دوشنبه, 31 خرداد 1400 :: Monday, 21 June 2021
 
کد خبر: 17507

ادعای جدید وزارت خارجه آمریکا؛ یک خیال خام

ادعای جدید وزارت خارجه آمریکا؛ یک خیال خام
معاون وزیر خارجه آمریکا در یک نشست استماع گفت که دولت کشورش از کانال شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع فروش جنگنده‌های روسی سوخو - 30 به ایران خواهد شد.
پایگاه خبری ریشه

کمیته روابط خارجی مجلس مجلس سنا روز سه‌شنیه نشست استماعی با موضوع برجام برگزار کرد. تام شانون، معاون وزیر خارجه آمریکا مهمان این نشست استماع بود. 

 
سناتور باب کورکر، رئیس‌ کمیته روابط خارجی سنا در آغاز این نشست از رویکرد دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایران در مسائل مختلف انتقاد کرد. 
 
وی با بیان اینکه دولت آمریکا در موضوع آزمایش‌های موشکی ایران، رویکردهای ضد و نقیض داشته گفت که دولتمردان این کشور، ابتدا این آزمایش‌ها را «نقض» قطعنامه 2231 دانسته اما در ادامه این لحن را تغییر داده و گفته‌اند آزمایش‌های ایران «مغایر با قانون» بوده است. 
 
کورکر در ادامه گفت ظن‌های زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه دولت آمریکا در صدد است به ایران به نوعی اجازه استفاده از دلار در مبادلات خارجی را بدهد. وی گفت که دیروز تماس «بسیار خوبی» با آدام زوبین، از مقام‌های ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا داشته که طی آن زوبین به او اطمینان داده که دولت آمریکا در صدد این کار نیست. 
 
کورکر ادامه داد که جان کری، وزیر خارجه آمریکا امروز در مصاحبه با ان‌بی‌سی طوری صحبت کرده که گویا دولت چنین قصدی دارد. 
 
رئیس کمیته روابط خارجی سنا همچنین از «توماس شانون»، قائم‌مقام وزارت خارجه آمریکا خواست درباره عزم واشنگتن برای وضع تحریم‌های تازه در واکنش به اقدام‌های غیرهسته‌ای ایران هم توضیح بدهد.  
 
معاون وزیر وزارت خارجه آمریکا گفت: «در حالی که از پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ایش دلگرم شده‌ایم، من به شما اطمینان خاطر می‌دهد که دولت همانند شما درباره اقدامات ایران فراتر از موضوع هسته‌ای نگران است.»
 
تام شانون در بخشی از این نشست با بیان اینکه فروش هواپیمای سوخو 30 روسیه به ایران را نقض قطعنامه سازمان ملل می‌داند گفت که واشنگتن از مسیر شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع فروش این هواپیماها به ایران خواهد شد. 
 
این مقام آمریکایى همچنین گفت دولت اوباما آمادگى دارد قانون تحریمهاى ایران را، که زیربناى تحریم هاى یکجانبه واشنگتن علیه تهران است، مشروط بر عدم تداخل با برجام، تمدید کند.
 
وی گفت: «حمایت ایران از گروه‌هایی ماندند حزب‌الله، کمک‌رسانی به رژیم اسد در سوریه و برنامه موشکی این کشور در تضاد با منافع آمریکا قرار دارند و تهدیدهای بنیادینی علیه منطقه و فراتر از آن هستند. 
 
تام شانون علی‌رغم این گفت که ایران اکنون به پروتکل الحاقی آژانس متعهد شده و آژانس اقدامات شفافیت‌ساز متعددی برای نظارت بر برجام، تدوین کرده است. 
 
وی گفت: «به لطف برجام، ایران اکنون تحت نظارت جامع‌ترین نظام اقدامات شفافیت‌سازی که تا کنون از طریق مذاکره برای نظارت بر یک برنامه هسته‌ای به دست آمده، قرار گرفته است.»
 
 شانون با بیان اینکه برجام «اختلافات عمیق» آمریکا با ایران را حل نکرده گفت: «ما درباره فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران، هشیار هستیم.»
 
او سپس با متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم و اقدامات‌ ثبات‌زدا گفت: «به همین دلیل است که ما تحریم‌های مرتبط با اقدامات ثبات‌زدای ایران در منطقه و حمایت این کشور از تروریسم را حفظ کرده‌ایم و قاطعانه به اجرای دستور اجرایی شماره 13224 که به ما اجازه هدف قرار دادن تروریست‌ها و حامیان آنها را می‌دهد، ادامه می‌دهیم.» 
 
وی در ادامه آزمایش‌های موشک‌های بالیستیک ایران و حقوق بشر را دیگر چالش‌های واشنگتن با ایران را عنوان کرد. 
 
شانون با بیان اینکه اجرای برجام ضماینت خواهد کرد که ایران قادر به ساخت کلاهک‌های هسته‌ای برای استفاده در موشک نخواهد بود گفت: «ما به استفاده از تمامی ابزارهای یکجانبه و چندجانبه، از جمله تحریم‌ها برای مهار برنامه موشک‌های بالیستیک ایران، ادامه خواهیم داد.»
 
وی درباره حقوق بشر هم مدعی شد که ایران با محدود کردن آزادی‌های مدنی از جمله تجمعات صلح‌آمیز، آزادی بیان و مذهب، حقوق اساسی شهروندانش را نقض می‌کند. 
 
معاون وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد دولت آمریکا از ابزارهای متنوع برای افزایش آگاهی درباره موارد نقض حقوق بشر ادامه خواهد داد. شانون تأکید کرد برجام سیاست‌های واشنگتن در این زمینه را تغییر نداده است. وی با بیان اینکه تحریم‌های حقوق بشری مشمول تخفیف‌های تحریمی آمریکا نمی‌شوند، گفت واشنگتن اجرای آنها را دامه خواهد داد.
 
 شانون بعد ار این اظهارات به سوال کورکر درباره اینکه آیا دولت آمریکا قصد انجام اقداماتی برای صدور مجوز استفاده ایران از دلار در مبادلات خارجی دارد یا خیر، پاسخ داد. 
 
شانون گفت: «شایعات و گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر اینکه آمریکا در حال انجام گام‌های مقدماتی برای صدور مجوز استفاده از دلار یا اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا با چرخش 180 درجه‌ای است، صحیح نیستند.»
 
منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.