و هزینه‌های زندگی گرفته تا هزینه سفر و منافع آنها از پروژه‌های اقتصادی و قراردادها تغییری نکرده است بلکه تنها چیزی که تغییر یافته است، همان انتقال معاملات از فرزندان عبدالله به محمد بن سلمان و دوستانش و محمد بن نایف و دوستانش است. منافع شاهزادگان سعودی نیز مشمول هیچ‌گونه ریاضت اقتصادی نشده است".

به‌نوشته مجتهد، "هزینه کردن برای حکام عرب، به‌ویژه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر، نیز نه‌تنها تغییری نکرده بلکه افزایش یافته است. همچنین هزینه مسائل دیگر نیز که جزئیات آنها درز نکرده است، تغییری نکرده است، نظیر هزینه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا".

مجتهد فاش کرد: "افراد آگاه در اداره دارایی عربستان تأکید می‌کنند که در سایه حیف و میل‌های خاندان سلطنتی و بذل و بخشش پول به عبدالفتاح السیسی و امثال او، امکان پرداخت حقوق تنها در صورت تداوم استقراض میسر خواهد بود".

مجتهد نوشت: "در سایه قانون دولت آمریکا درخصوص عدم اجازه برای هزینه طرف‌های خارجی در انتخابات این کشور، محمد بن سلمان شرکت‌های آمریکایی را برای این منظور و فرار قانونی به‌کار گرفته است؛ هرچند که وی ــ همان‌طور که قبلاً گفت ــ دربارۀ هر دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا نگرانی‌هایی دارد اما مقادیر زیادی پول برای مبارزات انتخاباتی هیلاری کلینتون تزریق کرده است تا بین دو گزینه بد و بدتر، گزینه بد رأی بیاورد".

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.