شنبه, 13 آذر 1400 :: Saturday, 4 December 2021
 
کد خبر: 16070

قاطعیت در عدالت، تراز انقلاب اسلامی

قاطعیت در عدالت، تراز انقلاب اسلامی
مقام معظم رهبری: در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضی دیده شود. هیچکس و هیچ نهاد و دستگاهی نباید استثنا شود. هیچ شخص یا نهادی نمیتواند با عذر انتساب به اینجانب یا دیگر مسئولان کشور، خود را از حساب کشی معاف بشمارد. با فساد در هر جا و هرمسند باید برخورد یکسان صورت گیرد.
پایگاه خبری ریشه

قوه قضاییه یکی از ارکان مهم نظام اسلامی است. کارآمدی یا ناکارآمدی آن تأثیر بسیاری بر سلامت یا فساد دستگاه های دیگر کشور دارد. یک قوه قضاییه کارآمد باید بتواند با همکاری و هماهنگی ارکان دیگر نظام، به طور قاطع، بی امان و همه جانبه با اخلالگران امنیت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و علمی جامعه مبارزه کند و عدالت، آزادی و آرامش خاطر را برای همه مردم به ارمغان بیاورد.

 

استفاده دقیق از منابع دینی در کنار بهره مندی از جدیدترین فن آوری ها و دستاوردهای دانش بشری به منظور انجام سریع تر و دقیق تر امور مردم، از دیگر ویژگی های یک قوه قضاییه کارآمد است. سلامت بدنه، تأثیرناپذیری از انواع فشارها، تهدیدها و تطمیع ها از دیگر ویژگی های چنین قوه ای است.

در کل نقشه ی راه قوه ی قضاییه ی تراز انقلاب اسلامی که با ویژگی های اسلامی همخوانی داشته باشد در کلام معمار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب از سال ها پیش سر لوحه ی همه ی ادوار قوه ی قضاییه بوده است.

در ادامه مطلب گزیده ای از تواصی امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای حول محور اینکه قوه قضاییه باید چگونه باشد آورده می شود:

 

***امام خمینی درجایی در باب استقلال قوه قضاییه می فرمایند: کسی حق ندارد علیه قوه قضائیه جوسازی کند؛ اگر من هم این کار را بکنم، بگیرند به دادگاه بسپارند.

حضرت امام خمینی (ره) سال 1361 در دیدار تنی چند از مقامات قضایی کشور؛ در پاسخ به طرح شکایت مسئولان حاضر از اینکه بعضی از آقایان در پاسخ دادن به سؤالات، کوتاهی کرده و یا بیش از حد لازم پاسخ را به تأخیر می‏اندازند، فرمودند: شما با قاطعیت به کار خود ادامه دهید و هیچ کس حق ندارد در مقابل دادگاه بایستد؛ در صورتی که کسی نسبت به این دادگاه کارشکنی کرد، معرفی کنید تا طبق قانون و شرع با وی برخورد شود.

 

***رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولین دستگاه قضایی در سال 1376 از استقرار عدالت و مبارزه با ظلم و تعدی به عنوان وظیفه عمده قوه قضاییه یاد کردند و فرمودند: استقلال دستگاه قضایی، به مفهوم استقلال شخص قاضی است و او باید فقط براساس الهام حق و حقیقت حکم کند. بنا بر این هیچ مقام و مرجعی نباید قاضی را از اجرای عدالت و حقیقت منع کند. قاضی در محکمه مافوقی ندارد و تنها خدا و قانون، مافوق او محسوب می‌شوند و تنها در این صورت است که قوه قضاییه به سمت اصلاح پیش خواهد رفت.

 

***حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرمان مهمی را در خصوص مبارزه همه جانبه و سازمان یافته با مفاسد مالی و اقتصادی، خطاب به سران قوا در سال 1380 صادر کردند که در همین رابطه به گوشه ای از آن اشاره می کنیم:

 

مقام معظم رهبری در بند دوم فرمان 8بندی ابلاغ نمودند که : ممکن است کسانی بخطا تصوّر کنند که مبارزه با مفسدان و سوءاستفاده‌کنندگان از ثروتهای ملّی، موجب ناامنی اقتصادی و فرار سرمایه‌ها است. به این اشخاص تفهیم کنید که بعکس، این مبارزه موجب امنیت فضای اقتصادی و اطمینان کسانی است که میخواهند فعالیت سالم اقتصادی داشته باشند. تولید کنندگان این کشور، خود نخستین قربانیان فساد مالی و اقتصاد ناسالم‌ اند.

