دوشنبه, 11 اسفند 1399 :: Monday, 1 March 2021
 
کد خبر: 22724

با تنها شهروند آمریکایی کره شمالی آشنا شوید + تصاویر

با تنها شهروند آمریکایی کره شمالی آشنا شوید + تصاویر
احتمالا برای اکثر ما این طور به نظر می‌رسد که زندگی در کره‌ی شمالی، یک کابوس بزرگ است. به همین دلیل نمی‌توانیم باور کنیم که کسی بخواهد داوطلبانه به این کشور رفته و باقی عمرش را بگذراند. اما زود قضاوت نکنید.
پایگاه خبری ریشه

در طول جنگ کره شش سرباز آمریکایی به صورت داوطلبانه تصمیم گرفتند که به کره‌ی شمالی بگریزند. آنها به دلایل گوناگونی فکر می‌کردند که زندگی در یک حکومت تمامیت‌خواه، به خدمت در ارتش ترجیح دارد و به میل و اراده‌ی خود از منطقه‌ غیرنظامی‌ای که کره‌ جنوبی و کره‌ی شمالی را از یکدیگر جدا می‌کرد، گذشتند. بیشتر این فراریان، از آن زمان تاکنون بدون اینکه این قلمروی منزوی را ترک کنند، مرده‌اند. اما فقط یک نفر از آنها هنوز هم زنده است و به‌عنوان یک شهروند خوشنود کره‌ی شمالی، به زندگی خود ادامه می‌دهد.

جیمز جوزف رسناک
جیمز جوزف رسناک یکی از شش سربازی است که در طول جنگ کره، به کره‌ی شمالی فرار کرد. در ابتدای دهه‌ی ۶۰، رسناک به عنوان یک سرباز درجه‌ اول ارتش آمریکا در منطقه‌ی غیر نظامی کره‌ی شمالی حضور داشت.

او پس از جعل امضا در اوراق اداری ارتش آمریکا، از خدمت نظام فرار کرد. او به جای آنکه با تنبیه از طرف ارتش مواجه شود، از منطقه‌ای مین گذاری شده گذشت و به کره‌ی شمالی پناهنده شد.

در طول منطقه‌ی غیر نظامی، رسناک با تعداد بیشتری از سربازان فرارای آشنا شد و به همراه آنها گروهی تشکیل داد تا افراد بیشتری را از ارتش به سمت پناهندگی به کره‌ی شمالی ترغیب کنند. در سال ۱۹۶۶ او به همراه چهار نفر دیگر، تلاش کردند تا با تقاضای پناهندگی به سفارتخانه‌ی اتحاد جماهیر شوروی، کره‌ی شمالی را ترک گویند. اما کمی بعد تصمیم گرفتند که در همان کشور باقی بمانند.

رسناک تا کنون سه بار ازدواج کرده است و هم اکنون به عنوان هنرپیشه و معلم زبان انگلیسی در پیونگ یانگ پایتخت کره‌ی شمالی، مشغول به کار و زندگی است.
 

آمریکایی‌هایی که زندگی در کره شمالی را انتخاب کرده‌اند
 

چارلز رابرت جنکینز
چارلز رابرت جنکینز در زمان خدمتش در کره‌ شمالی به سال ۱۹۶۵، هنگامی که مشغول دادن پاس شب بود، در حالت مستی، از منطقه‌ غیر نظامی کره‌ شمالی عبور کرد. او پس از ورود به این کشور، با این فکر که احتمالا او را به اتحاد جماهیر شوروی فرستاده و سپس به آمریکا باز می‌گردانند، خود را تسلیم کرد. او بعدتر، به خاطر تصمیم به ترک ارتش، خود را بسیار سرزنش کرد.

این کهنه سرباز،در سال ۲۰۰۴، به ژاپن سفر کرد و سرانجام توانست وضعیت خود را به اطلاع اردوگاه ارتش آمریکا برساند. پس از گذراندن مدت تنبیه‌اش به خاطر ترک خدمت، او را به آمریکا بازگرداندند تا بتواند مادرش را ملاقات کند. او که حالا ۷۴سال دارد و به همراه همسر و فرزندانش در ژاپن زندگی می‌کند، امیدوار است که تا هنگام مرگ همان‌جا بماند.

آمریکایی‌هایی که زندگی در کره شمالی را انتخاب کرده‌اند
 

کمونیست بی‌میل
پس از ترک کره‌ شمالی، جنکینز یادنامه‌ای با عنوان "کمونیست بی‌میل" نوشت. در این یادداشت، او به توصیف زندانی شدن خود در یک اتاق به همراه چهار فراری دیگر پرداخت. این افراد ضمن این که شدیدا توسط مامورین کتک می‌خوردند، مجبور بودند تا فلسفه‌ کیم ایل سونگ را خوانده و به خاطر بسپارند. آنها البته از امکان معاشرت با خانم‌های کره‌ای برخوردار بودند.

