دوشنبه, 11 اسفند 1399 :: Monday, 1 March 2021
 
کد خبر: 22671

جشنواره ملی "حقوق بشر آمریکایی"

جشنواره ملی
رئیس حوزه هنری استان البرز از برگزاری اولین جشنواره ملی حقوق بشر آمریکایی با همکاری حوزه هنری استان خبر داد.
پایگاه خبری ریشه

اسماعیل آجرلو دبیر اولین جشنواره هنری حقوق بشر آمریکایی ضمن تشریح ابعاد مختلف جشنواره و برنامه های هفته حقوق بشر آمریکایی همچنین بیان خودجوش بودن جشنواره از سوی گروهی از هنرمندان متعهد، اظهار کرد: مهمترین هدف اولین جشنواره هنری حقوق بشر آمریکایی روشنگری و بصیرت افزایی نسبت به ذات اقدامات ضد حقوق بشری دولت آمریکا است.

آجرلو افزود: همانطور که می دانیم ۷ تا ۱۲ تیرماه هر سال از سوی مقام معظم رهبری به نام هفته حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه قشر هنرمند جامعه همواره قشر پیشرو بوده و نسبت به حقیقت و اتفاقات پیرامون خود واکنش نشان داده است، افزود: هنرمندان ارزشی و متعهد در راستای احقاق حقوق مردم و روشنگری نسبت به دشمنان کشور وظیفه خود را به خوبی درک کرده و در این جشنواره با استفاده از ابزار هنر نسبت به حقوق بشر آمریکایی و در واقع اقدامات ضد حقوق بشری امریکا واکنش نشان می دهند.

آجرلو افزود: این جشنواره بر اساس دغدغه و احساس مسئولیت گروهی از هنرمندان کشور شکل گرفته و تمام امور دبیرخانه ای و برگزاری نیز با محوریت سازمان های مردم نهاد، هنرمندان و اهالی فرهنگ در حال پیگیری است در واقع دبیرخانه ای با نام «پویش مردمی افشای حقوق بشر آمریکایی» با حضور هنرمندان و برخی نهادهای غیر دولتی همچون سازمان بسیج حقوقدانان، حوزه هنری البرز، سازمان فضای مجازی سراج و سازمان های مردم نهادی همچون موسسه فرهنگی «عهدنو» و کانون صیانت از حقوق شهروندی تشکیل یافته است که انشاالله قصد دارد این جشنواره هنری را برای سال های آینده و حتی در سطح بین المللی برگزار کند.

وی تصریح کرد: در واقع دبیرخانه اصلی جشنواره در حوزه هنری استان البرز شکل گرفته و تمام امور دبیرخانه ای اعم از ارسال آثار، اطلاع رسانی، کارشناسی، تبلیغات و غیره در قالب دبیرخانه مجازی جشنواره به آدرس artiraniha.ir انجام می شود و این امر سب شده تا دسترسی هنرمندان به دبیرخانه و ارسال آثار بسیار سهل و آسان شود و استقبال بسیار مناسبی از این روش نیز شده است.

وی گفت: پذیرش آثار در پنج گرایش شامل موشن گرافیک، اینفوگرافیک، پوستر و تابلو مقاله، عکس چیدمان و کاریکاتور انجام می شود و آثار در دو مرحله مورد بازبینی و قضاوت قرار خواهند گرفت.

رئیس حوزه هنری البرز خاطر نشان کرد: یکی از اهداف این جشنواره مردمی گسترش موضوع و ارتباط با هنرمندان سراسر کشور است و از آنجا که متأسفانه امکانات و بودجه های هنری و فرهنگی به شکل متناسب در کل کشور توزیع نشده است، تصمیم بر این شد که از گروه های هنری که امکان برگزاری کارگاه های هنری تولیدمحور در موضوع حقوق بشر آمریکایی را دارند حمایت شود.

وی افزود: در حال حاضر تعداد ۱۰ کارگاه در سراسر کشور در زمینه موشن گرافیک، عکاسی چیدمان و اینفوگرافیک در حال برگزاری است که مورد حمایت جشنواره قرار گرفته و یا به آثار منتخب آنها کمک هزینه تولید داده می شود.

آجرلو عنوان کرد: برای همه هنرمندانی که آثارشان به بخش رقابتی جشنواره راه‌ یابد در صورت درخواست گواهی شرکت در جشنواره صادر خواهد شد و به همه آثار راه یافته به بخش مسابقه علاوه بر جوایز تعیین شده، کمک هزینه تولید نقدی تعلق می گیرد.

وی در پایان یادآور شد: مهلت ارسال آثار  تا ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۵ تمدید شده است و اختتامیه و نمایش آثار در هفته دوم مرداد ماه ۱۳۹۵ همزمان با روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی با حضور هنرمندان و چهره های مطرح کشوری برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.