دوشنبه, 22 مهر 1398 :: Monday, 14 October 2019
 
کد خبر: 16919

محکومیت رژیم صهیونیستی در شورای حقوق بشر

محکومیت رژیم صهیونیستی در شورای حقوق بشر
اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل، جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین اشغالی را به شدت محکوم کردند.
پایگاه خبری ریشه

به نقل از ستاد حقوق بشر، اکثریت قاطع کشورهای عضو و ناظر در شورای حقوق بشر سازمان ملل، یکصدا رژیم صهیونیستی را درباره نقض حقوق بشر فلسطینیان، محکوم کردند.
 
نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل، در خلال نشست این شورا در ژنو، جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان را به شدت محکوم کرد و از جامعه بین المللی خواست اقداماتی مؤثر و ملموس علیه اسرائیل انجام دهند. خانم زهرا ارشادی گفت: جامعه بین المللی بار دیگر از موارد نقض بی رحمانه و بی وقفه قوانین بین المللی و حقوق فلسطینیان در اراضی اشغالی فلسطینی به‌دست رژیم اسرائیل، شوکه شده است.
 
وی افزود: استفاده ی مرگبار و افراطی از زور و قوه قهریه توسط نیروهای امنیتی اسرائیل، کشتار مردم بی گناه فلسطینی با تیراندازی های مکرر - به بهانه جلوگیری از موقعیت اضطراری و خطرناک که جانها را به مخاطره انداخته است - تخریب زیرساخت های حیاتیِ غیرنظامی و ویران ساختن خانه های فلسطینیان، سیاست های توسعه طلبانه با هدف ایجاد تغییرات در قدس شریف، احداث دیوار حائل، محاصره غزه و امثال آن، نمونه های شرم آوری از تخطی های سازماندهی شده از قوانین بین المللی، از جمله قوانین انسان دوستانه بین المللی و حقوق بشر، قطعنامه های سازمان ملل و همچنین کنوانسیون ژنو است.  
 
نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل در ادامه افزود: ما  نگران عدم همکاری اسرائیل، به عنوان نیروی اشغالگر، با گزارشگر ویژه هستیم.  ما بر این باوریم که  اسرائیل تمام تلاش‌های جامعه بین المللی برای پایان دادن به شرایط فاجعه بار انسانی را در اراضی اشغالی فلسطینی به تمسخر گرفته است و متکبرانه به اشغال بی رحمانه خود، به واسطه دریافت علامت‌های (چراغ سبزهای) شفاف از شورای امنیت سازمان ملل، ادامه می‌دهد.
 
حقوق میلیون‌ها فلسطینی نقض شده است
 
ابراهیم خریشه نماینده فلسطین در آغاز از این مسئله ابراز تعجب کرد که چرا اعلام نامزد جانشینی مقام گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با اوضاع حقوق بشر فلسطین به تعویق افتاده است، زیرا این منصب پس از استعفای آقای ویبیسونو، که به علت عدم همکاری مقامات اسرائیلی با وی از مقام خود، کناره گیری کرده، خالی مانده است. خریشه از این مسئله ابراز ناخشنودی کرد که از همان روز اول، اسرائیل با گزارشگر ویژه همکاری نکرده است.
 
وی افزود: اسرائیل به نقض حقوق فلسطینیان ادامه می دهد. خریشه تاکید کرد: اسرائیل، به عنوان قدرت اشغالگر، حقوق جوانان فلسطینی را  نقض کرده است و به  احداث شهرک های غیرقانونی و مصادره زمین های فلسطینیان ادامه می دهد. وی گفت: اسرائیل از سپتامبر 2015 تاکنون بیش از 210 فلسطینی را کشته است که بیشتر آنان کودکان بوده اند. 14 هزار نفر از مردم، براثر شلیک سلاح های گرم و خودکار، گلوله های پلاستیکی و همچنین جراحات ناشی از آتش گرفتگی، زخمی شده اند که  شامل زندانیان فلسطینی نیز می شود. بیش از هشت سال است که فلسطینیان به صورت دسته جمعی مجازات می شوند، که غیرقابل قبول است و حقوق میلیون ها فلسطینی نیز نقض شده است.
 
جهان مسئول حقوق فلسطینیان است
 
در ادامه خانم وارسن آقابلریم، نماینده کمیسیون مستقل ملی برای حقوق بشر کشور فلسطین، تاکید کرد: ما در این کمیسیون  نگرانِ استفاده بیش از حد از قوه قهریه به‌دست نیروهای اسرائیلی و کشتار فلسطینیان در خارج از چارچوب قضایی توسط قوای اسرائیلی هستیم. تمام این‌ها بخشی از اشغالگریِ پنجاه ساله اسرائیل است. خانم وارسن آقابلریم در خاتمه افزود: جامعه بین المللی مسئولیت مشترک قابل توجهی برای حفاظت از فلسطینیان در برابر نقض دائمی حقوق بشر دارد.
 
نمایندگان کشورهای آفریقای جنوبی، کویت، امارات عربی متحده، قطر، نیوزیلند، ایران، مالزی، بولیوی، مالدیو، نیجریه و برخی دیگر از کشورها از اسرائیل خواستند به حقوق فلسطینیان احترام بگذارد.

منبع: خبرگزاری میزان
انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.