آمریکایی‌هایی که زندگی در کره شمالی را انتخاب کرده‌اند
 

جری وین پریش
جری وین پریش در ۶ دسامبر ۱۹۶۳ از منطقه‌ی غیر نظامی کره‌ی شمالی عبور کرد. دلیل فرار او از خدمت ارتش این بود که فکر می‌کرد چنانچه به ایالات متحده بازگردد، پدر زنش او را خواهد کشت.

این شخص فراری، شهروندی کره‌ شمالی را دریافت کرد و به سرعت با زنی لبنانی ازدواج نمود. او پیش از آنکه به دلیل بیماری کیلیوی در سال ۱۹۹۸ از دنیا برود، به مدت دو دهه در دفتر ارتباطات دانشکده‌ زبان‌های خارجی مشغول به کار بود.

آمریکایی‌هایی که زندگی در کره شمالی را انتخاب کرده‌اند
 

لری آلن ابشیر
لری الن ابشیر اولین سرباز آمریکایی بود که در طول جنگ کره، از منطقه‌ غیر نظامی عبور کرد. پس از آن، او و دیگر رفقای فراری‌اش، به دلیل بازی در نقش آدم‌های شرور آمریکایی در فیلم‌های کره‌ شمالی، به افراد بسیار مشهوری در این کشور تبدیل شدند. بر اساس ادعای دیگر فراریان همراه او، ابشیر بسیار جذب زبان کره‌ای شده بود. با وجودی که خود زیاد در صحبت کردن به این زبان، روان نبود. او، زمانی که ۴۰ سال بیشتر نداشت، بر اثر یک حمله‌ قلبی در سال۱۹۸۳، جان خود را از دست داد.

آمریکایی‌هایی که زندگی در کره شمالی را انتخاب کرده‌اند
 

جوزف تی.وایت
در سال ۱۹۸۲، جوزف تی.وایت به قفل دروازه‌ منطقه‌ غیر نظامی کره‌ی شمالی شلیک کرد و به همراه کوله پشتی‌ای پر از اسناد و مدارک دزدی‌ که حاکی از محل اختفای مین‌های کره‌ جنوبی بود، به کره‌ی شمالی فرار کرد.

این سرباز، سریعا در رسانه‌های کره‌ شمالی حاضر شد و به تقبیح فرهنگ آمریکا پرداخت. البته این در حالی است که در ارتباط با صحت این موارد ضبط شده، شک‌هایی وجود دارد. وایت، پیش از آن که در رودخانه‌ چونگ‌چون غرق شود، تنها دو سال در کره‌ شمالی زندگی کرد. جسد او، هرگز پیدا نشد.

آمریکایی‌هایی که زندگی در کره شمالی را انتخاب کرده‌اند
 

روی چانگ
سرباز درجه‌ی اول، روی چانگ (نام او به هنگام تولد، چانگ ریو ساپ بود) از فرزند خانواده‌ای مهاجر از کره‌ جنوبی بود که برای دریافت هزینه‌ تحصیل، به ارتش پیوسته بود. او در سال ۱۹۷۹ هنگامی که مشغول خدمت در آلمان غربی بود، از خدمت فرار کرد و بعد‌تر نام او به عنوان فراری ثبت شد. دو ماه پس از ناپدید شدن این سرباز، کره‌ شمالی، پناهندگی او را اعلام کرد. مقامات آمریکایی و پنتاگون، ادعای کره‌ شمالی مبنی بر پناهندگی چانگ را پذیرفتند اما خانواده‌ او اصرار داشتند که پسرشان ربوده شده است. هیچ کس نمی‌داند که نهایتا چه بر سر چانگ آمده است.

آمریکایی‌هایی که زندگی در کره شمالی را انتخاب کرده‌اند
 

عبور از مرز
در سال ۲۰۰۶، فیلم‌سازان بریتانیایی، دنیل گوردن و نیکولاس بونر، مستندی به نام "عبور از مرز" را درباره‌ سرباز آمریکایی پناهنده تحت عنوان جیمز جوزف رسناک عرضه کردند. این فیلم سعی دارد تا زندگی روزمره‌ کاملا مدرن رسناک را در کره‌ شمالی نشان دهد و  همچنین به زندگی دیگر آمریکایی‌های پناهنده به کره‌ شمالی بپردازد.

آمریکایی‌هایی که زندگی در کره شمالی را انتخاب کرده‌اند

منبع: فرادید
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.