دوشنبه, 29 شهريور 1400 :: Monday, 20 September 2021
 
کد خبر: 22357

لزوم بررسی موارد متعدد نقض حقوق بشر در هفته حقوق بشر آمریکا

موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا بسیار متعدد است هم آن چه که درعرصه داخلی بر ضد مردم آمریکا اتفاق می افتد و هم آن چه که در کشور های دیگر در حال وقوع است. هر کجا که آمریکا حضور دارد ما شاهد هستیم که به بهانه پایگاه نظامی اتفاقاتی می افتد که کاملا حقوق مردم بی گناه آن کشور ها نقض می شود.

در اعلامیه جهانی حقوق بشر عنوان شده است که «هیچ‌کس نمی‌بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد». اما این امر در حالی است که کشوری همچون آمریکا به هیچ یک از مواد ذکر شده در اعلامیه جهانی حقوق بشر اهمیت نمی دهد و با زیر پا گذاردن تمامی اصول و قواعد به وضوح حقوق بشر را پایمال می کند.
بنا بر این گزارش این کشور هر جایی که به نفع منافعش باشد دم از حقوق بشر می زند و دیگر کشور ها را متهم به نقض آن می کند و هر جا که در پیشبرد اهدافش کمک کننده باشد به راحتی پا روی گلوی انسان های بیشماری می گذارد و از تربیت تروریست تا حمایت از آنها در راه این گلد مالی دریغ نمی کند.
در همین ارتباط «زهره الهیان»، رئیس کمیته حقوق بشر و عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس هشتم پیرامون اقدامات ناقض حقوق بشری آمریکا با ما به بحث و گفتگو پرداخته است. این مصاحبه تفصیلی را پیش رو دارید.
علت این که آمریکایی ها حقوق بشر را روی ترازوی ثروت و قدرت وزن می کنند چیست؟ چرا این کشور با این همه ادعای حقوق بشری کفه ثروت و قدرت را در برابر حقوق بشر ترجیح می دهد، چنانچه اگر کشتار هزاران نفر انسان بی گناه در هر نقطه ای مطابق اهداف ثروت و قدرت آمریکایی باشد مخالفتی با آن نمی کنند ولی اگر اعدام یک قاچاقچی یا متجاوز به عنف و جاسوس بر خلاف اهداف آمریکایی باشد، با هوچی گری، سازمان های بین الملی را برای صدرور قطعنامه علیه آن کشور ترغیب می کند؟ 
حقوق بشر که امروز تبدیل به شعاری توخالی از سوی کشور های غربی به ویژه آمریکا شده، موضوعی است که متاسفانه ماهیت اصلی خود را از دست داده به این معنا که استکبار جهانی به ویژه آمریکا تلاش می کند که با ظاهر سازی و طرح شعار حقوق بشر به اهداف سیاسی خود در نقاط مختلف جهان و کشور های مختلف  دست پیدا کند و هر جا که کشوری با اهداف و سیاست های وی هم سو نباشد در واقع آن را متهم به نقض حقوق بشر می کند.
 
همان گونه که امروز ما مشاهده می کنیم نقض آشکار حقوق بشر توسط عربستان نه تنها با پیگیری آمریکا و استکبار جهانی مواجه نمی شود و عربستان متهم به نقض حقوق بشر نمی شود بلکه آل سعود از حمایت های آمریکا نیز برخوردارد است؛ در حالیکه ما شاهد هستیم عربستان چه جنایتی را در یمن علیه مردم بی گناه و غیر نظامی این کشور صورت می دهد همچنین مشاهده کردیم سال گذشته در اتفاقاتی که در منا رخ داد و جان هزاران انسان به مخاطره افتاد هیچ صدایی از سوی کشورهای غربی در رابطه با نقض حقوق بشر در عربستان بلند نشد.
این در حالی است که با اعدام یک قاچاقچی مواد مخدر در ایران داد نقض حقوق بشر بلند می شود و جمهوری اسلامی ایران متهم به این امر می شود این موارد نشان دهنده سیاست های دوگانه غرب به ویژه آمریکا در رابطه با حقوق بشر است لذا آمریکایی ها از این  موضوع به عنوان یک اهرم و یک حربه برای نیل به مقاصد خود استفاده و به عبارتی از آن سواستفاده می کنند.
 چرا دولت مردان ما موارد نقض حقوق بشردر امریکا را مورد توجه قرار نمی دهند آیا نباید جمهوری اسلامی برای دفاع از مظلومین که در امریکا حقوق شان تضیع می¬شود اقدام وتحرکی داشته باشد؟
 
موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا بسیار متعدد است هم آن چه که درعرصه داخلی بر ضد مردم آمریکا اتفاق می افتد و هم آن چه که در کشور های دیگر در حال وقوع است. هر کجا که آمریکا حضور دارد ما شاهد هستیم که به بهانه پایگاه نظامی اتفاقاتی می افتد که کاملا حقوق مردم بی گناه آن کشور ها نقض می شود.
این نقض حقوق بشر توسط آمریکایی ها در مواردی مثل عراق، افغانستان و پاکستان و سایر کشور ها ی منطقه دیده می شود همچنین آمریکا به واسطه حمایت از گروهک های تروریستی، حمایت هایی که در زمان جنگ تحمیلی از عراق توسط این کشور صورت گرفت و سقوط هواپیمای مسافربری در خلیج فارس و مواردی از این دست که بسیار هم متعدد هستند، اقدام به نقض حقوق مردم ایران کرده است.
این موارد می بایستی از سوی دولت مورد پیگیری قرار بگیرد و دستگاه دیپلماسی نسبت به آن واکنش نشان دهد ولی متأسفانه ما تحرکی در این رابطه از سوی دولت مشاهده نمی کنیم. 
الهیان افزود: مقام معظم رهبری موضعی را سال گذشته مطرح کردند که بسیار به جا است که از سوی دولت پیگیری بشود و دستگاه دیپلماسی و همچنین جامعه مدنی به دنبال آن باشند که همان هفته حقوق بشر آمریکایی است یعنی یک هفته اختصاص داده شود به اینکه پرونده حقوق بشری آمریکا و موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا در داخل و خارج از این کشور باز خوانی شود.
 ایران از جمله کشورهایی است که قریب به 17هزار شهید ترور دارد. در بسیاری از این ترورها دست پنهان دولت آمریکا و حمایت های آمریکایی آشکار شده است مانند ترور دانشمندان هسته ای که مسئولان آمریکایی در صحبت های خود به طور غیر مستقیم و تلویحی آن را راهکاری برای مقابله با هسته ای شدن ایران می دانستند. حال با این تفاسیر چرا این کشور باز هم در زمینه حقوق بشر ادعا دارد؟ تحلیل شما از این مسئله چیست؟ 
 
همان طور که می دانید مردم ایران اولین قربانی تروریست هستند و تروریسم دولتی آمریکا همواره با حمایت گروه های تروریستی در ایران تعدادی از هموطنان ما را به شهادت رسانده است و علیه امنیت مردم ایران اقداماتی را داشته است. 
آنچه که ما در شرایط حاضر مشاهده می کنیم، حمایت از گروه های منافقین و پرونده سیاهی که این گروهک در مقابل ملت ایران با ترور هفده هزار از هموطنان ما دارد است اما باز هم آمریکا از این گروهک دفاع می کند و آن را از لیست سیاه خود خارج نمی کند؛ از طرفی شاهد هستیم در مرز های شرقی حمایت آمریکا از گروهک های تروریستی مختلف واضح و آشکار است و در این رابطه جمهوری اسلامی ایران اسنادی را می تواند در مجامع حقوق بشری ارائه دهد که نشان از این دارد که آمریکا تا به حال تا چه میزان علیه ملت ایران جنایت داشته است ولی با این همه جنایت باز هم دم از شعار حقوق بشر می زند.
به اعتقاد شما هدف اینکه پرونده حقوق بشر در ایران توسط آمریکایی ها علیرغم نقص حقوق بشر در آمریکا همیشه محل بحث بوده، چیست؟ برای اقدام فعالانه، دولت و دستگاه دیپلماسی بایستی چه اقداماتی انجام دهند؟
 
قطعا دستگاه دیپلماسی فرصت های مهمی را در مجامع حقوق بشری مثل شورای حقوق بشر سازمان ملل و کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل و سایر مجامع دارد که از این مجامع برای طرح این موارد اقدام کند و از طرفی دستگاه دیپلماسی می تواند با حمایت دستگاه های غیر دولتی که در زمینه حقوق بشر در ایران فعال هستند، طرح این گونه شکایات را در مجامع حقوق بشری توسط ان جی اوها پیگیری کند که این ظرفیت را ما الان در کشور داریم.
تعدادی از ان جی اوها درعرصه بین الملل در زمینه حقوق بشر فعال هستند ولی متاسفانه حمایت نمی شوند برای اینکه در مجامع حقوق بشری پیگیری کنند و دنبال احقاق حقوق ملت ایران باشند. این هم ظرفیتی است که باید توسط دولت برای آن برنامه ریزی صورت بگیرد.
 در بازخوانی جنایات آمریکایی ها که در تضاد کامل با حقوق بشر قرار دارد، می توانیم به چه موارد دیگری در این خصوص اشاره داشته باشیم؟
آنچه که مسلم است آمریکا در عرصه داخلی مرتکب جنایات زیادی شده از جمله حقوق سرخ پوستان که به طور واضح و آشکار نقض می شده و حتی تا این حد که آن ها مقطوع نسل می شوند به واسطه اینکه آمریکا تمایلی ندارد که سرخ پوستان در این کشور حضور داشته و حقوقی داشته باشند.
از طرفی نداشتن صدای آزادی خواهان و جامعه مدنی در آمریکا امری واضح و آشکار است و با اعتراض و عدم همراهی این ان جی اوها و افراد آزادی خواه آن ها متهم به مجرمیت می شوند و در دستگاه قضایی آمریکا با بی عدالتی با آن ها برخورد می شود چنانچه مصادیق متعدد نقض حقوق بشر در رابطه با این سازمان های غیر دولتی را در آمریکا شاهد هستیم.
در رابطه با کشورهایی که آمریکا در آن پایگاه دارد از جمله عراق، افغانستان و پاکستان مشاهده می کنیم که هر کجا آمریکا حضور نظامی داشته موارد متعددی از نقض حقوق بشر انجام شده است که آخرین مورد آن بمباران بیمارستان مرتبط با سازمان پزشکان بدون مرز است که تعداد زیادی بیگناه در بیمارستان کشته شدند و متاسفانه پیگیری از سوی مجامع حقوق بشری سازمان ملل در این رابطه صورت نگرفت. 
موارد بسیار متعدد دیگری از نقض حقوق بشر در آمریکا و توسط آمریکایی ها وجود دارد که همان طور که عرض کردم باید در هفته حقوق بشر آمریکا این موارد بازخوانی شده و مجامعی تشکیل شود که این موارد مورد بررسی قرار گرفته و رسانه ای شود. 

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.