 

همچنین در بند هفتم این فرمان مهم آمده است: در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضی دیده شود. هیچکس و هیچ نهاد و دستگاهی نباید استثنا شود. هیچ شخص یا نهادی نمیتواند با عذر انتساب به اینجانب یا دیگر مسئولان کشور، خود را از حساب کشی معاف بشمارد. با فساد در هر جا و هرمسند باید برخورد یکسان صورت گیرد.

این چند توصیه و فرمان تنها قطره ای از دریای تواصی این دو بزگوار در باب آن که قوه قضاییه باید چگونه باشد بود.

 

با یک نگاه گذرا بر کارنامه قوه قضاییه در سال های اخیر میشود تشخیص داد که تا چه اندازه این دستگاه بسیار سرنوشت ساز از هدایت گری رهبران عظیم الشان جمهوری اسلامی ایران بهره برده است.

 

**در تاریخ 31 اردیبهشت سال 1390 دیوان عدالت اداری اعلام کرد که حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهور، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و... با حکم دیوان عدالت اداری به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.

حمید بقایی

حميد بقایي به دنبال تخلفاتی که در دوره اي كه رياست سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري را بر عهده داشته، در ديوان عدالت اداري محكوم شده است، اما پس از صدور رأي ديوان درباره تخلفات بقایي و صدور حكم قطعي، وي از اجراي آن خودداری می کند و همين موضوع، باعث مي شود که وي به چهار سال انفصال از خدمات دولتي محكوم شود.

 

**در تاریخ 1 بهمن 1393 توسط سخنگوی قوه قضاییه اعلام شد که محمدرضا رحیمی معاون اول دولت محمود احمدی نژاد با رای شعبه 11 دیوان عالی کشور به پنج سال و 91 روز حبس و پرداخت دو میلیارد و 850 میلیون تومان رد مال و یک میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شد.

رحیمی

پرونده محمدرضا رحیمی بدوا" در شعبه 76 دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شد که هیات قضایی این شعبه او را به 15 سال حبس، پرداخت دو میلیارد و 850 میلیون تومان رد مال و یک میلیارد تومان جزای نقدی محکوم کرده بودند ولی با اعتراضی که به رای شد پرونده به شعبه 11 دیوان عالی کشور رفت و این شعبه با تایید مجازات‌های رد مال و جزای نقدی، 10 سال از مجازات حبس معاون اول دولت احمدی نژاد را کاهش داده است.

 

**در تاریخ 21 خرداد سال 1394 سخنگوی محترم قوه قضاییه در جمع خبرنگاران از محکومیت مهدی هاشمی خبر داد:  حکم قطعی صادر شده برای پرونده مهدی هاشمی ۱۰ سال حبس بوده و این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.
وی افزود: 4 جرم اختلاس، ارتشا، جعل و مسائل امنیتی مهدی هاشمی توسط دادگاه تجدید نظر با رعایت قانون ۱۳۴ قانون اساسی تائید شد؛ البته وی اتهامات دیگری در کیفرخواست داشت که برخی از آن در دادگاه بدوی ادغام شد.

مهدی هاشمی

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: طبق قانون ۱۳۴ قانون اساسی، حکم مجازات در قوه قضائیه برای کسی که 4 جرم داشته باشد به این گونه است که حکم هر جرم به صورت مستقل بریده شده و اشدّ آن در نظر گرفته می‌شود و در مجموع 4 حکم، اشدّ آن به عنوان حکم اصلی صادر خواهد شد.

 

**و دیروز هم با اعلام حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای حکم دادگاه بدوی بابک زنجانی در ملاعام اینگونه تعیین شد:

دادگاه بدوی این سه متهم را مفسد فی الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است.

 

بابک زنجانی موتور

وی ادامه داد: علاوه بر اعدام به رد مال به شاکی ( شرکت ملی نفت ایران ) و همچنین به جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم شده است.

 

با توجه به موارد بالا و محکومیت 4 نفر از 4 گرایش و خط سیاسی متفاوت در دستگاه قضای جمهوری اسلامی به نظر میرسد که ویژگی مثبت استقلال قوه قضاییه در ایراد و اجرای احکام قضایی و تامین عدالت حتی در شرایطی که فشار منابع قدرت بر ایشان زیاد است به خوبی پیاده شده است.

هم فرامین امام خمینی در تامین این خصایص راهگشا بوده است و هم تواصی رهبر معظم انقلاب.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.