چهارشنبه, 12 آذر 1399 :: Wednesday, 2 December 2020
 
کد خبر: 18224

از اظهارات عجیب سیسی تا هشدار به مردم مصر

از اظهارات عجیب سیسی تا هشدار به مردم مصر
رئیس جمهور مصر با انتقاد از رسانه‌ها به دلیل نحوه پرداختن به موضوع واگذاری جزایر تیران و صنافیر به عربستان مدعی شد، این دو جزیره متعلق به عربستان سعودی هستند.
پایگاه خبری ریشه

 عبدالفتاح سیسی روز چهارشنبه در جمع هوادارانش گفت: ما سرزمین خود را به هیچ کس نمی فروشیم همچنانکه سرزمین هیچ‌کسی را نمی‌گیریم ...

به گزارش انتخاب، سیسی بی اعتمادی و شک و تردیدهای مطرح شده علیه او در جامعه مصر را محکوم کرد، و اظهار داشت: ما حقوق خود را زیر پا نگذاشتیم و حق مردمی را که بر گردنمان بود ادا کردیم، در یک جمله بگویم، مصر هیچگاه حتی یک ذره از خاک خود را نادیده نمی‌گیرد ...

سیسی افزود: خودداری از اعلام موضوع ترسیم مرزها قبل از سفر پادشاه عربستان، به این علت بود که آسیبی به افکار عمومی دو کشور وارد نشود!!

سیسی با این حال اشاره ای نکرد که چرا افکار عمومی در عربستان، باید از واگذاری اراضی یک کشور دیگر به آنها آزرده شود.

رئیس جمهور مصر تأکید کرد: این موضوع تا پیش از این علنی نشده بود؛ حتی در نامه نگاری‌های مرتبط با این موضوع چیزی مطرح نمی‌شد تا افکار عمومی دو کشور دچار رنجش نشود.

سیسی با این حال مدعی شد که از واکنش مردم مصر خوشحال است.

وی افزود: غیرت شما به کشورتان، من و هر میهن پرستی را خوشحال می کند.

سیسی با بیان اینکه با وجود شرایط اقتصادی دشوار مصر، هیچگاه امکان ندارد که این کشور اراضی برادران خود را اشغال کند، گفت: مادرم به من یاد داد که هیچگاه به داشته‌های مردم و دیگران طمع نداشته باش، حتی به داشته های پدرت .. هیچگاه طمع و چشم‌داشت نداشته باش، کسی که به مردم (رزق و روزی) عطا فرموده، به تو نیز خواهد بخشید!!

سیسی با این حال، به مشارکت کشورش با عربستان در تجاوز به یمن و محاصره و کشتار مردم این کشور و همچنین محاصره مردم فلسطین در غزه اشاره ای نکرد.

 در حالی که واگذاری دو جزیره مصری تیران و صنافیر به عربستان در جریان سفر ملک سلمان پادشاه این کشور به قاهره باعث خشم اقشار وسیعی از شهروندان مصر شده است، دولت السیسی از این اقدام دفاع کرده است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، فعالان و جنبش های مخالف در واکنش به این اقدام مقامات مصر تظاهرات کردند و ائتلاف طرفدار جماعت اخوان المسلمین که فعالیت آن در مصر ممنوع است، با این اعتراضات موافقت کرد.

وزارت کشور مصر با صدور بیانیه ای اخوان را به تحریک سازمان یافته متهم و اعلام کرده است که هدف از این اعتراضات ایجاد آشوب در کشور و درگیری شهروندان با نهادهای امنیتی است.

وزارت کشور مصر نسبت به هر گونه تلاش برای خروج از چارچوب قانون هشدار داده و اعلام کرده است که برای حفظ امنیت شهروندان و ثبات و امنیت کشور تمام اقدامات لازم را در پیش خواهد گرفت.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر در واکنش به اعتراض ها نسبت به واگذاری دو جزیره در دریای سرخ به عربستان، سعی كرد برای توجیه تصمیم خود در زمینه واگذاری ثروت ملی كشورش به سعودی ها، عذر و دلیل آورد.

وی گفت: مصر قلمروش را تسلیم نكرده، بلكه صرفا حق سعودی ها را به آنها اعاده كرده است.

در سفر ملك سلمان پادشاه عربستان و هیات همراه وی به مصر، چندین توافقنامه اقتصادی و سیاسی میان نمایندگان دو كشور به امضا رسید .
یكی از این توافقنامه ها، توافق تعیین مرزهای آبی است كه به موجب آن، جزایر تیران و صنافیر  در دریای سرخ به عنوان بخشی از خاك عربستان شناخته خواهد شد.

 

 

منبع: العالم
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.