سه شنبه, 24 فروردين 1400 :: Tuesday, 13 April 2021
 
کد خبر: 21482

امکان مذاکره با غرب درباره حقوق بشر چقدر جدی است؟

امکان مذاکره با غرب درباره حقوق بشر چقدر جدی است؟
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ریشه

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز چهارشنبه 19 خرداد 95 (8 ژوئن) در موسسه سیپری سوئد برای نخستین بار از یک سمت عالی کشورمان، نسبت به مذاکره با غرب در موضوع حقوق بشر چراغ سبز نشان داد:

من آماده ورود به گفتگو با اروپا در مسائل حقوق بشری هستم، ولی به موگرینی نیز گفتم که این گفتگوها دو‌طرفه خواهد بود. شکی نیست که هر دو طرف چیزهایی را می‌شنویم که خوشمان نمی‌آید ولی باید جدی باشیم و در این گفت‌وگوها جدی ورود کنیم، اما این گفت‌وگو نه یک جانبه بلکه کاملا دوجانبه خواهد بود.

 

*** امکان آغاز مذاکره با غرب درباره حقوق بشر چقدر جدی است؟

اگرچه روز چهارشنبه نقطۀ تأکید رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در موسسه سیپری سوئد دوجانبه بودن گفتگوهای حقوق بشری را هدف قرار داده و چارچوب صحبت‌های وی همگی حول این محور می‌گشت، اما قبل از اینکه تصویری از چگونگی این مذاکرات در ذهن ترسیم شود، این سؤال مطرح است که:

اگر درست با همان معادلات و قواعد بازیِ 13 سالۀ هسته‌ای، با همان دست فرمانی که در پرونده هسته‌ای ایران با 5+1 جلو رفت و رفتیم، جلو برویم و اجازه دهیم بازی جدیدی این بار به نام "پرونده حقوق بشری" شروع شود، آیا خودمان به بسیاری از باورهایمان در این زمینه پشت پا نزده‌ایم؟

آیا اساساً کسی که در آن سوی "میز" نشسته ابتدابه‌ساکن صلاحیت آغاز چنین مبحثی با چنین موضوعی را دارد؟ 

 

*** بررسی صلاحیت غرب به عنوان طرف مذاکره؛ چند سؤال:

1.    جای 37 سال تبر تحریم بر شانۀ ملت

هم کاخ سفید و هم اتحادیه اروپا از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی سال‌هاست که با متهم کردن اشخاص، سازمان‌ها و دولت‌های بر سر کار آمده در ایران به نقض حقوق بشر، تحریم‌هایی سخت و سنگین علیه آنها وضع کرده‌اند.

حتی انعقاد برجام با تمام "دستاورد"بودنش، حیای صرفنظر از تحریم‌های دوباره را به طرف غربی تزریق نکرد؛ "وندی شرمن" و "جاش ارنست" و "جان کری" و "تد کروز" و "ماری هارف" از واشنگتن گرفته تا مقامات سیاسی گوناگون از اتحادیه اروپا یکصدا اعلام کردند که تحریم‌های حقوق بشریِ ایران، در دوران پسابرجام به قوت خود باقی است.

حتی در آخرین اقدام شورای وزیران اتحادیه اروپا فروردین ماه 95  تحریم‌های وضع شده به بهانه نقض حقوق بشر علیه 82 فرد و یک موسسه به بهانه نقض حقوق بشر را تا تاریخ 13 آوریل سال 2017 تمدید کرد.

 

آیا این برخوردِ تا به امروز از سرِ اتهام و تهمت و تحریم و سیاه‌نمایی، شایستۀ پاسخی نرم و دعوت به میز مذاکره است؟

 

2.    شورِ "استانداردهای دوگانه" درآمده است!

ظریف در سخنرانی اخیر خود در موسسه به نکتۀ مهمی در مسئلۀ مذاکرۀ احتمالی با غرب در موضوع حقوق بشر اشاره کرد و آن اینکه بدترین  دشمن حقوق بشر را استفاده سیاسی از آن برای رسیدن به اهداف سیاسی دانست:

من نمی‌خواهم نامی مطرح کنم، ولی لطفاً بروید و ببینید چه کسانی در منطقه ما به قطعنامه سوئد علیه ایران در شورای حقوق بشر رأی مثبت داده است. (با دیدن این مسئله) شما شرمسار خواهید شد زیرا هیچ قطعنامه‌ای را علیه آنان مطرح نکرده‌اید.

یا همچنین در جای دیگر افزود:

هر کسی که چیزی علیه مردم یهودی بگوید، یک یهود ستیز است، هر کسی که چیزی درباره آفریقا بگوید، نژاد‌پرست است، ولی (چرا) هر کسی که علیه اسلام صحبت کند، از حق خود برای آزادی بیان استفاده می کند؟ چگونه می‌توانید به یک مسلمان که در منطقه ما یا اروپا زندگی می کند توضیح دهید که شما منصفانه عمل می کنید؟

دقیقاً این سؤال به‌جای ظریف حکایت از اوج بکارگیری استانداردهای دوگانه از طرف غرب دارد. نهادهای حقوق بشر بین‌المللی هرگز نخواسته و نتوانسته‌اند از پشت همان عینک سیاهی که ایران را رصد می‌کنند، وضعیت حقوق زنان، کودکان، آزادی بیان و... را در غرب مشاهده کنند.

