جمعه, 4 بهمن 1398 :: Friday, 24 January 2020
 
کد خبر: 21511

آنکارا از دشمن خود مدد خواست

آنکارا از دشمن خود مدد خواست
معاون نخست وزیر ترکیه با گروهی از روزنامه نگاران در یک ضیافت صبحانه، به ارزیابی سیاست خارجی ترکیه پرداخت.
پایگاه خبری ریشه

در تاریخ 11/3/1395 نعمان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه در جریان گفتگو با گروهی از روزنامه نگاران در چارچوب یک ضیافت صبحانه، به ارزیابی موضوعات روز و سیاست خارجی ترکیه پرداخت.

 

آنکارا از دشمن خود مدد خواست/ در صبحانه کاری  

 
وی در رابطه با سیاست های ترکیه اضهار داشت: ما از ابتدا با تجزیه سوریه مخالف بوده و از حفظ تمامیت ارضی این کشور حمایت می کنیم. روسیه و ایران نیز از تقویت رژیم سوریه ولی در نهایت امر از تمامیت ارضی این کشور حمایت می کنند. حتی اگر ترکیه و روسیه کاملاً به توافق نرسند، ائتلاف ترکیه، روسیه و ایران می تواند مانع از طرح  تجزیه سوریه شود.

 وی در ادامه افزود:در این وضعیت به اعتراضات خود در رابطه با اسد همچنان ادامه خواهیم داد ولی این طور بنظر می رسد که عدم تجزیه سوریه از اولویت بیشتری برخوردار است.   
 
این اظهارات معاون نخست وزیر ترکیه در دو روزنامه پرتیراژ ملیت و حریت بازتاب داشت که ذیلاً به آن پرداخته شده است:
 
ملیت : آنکارا از دشمن خود مدد می جوید
 
 

آنکارا از دشمن خود مدد خواست/ در صبحانه کاری

روزنامه ملیت در شماره 13/03/1395  خود در مقاله ای تحت عنوان: "آنکارا از دشمن خود مدد می جوید"،  نوشت؛  دیگر همه از جمله اعضای کابینه دولت و نویسندگانی که تا دیروز سیاست های دولت ترکیه را تشویق می کردند، شکست سیاست خارجی ترکیه را قبول دارند. بی شک دیگر همه متوجه شده اند که سیاست "تنهایی ارزشمند"، هیچ بعد ارزشمندی ندارد.

 بین علی یلدیریم در اولین پیام خود پس از انتصاب وی به پست نخست وزیری، در راستای تغییر و تحول پیام داد و گفت: شمار کشورهای دوست را افزایش و شمار کشورهای دشمن را کاهش خواهیم داد.
 
وی ادامه داد: ایران، عراق، سوریه، اردن، امارات متحده عربی و مصر از جمله کشورهایی هستند که روابط ترکیه با آنها برهم خورده است. در واقع لیبی نیز در این فهرست جای داشت ولی اخیراً روابط خود با این کشور را بهبود داده و مجدداً به این کشور سفیر اعزام کردیم. روابط ترکیه با ارمنستان نیز از گذشته تا کنون هیچوقت خوب نبود. روابط ترکیه با روسیه نیز برهم خورد. مسکو می گوید آماده ترمیم روابط با آنکارا بوده ولی آنکارا باید شرایط ما را به جا آورد.

این شرایط عبارتند از:  عذرخواهی از سوی آنکارا، پرداخت غرامت از سوی آنکار و محاکمه فردی که خلبان روس را مورد اصابت قرارداد.
 
درخواست های مسکو از آنکارا برای عذرخواهی و پرداخت غرامت، ضرب المثل معروف اعراب مبنی بر: "من داکا دوکا"  (تو انجام می دهی او نیز انجام خواهد داد)، را به ذهن من آورد.  
 
نخست وزیر ترکیه در ادامه می افزاید: سوریه نیز یکی دیگری از جاهایی است که در آن با شکست مواجه شده ایم. آنچه که ترکیه از آن می ترسید بر سرش می آید زیرا آمریکا مدل شمال عراق را در سوریه نیز به اجرا گذاشت. به زودی شروع به استفاده  از عبارت شمال سوریه خواهیم کرد. اینطور بنظر می رسد که به کردهای سوریه در قبال مبارزه با داعش وعده خودمختاری داده شده  است، آنکارا بقدری دچار نگرانی شده است که برای حفظ تمامیت ارضی سوریه دیگر آماده همکاری با اسد نیز می باشد.
 
نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه نیز می گوید: ما از ابتدا با تجزیه سوریه مخالف بوده و از حفظ تمامیت ارضی این کشور حمایت می کنیم. روسیه و ایران نیز از تقویت رژیم سوریه ولی در نهایت امر از تمامیت ارضی این کشور حمایت می کنند.  حتی اگر ترکیه و روسیه کاملاً به توافق نرسند، ائتلاف ترکیه، روسیه و ایران می تواند مانع از طرح  تجزیه سوریه شود".

 وی در ادامه افزود:"در این وضعیت به اعتراضات خود در رابطه با اسد همچنان ادامه خواهیم داد ولی این طور بنظر می رسد که عدم تجزیه سوریه از اولویت بیشتری برخوردار است.
 

آنکارا از دشمن خود مدد خواست/ در صبحانه کاری

 
آیا  این سخنان حاکی از شکست سیاست خارجی ترکیه در 4 سال گذشته نیست؟  
 
آنکارا که همواره به اصرار بر لزوم برکناری بشار اسد تأکید می کرد، از ترس تشکیل منطقه خود مختار کرد در شمال سوریه، از این موضع خود منصرف شده و شروع به حمایت از عدم برکناری اسد نموده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.