علاوه بر این چرا ذرّه‌ای از حساسیتی که همواره در موضوع حقوق بشر روی کشور ما هست، روی رژیم‌های واپس‌گرا و مرتجعینِ قرون وسطایی مانند آل سعود نیست؟

 

3.    تعاریف متضاد به منزلۀ یک زیربنای سست

نکتۀ دیگر به تعاریف متضاد و زیربنای ناهمسانی که ایران اسلامی و غرب سکولار در این مسئله با هم دارند برمی‌گردد.

ظریف گفت: فرهنگ اسلامی ما یک هزار و 400 سال پیش خواستار برابری و عدم پذیرش سلطه دیگران شده بود؛ «لاتکن عبد غیر فقط جعلک الله حرا»؛ این فرهنگی است که از منطقه ما برمی‌آید.

یک کلیدواژه‌ مانند "حق"، مانند "حقوق"، مانند "حقوق بشر" و به همین ترتیب "آزادی" و "دموکراسی" به هزار صورت با هزار فوت و فنّ و لفظ و ایهام با زبان پرفریب پروپاگاندا تعریف می‌شود، پس چه انتظاری می‌توان از نتیجۀ بحث‌هایی داشت که مانند آجرهای کوچک روی چنین ستون‌های سستی قرار داده می‌شوند؟

بنابراین "دوجانبه بودن" مذاکرات البته مهم است، ولی شاید در لیست موارد پراهمیت در چنین مذاکراتی جزو رده‌های دورقمی باشد.

 

 

*** نظر رهبری درباره "برجام"های بعدی

رهبر معظم انقلاب در بیانات نوروزی فروردین ماه امسال تصریح کردند منطقی که غرب سعی می‌کند در میان نخبگان جامعه و از سوی نخبگان جامعه به افکار عمومی جامعه منتقل کند این است که برجام دیگری در قضایای منطقه و قانون اساسی کشور؛ برجام 2 و 3 و غیره باید به وجود بیاید تا بتوانیم راحت زندگی کنیم. معنای این حرف این است که جمهوری اسلامی از مسائل اساسی که به حکم اسلام و برجستگی‌های نظام جمهوری اسلامی به آن پایبند است صرف نظر کند. 

یکی از دست‌آویزهای غرب برای حفظِ فشار بر ایران پسابرجام همین موضوع "حقوق بشر" بوده که رهبری بارها و بارها درباره این حربه روشنگری فرموده‌اند.

"دستگاه‌های حقوق بشر غربی به دروغ، به ریا، به تظاهر و فریبگری، طرفداری از حقوق انسان را ادعا می‌کنند، آن وقت این‌جور بچه‌های کوچک، زن‌های مظلوم مثل برگ خزان در غزه روی زمین می‌ریزند، نفس از این‌ها در نمی‌آید. خداوند متعال این داعیه‌های طرفداری از حقوق بشر را رسوا کرد؛ چه در سازمان ملل، چه در سازمان‌های به اصطلاح مدعی حقوق بشر و چه در دولت‌های مدعی این‌ها. آن دولت‌های اروپائی لقلقه‌ی لسانشان شده حقوق بشر! کدام حقوق بشر!؟ شماها به حقوق انسان اعتقاد ندارید. شماها دروغ می‌گوئید؛ ریاکارانه اسم حقوق بشر را می‌آورید. والّا چطور ممکن است فلان رئیس دولت اروپائی این حوادث را ببیند و به اسرائیل هجوم نیاورد؛ اگر معتقد به حقوق بشر هستید؟"     (بیانات در دیدار مردم قم به مناسبت قیام 19 دی 87)

 

"دیگران را به نقض حقوق بشر متهم می کنند! تا آن جایی که بنده اطلاع دارم، هیچ دولتی را نمی شناسم که به قدر دولت امریکا ناقض حقوق بشر باشد. بنده با ملاحظه ی آمار و ارقام و حوادثی که در این چند سال پیش آمده - چیزی که جلوی چشم خود ما بوده است - به این نتیجه می رسم که شاید در دنیا دولتی نباشد که به قدر دولت امریکا نقض حقوق بشر کرده باشد. علاوه بر جنایات اینها در اطراف دنیا، در خود امریکا هم اینها جنایت و نقض حقوق بشر می کنند. .. اما مردم دنیا و همچنین ملت ایران و دولت ایران و نظام اسلامی را به نقض حقوق بشر متهم می کنند! پرچم حقوق بشر را کسانی به دست گرفته اند که خودشان بزرگترین ناقض حقوق بشرند!"

 

بنابراین اگر دستگاه دیپلماسی کشورمان به دنبال گفتگوی حقوق بشری با اروپاست، بهتر بود مختصات این گفتگو پیش از مطرح شدن در جوّ رسانه‌ای، در حلقۀ نخبگان سیاسی کشورمان از پیش تعیین و تبیین شود.

با توجه به خاستگاه حقوق بشر در اسلام  از یک سو و تلاش برای تعمیم وحشی‌گری‌های تروریستی امثال داعش از سوی دیگر، باید هوشیار بود که مبادا در آینده این خاستگاه به نفع غرب و در راستای زدودن ننگ‌های حقوق بشری‌اش در ادوار مختلف تاریخی مصادره گردد.

 

به قلم: فاطمه طاهری

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.